prosirivanje

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

Treba mi pomoc

Imam jedno drustvo kom treba prosiriti prostor kosnice.
Sastoji se od polunastavna i obicnog sanduka - radis e o LR.
Kako god skontam da to uradim nemogustavljat ram od polunastavka u nastavak jer je za duplo nizi.
Pa ako neko ima ideju da mi kaze.

Selam/pozz
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Sabite sta upravo zelis da prosiris , prostor u plodistu ili prostor u kosnici. Pozzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

Prostor u kosnici
Ako dodam jos jedan sanduk neznam kako bi polunastavak uklopio u to.
Gdje god da ga stavim imam propust.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Sabite prvo sta si utvrdio u pregledu, sta imas u polu nastavku legla, polena ,nektara ili je prazan. Mozda je samo prekriven pcelama koje ga ciste. Predpostavlam da je on na nastavku ako si dodavao nekad u proljece. Pozzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vertikalno proširivanje zahtjeva da imaš dva istovjetna tjela .

Tvoj polunastavak prvenstveno ima ulogu kao medna kapa bez obzira što matica zaliježe jedan dio okvira u polu nastavku ako nemaš MR.

Ako imaš jedan LR nastavak pun pčele i bar 7 okvira legla trebao bi vertikalno proširiti dodavanjem LR . Prevješaj 3 ili 4 okvira legla na njihovo mjesto dodaj satnu osnovu . NEka ti je leglo u vertikali .

Ako se već sada pripremaš za bagrem onda bi trebao ograničiti maticu na jedan nastavak .

Moj prelazak na farara zahtjeva da imam u paru nastavke baš zbog tog prevješavanja i proširivanja tako je bilo do sada . Ove godine sam malo reduciran sa nastavcima, kako LR tako i FA a svve zbog prošle godine koja je bila katastrofalna tako da sam se plašio da i ove godine se isto ne ponovi i nisam ništa spremao posebno ( prije par dana išao sam u Teslić Da kupim 10 FA nastavaka i to mi neće biti dovoljno ali ......) VEć sada sam iznenađen snagom i razvojem zajednica tako da imam problema oko prevješavanja . NEke matice koje su imale dva LR tjela puna pčele, sam morao ograniciti na 1 FA bez legla , samo je spustio dole ispod matične rešetke .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

kod mene je problem taj sto je matica prezimila u polunastavku koji je stajao na obicnom LP sanduku.
Matica leze i sanduk i polunastavak tako da leglo imaju oboje.

Druge mi nema nego da polunastavak stavim na vrh- iako ima legla.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

To sam i predpostavljo Sabite zato sam te i pitao kakvo je stanje u polu nastavku. Ali drago mi je da se Senad javio kao jedan od iskusni pcelara.Ja bi na tom mjestu uradio kao sto Senad kaze samo bi ako je i matica na ramu polu nastavka zajedno sa tim ramom spustio u prvo plodiste. Nista neces izgubiti za par dana dok matica nepređe na ramove nastavka, prisilno premjestanje matice napravi se nesto kao sok ili stres matice. Zna i po nekoliko dana da prestane leci jaja sto tebi sad nije u interesu jer je sad svaki sat bitan za razvitak drustva. Pcele mogu samo na taj ram od polunastavka da pocnu da dograđuju sac sto nije neki veliki propust. Pozzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Odgovorite