Prihrana novog roja...

Pčelarski razgovori
Odgovorite
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Pozdrav kolege pcelari. Pocetnik sam pa da upitam za savjet vas iskusnije pcelare, danas sam kupio svoj prvi roj kod jednog pcelara. Iz njegovog nukleusa je u moju kosnicu prebacio maticu i 5 okvira, drustvo je izgledalo zaista dobro sa dosta pcela i dosta legla tako da sada u kosnici ima ovih 5 okvira i 5 okvira sa satnom osnovom ovaj pcelar mi je rekao da sad nista ne diram i da ih netrebam prihranjivati samo da im obezbijedim vodu. Volio bih cuti i vas savijet dali ipak da ih stimulisem secernim sirupom posto se ocekuje oblacno sa kisom u narednih par dana ili da neradim nista....
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la mugdo »

moja praksa pogaca plus sirup 1/2 l svaki drugi-treći dan jer je pčelinjak udaljen desetak kilometara od kuće, posebno na ovakvoj godini.
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Evo bas sad sam kupio na preporuku prodavaca ovu BKV proteinsku pogacu pa sam mislio dodati pola pogace i svakako neko vrijeme dodavati secernog sirupa. Vidim da pcelari obicno dodaju sirup u vecernjim satima ali ja nemogu prihranjivati sa sirupom uvece jer radim jedino mogu ujutro pa me interesuje jel to uredu. Imam samo ovaj jedan roj pa nebih zelio da ga upropastim a isto tako mebih zelio da me nadjaca ona pocetnicka zelja da otvaram i preturam po kosnici..
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la j.nezic84 »

Ako ne mozes navece,onda radje nemoj-da nebi izazvao grabez,radje idi samo s pogacom,sigurnije je.Ja rojeve prihranjujem uglavnom samo s pogacom I fino se razvijaju.
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Mogu najkasnije do 17 i 30 ili u ranim jutarnjim satima tamo iza ponoci. Jedino vikendom mogu u kasnim vecernjim satima oko 19 i 20 casova. Mozda je onda ipak najbolje dati im sada pogacu....
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Prihrana novog

Post Postao/la refik besirevic »

Pozdravljam,kakvoje stanje dole kod nas u kraini jel pocelo da medi.prije sedam dana kad sam krenuo iz bosne nije bas bilo dobro stanje u kosnicama osim rojenja,nesto divlja malina a mislim daje i kesten krenuo,pozdrav,medno
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la j.nezic84 »

U mome okruzenju nista,tj. 0 bodova sve do sada,tek od neki dan krenuo nesto unos od kestena,kupina je takodje tek sad u punom cvijetu.Nadam se da ce biti nekog vrcanja kakvog-takvog makar za kuce jer slijedi jos lipa,ali vidjecemo I to,jer vrijeme je I dalje promjenjivo,svakih 2-3 dana kisa.
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Evo jutros onako brzinski otvorim poklopac da vidim sta se dogadja sa ovim mladim rojem i vidim od pogace koju sam stavio prije 4 dana ostao samo najlon znaci sve su potrosile. Sirup im nisam davao samo jedan put jer radim uvecer, sad neznam dali da stavim novu pogacu ili ne. Na letu uvijek vidim da pcele unose polen, pitam jer ne zelim da ih pretrpajem hranom a mozda opet i nebi bilo lose jer je roj mlad i izdadjuje sace...vase misljenje bi mnogo pomoglo
Privitak/ci
20160617_114138-480x853.jpg
20160617_114204-480x853.jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la mugdo »

na ovakvoj godini ih nećeš pretrpati hranom sigurno, posebno pogačom jer nju unose dosta sporije nego sirup.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la refik besirevic »

Mugdo,ja ove godine dajem svoim rojevima jedan ram meda cq,1.kg med i nesto perge,tose pokazalo nevijerovatno dobro,pcele brzo vezu ramove i matica u kratkom roku polaze leglo,nedajem pogace u opste pcelama od koi namijeravam vrcati med,inace rijetko upotrebljavam pogace u opste posto sam promijetio da ih unose u mediste, a sirup jednom u proljece i jednom u jesen i u sirup stavljam dosta meda,pcele su mi super,ako ima sta da promijenim,tvoje misljenje i naravno misljenje ostalih pcelara,nadam se sad kad dodem dole dace biti koi ram zatvoren,kakvo je sad stanje imali ista unosa,Medno LP.
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Ja vec evo dajem drugu pogacu jer nemam meda....vidim da unose polen. Nisam jos vadio ramove da vidim kako pcele napreduju i kako grade sace mislio sam pricekat bar 15-20 dana
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la mugdo »

refik besirevic je napisao/la:Mugdo,ja ove godine dajem svoim rojevima jedan ram meda cq,1.kg med i nesto perge,tose pokazalo nevijerovatno dobro,pcele brzo vezu ramove i matica u kratkom roku polaze leglo,nedajem pogace u opste pcelama od koi namijeravam vrcati med,inace rijetko upotrebljavam pogace u opste posto sam promijetio da ih unose u mediste, a sirup jednom u proljece i jednom u jesen i u sirup stavljam dosta meda,pcele su mi super,ako ima sta da promijenim,tvoje misljenje i naravno misljenje ostalih pcelara,nadam se sad kad dodem dole dace biti koi ram zatvoren,kakvo je sad stanje imali ista unosa,Medno LP.
to je definitivno najbolja prihrana, međutim malo je onih koji to mogu priuštiti svojim pčelama
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Jutros je bila slaba kisica pa kada sam onako bacio pogled na kosnicu primjetio sam da se voda zadrzava na poleteljci odnosno na ulazu u kosnicu, dali je uredu da malo nagnem kosnicu unaprijed kako sve boda tu nebi zadrzavala??
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la mugdo »

postolja odnosno košnice bi trebale biti blago nagnute naprijed kako se kišnica ili otopljeni snijeg nebi zadržavali na poletaljci ili na podnici (ako je puna podnica, AV podnica nema taj problem)
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Prihrana novog roja...

Post Postao/la diso79 »

Hvala kolega na korisnim savijetima sto meni kao pocetniku mnogo znaci. Posto citam mnogo po raznim forumima sve su uglavnom korisne informacije ali imam osijecaj da mnogo raznih tema meni kao pocetniku vise stete nego koristi pa bas zbog toga bih zamolio tebe da ako je moguce( meni kao pocetniku koji ima tek jednu kosnicu sa prirodnim rojem koji je iz nukleusa prebacen u lr kosnicu) u nekoliko recenica obijasnis sta mi je raditi eventualno do uzimljavanja jos konkretnije sta bi vi uradili i koje radnje treba uraditi, takodje dali ukoliko roj ojaca da dodajem jos jedno plodiste ili da zazimim jedan nastavak odnosno plodiste...zaista ne zelim biti dosadan niti se ponavljati sa temama ali takav je valjda svaki pcelar pocetnik
Odgovorite