maticna resetka

Pčelarski razgovori
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: maticna resetka

Post Postao/la halid_s »

Meni se ovo desilo 2 puta, jednom je sletjela na ramove a drugi puta nisam smjeo čekati da ne zatvorim košnicu radi grabeži i zatvorio sam je i pratio na letu. Za 2-3 minuta nakon kruženja okolo ušla je sama na leto u košnicu.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: maticna resetka

Post Postao/la simke »

I meni se ovo dešavalo sa oplodnjacima dok sam obilježavao matice, odleti u zrak ja samo zatvorim i sutradan pogledam i vidim da se vratila, a bilo je i slučajeva da se ne vrati .
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:I meni se ovo dešavalo sa oplodnjacima dok sam obilježavao matice, odleti u zrak ja samo zatvorim i sutradan pogledam i vidim da se vratila, a bilo je i slučajeva da se ne vrati .
Oplodnjak i proizvodna zajednica nisu isto. Kod oplodnjaka slobodno zatvori i idi z a poslom dok u proizvodnoj zajednici mala jevjerovatnoća da će se vratit u tu košnicu-
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: maticna resetka

Post Postao/la simke »

senad je napisao/la:
simke je napisao/la:I meni se ovo dešavalo sa oplodnjacima dok sam obilježavao matice, odleti u zrak ja samo zatvorim i sutradan pogledam i vidim da se vratila, a bilo je i slučajeva da se ne vrati .
Oplodnjak i proizvodna zajednica nisu isto. Kod oplodnjaka slobodno zatvori i idi z a poslom dok u proizvodnoj zajednici mala jevjerovatnoća da će se vratit u tu košnicu-
Senade, nisam do sada imao situacija da se uvjerim u ovaj slučaj, interesuje me zbog čega joj je teže da se vrati u proizvodnoj zajednici.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:
senad je napisao/la:
simke je napisao/la:I meni se ovo dešavalo sa oplodnjacima dok sam obilježavao matice, odleti u zrak ja samo zatvorim i sutradan pogledam i vidim da se vratila, a bilo je i slučajeva da se ne vrati .
Oplodnjak i proizvodna zajednica nisu isto. Kod oplodnjaka slobodno zatvori i idi z a poslom dok u proizvodnoj zajednici mala jevjerovatnoća da će se vratit u tu košnicu-
Senade, nisam do sada imao situacija da se uvjerim u ovaj slučaj, interesuje me zbog čega joj je teže da se vrati u proizvodnoj zajednici.
Jednostavan razlog, ne zna koje je ulaz za njenu košnicu, Dok mlada matica koja ide na orjentacioni let i više puta izlazi iz oplodnjaka zapamti odakle je poletjela . To je slučaj i sa maticom iz proizvodne zajednice , kad se digne u zrak pamti odakle je poletjela i vraća se na to mjesto zato mora ostatit kako jest . Prije će sletjeti u otvorenu košnicu nego da će se vratiti na lijeto ,

Dešavalo mi se da prilikom kontrole prihvata matice digne se sa okvira i vaća se u oplodnjak .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: maticna resetka

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, ovo što je Senad rekao je točno, dešava se da matica odleti, ali na kratko i brzo se vraća. Jdno vrijeme treba i pčelar ostati kraj košnice i "glumiti" točno onakvu "sliku" koju je matica zapamtila kada je prhnula. Ako se duže vremena ne vrati, pokrij ukoso nastavak, ostavi na kutevima (ćoškovima) otvore i udalji se sa pčelinjaka, sigurno će se vratiti...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: maticna resetka

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege posto sam mlad u pcelarstvu i tek ucim pa me interesuje za slijedecu godinu u koje vrijeme tj. u kom mjesecu se postavlja maticna resetka,posto cu tek u proljece stavljati prvi nastavak.Dali trebam prvo postaviti nastavak i pustiti da matica i gore zaleze ili odmah da stavim maticnu resetku.Lijep pozdrav.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad »

Pusti pčele neka grade saće a za rešetku nije kasno i dan prije paše a može i bez rešetke.Cilj je doći što prije do što više izgrađenog saća prije glavne paše , Što više zaposliš mlade pčele na izgradnji saća manje će razmišljat o rojenju.

Pripremi nastavke , pripremi okvirove sa satnim osnovama neka je i MR spremna . Sada razmišljaj kako doći do što više izgrađenog saća kada krene sezona, trebat će ti možda malo i stimulacije zavisi kakva će biti paša u proljeće .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: maticna resetka

Post Postao/la dzenan »

Senade hvala ti na savjetima i nadam se da nisam dosadan posto cesto postavljam pitanja.Al pocetnik sam.Lijep pozdrav.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad »

Nisi dosadan , ovakva interakcija je najbolja za učenje ,za ponavljanje .
Bez ikakvih predrasuda treba postavljat pitanja. Svi mi koji se bavimo pčelarstvo bez obzira na staž treba se savjetovati, Linčo volim pitat i tražiti savjet tj razgovarati o određenom problemu i tunijeništa ponižavajuće.

Hvala Bogu savremeno pčelarstvo ima nešto štose zove internet i brži protok informacija tako da ne bi smjelo se desiti da je neko uskraćen za neki odgovor ili informaciju.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: maticna resetka

Post Postao/la Eldar »

Pozdrav, da li bih Vas mogao zamoliti da mi neko malo detaljnije objasni blečićevu metodu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad »

Eldar je napisao/la:Pozdrav, da li bih Vas mogao zamoliti da mi neko malo detaljnije objasni blečićevu metodu
Nemoj se upuštat u to pogotovo u ovakvoj godini kada je sve nesigurno sa medenjem, Ništa više nećeš dobiti u odnosu na običnu zajednicu koja se ne roji , Ako ima nektara u prirodi sve je lahko ali definititvno iz mog iskustva sa tom metodom koju sam primjenio prije mnogo godina rezultat je , prisilni matičnjaci, pojava lažnih matica ,mnogo saća upropašteno ,

Moj ti je savjet da uopšte ne razmišljaš o tome, drži se standarda i to jedovoljno samo da ima nektara u prirodi.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: maticna resetka

Post Postao/la Eldar »

OK, Hvala Vam na savjetu
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: maticna resetka

Post Postao/la sahista »

Ja sam sve uramljene maticne resetke izbacio sa pcelinjaka...
Pozdrav..
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: maticna resetka

Post Postao/la j.nezic84 »

sahista je napisao/la:Ja sam sve uramljene maticne resetke izbacio sa pcelinjaka...
Pozdrav..
Zbog cega?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: maticna resetka

Post Postao/la sahista »

Primjetio sam da pcele lakse prelaze u medisni nastavk sa maticnom koja lijeze na satonose.Pored toga,zali boze one snage sto izgraduju zaperke izmedju resetke i satonosa.Pcele same kazuju da je razmak previse veliki.Uglavnom je trutovsko leglo,ko ce sve ono pocistiti kad se pregleda drustvo.Toga nema na mojim kosnicama..e sad da li je do kosnice ili maticnih ja ne znam..ja ih izbacujem.Danas sam se jos uvjerio u njihove mane.Vise me kosta vremena da ocistim maticnu,stresem pcele nego neka obicna kontrola...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pčela
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 sij 2011, 13:18

Re: maticna resetka

Post Postao/la pčela »

Ja koristim uramljene matične rešetke,ram je od letvica 20x6mm,rešetka je pričvršćena sa donje strane i taman ulazi u nastavak a letvice naliježu na strane nastavka,tako se smanjuje razmak između satonoša i rešetke i pčele ne grade saće u tom prostoru!Na ramu matične rešetke je ostavljeno leto za izlazak trutova,za vrijeme paše tek poneka pčela ulazi na donje(plodišno) leto nego sve idu odmah u medište pa je i to jedna od prednosti...koristio sam ranije matične bez rama,koje su ležale na satonošama ali mislim da to nije dobro rješenje te da puno više ometa prolaz pčelama nego uramljena matična rešetka!Pozdrav!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: maticna resetka

Post Postao/la cerex »

Pošto se u mom kraju medenje bagrema ipak prolongiralo za otprilike 5 maj interesuje me kada je pravi momenat za ogranicavanje matice matićnom rešetkom na jedan nastavak i da li u mjesecu maju u kojem se najavljuje čitav period sa kišom ova metoda ima opravdanost.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: maticna resetka

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Pošto se u mom kraju medenje bagrema ipak prolongiralo za otprilike 5 maj interesuje me kada je pravi momenat za ogranicavanje matice matićnom rešetkom na jedan nastavak i da li u mjesecu maju u kojem se najavljuje čitav period sa kišom ova metoda ima opravdanost.
To se praktikuje 10-15 dana pred pasu.Ja sam svoje ogranicio prije 7-8dana.A sto se tice prognoze najvjerovatnije od bagrema nista nece biti pa tako ni taj zahvat mozda nema smisla al sta je tu je.O opravdanosti ili ne,nadam se da ce iskusniji dati koji komentar.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: maticna resetka

Post Postao/la mugdo »

više optimizma,na pčelaru je da odradi svoj dio posla pa šta Bog da, na kraju bitke se mrtvi i ranjeni broje
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: maticna resetka

Post Postao/la j.nezic84 »

Da malo osvjezim ovu staru,a znacajnu temu!Vidim ovde davno je kolega Ismet a I neki prije njega pitali o iskustvu pcelarenja bez MR.I niko nije odgovorio,i nenapisa nista,zasto?Nije valjda da svi pcelare iskljucivo sa MR?I mene zanima ovo isto,ima li itko kakvog iskustva bez MR?naravno poznavajuci sve prednosti MR-tke,takodje postoje vjerovatno I neke mane njene upotrebe!Koliko je uopste opravdana njena upotreba u burnim a kratkotrajnim pasama kao sto je npr.bagrem?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: maticna resetka

Post Postao/la j.nezic84 »

Vidim nitko se ne javlja na ovu zanimljivu I vaznu temu?Meni licno najvise problema pri upotrebi MR pravi povlacenje prisilnih maticnjaka iznad MR,te rusenje tih maticnjaka,em je to ogroman posao,em postoji mogucnost da neki ostane.Zato sam predhodno pitao o nacinu pcelarenja bez upotrebe MR?Imaju li ostale kolege tih problema?Sto se tice razmaka izmedju nastavaka-Upitanju su bile standarne MR uramljenje sa letom I standardni LR nastavci,i imao sam brdo prisilnih maticnjaka.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: maticna resetka

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:Vidim nitko se ne javlja na ovu zanimljivu I vaznu temu?Meni licno najvise problema pri upotrebi MR pravi povlacenje prisilnih maticnjaka iznad MR,te rusenje tih maticnjaka,em je to ogroman posao,em postoji mogucnost da neki ostane.Zato sam predhodno pitao o nacinu pcelarenja bez upotrebe MR?Imaju li ostale kolege tih problema?Sto se tice razmaka izmedju nastavaka-Upitanju su bile standarne MR uramljenje sa letom I standardni LR nastavci,i imao sam brdo prisilnih maticnjaka.
prisilnih matičnjaka će biti manje ako na MR zatvoriš leto nakon spuštanja matice u donji nastavak a zatvoreno leglo staviš u drugi umjesto treći nastavak ako ga postavljaš u to vrijeme. prilikom traženja prisilnih matičnjaka otresi pčelu s rama i manja je vjerovatnoća da će koji ostati neprimjećen. ako prisilne matičnjake porušiš nakon 6-9 dana nakon postavljanja MR više ih neće biti jer nema mlađih larvi na koji bi ih pčele povuke. ja ovako radim i ne sjećam se kad je uspjela da se izleže matica iz tih matičnjaka. možda neko ima i druga rješenja ali kod mene i ovako funkcioniše.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: maticna resetka

Post Postao/la j.nezic84 »

Pa ja sam upravo bas tacno tako radio kako si opisao!Ipak je bilo prilicno prisilnih maticnjaka.A nekad je tesko I maticu pronaci.Nemam nista protiv ovoga nacina pripreme,vecina tako radi,i ja cu ga primjenjivati vjerovatno I dalje,ali eto experimentalno cu ove godine da uradim 2-3kosnice spremim za pasu apsolutno bez upotrebe MR-cisto usporedbe radi.Npr.prosle godine a znamo kakva je bila,ovo ogranicavanje matice bar kod mene je samo jos vise oslabila pcelinja drustva-ja sam imao takav osjecaj.A naravno svi se nadamo da ce ova godina biti bolja u svakom pogledu!Sto netko vec ovde na forumu napisa:kad nema meda sve taktike padaju u vodu!Onda vjerovatno vrijedi I obrnuto :) :kad ima meda,sve taktike pale!
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: maticna resetka

Post Postao/la senad grudic »

Stari pcelari su znali reci : ;Kad medi i kartonsku kutiju postavi ,pcele ce je napuniti; Medmo vam bilo a ove godine imam namjeru da uzivo
pratim bagrem sto nisam radio zadnje 22-godine, Nadam se pozitivnom rezultatu. Svako dobro
Senad Grudic
Odgovorite