Leglo i pčele po mjesecima

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la cerex »

Kolicina potrebnog legla i pčela po mjesecima za max. iskoristenje bagremove pase po autoru slavomir popović knjiga tehnologija pčelarenja lr kosnicom.

Interesuje me da li ovo posluziti kao orijentir u nasim uslovima pčelarenja?

- početak marta, ako pčele pokrivaju 5-6 ramova sa pčelama,ono moze da ostvari zapazene prinose meda u glavnoj pasi (bagrem) narocito ako se pojaca sa 1-2 rama legla u voćnoj paši.Ako pčele pokrivaju 4 i manje ramova sa pčelama od njega se ne mogu ocekivati visoki prinosi i moze posluziti kao pomocno drustvo.

- kraj marta dobro razvijeno drustvo ima legla na 3-4 rama povrsine 1dm2.

- pocetak cvjetanja jabuke jaka drustva imaju legla na 6-7 ramova,srednja 4-5 ramova i slaba 3 i manje ramova legla.( proizvodna drustva su sa najmanje 5 ramova legla).

-sredina cvjetanja jabuke 9-10 ramova sa pčelama i 6-7 ramova legla(proizvodna drustva).

-15 dana pred bagremovu pasu 10 ramova sa leglom
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la ROSULJAC »

Kolega, ovako izneti podaci pokazuju dosta nepreciznosti u smislu da li je to leglo u totalu ili se misli samo na poklopljeno leglo.
Preciznije je govoriti o zbirnoj količini legla u celoj košnici jer postoji razlika u sojevima pčela koji se različito ponašaju u formiranju legla na ramovima. Neki "soj" radije formira leglo bliže ulazu koje zahvata više ramova sa manjom količinom legla na samom ramu dok drugi "soj" pokriva manji broj ramova ali zato leglo ide u dubinu (ka pozadini) rama.
Kod međusobnog vizualnog upoređivanja ova dva naizgled "različita soja" koji su iste snage a odaju lažnu vizualnu sliku stanja sopstene jačine iz razloga što prvi ima više "ramova" legla tj. veći broj ramova u odnosu na drugi mada su iste snage i potencijala legla. :shock:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la cerex »

Pošto je autor iz Srbije predpostavljam da je mislio općenito na domacu rasu pčele, kranjska pčela (apis mellifica var. carnica ), :? nigdje ne spominje nikakav soj .Kada je u pitanju broj pčela i legla, doslovno sam prepisao onako kako je autor napisao u svojoj knjizi i odnosi si se na total. Naravno da je ovo poprilicno sturo (detaljnije nisam mogao pronaci) ali posto sam pocetnik ovo sam prije svega objavio da kako bih cuo vase misljenje i kako bih mogao imati nekakav orijentir, posto se ovo tempiranje odnosi na bagrem koji cvjeta od 5-15 maja..
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la mugdo »

imam tu knjigu i kao isvaka druga ima dobrih ali i prevaziđenih inf.,stvar koja mi se sviđa je to da apitehničke radnje veže za stanje vegetacije a ne za kalendarski datum koji pčelama za razliku od ljudi ne znači ništa. broj ramova sa leglom u proljeće i nije najbolji pokazatelj jer neko društvo ima legla na više ramova manje površine npr.6 rama po 1/2 zaležena a drugo manji br. zaleženih ramova ali veće površine npr. 4 rama po 3/4 tako da je to relativan podatak. po meni je puno mjerodavniji podatak ukupna površina legla na svim ramovima ali to možemo odrediti samo "odokativno" osim ako neko ima dovoljno vremena pa šubler i kalkulator u ruke :D
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la cerex »

Danas sam u slobodnom vremenu pregledavao you tube i slucajno naisao na klip proljeće 2011
https://www.youtube.com/watch?v=0KR_oJndRnQ

, interesuje me kako je uspio da prije nego sto džanarika procvjeta dobije drustvo koje na 8 okvira ima legla, iz prilozenog klipa rekao bih da je to kod njega normalna pojava :?
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la mirsad »

POZ
Dolina Drine i uticaj mediteranske klime.
Dobro poznajem to podrucije.

MK
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la hasospahic »

CEREX sto se tice klipa iz 2011 moje je misljenje da je ono pripremljeno za tu temu proprati malo otvaranje kosnice pa dalje ako si ikad otvrio kosnicu doci ces do zakljucka da je ono pripremljeno.Ja se izvinjavam vlasniku klipa ako sam pogresno zakljucio istina da nemam nekog velikog iskustva ali ovo sto sam do sad naucio i vidjeo daje mi za pravo da sumljam uono. pozzz
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la cerex »

Pa ne znam, ali po ovome kako tesko odvaja okvire (vidi se da su ispropolisani ) ne bih se slozio a ono kako lako odvaja poklopnu dasku od kosnice (ako si na to mislio) vjerovatno je zbog najlona.Volio bih nekog iskusnog da ponudi svoj komentar, ja vjerujem da je moguce ali ne kontam sta stimulise maticu na tako obilno zalijeganje kad nigdje nema meda a ne mogu zamisliti ni kako to drustvo izgleda početkom maja kad je na vrhuncu snage?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la mugdo »

uistinu je društvo izuzetne snage, u principu ne listam društva prije prvog behara pa i ne znam niti me toliko interesuje koliko imaju legla do prvog prolj. pregleda kad ih razvrstam na proizvodna i pomoćna ali ovoliko legla nisam nalazio ni prilikom prolj. pregleda na početku cvjetanja džanarike, ne bih sumnjao u pomenuti video zapis jer je očigledno da je društvo potrošilo skoro sve zalihe hrane da odnjeguje onoliko leglo, ali to nekada može biti problematično ako se duže okiša jer onoliko leglo treba nahraniti ako nema unosa spolja, međutim meni ne bi smetalo da imam onakva društva pa makar ih poneke godine i prihranio ako zatreba :) realno gledajući ovo je izuzetak a ne pravilo na cijelom pčelinjaku, jer svi mi se ponosimo jakim pč.zajednicama a sramotu(ona slaba) ne pokazujemo
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la refik besirevic »

pozdravljam sve vas,dao bih samo svoj komentar na ovak clip(snimak )iz 2011 mislim da nije namijesten.ja sam poceo dase bavim oskoro sa pcelicam slucajno,nebi sad o tome,moj licni zakljucam je ako je drustvo zdravo i dobro zimu izimilo moze dase nesto ovako desi zaista su pcele cudo.za godinu dana sam procitao pa misli vise nego neki pcelari za deset godina iz razloga sto sam imao vremena na prtek i iz razloga sto zelim da poznajem posao koji radim.nezelim reci da drugi ne citaju nego sam mislijo i na slobodno vrijeme ljudi imaju mnogo drugih obaveza a stoje samnom suprotno...smatram da trebamo pricati i upoznatise stoje moguce vise i cak obici se posijetiti jedni druge,ja sad zasad nebi davao neka svoja misljenja posto sam u fazi ucenja pa da nebi zabrljao,poseo sam sa jednom kosnicom prd proslog ljeta slucajno i sad imam sedam ,ali kapariso sam jos tri drusta ,pa dolazim u bosnu za desetak dana pa idem ponji postosu stotinjak km,od sanskog mosta.pozdravljam sviju na ovoj stranici i ostale pcelare koji nemisle samo na med nego prvestveno na zdravu pcelu,ako se slazete,pozzz
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la piricm »

Živio nam Refko 100 godina...
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Leglo i pčele po mjesecima

Post Postao/la refik besirevic »

pozdravljam sve kolege na stranici.idem u ponedeljak na prvi pregled pcelica ,kakv savjet bi mi dali sta raditi sad na pcelnjaku.dati im pgacu ili ne ja nisam ljubitelj hranjenje pcela osim kad je prijeko potrebno,stim da vam kazem da sam poceo sa pcelama prije godinu dana da radim,poroslog ljeta sam imao 5 drustava kupijo na jesen dva i sad utorok odo kupiti jos tri od istog,,,posto smatram dasu mu dobre pcele??? ovo dobre neznam.. jos se nezna kako ce nositi,pa eto nadam se daste svi iskusni od mene i nadam se dace biti uspijesan savijet,hvala u naprijed,poslije pregleda napisacu stase desava u kosnici,
Odgovorite