NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Pčelarski razgovori
Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

matična/hanemanova rešetka je neizostavni dio pč.opreme na većini pčelinjaka.
postoje različiti načini njenog uokvirivanja s okvirima debljine 6-20mm bar koliko je meni poznato, a možda ima i drugačijih za koje nisam čuo.
iz dosade koje zimi ima a još se potrefi i godišnji pa se čovjek u nedostatu aktivnosti smuca po garaži ili radionici i duma/razmišlja pa i skonta kakvu inovaciju dobru ili ne vidjet će se. naime pokušao sam napraviti što tanji okvir za MR kako ga pčele nebi lijepile zapercima polena a dovoljno debeo da omogući pčeli izlazak i ulazak u košnicu, ali tako tanko drvo,okvir nisam uspio napraviti pa sam pokušao sa plastikom debljine 4mm koja na rubovima ima malo ojačanje koje dodatno povećava razmak među nastavcima na približno 5mm.
da bi se uvjerio da li funkcioniše ponesem je na pčelinjak i postavim na košnicu i funkcioniše, jedino bi mogao biti problem s trutovima a saznat ću kad ih bude u košnici. pored prednosti koju sam spomenuo ovaj okvir za MR košta oko 0,5KM i veoma je jednostavan za napraviti, treba samo metar, skalpel i ljepilo.pošto drveni okvir u prosjeku košta 3-4 KM ili vam trebaju stolarske mašine da ga sami napravite možda vrijedi pokušati. napravio sam par fotografija MR koje koristim i ove s plastičnim okvirom što ide na probu.
s poletaljkom,očišćena
s poletaljkom,očišćena
bez poletaljke,neočišćena
bez poletaljke,neočišćena
plastični okvir
plastični okvir
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

donja strana
donja strana
funkcioniše
funkcioniše
proba
proba
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

debljina pl. table
debljina pl. table
vrijeme će pokazati da li će i kako funkcionisati u praksi, a probu je prošla radi, jednostavna i jeftina.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

ispravka riječ "polen" je višak u tekstu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la senad »

Ako se držiš standarda u opremi može biti problema.
Ako posmatraš nastavak koji naliježe na MR sa donje strane. Nastavak i isto tako i okvirove ravnisu kada nalegnu na tu MR može doći do prignječenja pčela i slaba je prohodnost što će otežavat pčelama.. Na 4 mm pčeli je otežano kretanje i ako se uzme u obzira da donje letvice mogu biti uvijene može biti problema
U donjem nastavku smanjio si prostor iznad satonoše za 3 mm što i nije tako strašno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la Ismet »

sviđa mi se, mugdo, ta matična rešetka.
gdje ima da se kupi plastika za tu MR? ako nije plaha tajna :)
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

Ismet je napisao/la:sviđa mi se, mugdo, ta matična rešetka.
gdje ima da se kupi plastika za tu MR? ako nije plaha tajna :)
nikakva tajna, kod nas u bugojnu ih uvoze polovne, šta im je primarna namjena ne znam, ali je kod nas koriste za sve i svašta, šupe, drvarnice... pčelari je koriste za izradu uložaka AV podnica, ja je koristim i za pregradu malih nuklkeusa trodijelnih i četverodijelnih. cijena je 2KM tabla dimenzija 120x100cm
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

senad je napisao/la:Ako se držiš standarda u opremi može biti problema.
Ako posmatraš nastavak koji naliježe na MR sa donje strane. Nastavak i isto tako i okvirove ravnisu kada nalegnu na tu MR može doći do prignječenja pčela i slaba je prohodnost što će otežavat pčelama.. Na 4 mm pčeli je otežano kretanje i ako se uzme u obzira da donje letvice mogu biti uvijene može biti problema
U donjem nastavku smanjio si prostor iznad satonoše za 3 mm što i nije tako strašno
stoji konstatacija da smanjuje prostor za kretanje u plodištu za debljinu MR a u gornjem nastavku nema velike smetnje ako su ramovi ispravni , međutim po meni bi moglo biti nešto između neuokvirene MR koja leži na satonošama i samim tim otežava prolaz pčelama a onemogućava izlazak trutova iz medišta i uokvirene na kojoj pčele grade zaperke da premoste prepreku i koju redovnu moramo čistiti, u dobroj paši tu bude i nešto meda koji curi prilikom podizanja MR što nekada može napraviti problem. nakon bar jedne sezone vidjet će se rezultati a zasad je sve u fazi eksperimentisanja, možda neko nadogradi i napravi bolje rješenje.smatram da joj je prednost jednostavnost izrade, mala cijena materijala i još ako bude funkcionalna možda je neko i bude koristio, u svakom slučaju hvala na sugestijama
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la saperica »

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

da, to su te pl. table/ploče
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la saperica »

hvala lijepo mugdo i medno ti bilo.

lijep pozdrav
saša
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

saperica je napisao/la:hvala lijepo mugdo i medno ti bilo.

lijep pozdrav
saša
medno i tebi i sve najbolje ti želim
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

nakon sugestija nekih kolega pokušao sam ispraviti jedan nedostatak na PVC okviru za MR. naime sam okvir za MR sam smanjio po širini na 3 odnosno 4cm, kako isti nebi gnječio pčele prilikom spuštanja gornjeg nastavka. standardno prezan prostor od donje letvice do dna nastavka je 3mm plus 4mm PVC okvir ukupno 7mm od MR do donje letvice rama gornjeg nastavka što omogućuje pčeli nesmetano kretanje, u donjem nastavku tj. plodištu ostaje nešto manji prostor za kretanje pčela, standardno od satonoše do vrha nastavka je 7mm minus debljina MR 2mm a na spoju 3mm ostavlja pčeli većim djelom 5mm slobodnog prostora osim u dijelu spojnica 4mm što nebi trebao biti neki problem jer kod neuokvirene MR taj prostor je dosta skučeniji jer MR leži na satonošama i omogućava pčelama prolaz samo u predjelu ulica tj. između satonoša ali to je pčeli sasvim dovoljno što znamo iz prakse svi oni koji su koristili neuokvirenu MR. ostaje problem trutova ali komad lima debljine 1mm trebao bi i to riješiti.
uži pl. okvir za MR
uži pl. okvir za MR
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la saperica »

mugdo može li slika veće rezolucije?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

ne znam hoće li ova pomoći jer su fotografije sa mobitela
preko LR nastavka
preko LR nastavka
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la cerex »

Da jos zamedi, gdje bi nam bio kraj
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: NAJTANJA UOKVIRENA MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la mugdo »

naše je da spremimo pč.zajednice pa šta Bog da, ako nema na jednom mjestu biće na drugom.
Odgovorite