Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Pčelarski razgovori
Odgovorite
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la diso79 »

Pozdrav dragi pcelari zovem se Adis i zivim u Mostaru, na forumu zaista ima dosta tema koje su mi poslozile neke stvari na svoje mjesto ali me i dodatno zbunile jer sam pravi pocetnik pa sam odlucio da otvorim zasebnu temu. Ukratko da vam opisem moju situaciju i upitam za savjet. Sto se tice pcelarenja zaista sam pravi laik ali nadam se da ce se i to promijeniti. Ovako kupio sam dvi LR kosnice sa satnom osnovom samo ubaciti pcele pa cu akobogda iduci mjesec kupiti i 2 paketna roja i to akobogda razrojiti da imam 4 kosnice jer nemam mijesta za vise kosnica. Inace to bih drzao iza kuce u malom vocnjaku. Da vas nebih davio pocetnickim pitanjima zamolio bih nekog iskusnog da mi obijasni neke stvari. Na forumu sam procitao postupak ubacanja pcela i matice u kosnicu pa me zanima sta kasnije
1 kada tretiram pcele od vaore kako i cime je najbolje?
2.Kako pcele hranim svakodnevno i sa koliko sirupa i dali odmah mogu dodati neku pogacu?
3. Sta se u kosnici događa u narednom periodu i koji su moji zadaci i na sta da obratim paznju.
4. Kada dodajem nastavak na kosnicu i zasto?
Zaista imam toliko pitanja da neznam ni sta da pitam, imat cu 2 kosnice koje planiram prosiriti na 4 na kojima cu i ostati. Zaista na forumu ima raznih korisnih tema ali me kao pocetnika takođe i zbunjuje jer odjednom su tu razne stvari ( dolazak legla, maticnjaci, trutovi i ostale tehnike do vrcanja meda) pa eto zamolio bih nekog iskusnog da mi odgovori na ova pitanja ili jednostavnije da mi opise ukratko svojim rijecima taj redosljed od ubacanja pcela u kosnicu do vrcanja meda i naravno radnje koja pcelar poduzima. Hvala unaprijed svima...
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la Tarik »

dobro došo Adise u svijet pčelarstva, kao i svaki početnik žuriš a toga u pčelarstvu nema, saznat češ vremenom da je tako.
ne mogu se razrojiti mladi rojevi, toga nema, dobro je da si pripremio svoje košnice njih češ naseliti mladim paketnim ili prirodnim rojevima i poslije dva tri dana lagano poćeti hraniit sirupom.
ako nose sirup iz hranilice i donose polen sve je u redu, to je sve za početak a ti češ u međuvrmenu učiti i posmatrati pčele na letu i tako češ dosta naućiti do pred jeseni kada idu druge operacije.
sretno!
diso79
Čita, piše dovoljno
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 ožu 2016, 17:09

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la diso79 »

Hvala na odgovoru, zaista ne zelim zuriti sa ovim samo nebih zelio da u startu napravim neke propuste. Iz tvog odgovora sam zakljucio da kada stavim pcele u kosnicu moj posao je da ih hranim sirupom i pratim dalji razvoj. Dali ih hranim svakodnevno i koliko dugo i dali mogu da im postavim pogacu uz sirup. I dali ih tretiram protiv vaore ili to uradim nekad poslije. Zelim da idem normalnim redosljedom da ne brzam svi znamo da poslije prve brzine ide druga jer neide is prve u petu hehe lijep pozdrav
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la mugdo »

dobro došao, kao što reče kolega nama žurbe, nema instant rješenja sa sve početničke dileme. savjet, kupi neku knjigu iz oblasti pčelarstva pa polako, osnove pčelarstva se uče iz knjiga a dopunjuju na forumima.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la hasospahic »

Drugar dobro nam dosao dobro ti je Mugdo reko za pocetak knjigu a ja bih ti predlozio da nabavis od Rajka Radivojca koja se zove MATICA -OSMJEH NA LICU lijepo je prikazano slikovito da mozes bolje sve da shvatis i pojasnjeno bas za pocetnike pozzz
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la j.nezic84 »

Moj savjet je knjiga takodje od Rajka Radivojca,ali prva po redu tj.kreni od pocetka,knjiga se zove:Pcelarstvo-ilustrovani prirucnik za pocetnike! Knjiga je jako sazeta I kratko a opet sadrzi sve bitno za jednog pocetnika(meni je nekad puno pomogla jer nema preopsirnih filozofiranja)knjiga takodje ima mnostvo slika sto isto puno znaci,nije samo suvoparna teorija,a kasnije kad to savladas imas I druge njegove knjige:Pcelarstvo-ilustrovani prirucnik za napredne pcelare,i sto rece kolega ranije:Matica-osmijeh na licu!Samo opusteno... 8-)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la Stipo »

Paketni rojevi idu na izgrađeno saće. Prirodni rojevi mogu i na satne osnove.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la mugdo »

prirodni roj, posebno prvenac ja obavezno stresam na SO, dodam 1-2 izgrađena rama da matica može odmah zalijegati, šteta je ne iskoristiti potencijal prirodnog roja i njegovu mogućnost kvalitetnog lučenja voska.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la Stipo »

Stipo je napisao/la:Paketni rojevi idu na izgrađeno saće. Prirodni rojevi mogu i na satne osnove.
Tako je i ja za roj ubacim 2 medna okvira poprskana rijetkim medom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la senad grudic »

A zasto paketni rojevi moraju na izgradjeno sace?? Ja uvjek koristim samo satne osnove uz dodatak sirupa .
Senad Grudic
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la Stipo »

senad grudic je napisao/la:A zasto paketni rojevi moraju na izgradjeno sace?? Ja uvjek koristim samo satne osnove uz dodatak sirupa .
Zato što paketni roj nema snagu prirodnog roja i sporo grade saće pa matica nema gdje polagati jaja dok se saće ne izgradi.
Tako se gubi vrijeme razvoja roja. Dok izađu nove pčele dobar dio pčela je već ostario i umro pa se gubi i struktura društva.
Inače paketnom roju treba dugo vremena dok se ustroji prava struktura društva. Sa izgrađenim saćama gdje matica odmah polaže jaja dobije se nešto vremena.
Nešto je bolja situacija ako se paketni roj formira na vrhuncu paše. Proizvođači uglavnom čekaju da paša prođe pa onda formiraju i prodaju paketne rojeve.
Ako paša podbaci paketni rojevi budu prilično loša opcija.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la senad grudic »

Stipo, samo povrsno se slazem sa tobom za izgradjeno sace. Pcelari pretezno kupuju paketne rojeve radi toga da startaju sa novim okvirima, novim satnim osnovama,
razlicite velicine okvir i sl. Kako kazes slab razvoj? Pa cemu zurba ionako u toj sezoni nemas meda od tog roja. Uglavnom ja bih rekao da su rojevi (paketni) mali jer
za paketni roj trebalo bi oko 1,5 kg pcele i ta kolicina uz prihranu i mladom maticom iduce sezone je top proizvodno drustvo. Ko ne vjeruje nek sam proba a nije ni fer da na kraju burne pase prave paketne rojeve i to iz medista a kao sto znamo te pcele su vec izradjene i potrosene pa plus toga se takav roj proda pocetniku i sta slijedi !??
Ne zelim nikog pobijati niti kritikovati ali to mi pcelari treba da se upitamo jesmo li zaista fer praveci pak. rojeve.
Pozdrav i medno vam bilo iz kisovite Svedske sa dnevnom temp. od +6 stepeni
Senad Grudic
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Molim za pomoc (pocetnik sa paketnim rojem)

Post Postao/la Ismet »

koja je uopće cijena paketnog roja?
smatram da bi u nastavak sa paketnim rojem trebalo staviti barem 2-3 rama sa izgrađenim saćem da matica ima gdje zalijegati dok se ne izgrade SO.
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite