Gubici jesen2014-proljeće 2015

Pčelarski razgovori
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

Vahid je napisao/la:Samo da se nadovezem:
Kolega ja sam samo iznijo svoj nacin pcelarenja i nacin prilaska stacu ako su mi kosnice postavljene na tako mjesto da im nemogu pric sa zadnje strane a imam takav slucaj da su na takvom mjestu da im mogu samo sa prenje ili sa strane pric jer gazda na cijoj zemlji su mi pcelinjaci mi je dao dozvolu da postavim pcelinjak ali je lokacija i mjesto tako zahtijevalo da je tako kako je al meni ne smeta fercera i to. Sto se odma ljutite jel ima u tome nesto lose ako se kosnici prilazi sa strane ili sa prednje strane evo jos jedan primjer nije vezano uopste za pcelarstvo al eto iznijecu i to. Normalo se krave muzu sa desne strane posto ja poticem sa sela i bavili smo se sa svim i svacim pa i stocarstvom i tako to gajili bi i bikove a mlade ljunice i jedne prilike smo odgojili mladu junicu kad bi se otelila doslo je vrijeme da se muze al nije dala pric sebi sa desne strane i silom prilika bi probali sa lijeve strane i nije bilo problema nije se bunila i sta sad jesmol je trebali ubit ili zaklat ako nije dala da se muze sa desne srtane a sve ostalo je uredu ima dovojno mlijeka i sve je uredu samo sto se muzla sa pogresne strane. Nemojmo tako pobogu kolege ima svako pravo na svoje misljenje i pa ako mi stima ja cu probat a ako ne ja ga odbaci i nastavi daje. U svijetu pcelarstva ima svega ima raznih faktora sto se stvaraju gubici jer od pcela hocemo maksimum a ne uzvracam0 im maksimum.Hocemo dobre prinose meda dobre prinose maticne mlijeci,polena,propolisa,pcelinjeg otrova i.t.d.da nebi nabrajo sve sta jos al zato oslabimo pcelinje zajednice ili ih izradimo do maksimuma i onda se pitamo zasto ovo ili zasto ono al nismo svjesni da smo mi ustvari uzrocnici tome svemu ako je imuni sistem kod nas i kod pcela oslabijo onda smo skloni svim bolestima a tako i nase pcelice.
nema potrebe da se ljutimo,ovu izreku ja razumijem više metaforu,koja ukazuje na nejedinstvo i neslogu nas pčelara i nemogućnost da nađemo minimum stvari oko kojih se možemo složiti, jer većina misli da je bolja i pametnija od drugih. a slažem se da od pčela tražimo max. a za uzvrat i nudimo minimum a ako može i manje od toga
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Vahid »

[quote="Rubiroza"]Vaha, ova tvoja primjedba zasluzuje svaku pohvalu.
Vahid: " U svijetu pcelarstva ima svega ima raznih faktora sto se stvaraju gubici jer od pcela hocemo maksimum a ne uzvracam0 im maksimum.Hocemo dobre prinose meda dobre prinose maticne mlijeci,polena,propolisa,pcelinjeg otrova i.t.d.da nebi nabrajo sve sta jos al zato oslabimo pcelinje zajednice ili ih izradimo do maksimuma i onda se pitamo zasto ovo ili zasto ono al nismo svjesni da smo mi ustvari uzrocnici tome svemu ako je imuni sistem kod nas i kod pcela oslabijo onda smo skloni svim bolestima a tako i nase pcelice".
Ja licno ne trazim puno...... Prije svega trazim da me ne bockaju, da rano ustaju-à kasno idu na spavanje, da se ne roje, da sakupe preko 100 kg meda po kosnici godisnje, da se same uspjesno bore protiv varoe, virusa i drugih bolesti i na kraju da same uredno upakuju i brzo pradaju prikupljeni med, polen, mljec ... I prikupljene € uredno uplate na moj bankovni racun. :lol: Pozdrav,[/quote
Hvala kolega za pohvale i da si razumijo sta sam stjeo da kazem da bi i to mogo bit razlog gubitaka pcelinjih drustava ;) ;) ;)
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Vahid »

nema potrebe da se ljutimo,ovu izreku ja razumijem više metaforu,koja ukazuje na nejedinstvo i neslogu nas pčelara i nemogućnost da nađemo minimum stvari oko kojih se možemo složiti, jer većina misli da je bolja i pametnija od drugih. a slažem se da od pčela tražimo max. a za uzvrat i nudimo minimum a ako može i manje od toga


Ma nista kolega mozda si i primijetijo da se ne javljam cesto i ne komentarisem mnogo jer nevolim to al mi ponekad zasmetaju poneki komentari jer nismo svi isti i nemamo svi iste uslove i pasne terene ja licno koliko imam prihoda od pcelarstva mogu jos toliko da imam al necu bas iz tih razloga da ne izradim i ne oslabim svoja drustva.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:
***Stvarno ne znam gdje sam spominjao holandsko pcelarstvo u ovoj temi. ****Ne znam na osnovu cega si zakljucio da sam nekontrolisan i agresivan.
***Postedi me filozofiranja i ostavi moju privatnost na miru,komentarisi ono sto sam napisao.***Nisam primjetio da si iskoristio tu mogucnost

****Ja sam mislio da tvoj preparat moze da igra veliku ulogu,medjutim kad procitam da postoji mugucnost da ides na presjecanje legla,imam osjecaj da i sam imas dozu nesigurnosti a izgledas mi kao covjek koji ima Veliko samouvjerenje u sebe.

***Da,da, kod nas je ATL normalna pojava i ja rado pisem i pisao sam o njoj,dok se za tebe to ne moze reci.

Za Spaniju stvarno ne znam ali prepostavljam da je tako i vjerujem ti,zato sto raspolazes sa mnogo informacija za doticne zemlje.

***Sahista je napisao da pored svih referenci problem Varoe neci biti rijesen ni za 50 godina.Bar tako tvrde naucnici a ja njima ipak vise vjerujem nego ...da ne citiram Ekrema..zezam se.:).

***Bilo kako bilo zelim vam puno srece u ovom projektu,kad budeti dobili pozitivne rezultate rado cu ih primjeniti na svom pcelinjaku.
Pozdrav.

Ti se unervoziš ako napiše se bilo šta što je vezano za Holandiju , evo Rubiroza je iznio činjenice u svom okruženju oko gubitaka, pa si se unervozio zbog
boxmeer-amitraz iz Holandije. ONda iz sve te ljutnje dođeš meni niske udarce da poklanjaš.

Što se tiče mog preparata on je sigruno bolji od beevital po mnogo čemu a ne želim da iznosim detalje osim što bolje radi na višim temperaturam što je dovoljno . Mahana je ta što moj prepart je u razvoju ako Bog da biće i registravano . Glupo je napadati nešto bez osnova, samo onako što je to plod mašte i došaptavanja pa možda i transcedentni sila a ponajviše kod nekih zbog to ega koji nekada skoro da nadvisuje i samog faraona.

U mom upustvu stoji da je 4x i eventualno peti put na inkubatore,. Nisam pristalica silnog tretiranja kao beevital. Postoje i druge metode da se smanje tretmani i pojevtine po jednoj košnici. Mnogi će ti potvrditi da uopšte ne forsiram u toj mjeri svoje šerbe da bi prodao ili da bi bilo efikasnije. Tome govori u prilog da je tretman svako 8-10 dana a da sam uvjek svima preporučio da urade i jedno tretiranje teškom hemijom kao što radi tvoj idol. Mnogi će ti potrvditi da sam ih odbio i preporučio okslanu kiselinu za zimski tretman da ne troše novac, a koliko je efikasno moje šerbe u zimskom periodu dovoljno govri pokazatelj daje dovoljno 2 mililitra( ovo su podaci sa terena) dok je moja prporuka 3 mililit. po ulici a ne 5 . Kada se nema šta pametno kazat onda se ide sa niskim udarcima Ahmo!!!

Što se tiče presjecanja legla ono će mi kazati koliko varroa zaista ima uticaja na ove pčele, što kako ti veliš skakuću/pužu, na nozemozu, na nestanak pčela iz košnica i još mnogo toga . Kao što si ti rekao varroa neće isčeznuti za 50 godina a tako nekako ja i planiram još da živim i ja moram imati kvalitetno sredstvo koje će tamanit varrou i da zaradim prvih 10 miliona km i sa dva polivanja, zar to ne bi bio uspjeh.

Ne boj se Ahmo,, nemam ja tu profita niti planiram d a imam sa 23 km po litri , uz set za nakapavanje i još koječega mene nema nigdje . moje šerbe je jevtinije za 3,47 x od beevitala . Samo sa ovim šerbetu ja uštedim skoro 1000 km, elhamdulillah , ja zadovoljan, a ti svoj novac troši gdje hoćeš to mene ne zanima. Nigdje nikoga nisam prisiljavao da koristi moje šerbe a moje pravo je da ističem svoj rad koji nije tajna i d a podjelim sve to sa iskrenim pčelarima .
Oduvjek sam govorio da zadržavam pravo da promjenim mišljenje a što se tiče mog šerbeta ono je u osnovi zaokruženo i nema mjenjanja , ekološko prihvatljivo sredstvo za pčelare koji znaju šta je varroa i koji znau šta žele. Uopšte ne očekujem da to svi hvala i prihvate. Svakao sam sretan da mi u Bosni imamo domaću radinost i bogastvo koje se može bez imalo stida ponuditi i svjetskim pčelarima..... Znam,, ah ta registracija ona koči sve, aaaa nije samo to imaju i ispitivanja koliko čega ostaje u vosku,medu bla,bla,bla i tako u nedogled. Ne uzimajući u obzir da svaka kompnenta je več ispitana i koristi se naširoko u pčelarstvu.
Sve dok imam mogućnost da budem kreativan i maštovit uvažavajući struku, stručnost i bliskost sa onima koji nešto znaju ja ću sebi priuštiti da eksperimentišem i tražim bolja i kavlitetnija riješenje od regisrovanih otrova.

mugdo spomenu Nanetija , i njegov metod ograničavanja matice uz primjenu 100 gr. okslane kiseline na kg šećera + kg vode = cce 1,67 litara sirupa

Da li sada ovo znači da OK nevalja ili je u pitanju što se ja zovem Senad Ćeha i dolazim sa Trebave sa šerbetom koje nije još registrovano!?

Zbog čega Naneti ograničava maticu?

Ahmo ja nigdje ne spomenu da je ATL u Holandiji već u Njemačkoj što se vidi da te i ta dešavanja malo uzdrmaju
Što se tiče ATL već odavno sam ja o tome govorio i navodio konkretne primjere a da vintam kao Lp ploča koja je deformisana to mi nepada na pamet. Već sam govorio kako ATL navire iz pravca Lukavca i pravca Modriče i tu sam uklješten alije još uvjek dobro što se tiče toga na mom pčelinjaku. Bolje bi podnio ATL nego ove pčele što skakuću ispred košnice. Evo Azem je nedavno objavio i nalaze laboratorije , Zasad sam preživo kako će biti iduće godine to ne znam.

Očito je da ima onih koji su bolesni od toga da iskrene pčelare s a ovog foruma i ovaj forum koriste da bi sebe uzdigli na drugim forumima i grupama. Najlakše je pljuvati i druge degradirat. Jadno je to da se ne biraju sredstva da čovjek zadovolji svoje strasti i požude .

Možda će ove slike iz ITALIJE- Aethina Tumida nekima otvoriti oči .
Aethina Tumida.jpg
Aethina Tumida1.jpg
Aethina Tumida3.jpg
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Koliko sam ja upućen-za proizvodnju matične mliječi nisu dobre burne paše.Ali..priča se na ovoj temi o svemu i svačemu,a rijetko ko prijavi gubitak ili napiše sta je radio pa nije imao gubitaka.I ovaj sto je imao gubitaka trebao bi ukratko napisati stanje tih drustava kroz sezonu.
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zvones »

Prvo da napišem nešto u vezi naslova teme . Ja također imam gubitaka, a bit će ih i do proljeća jer ga trebaju doćekati i pčele, također i ja . Kod mene je u prvom redu u
pitanju varoa jer neka društva nisam uopće tretirao , druga samo jednom rijetko koje dva puta i sva sa zakašnjenjem. Razloga je više u meni, lošem vremenu ,
katastrofalnoj godini , a i na sve strane se tretira protiv raznih štetnika, a pčele plaćaju. Vidjet ćemo na prolječe .
Ova tema je probudila dosta interesa pa i prilično raznoraznih komentara , pa je ponekad i teško pohvatati konce , jer se tema proširuje , pa ću i ja malo iskočiti.
Zahvalan sam kolegama koji nam prenose znanje iz razvijenih zemalja, a po količini napisanog i po vrijednosti tekstova ( obzirom u kojim krugovima su pisani) najveći
doprinos daje Blaško ali nisu ni ostali zanemarljivi, a uvijek mi se dopadalo Krešino pisanje iz više razloga, posebno zbog umjerenosti.
Ima ona čuvena rečenica (znate svi ko je napisa) ... Ko imalo na brdu više vidi ...., ne odnosi se ovo na vaš pogled u odnosu na visinu zemljišta na kojem živite i radite,
nego na razvijenost zemalja u kojima živite. Ali gospodo pčelari vi nemožete vidjeti dobro jer imate ogradu koja vam zaklanja pogled.
Evo naprimjer, vi imate Pčelarske Institute iz kojih izlaze dr. pčelarskih nauka gdje rade i svjetski poznata imena, a o ozbiljnosti tog rada imali smo i mi priliku ponešto
vidjeti . Također ste stimulisani da surađujete sa veterinarskim ustanovama bez obzira jeste li profesionalci ili amateri. Nisam primjetio da je netko spomenuo koliko
to zadovoljstvo košta, bolje reči shvatio sam da i nije nešto jer postoje izvori iz koji te ustanove dobijaju novac.
Ja imam veterinarsku stanicu cca 400 m od pčelinjaka . Primaju uzorke i šalju na V. fakultet . Prolazim uvijek pored nje jer je uz ulicu i prije negdje mjesec dana vidim
zaljepljen papir na kojem velikim slovima piše ŠTRAJK-VETERINARSKI SINDIKAT.Zašto štrajk ? Pa gospodo kod nas štrajkova ima koliko hoćete, a uvijek su zbog neisplaćenih
plaća . Društvo ušlo u kapitalizam , vlast ostala u socijalizmu (dijele sebi po potrebama) , za ostale nema novca , pogotovo za školstvo, zdravstvo itd. itd., dakle moraju sebi
zaraditi, a odakle. Da ima nešto pčelarskih udruženja kod nas znam i ja . Dobar dio ih ima zamah pa poslje zamru jer se neko uhljebio , rijetko koje radi dobro što opet
ovisi o pojedincima koji se daju za dobrobit zajednice . Razlog tomu je opet što rijetko ko ima donaciju (nemaju pol. zajednice novca),a članovi gledaju šta daju i šta dobijaju
pa se po tom sistemu i odnose prema udruženju. Što se tiče pregleda meda :roll: , pa takav se pregled ( kakav zahtjeva EU standard ) nemože uraditi niti u jednoj zemlji bivše
(neznam za Sloveniju) jer je poznato da je med vraćan u Srbiju, na HP forumu je pisano prošle godine da se planira graditi takva ustanova i da je takva analiza prilično skupa
(detaljna analiza) i onda se ušutilo. E sad dali je Banjaluka po tom pitanju otišla ispred Hrvatske neznam, možda i je. Imalo bi se pisati još dosta ali ćemu ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Stipo »

Mislim da je ponekad gubitak nekog pčelinjeg društva normalna pojava.
Pčelarim evo već 15 godina i još nisam sreo pčelara koji pčelari 2 ili 3 desetljeća i da u svojoj praksi nije imao gubitak pčelinjeg društva.
U pčelarskoj praksi je prihvaćeno pravilo da je gubitak do 5 % pčelinjih društava normalna pojava.
Gubitak veći od 5 % smatra se da je to pčelareva nemarnost odnosno njegova greška.
Sve to pod uvjetom da mu u komšiluku nema vanrednih situacija odnosno teških i neizlječivih bolesti.
Dobar pčelar koji svoje pčele zna držati u kondiciji i koji se zna boriti protiv varroe može imati više uzastopnih godina da ne gubi nit jedno društvo.
Dobar i iskusan pčelar će predvidjeti i na vrijeme uočiti sve negativne pojave koje mu se događaju i koje se u skorom periodu mogu dogoditi u pčelinjaku.
Dobar i iskusan pčelar će prilikom pregleda uočiti svaku sumnjivu pčelinju zajednicu i odmah rješavati problem bez odlaganja.
Postoji mnoštvo problema i pojava zbog kojih se može izgubiti neka ili više pčelinjih zajednica da ne nabrajam ovdje.
No i pored velike brige i iskustva postoje nerješive situacije i takvom iskusnom pčelaru dogodi se poneki gubitak.
Od kad se bavim pčelarstvom upoznao sam mnogo iskusnih pčelara koji imaju dva, tri i više pčelinjaka i kada ih pitam koliko imaju košnica odgovor je:
Kažu ovisi od godine do godine. Uvidio sam da neki šetaju sa brojem gore dole odnosno +/- od 30 do 70 košnica.
Ja pomisli ma vidi ti veliki i iskusan pčelar ima gubitaka po 70 košnica.
Ma ne kaže nemam ja toliko gubitaka. Dogodi se ali ne toliko. Pa dodaje kako on to na vrijeme preduhitri i sva sumnjiva društva ukloni i da slabiće ne drži.
Ovom metodom i selekcijom pčelar stalno obnavlja svoj pčelinjak i nastoji da ima samo zdrava društva.
Ove godine sam i ja primjenio tu tehniku i uzimio sam samo dobra društva bez slabića.
Ranijih godina mi bilo nekako žao uništiti neku slabu pčelinju zajednicu. Pogotovo ako se radi o 10 ili 15 takvih zajednica.
Sve mislim ma dat ću im još jednu šansu pa valjda će se izvući. Na žalost praksa mi je pokazala iako te zajednice većinom i prezime rijetko se koja na proljeće oporavi i postane proizvodno društvo. Prošle zime sam predvidio 15 takvih zajednica i ostavio ih. Od njih 15 samo su se 3 oporavile, a ovih 12 su ostali slabići i kako to biva od nekih dobrih pridruži im se i propadne po još 3 do 4. Za sanaciju ovih slabića ja sam pripremio 18 nukleusa. Rani nukleusi su se razvili kao normalna društva, a ove kasne nukleuse sam upotrebio za sanaciju slabića.
Uvidio sam da se nemože drugačije i mislim da će mi ovo biti praksa. Čemu držati pčelinju zajednicu koja je bila jaka pa poslje naglo slabi. Neće se ona oporaviti nikad. Jednostavno je treba ukloniti i prvom prilikom zamjeniti drugom novom. Kaže sahista da nije ranije imao gubitaka, a da je ove jeseni izgubio 3 društva. Ma dogodi se i to je tako da je društvo jako na izgled zdravo.
No kako je društvo jačalo skupa sa njim jačala je i bolest ali nije bolest ojačala u tolikoj mjeri da uništi to jako društvo iako je količina zaraze velika pčele to izdržavaju sve dok su jake.
Na žalost kraj ljeta i početak jeseni je vrijeme kada pčelinja društva prirodno slabe, a zaraza i dalje jača i prelazi granicu izdržnjivosti po broju pčela i tada nastaje kolaps društva.
Kada nastupi kolaps sve je prekasno. Sve su pčele bolesne i zaražene i ne pomaže nikakvo liječenje i nikakvi pripravci. To je društvo osuđeno na umiranje.
Dali se može takvo društvo spasiti. TEŠKO! Nada umire zadnja. Ako se mogući kolaps osjeti na vrijeme moguće je spasiti to pčelinje društvo. Ja sam te pojave spašavao BeeVitalom.
Sada nečim drugim.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Stipo,odličan tekst.To je pravac u kome bi trebalo da se kreće ova tema.Pišite kako ste zazimili!Na jednom,dva nastavka,na koliko okvira.Kolikoje okvira bilo zaposjednuto pčelama tada,koliko ih ima sada,kakve su te zajednice bile kroz sezonu.Čime ste tretirali,kako,koliko-Da li prihranjujete-kako i koliko-sve ono sto nam moze pomoci da zakljucimo sta je u nasim uslovima najbolje za pčelu i koji ce to način rada dovesti do toga da imamo visok procenat prezimljavanja pčelinjih zajednica
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la medonosa »

Pojava male kosicine bube,za sada nece na brdskim prijedjelima praviti velike stete(ostrije zime)dok se ne privikne ili virulira!Tako isto spore ATL nisu sve iste!2005 u Portugalu je bilo zarazeno jedno pcelinje drustvo sa malom kosicinom bubom,i uspjelo je se spasiti sirenje!Po mojim informacijama,u Italiji je podrucje od 20 Km2 proglaseno karantenom uz to treba uzeti u obzir da se na tom podrucju Kalibrije uzgajaju naradje i velik dio pcelara doseljava pcelinjake rad i oprasivanja(zarade)
Predsjednik evropskog instituta za za zarazne bolesti (Svicarac) koji je doktorirao malu kosicinu bubu,radio je 15 godina u Africi sa A.M ceranom koja prirodnim putem se bori sa varoom i malom kosicinom bubom!Vise informacija o maloj kosicinoj bubu biti ce u novom newssleteru kod mene ,pa ko je zainteresovan ,izvolite!netreba dizati paniku,sta bude biti ce,jedina preporuka je higjena i jaka pcelinja drustva
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
Pojava male kosicine bube,za sada nece na brdskim prijedjelima praviti velike stete(ostrije zime)dok se ne privikne ili virulira!Tako isto spore ATL nisu sve iste!2005 u Portugalu je bilo zarazeno jedno pcelinje drustvo sa malom kosicinom bubom,i uspjelo je se spasiti sirenje!Po mojim informacijama,u Italiji je podrucje od 20 Km2 proglaseno karantenom uz to treba uzeti u obzir da se na tom podrucju Kalibrije uzgajaju naradje i velik dio pcelara doseljava pcelinjake rad i oprasivanja(zarade)
Predsjednik evropskog instituta za za zarazne bolesti (Svicarac) koji je doktorirao malu kosicinu bubu,radio je 15 godina u Africi sa A.M ceranom koja prirodnim putem se bori sa varoom i malom kosicinom bubom!Vise informacija o maloj kosicinoj bubu biti ce u novom newssleteru kod mene ,pa ko je zainteresovan ,izvolite!netreba dizati paniku,sta bude biti ce,jedina preporuka je higjena i jaka pcelinja drustva



Životni ciklusmala kosnicina buba

Odrasle ženke polažu svoja jaja u velikim količinama na ili u blizini voštanog saća. U južnoj Africi izležena jaja za nekoliko dana daju veliki broj malih larvi. Larve se hrane polenom i voskom ali će takođe jesti med, pčelinja jaja i larve pčela. One završavaju svoju fazu larve za 10 do 16 dana i onda padaju na zemlju u kojoj prelaze u lutku. Odrasle bube se pojavljuju iz zemlje otprilike za 2 do 4 nedelje. Ženke su sposobne da polažu jaja otprilike jednu nedelju nakon izlaska iz zemlje. One su dobri letači i lahko se šire na nova društva gde odlažu jaja da otpočnu stvaranje nove generacije.

Bliska posmatranja društva napadnutog bubom u Džordžiji pokazala su da bube potpuno prekidaju proces razmnožavanja tokom zime.

Gubici
..................
U Sjevernoj Americi, izgleda da su bube već u mogućnosti da preuzmu jaka društva uz mali otpor pčela. Nekoliko buba može proizvesti masu larvi. Pored toga što konzumiraju resurse pčelinjeg društva, prema studiji dr A.E. Lundic-a, odrasle bube prazne svoja creva u med uzrokujući da on provri i da iscuri iz saća. Pune komore meda pohranjene u skladištu ili u košnicama iznad zbežišta i slabe košnice sa medom ali sa malo pčela, izgleda da su u najvećoj opasnosti. Kada je najezda male košnicine bube velika, čak i kod jakih društava, matica će prestati da leže jaja, a pčele će pobeći. Izvor : agroplod.rs/stocarstvo/pcelarstvo/mala-kosnicina-buba-izazivac-velike-stete/


Dokle ovo ide
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
Pojava male kosicine bube,za sada nece na brdskim prijedjelima praviti velike stete(ostrije zime)dok se ne privikne ili virulira!Tako isto spore ATL nisu sve iste!2005 u Portugalu je bilo zarazeno jedno pcelinje drustvo sa malom kosicinom bubom,i uspjelo je se spasiti sirenje!Po mojim informacijama,u Italiji je podrucje od 20 Km2 proglaseno karantenom uz to treba uzeti u obzir da se na tom podrucju Kalibrije uzgajaju naradje i velik dio pcelara doseljava pcelinjake rad i oprasivanja(zarade)
Predsjednik evropskog instituta za za zarazne bolesti (Svicarac) koji je doktorirao malu kosicinu bubu,radio je 15 godina u Africi sa A.M ceranom koja prirodnim putem se bori sa varoom i malom kosicinom bubom!Vise informacija o maloj kosicinoj bubu biti ce u novom newssleteru kod mene ,pa ko je zainteresovan ,izvolite!netreba dizati paniku,sta bude biti ce,jedina preporuka je higjena i jaka pcelinja


Evo za pocetak 25 stranica ipak je Ivo ozbiljan Problem

http://www.lwg.bayern.de/mam/cms06/bien ... orwort.pdf




Životni ciklusmala kosnicina buba

Odrasle ženke polažu svoja jaja u velikim količinama na ili u blizini voštanog saća. U južnoj Africi izležena jaja za nekoliko dana daju veliki broj malih larvi. Larve se hrane polenom i voskom ali će takođe jesti med, pčelinja jaja i larve pčela. One završavaju svoju fazu larve za 10 do 16 dana i onda padaju na zemlju u kojoj prelaze u lutku. Odrasle bube se pojavljuju iz zemlje otprilike za 2 do 4 nedelje. Ženke su sposobne da polažu jaja otprilike jednu nedelju nakon izlaska iz zemlje. One su dobri letači i lahko se šire na nova društva gde odlažu jaja da otpočnu stvaranje nove generacije.

Bliska posmatranja društva napadnutog bubom u Džordžiji pokazala su da bube potpuno prekidaju proces razmnožavanja tokom zime.

Gubici
..................
U Sjevernoj Americi, izgleda da su bube već u mogućnosti da preuzmu jaka društva uz mali otpor pčela. Nekoliko buba može proizvesti masu larvi. Pored toga što konzumiraju resurse pčelinjeg društva, prema studiji dr A.E. Lundic-a, odrasle bube prazne svoja creva u med uzrokujući da on provri i da iscuri iz saća. Pune komore meda pohranjene u skladištu ili u košnicama iznad zbežišta i slabe košnice sa medom ali sa malo pčela, izgleda da su u najvećoj opasnosti. Kada je najezda male košnicine bube velika, čak i kod jakih društava, matica će prestati da leže jaja, a pčele će pobeći. Izvor : agroplod.rs/stocarstvo/pcelarstvo/mala-kosnicina-buba-izazivac-velike-stete/


http://www.lwg.bayern.de/mam/cms06/bien ... orwort.pdf
Dokle ovo ide
http://www.lwg.bayern.de/mam/cms06/bien ... orwort.pdf
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:Mislim da je ponekad gubitak nekog pčelinjeg društva normalna pojava.
Pčelarim evo već 15 godina i još nisam sreo pčelara koji pčelari 2 ili 3 desetljeća i da u svojoj praksi nije imao gubitak pčelinjeg društva.
U pčelarskoj praksi je prihvaćeno pravilo da je gubitak do 5 % pčelinjih društava normalna pojava.
Gubitak veći od 5 % smatra se da je to pčelareva nemarnost odnosno njegova greška.
Sve to pod uvjetom da mu u komšiluku nema vanrednih situacija odnosno teških i neizlječivih bolesti.
Dobar pčelar koji svoje pčele zna držati u kondiciji i koji se zna boriti protiv varroe može imati više uzastopnih godina da ne gubi nit jedno društvo.
Dobar i iskusan pčelar će predvidjeti i na vrijeme uočiti sve negativne pojave koje mu se događaju i koje se u skorom periodu mogu dogoditi u pčelinjaku.
Dobar i iskusan pčelar će prilikom pregleda uočiti svaku sumnjivu pčelinju zajednicu i odmah rješavati problem bez odlaganja.
Postoji mnoštvo problema i pojava zbog kojih se može izgubiti neka ili više pčelinjih zajednica da ne nabrajam ovdje.
No i pored velike brige i iskustva postoje nerješive situacije i takvom iskusnom pčelaru dogodi se poneki gubitak.
Od kad se bavim pčelarstvom upoznao sam mnogo iskusnih pčelara koji imaju dva, tri i više pčelinjaka i kada ih pitam koliko imaju košnica odgovor je:
Kažu ovisi od godine do godine. Uvidio sam da neki šetaju sa brojem gore dole odnosno +/- od 30 do 70 košnica.
Ja pomisli ma vidi ti veliki i iskusan pčelar ima gubitaka po 70 košnica.
Ma ne kaže nemam ja toliko gubitaka. Dogodi se ali ne toliko. Pa dodaje kako on to na vrijeme preduhitri i sva sumnjiva društva ukloni i da slabiće ne drži.
Ovom metodom i selekcijom pčelar stalno obnavlja svoj pčelinjak i nastoji da ima samo zdrava društva.
Ove godine sam i ja primjenio tu tehniku i uzimio sam samo dobra društva bez slabića.
Ranijih godina mi bilo nekako žao uništiti neku slabu pčelinju zajednicu. Pogotovo ako se radi o 10 ili 15 takvih zajednica.
Sve mislim ma dat ću im još jednu šansu pa valjda će se izvući. Na žalost praksa mi je pokazala iako te zajednice većinom i prezime rijetko se koja na proljeće oporavi i postane proizvodno društvo. Prošle zime sam predvidio 15 takvih zajednica i ostavio ih. Od njih 15 samo su se 3 oporavile, a ovih 12 su ostali slabići i kako to biva od nekih dobrih pridruži im se i propadne po još 3 do 4. Za sanaciju ovih slabića ja sam pripremio 18 nukleusa. Rani nukleusi su se razvili kao normalna društva, a ove kasne nukleuse sam upotrebio za sanaciju slabića.
Uvidio sam da se nemože drugačije i mislim da će mi ovo biti praksa. Čemu držati pčelinju zajednicu koja je bila jaka pa poslje naglo slabi. Neće se ona oporaviti nikad. Jednostavno je treba ukloniti i prvom prilikom zamjeniti drugom novom. Kaže sahista da nije ranije imao gubitaka, a da je ove jeseni izgubio 3 društva. Ma dogodi se i to je tako da je društvo jako na izgled zdravo.
No kako je društvo jačalo skupa sa njim jačala je i bolest ali nije bolest ojačala u tolikoj mjeri da uništi to jako društvo iako je količina zaraze velika pčele to izdržavaju sve dok su jake.
Na žalost kraj ljeta i početak jeseni je vrijeme kada pčelinja društva prirodno slabe, a zaraza i dalje jača i prelazi granicu izdržnjivosti po broju pčela i tada nastaje kolaps društva.
Kada nastupi kolaps sve je prekasno. Sve su pčele bolesne i zaražene i ne pomaže nikakvo liječenje i nikakvi pripravci. To je društvo osuđeno na umiranje.
Dali se može takvo društvo spasiti. TEŠKO! Nada umire zadnja. Ako se mogući kolaps osjeti na vrijeme moguće je spasiti to pčelinje društvo. Ja sam te pojave spašavao BeeVitalom.
Sada nečim drugim.
Slazem se sa tvojim tekstom.Sahista ce vjerovatno izgubiti jos mnogo drustava ali dajem sve od sebe da pcelama omogucim sto bolje uslove.Najglasniji su oni koji to ne rade.Svako izgubljeno drustvo smatram svojim porazom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

Vahid je napisao/la:Samo da se nadovezem:
Kolega ja sam samo iznijo svoj nacin pcelarenja i nacin prilaska stacu ako su mi kosnice postavljene na tako mjesto da im nemogu pric sa zadnje strane a imam takav slucaj da su na takvom mjestu da im mogu samo sa prenje ili sa strane pric jer gazda na cijoj zemlji su mi pcelinjaci mi je dao dozvolu da postavim pcelinjak ali je lokacija i mjesto tako zahtijevalo da je tako kako je al meni ne smeta fercera i to. Sto se odma ljutite jel ima u tome nesto lose ako se kosnici prilazi sa strane ili sa prednje strane evo jos jedan primjer nije vezano uopste za pcelarstvo al eto iznijecu i to. Normalo se krave muzu sa desne strane posto ja poticem sa sela i bavili smo se sa svim i svacim pa i stocarstvom i tako to gajili bi i bikove a mlade ljunice i jedne prilike smo odgojili mladu junicu kad bi se otelila doslo je vrijeme da se muze al nije dala pric sebi sa desne strane i silom prilika bi probali sa lijeve strane i nije bilo problema nije se bunila i sta sad jesmol je trebali ubit ili zaklat ako nije dala da se muze sa desne srtane a sve ostalo je uredu ima dovojno mlijeka i sve je uredu samo sto se muzla sa pogresne strane. Nemojmo tako pobogu kolege ima svako pravo na svoje misljenje i pa ako mi stima ja cu probat a ako ne ja ga odbaci i nastavi daje. U svijetu pcelarstva ima svega ima raznih faktora sto se stvaraju gubici jer od pcela hocemo maksimum a ne uzvracam0 im maksimum.Hocemo dobre prinose meda dobre prinose maticne mlijeci,polena,propolisa,pcelinjeg otrova i.t.d.da nebi nabrajo sve sta jos al zato oslabimo pcelinje zajednice ili ih izradimo do maksimuma i onda se pitamo zasto ovo ili zasto ono al nismo svjesni da smo mi ustvari uzrocnici tome svemu ako je imuni sistem kod nas i kod pcela oslabijo onda smo skloni svim bolestima a tako i nase pcelice.
Hehe,Vaha mogu reci da dijelim tvoje misljenje..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:Prvo da napišem nešto u vezi naslova teme . Ja također imam gubitaka, a bit će ih i do proljeća jer ga trebaju doćekati i pčele, također i ja . Kod mene je u prvom redu u
pitanju varoa jer neka društva nisam uopće tretirao , druga samo jednom rijetko koje dva puta i sva sa zakašnjenjem. Razloga je više u meni, lošem vremenu ,
katastrofalnoj godini , a i na sve strane se tretira protiv raznih štetnika, a pčele plaćaju. Vidjet ćemo na prolječe .
Ova tema je probudila dosta interesa pa i prilično raznoraznih komentara , pa je ponekad i teško pohvatati konce , jer se tema proširuje , pa ću i ja malo iskočiti.
Zahvalan sam kolegama koji nam prenose znanje iz razvijenih zemalja, a po količini napisanog i po vrijednosti tekstova ( obzirom u kojim krugovima su pisani) najveći
doprinos daje Blaško ali nisu ni ostali zanemarljivi, a uvijek mi se dopadalo Krešino pisanje iz više razloga, posebno zbog umjerenosti.
Ima ona čuvena rečenica (znate svi ko je napisa) ... Ko imalo na brdu više vidi ...., ne odnosi se ovo na vaš pogled u odnosu na visinu zemljišta na kojem živite i radite,
nego na razvijenost zemalja u kojima živite. Ali gospodo pčelari vi nemožete vidjeti dobro jer imate ogradu koja vam zaklanja pogled.
Evo naprimjer, vi imate Pčelarske Institute iz kojih izlaze dr. pčelarskih nauka gdje rade i svjetski poznata imena, a o ozbiljnosti tog rada imali smo i mi priliku ponešto
vidjeti . Također ste stimulisani da surađujete sa veterinarskim ustanovama bez obzira jeste li profesionalci ili amateri. Nisam primjetio da je netko spomenuo koliko
to zadovoljstvo košta, bolje reči shvatio sam da i nije nešto jer postoje izvori iz koji te ustanove dobijaju novac.
Ja imam veterinarsku stanicu cca 400 m od pčelinjaka . Primaju uzorke i šalju na V. fakultet . Prolazim uvijek pored nje jer je uz ulicu i prije negdje mjesec dana vidim
zaljepljen papir na kojem velikim slovima piše ŠTRAJK-VETERINARSKI SINDIKAT.Zašto štrajk ? Pa gospodo kod nas štrajkova ima koliko hoćete, a uvijek su zbog neisplaćenih
plaća . Društvo ušlo u kapitalizam , vlast ostala u socijalizmu (dijele sebi po potrebama) , za ostale nema novca , pogotovo za školstvo, zdravstvo itd. itd., dakle moraju sebi
zaraditi, a odakle. Da ima nešto pčelarskih udruženja kod nas znam i ja . Dobar dio ih ima zamah pa poslje zamru jer se neko uhljebio , rijetko koje radi dobro što opet
ovisi o pojedincima koji se daju za dobrobit zajednice . Razlog tomu je opet što rijetko ko ima donaciju (nemaju pol. zajednice novca),a članovi gledaju šta daju i šta dobijaju
pa se po tom sistemu i odnose prema udruženju. Što se tiče pregleda meda :roll: , pa takav se pregled ( kakav zahtjeva EU standard ) nemože uraditi niti u jednoj zemlji bivše
(neznam za Sloveniju) jer je poznato da je med vraćan u Srbiju, na HP forumu je pisano prošle godine da se planira graditi takva ustanova i da je takva analiza prilično skupa
(detaljna analiza) i onda se ušutilo. E sad dali je Banjaluka po tom pitanju otišla ispred Hrvatske neznam, možda i je. Imalo bi se pisati još dosta ali ćemu ...
Zvones zvuci nevjerovatno ali moram priznati da se u mnogim stvarima slazem sa tvojim texstom. ;) ....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Po dosad iznesenom ja bih rekao da nema puno gubitaka
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

zugor je napisao/la:Po dosad iznesenom ja bih rekao da nema puno gubitaka
prije će biti da gubitaka ima samo što pčelari ne vole o toj temi jer kako će pametovati onaj ko svake godine ima više ili manje gubitaka zato šutimo bez mnogo konkretnih podataka,naravno na neke pojave namamo uticaj ali na mnoge imamao, ovaj tvoj inicijalni tekst ima preko hiljadu pregleda a samo 7-8 pčelara je iznijelo potpune ili djelimične podatke o trenutnom stanju i gubicima pč. zajednica tako da to potvrđuje ovu moju tezu da ne volimo pričati o gubicima jer ih doživljavamo kao svoje poraze
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la hasospahic »

Ja b ih se slozio sa mugdinom konstatacijom a na to sam apelovao prilikom svog izvjestaja o stanju na pcelnjaku.Senad pokusava otvoriti oci mnogima da progledaju ida nesto shvate ali nazalost nekima je teret sto je on takav kakav jest.Kaoi ja sa strane vecina samo cita ine zeli da se kaci za teme kojima mozda nismo ni dorasli ali to je nasa zbilja i ove rezultate sam i ocekivao.Imalo bi se sta pisat i komentarisat ali da budem iskren sa malo ucesnika se moze saradivati pa zbog toga cu biti kratak pozz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Vahid »

Danas obiso svija dva pcelinjaka i prilikom obilaska ustanovijo da sam izgubijo jedno mlado drustvo koje je formirano u julu mjesecu uzrok gubitka je grabez koji nisam primijetijo. Posto je lijepo vrijeme malo duze potrajalo sa visim tep. pcele su bile duze vrijeme aktivnije nego inace a ja nisam duze vrijeme obilazijo pcele i pcelinjake iz zdravstvenih razloga od polovice oktombra nisam nesto detajnije obraco paznju na pcelinja drustva do danas i eto dosada sam jedno drustvo izgubijo toliko kolege i medno.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la j.nezic84 »

I ja sam danas ustanovio da sam izgubio jedno drustvo-roj od prosle godine.Neznam razlog uginuca,hrane je bilo,ali ocito da je drustvo oslabilo ,nasao sam samo dve sake mrtvih pcela na sacu.
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Juče odradio tretman oksalnom.Sva drustva na broju i solidne jačine.Možda nesto jača nego lani u ovo doba godine
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

zugor je napisao/la:Juče odradio tretman oksalnom.Sva drustva na broju i solidne jačine.Možda nesto jača nego lani u ovo doba godine
slažem se sa tvojom konstatacijom, i kod mene su zajednice jače nego predhodne godine,moglo bi se reći nikad jače na slabijoj godini,potvrda su sljedeće fotografije iz novembra ove godine
nov.2014
nov.2014
nov.2014
nov.2014
nov.2014
nov.2014
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Evo da i ja iznesem svoje gubitke sa svojih skromnih pčelinjaka.
Vrgorac, planinska klima, 5 zajednica, sve tretirane Bee Vital hive clean, sve uzimljene, zdrave sa dobrim zalihama.
Komin, dolina Neretve 3 zajednice, sve tretirane Bee Vital hive clean, jake zajednice, sa odličnim zalihama, 1.11. sve tri zajednice mrtve.
U Kominu je mediteranska klima, matica ne prestaje leći, položaj je osuncan i topao tijekom cijele godine. Varroe je bilo puno i u Kominu i u Vrgorcu. Nisam sebi mogao objasniti zašto jaka zajednica u 20 dana nestane, nema ni jedne jedine pčele u kosnicama.
Znam da je kod nas ucestala floskula : CCD je opravdanje za nemarnog pčelara, ali ja ću iskreno reći da nisam takav.
Stacionarno pčelarstvo u dolini Neretve je otežano jer je sve zatrovano, poljoprivreda je osnova egzistencije i ljudi čine sve da bi sa modernim hibridima sjemena uspjeli dobiti velike prinose.
Upotreba Glifosata (CIDOKOR i sl.) i u tajnosti neonikotinoida je više nego ogromna.
U donjem toku rijeke Neretve je nemoguće proizvesti ekološki proizvod, sve je zatrovano, nažalost i broj oboljelih od raka je u strahovitoj ekspanziji.
Moj drugi pčelinjak je u maloj vrletnoj, Bogu iza nogu ekološkoj oazi sa vrucim ljetom i ledenom zimom.
Neću odustati od Komina, ali cim prođe pasa mandarine, sele cure u Vrgorac.
Nije me pokolebala ni alergija na ubod pčele, neće ni otrovi.
Lijep pozdrav svima od Ernesta, medno!
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

U nedjelju tretirao pčelinjak oksalnom.Osim onog jednog gubitka u novembru nema novih gubitaka,za sada. Pčele solidne,mozda za nijansu jače nego u istom periodu lani.
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

iako proljeće još nije stiglo već se naziru konture onog s čim ćemo raspolagati ove pčelarske sezone.pesimistična očekivanja većine nas nisu se ostvarila, bar ne u mom kraju.nakon katastrofalno loše godine mnogi smo očekivali loše zimovanje pč. zajednica a neki su javno na tv emisijama govorili o mogućem zimskom uginuću od 40%. protekih dana sam razgovarao s dosta pčelara s moje općine i ljudi su uglavnom zadovoljni dosadašnjim tokom zimovanja bar oni koji su dali sve od sebe da pč. zajednice adekvatno pripreme za zimu, tamo gdje je bilo gubitaka uglavnom ne prelaze 10%. danas po povratku s pčelinjaka svratim kod kolege murisa,jednog od rijetkih profesionalnih pčelara iz našeg grada, do mog dolaska dodao je pogače u većinu od 150 pč.zajednica i našao samo jednu uginulu što je izvanredan rezultat s obzirom na prošlogodišnje pašne (ne)prilike. nadam se da je tako i u ostalim krajevima BiH a i šire.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Stipo »

Prije par dana obišao sam oba pčelinjaka.
Bilo je prohladno i vjetrovito pa sam samo uhom osluškivao zuku u košnicama.
Zuka je tiha i jedva čujna što je znak da je sve u redu i da nema još legla.
Sva su društva živa.
Danas sam u baznom pčelinjaku čistio podnice i prebrojao opalu varrou za sječanj mjesec.
Varroe gotovo da i nema.
Sudeći po voštanim otpatcima u AV podnici pozicija društava je u redu, a po količini otpadaka i snaga društava je dobra.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite