Postavljanje medišta

Pčelarski razgovori
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Postavljanje medišta

Post Postao/la Eldar »

Pozdrav, nisam znao u koju temu da svrstam problem pa sam otvorio novu, nadam se da to neće administratorima predstavljeti problem.
Prije tačno 9 dana, sam na rojeve koje sam prezimio na jednom nastavku dodao drugi nastavak tj, medište....To sam uradio tako što sam u gornji nastavak digao nekoliko okvira sa leglom i dodao izvučeno saće i satne osnove (jer nisam imao dovoljno izvučenih), i kada sam juče pregledao košnice u jednoj mi je bilo čudno što u medištu nije bilo pčela, bilo je prazno i leglo je bilo napušteno, dok je u ostalim sve bilo ok...i zanima me koji je razlog povratka pčela u plodište i šta da učinim da ih vratim i u medište ?
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la ErminH »

Skroz napustile leglo tj nisu ga grijale? :roll:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

Nije bilo dovoljno pčela da griju oba nastavka. Pošto je vrijeme zahladilo pčele su se povukle i stiskale u dojnji nastavak gdje su već prije bile.
Noći su još uvjek prilično hladne pa ukoliko se dodaje drugi nastavak u kojem su većinom satne osnove, a nema mjesta u pčodištu jer su sve izgrađeni okviri drugi nastavak nastavak se dodaje ispod plodišta. Tek treći nastavak je medište, a on se dodaje kada su prilično puna s pčelama oba dojnja nastavka. Kada dodajemo drugi nastavak postupiti ovako:
U sredinu novog nastavka koji je sada dojnji iz plodišta se spuštaju 2 okvira s medom te se malo nagrebu da iz njih lagano procuri med. Lijevo i desno u gornjem nastavku do legloa naprevi se prostor i dodaju se satne osnove. Satna osnova se uvjek stavlja između zatvorenog legla i okvira s pergom. Ako je od satnih osnova otvoreno leglo ono se premješta u sredinu, a do satnih osnova se prebacuju okviri s zatvorenim leglom. Ovako se ispravno proširuje plodište, a da se ne narušava klima u košnici. Dva medišna okvira koja su u dojnjem nastavku služit će kao posticaj jer će pčele lagano prebacivati med gore i s njim formirati oko legla medne vijence. Pčelari moji pazite kada dodajete 2 nastavak. Uvjek je u ovo vrijeme bolje i sigurnije uraditi ovako kako sam ja naveo jer ako zahladi mogu nastati problemi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Samir »

Način na koji Stipo proširuje plodište je jedan od najsigurnijih načina u ovo vrijeme
kad su dnevne i noćne temperature u velikoj oscilaciji. Ja sam vršio proširivanje slično ovom, jedino
kod jakih sam spuštao i po jedan do dva okvira zatvorenog legla odakle je počela pčela izlazit,
jer je uvijek bolje spuštat okvire nego vršit zamjenu nastavaka.
Ovaj metod proširivanja iziskuje više rada al zbog toga su male šanse da pogriješimo.
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la isa »

Samire,to sto ste napisali Vi i Stipo ja kao pocetnik prilicno sam razumeo,pa molio bih vas da jos jednom da mi objasnite dal se to radi sa LR kosni.i da mi objasnisnite kada da postavim drugi nastavak medista i MR./matic.rese./kada se postavlja i na kom nastavku,to znaci da mi kazete kako se vrsi raspored prvog i drugog nastavka plodista pa i neki raspored ramova na drugi nas.medista,ne znam dal sam dobro postavio pitanja pa unapred se zahvaljujem,/Ja radim LR kosni./

POZDRAV ISA
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

isa je napisao/la:Samire,to sto ste napisali Vi i Stipo ja kao pocetnik prilicno sam razumeo,pa molio bih vas da jos jednom da mi objasnite dal se to radi sa LR kosni.i da mi objasnisnite kada da postavim drugi nastavak medista i MR./matic.rese./kada se postavlja i na kom nastavku,to znaci da mi kazete kako se vrsi raspored prvog i drugog nastavka plodista pa i neki raspored ramova na drugi nas.medista,ne znam dal sam dobro postavio pitanja pa unapred se zahvaljujem,/Ja radim LR kosni./

