Plasticna satna osnova

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Plasticna satna osnova

Post Postao/la Tarik »

Pozdrav kolege,
kao što u naslovu piše dali neko ima iskustva sa plastićnim ili trajnim satnim osnovama?
ja sam probao i zadovoljan sam i to sa njemačkim od Holtermana osim sa cijenom.
dali neko zna gdje se mogu nabaviti ove osnove od nekog provjerenog proizvođaća sa dokazom (deklaracijom) o porijeklu plastike?
Hvala.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la senad »

Ja iz USA naručio , tek na proljeće idu u upotrebu. Naručio sam crne i bjele.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la cerex »

Zasto plasticne satne osnove,zar vosak ima samo funkciju da posluzi za deponovanje meda,polena i legla i to je to ili ...?
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la Tarik »

kolega meni je dovoljan pokazatelj (na osnovu onoga što sam ja saznao)to što većina svijeta koristi ovu osnovu, govorimo o pčelarskim farmama od nekoliko hiljada kosnica, što ne mora biti da sam u pravu!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Zasto plasticne satne osnove,zar vosak ima samo funkciju da posluzi za deponovanje meda,polena i legla i to je to ili ...?
S obzirom na kvalitetu voska koji je iz godine u godinu sve lošija i sa sve više rezidua plastične osnove su dobro rješenje.
Plastične osnove i plastični okviri su povoljno rješenje za velike pčelinjake koji unajmljuju radnu snagu i svake godine koriste velike količine novih okvira. Još ako od države imaju subvencije i ako imaju otkupljivača starih okvira takva upotreba plastičnih satnih osnova je jako isplativa, a reciklirani vosak je bez ili sa malo rezidua pa mu je i otkupna cijena veća.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la cerex »

Ja ne smatram da je plasticna osnova glupost ali da je bolja od standardne sa voskom to me ne mozete ubijediti da pcelarite hiljadu godina iako sam ja vas vecinu amater.Ovde se spominju farme od hiljadu kosnica a od nas vecine niko nema kako Bog zapovjeda ni 30.Ljudi su to napravili da smanje dugorocno troskove a povecaju profit.Kada se poziva na te farme trebali bi kad zavrsi pasa pogusiti pcele jer i oni tamo to rade i to je 100% ispravno. Da hoce neko izmisliti i plasticne pcele stvarno bi bili bez briga.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la mugdo »

kad profit postane osnovni razlog pčelarenja teško pčeli i prirodi općenito. razumljivo je da čovjek teži smanjenju troškova i većoj isplativosti svoga rada, međutim moraju postojati neke granice koje se nebi trebale prelaziti. jedna od granica koju su pčelari prešli pa se pokajali je pretjerana upotreba šećera. govorilo se i pisalo o mnogostrukim koristima šećera prije svekga ekonomskim, pa pčele bolje zime na njemu... da bi zadnjih godina nauka a i praksa pokazali negativne strane šećerizacije ili sirupanja u pčelarstvu. bojim se da bi isto moglo da se ponovi i sa plastičnim osnovama. na zapadu a prije svega u americi sve je biznis pa i pčelarstvo. njima je nekada isplativije uništiti pč.zajednicu u jesen nego je kvalitetno uzimiti a onda u proljeće uvoziti rojeve iz australije. mi nismo na tom nivou a i da jesmo po meni to nije human odnos prema ovim divnim Božijim stvorenjima.
ona je milionima godina živjela na medu i vosku i njoj ne treba šećer i plastika, to što mi smatramo da treba ili može ne znači da smo upravu, a ona jadnica trpi dok može a kad više ne mogne onda pričamo priče, klimatske promjene, ccd, virusi, bolesti...
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la Tarik »

sve je moguce ali treba probati, ja sam probao, slozit cete sa mnom da je praksa najbolji pokazatelj u pcelarstvu.
pozdrav svima.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la Tarik »

imali neko informaciju dali je krenula proizvodnja SO Ivan Milićević iz Posušja ?
http://faktor.ba/stizu-priznanja-iz-svi ... z-posusja/
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Plasticna satna osnova

Post Postao/la sahista »

cerex je napisao/la:Ja ne smatram da je plasticna osnova glupost ali da je bolja od standardne sa voskom to me ne mozete ubijediti da pcelarite hiljadu godina iako sam ja vas vecinu amater.Ovde se spominju farme od hiljadu kosnica a od nas vecine niko nema kako Bog zapovjeda ni 30.Ljudi su to napravili da smanje dugorocno troskove a povecaju profit.Kada se poziva na te farme trebali bi kad zavrsi pasa pogusiti pcele jer i oni tamo to rade i to je 100% ispravno. Da hoce neko izmisliti i plasticne pcele stvarno bi bili bez briga.
;)
Nazalost mnogi "veci" pcelari pocinju sve vise i vise da spominju te plasticne satne osnove.Vec se mogu nabaviti u pcelarskim prodavnicama.Kod mnogih pcelara pa mogu reci skoro pa kod svih profit je odavno iznad ljubavi prema pceli.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite