Smjena prisilne matice

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Smjena prisilne matice

Post Postao/la cerex »

Ukoliko nam se desi da drustvo iz nepoznatog razloga ostane bez matice i pustimo pčele da proizvedu prisilnu maticu da li će je u toku iste sezone zamijeniti (ukoliko vremenski naravno nije kasno) s obzirom da je to ne kvalitetna matica dobivena iz najstarijih larvi?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Smjena prisilne matice

Post Postao/la j.nezic84 »

Naravno da hoce,ali pod uslovom da matica bude losa,(da pcele njome ne budu zadovoljne),imao sam dosta takvih situacija.Mada ponekad prisilne matice znaju da ispadnu sasvim dobre,i da legu puno bolje od onih "selekcionisanih"kupovnih.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Smjena prisilne matice

Post Postao/la cerex »

Kod mene je ove godine sareno po pitanju matica jer dosta matica su pčele ubile pa mi je sad prilicno saroliko , ima svakakvih od rojevih , vjestackih koje su kupljene prosle godine i prisilnih.Mada mislim da i pčele nekad ne znaju sta hoce.Ove godine sam po prvi put imao slucajeve da drustva koja su se zarojila i ja im izvadim maticu i formiram nukleus a u njema ostavim njihove rojevne matičnjake (jedan otvoren jedan zatvoren) da ih poruse i povlace prisilne matičnjake.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Smjena prisilne matice

Post Postao/la j.nezic84 »

I meni se to desavalo ove godine I to par puta.Mada,s tim da"pcele neznaju sta hoce" se ne bih slozio.Prije ce biti da mi neznamo sta one hoce :D !Vjerovatno postoji neko objasnjenje za to.
Odgovorite