POZDRAV ISA
Opiši stanje u košnici pa ću ti objasniti šta ćeš raditi.Pregledaj i zapiši.
1. Koliko ima okvira s leglom.
2. Koliko ima okvira s medom.
3. Na koliko okvira se nalazi perga.
4. Koliko ulica između okvira gusto zaposjedaju pčele.
5. ima li mjesta matici za leglo
6. dali ti je društvo na jedan ili dva LR nastavka.
Od situacije u košnici i snage društva ovise šta ćeš prvo uraditi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Samir »

@ Isa ovo što smo ja i Stipo pisali radi se o proljetnom razvoju pčelinjih društava, a koristi se na svim košnicama nastavljačama. Ja radim sa LR i RV košnicama metod je isti samo kod RV-a radnje se odvijaju ranije jer je manje zapremine nego LR.

Raspored okvira pred glavnu pašu (kod mene bagrem) najbolje će biti objašnjeno kad javiš u kakvom su ti stanju društva.

Ja petnaestak dana pred bagremovu pašu (kod mene ovaj vikend) vršim raspored okvira kako slijedi:

- u prvi nastavak koji se nalazi na podnjači dolazi matica sa otvorenim leglom u sredinu nastavka, do legla sa jedne i druge strane zavisno od mogućnosti dodam jedan okvir mladog izgrađenog saća i satne osnove,zavisno od količine legla otvorenog ostatak prostora popunimo sa dva do tri rama sa medom i polenom (pergla). Na to sve dolazi MR pa drugi nastavak sa zatvorenim leglom a raspored zavisi od stanja društva i dali dodaješ nastavak ili polunastavak.

Raspored zatvorenog legla (ZL) sa dva LR nastavka gdje ima 7-8 okvira :
- u prvi iznad MR stavljam 4-5 okvira ZL u sredinu sa strane satne i izgrađeno saće
_ u drugi 3 ZL u sredinu sa strane svi okviri sa medom

Polunastavak dodajem ako nemam mogućnosti pojačat društvo sa ZL a ima 4-5 okvira onda raspored plodišta je isti samo što dodajem polunastavak iznad MR pa na njega LR nastavak sa zatvorenim leglom i viškom hrane.

Još sam nešto zaboravio kako ja radim da se nebi mnogo mučio, iako su mi matice obilježene, vršim tek zamjenu mjesta nastavcima u mom slučaju oko 12-15 aprila kako bi mi matica prešla u gornji nastavak koji nema legla i zasnovala novo leglo. Nakon toga 7-10 dana ubacujem MR kako bi mogao nakon 3-4 dana lakše locirat u kojem mi je nastavku matica u 90% slučajeva je u gornjem gdje je zalegla 1-2 okvira. U tom slučaju je već odrađeno više od 50% posla.
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la isa »

Okvira sa leglom ima 7 do 8 okvira.
okvira sa medom ima savim malo ima po nekim ramovima
pcele zaposjedaju skoro sva ulica/barem na 4 drustava/.
matica za leglo izgleda da nema mjesta na plodista.
drustvo su na plodista plus jedno mediste/10 ramo/
Drustvo nijesu uopste izlazila na medista i ako su imale celu vreme,valda zbog hladnoce,i ako ima dosta pcela.

pozdrav ISA
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

isa je napisao/la:Okvira sa leglom ima 7 do 8 okvira.
okvira sa medom ima savim malo ima po nekim ramovima
pcele zaposjedaju skoro sva ulica/barem na 4 drustava/.
matica za leglo izgleda da nema mjesta na plodista.
drustvo su na plodista plus jedno mediste/10 ramo/
Drustvo nijesu uopste izlazila na medista i ako su imale celu vreme,valda zbog hladnoce,i ako ima dosta pcela.

pozdrav ISA
Jedno plodište i jedno medište u LR košnicama ne ide. Prvo moraju biti 2 plodišta pa kada se dobro oba plodišta ispune pčelama dodaje se medište. Samir je opisao jedan od postupaka uoči bagremove paše. Isa ti prvo moraš razviti društva da ispunjavaju 2 plodišta tek onda se može očekivati da će pčele ako ima neka paša donjeti meda za vrcanje. Prvo proširi leglo na dva plodišta da matica ima gdje leći. Nekoliko načina proširenja legla nedavno sam opisivao. Pošto imaš malo meda moraš sirupom obilno prehraniti pčele.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Ahmet »

Hm i meni dolazi lagano razmisljanje o medistima ali posto ove godine prvi put radim sa polunastavcima nemam izgradjenih ramova za iste e sad kako ce pcele prihvatit polunastavak sa 10 satnih osnova nisam bas optimista :roll: Kakva su vasa iskustva, da li ste ikad stavljali nastavak popunjen samo satnim osnovama i kako to pcele prihvacaju?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la zvones »

Ahmet je napisao/la:Hm i meni dolazi lagano razmisljanje o medistima ali posto ove godine prvi put radim sa polunastavcima nemam izgradjenih ramova za iste e sad kako ce pcele prihvatit polunastavak sa 10 satnih osnova nisam bas optimista :roll: Kakva su vasa iskustva, da li ste ikad stavljali nastavak popunjen samo satnim osnovama i kako to pcele prihvacaju?
Gotovo nikako bez prevješavanja . Ima više načina ali bi ti ja preporučio da izvadiš ram iz sredine , zatim staviš prazan polunastavak , postaviš izvučeni ram jer mora proći
u prazno mjesto i zatim postaviš ramove sa satnim osnovama.Vjerovatno će biti brzo izgrađen građevnjak ispod rama i dvije satne osnove sa strane.Građevnjak ako pažljivo
isjećeš može popuniti jedan poluram .Uglavnom snalazi se , a predloženo je samo jedno od mogućih rješenja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Ahmet »

zvones je napisao/la:
Ahmet je napisao/la:Hm i meni dolazi lagano razmisljanje o medistima ali posto ove godine prvi put radim sa polunastavcima nemam izgradjenih ramova za iste e sad kako ce pcele prihvatit polunastavak sa 10 satnih osnova nisam bas optimista :roll: Kakva su vasa iskustva, da li ste ikad stavljali nastavak popunjen samo satnim osnovama i kako to pcele prihvacaju?
Gotovo nikako bez prevješavanja . Ima više načina ali bi ti ja preporučio da izvadiš ram iz sredine , zatim staviš prazan polunastavak , postaviš izvučeni ram jer mora proći
u prazno mjesto i zatim postaviš ramove sa satnim osnovama.Vjerovatno će biti brzo izgrađen građevnjak ispod rama i dvije satne osnove sa strane.Građevnjak ako pažljivo
isjećeš može popuniti jedan poluram .Uglavnom snalazi se , a predloženo je samo jedno od mogućih rješenja .

Sad vidim da sam se u startu zeznuo sto sam radio venerove polunastavke (147mm) da sam radi bukvalno polunastavke LR tjela sad bi puno jednostavnije rjesio ovaj problem :roll: Ovo ce biti sad muka svako malo otvaranje kosnice dodavanje po dva polunastavka satnih u plodiste pa otvaraj pa vracaj gore pa.... :evil:
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la zvones »

Ahmet je napisao/la:
zvones je napisao/la:
Ahmet je napisao/la:Hm i meni dolazi lagano razmisljanje o medistima ali posto ove godine prvi put radim sa polunastavcima nemam izgradjenih ramova za iste e sad kako ce pcele prihvatit polunastavak sa 10 satnih osnova nisam bas optimista :roll: Kakva su vasa iskustva, da li ste ikad stavljali nastavak popunjen samo satnim osnovama i kako to pcele prihvacaju?
Gotovo nikako bez prevješavanja . Ima više načina ali bi ti ja preporučio da izvadiš ram iz sredine , zatim staviš prazan polunastavak , postaviš izvučeni ram jer mora proći
u prazno mjesto i zatim postaviš ramove sa satnim osnovama.Vjerovatno će biti brzo izgrađen građevnjak ispod rama i dvije satne osnove sa strane.Građevnjak ako pažljivo
isjećeš može popuniti jedan poluram .Uglavnom snalazi se , a predloženo je samo jedno od mogućih rješenja .

Sad vidim da sam se u startu zeznuo sto sam radio venerove polunastavke (147mm) da sam radi bukvalno polunastavke LR tjela sad bi puno jednostavnije rjesio ovaj problem :roll: Ovo ce biti sad muka svako malo otvaranje kosnice dodavanje po dva polunastavka satnih u plodiste pa otvaraj pa vracaj gore pa.... :evil:
I ja volim više pravi polunastavak .ali ništa nije izgubljeno .Nemoj ni stavlljati satne poluramova u plodište , nego digni ram sa zatvorenim leglom pa ga stavi u polunastavak.
Pošto je polunastavak kraći on će ulaziti u plodište svojim donjim dijelom ali na mjesto odakle je uzet .Ako su društva jača možeš uzeti još jedan ram sa zatvorenim leglom
ali recimo krajnji i uvijek ga stavkljaš na mjesto gdje je ostala rupa .Pogledaj i Senadov odgovor mom imenjaku (Zvoneto ) pa uzmi što ti se čini jednostavnije . Malo iznad
ovoga , adresa : http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 9808#p9808
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

I mene čeka taj problem. Ovih dana sam napravio 50 Venerovih polu nastavaka. Ako pčele ove godine uspiju izgraditi od toga pola polu okvira bit ću zadovoljan.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Kreso »

Narode, bez ikakve brige.Jako drustvo, ako ima pase, bez problema prihvata polunastavak sa satnim osnovama bez ikakvog prevjesavanja.
Provjereno.Moram dodati da su moje satonose 10 mm, i matica ogranicena na gornje plodiste izmedju dvije MR.Nikad ne prevjesavam.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Samir »

Ja sam isto iz neznanja prošlu sezonu postavio jedan polunastavak sa satnim osnovama svih deset okvira na MR pa onda zatvoreno leglo. Sve su gotov izvukle a znamo kakva je bila godina.
U subotu sam opet postavio na isti način jednom društvu da vidim idel tako ili ne, a za ostale pripremam tako što ubacujem jedan po jedan u plodište i vadim ga 24 do 48 sati prije nego je matica položila jaja u njega.
Mensur
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 08 lip 2010, 22:25
Lokacija: Kladanj-Tarevo

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Mensur »

Veliki selam i pozdrav za sve korisnike, želio sam upitati za dodavanje matine rešetke jeli ona neophodna, jel mora biti i iznad kojeg je nastavka postaviti i kada. Hvala unaprijed
Čvrsta ljudska volja i brda probija!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la keno83 »

ja je stavljam izmedju 25 04 i 1 05..desetak dana prije pase kadulje, stavljam je iznad prvog nastavka..
Mensur
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 08 lip 2010, 22:25
Lokacija: Kladanj-Tarevo

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Mensur »

Čuo sam da se mogu formirati medni nastavci i bez matične rešetke, recimo ostaviti za plodište prva dva nastavka a u trećemu nastavku pa i četvrtom ostaviti 9 okvira koji se razmaknu te to spriječava maticu da zaliježe na tim okvirima jer su razmaknuti. Bez beli u treći pa kada dođe i četvrti nastavak prenese se zatvorenog legla i nešto meda da bi počele pčele unositi u njih- Želio bih da mi neko od iskusnijih pčelara ovo prokomentariše, je li može ovako ili na koji način, kako bez MR.
Čvrsta ljudska volja i brda probija!
Mensur
Čita, piše dovoljno
Postovi: 24
Pridružen/a: 08 lip 2010, 22:25
Lokacija: Kladanj-Tarevo

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Mensur »

Htio sam upitati je li mora biti MR ili moze i bez nje.
Čuo sam da se mogu formirati medni nastavci i bez matične rešetke, recimo ostaviti za plodište prva dva nastavka a u trećemu nastavku pa i četvrtom ostaviti 9 okvira koji se razmaknu te to spriječava maticu da zaliježe na tim okvirima jer su razmaknuti. Bez beli u treći pa kada dođe i četvrti nastavak prenese se zatvorenog legla i nešto meda da bi počele pčele unositi u njih- Želio bih da mi neko od iskusnijih pčelara ovo prokomentariše, je li može ovako ili na koji način, kako bez MR.
Čvrsta ljudska volja i brda probija!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la cerex »

Dosta sam stiva procitao na ovu temu i prilicno postoje razlicita misljenja kod dodavanja drugog medista, u pitanju je sistem sa jednim plodistem preko kojeg ide MR i mediste (lr kosnica- tiha pasa) interesuje me kako i kad dodajete drugo medište. Vecina autora smatra da kad se mediste napuni sa 2/3 i kada pasa jos uvijek traje da je vrijeme da se doda drugo mediste i tu se vecina autora slaze, međutim nacin dodavanja je podjeljen u dva dijela:
1. Prazno mediste sa izvucenim okvirima dodajemo na MR a staro mediste dizemo na novo mediste ( na ovaj nacin pčele imaju kraci put do praznog saca i prazno mediste iznad plodista stvara osjecaj panike kod pčela i pčele marljivije rade i vise donose meda).
2. Prazno mediste sa izvucenim okvirima dodajemo preko starog medista ( pčele u plodistu ne stvaraju debele medne vijence jer mediste iznad MR stvara osjecaj medne kape, imamo prosireno plodiste i jaku pčelu za narednu pasu i odgoj zimske pčele).

Posto sam slab sam vremenom a medista su puna a u toku je pasa lipe kod pola drustava sam uradio prvi sistem a kod preostalih drustava drugi sistem pa vidjecemo. Kako vi to radite kolege?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la mugdo »

kad su u pitanju medišta ja koristim venerov polunastavak 145mm, postepeno sam ga uvodio u upotrebu tako da sada isključivo koristim njega, nakon što pč.zajednica popuni pčelom dva LR nastavka dodajem jedan a jačim dva polunastavka. smatram da ima dosta prednosti nad klasičnom formacijom LR tri nastavka, med prije dozrijeva, može se pčelariti i bez MR a da matica ne šara po čitavoj košnici( izuzetak je trutovsko saće koje matica hoće zaleći ako je dodat poluram bez SO), u proljeće pčele ga lakše prihvataju bez bojazni da će se košnica previše rashladati i naravmo lakša manipulacija punim nastavcima (polunastavcima), kažu što je pčelar stariji ram u košnici je plići...
iskreno dodavanje četvrtog LR nastavaka po meni je suvišno, bar u mojim pašnim prilikama, posebno ako se koristi MR, nikada nisam dodao četvrti LR nastavak, max tri nastavka i polunastavak, a bilo je mednih godina i jakih pčelinjih zajednica.
drugi polunastavak dodajem na način kako je to cerex objasnio.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

Ako pčelarimo sa matičnom rešetkom treći prazan nastavak se dodaje kao naj gornji.
Ako treći prazan nastavak dodamo na matičnu rešetku , a onaj koji je pun i bio na matičnoj rešetki stavimo kao gornji doista pčele će uhvatiti panika jer iznad legla nema meda.
One se neće više truditi da sakupe više nektara nego obrnuto. Trudit će se da iznad legla što prije popune mednu kapu i med iz punog nastavka vraćat će dolje u prazni nastavak bliže leglu.
Time se pčele više angažuju na vraćanje meda iz gornjeg nastavka nego na prikupljanje iz prirode. Donosit će pčela i nektar iz prirode i ako je unos malo veći blokirat će plodište.
Po noći umjesto da to plodište očiste i prenesu iznad matične u medište taj nektar ostaje tu jer pčela hoće da je med što blže leglu. Pošto je plodište blokirano sutra je let pčele manji i samim tim i manji prinosi. Dok se pčela navikne na novu nastalu situaciju prođe nekoliko dana dok se ponovo aktivira u jačem izletu i donošenju nektara.
Ja sam isto prije mislio kada sam prazni nastavak podmetnuo pod puni da pčele uspaniče i više prikupe nektara. No proba je pokazala da se one masovno prebace na čišćenje punog sanduka spuštajući med dolje i za par dana pogotovo ako je slaba paša sav otvoreni med spuste dolje. Šta smo na kraju dobili u trećem nastavku osim poluprazne okvire koji su nekad bili puni.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Kreso »

Ni u jednoj rijeci se nemogu sloziti, kolega Stipo, s tvojim gornjim postom.
Odkako pcelarim, uvijek dodajem prazan polunastavak ispod onog vec dobro popunjenog. i Fercera. Bez greske.
Nikad nisam primjetio ovo sto ti navodis. Matica je vec ogranicena, i koristi svaku raspolozivu celiju za leglo.
Kod mene je doduse plodiste manje od LR-a. Ako ima pase, nepada im napamet da skidaju med odozgo dole. Ako nema pase, onda nam niti netreba dodatni nastavak.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

Sa matičnom ršetkom pčele pune nastavke odozdo prema gore formirajući prvo mednu kapu i proširuju je gore do poklopca.
Bez matične rešetke pčele pune odozgo prema dole potiskivajući maticu i leglo prema podnici često formirajući zvono meda oko legla pa se leglo može protezati po srednjim okvirima u 3 nastavka Što je naročito karekteristično u hladnije vrijeme pogotovo na planinama na livadskoj paši. Tu nema pravila ali većinom je tako.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite