Gubici jesen2014-proljeće 2015

Pčelarski razgovori
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Pokrećem ovu temu sa namjerom da u buducem periodu imamo pregled gubitaka kod pčelara koji su aktivni na ovom forumu. Period na koji se odnosi ova tema je od zazimljavanja naših pčela ove godine pa negdje do polovine aprila.Nadam se da će pčelari aktivno uključiti u temu i da će obrazložiti zasto im se desio eventualni gubitak pčelinje zajednice,a naravno da su dobrodošli i oni koji nemaju gubitaka da nam pomognu i objasne sta treba učiniti da pčele uspješno prezime.Evo ja odmah da prijavim gubitak jedne zajednice koja je stradala u grabezi.Razlog ne znam 100%,ali predpostavljam da je stradala pošto se ljetos izrojila,a nova matica se nije oplodila pa sam ja dodao leglo,što će reći da je bila dugo bez legla i da fali nekoliko generacija pčela. Znači na pčelinjaku je ostalo 18 kosnica i dvije su kod kuce.Volio bih da i kolege iznesu brojčano stanje koje imaju trenutno,te da to ponovo učinimo početkom aprila te na taj načim imamo koliko toliko precizne podatke o procentu stradanja pčelinjih zajednica na području BIH. Volio bih da taj broj bude sto manji,ali kad se pogleda protekla sezona imam osnov da ne budem optimista. Pozdrav
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

dobra tema samo ne znam koliki odziv će biti jer mi pčelari rijetko govorimo o gubicima u toku zime,generalno na nivou države nemamo precizne podatke o stradanju pč. zajednica, kada negdje ugine 5 krava i 20 ovaca vijest prenesu svi el. i printani mediji, međutim nama na nivou države skoro svake zime ugine nekoliko hiljada pč. zajednica i nikom ništa a uglavnom je do nas pčelara i našoj slaboj organiziranosti.
posjedujem 60-tak društava i zadnjih 10-tak godina zimski gubici nisu prelazili 5% pa se nadam da će tako biti i ove zime
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

slika
slika
Ja sam do sada i prvi put u mojoj kratkoj pcelarskoj karijeri izgubio tri drustva.Gresku ne pripisujem vanzemaljskim faktorima tipa zemljotresa i drugih vazdusnih vibracija.Greska je iskljucivo moja,jer nisam blagovremeno reagovao na poruku pcela koje se poslale putem Varroa ladice.Do hrane nije a to se vidi iz prilozenih slika.Jednu maticu uspio sam spasiti i zbohg toga mi je jako drago,matica je iz Bosne.Kolega je imao jedno obezmaticeno drustvo.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Kolega Šahista da li je ovo kod vas neki malo modifikovani LR.Vidim da su uši satonoše dosta duže nego u normalnih okvira,ali vidim i da su prednja i zadnja stranica košnice dosta deblje.O čemu se radi. :) Što se tiče varoe ja komotno mogu reći da za mojih 8 godina pčelarenja nisam imao ni blizu varoe kao ove godine.Mislim da je ove godine u pojedinim drustvima palo i do 1000 komada
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Kreso »

Uzimljeno 24 komada. Javim se ponovno na proljece.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

zugor je napisao/la:Kolega Šahista da li je ovo kod vas neki malo modifikovani LR.Vidim da su uši satonoše dosta duže nego u normalnih okvira,ali vidim i da su prednja i zadnja stranica košnice dosta deblje.O čemu se radi. :) Što se tiče varoe ja komotno mogu reći da za mojih 8 godina pčelarenja nisam imao ni blizu varoe kao ove godine.Mislim da je ove godine u pojedinim drustvima palo i do 1000 komada
slika
slika
slika
slika

Hiljadu Varroe na godisnjoj bazi nije nista.To pcelinja zajednica i ne primjeti.Obarao sam i po nekoliko hiljada iz tkz inkubatora Varroe.Po meni je svaka zajednica inkubator Varroe,da u nekoj zajednici otpadne manje Vaaroe u prosjeku na neka druga drustva igra veliku ulogu radnje protiv Varroe koje su ucinjene prilikom hvatanja roja,vjestackog roja .....na zadnjoj slici vidi se Varroa koja je izbacena iz kosnice,tu imam zatvorenu podnicu.Kosnica je modifikovana i manja je od LR kosnice za nekih 20 do 30%..zavisi kako gledas.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la hasospahic »

POZDRAV SVIMA OVO JE LIJEP PREDLOG I JOS BI LJEPSE BILO DA NAS OVDE BUDE STO VISE SA SVOJIM PRAVIM STANJEM.Moje stanje je ovako uzimjenih 33 drustva jedno je stradalo krajem 9 og mjeseca ito mojom krivicom nisam na vrijeme registrovo nestanak matice kad sam uocio bilo je kasno za to drustvo i jos su 2 upitna za sad vidjet cemo kako ce ici dalje
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Znam ja da hiljadu varoa za jaku pčelinju zajednicu nije nista,ali znam i to da se od para varoa koje prezime u avgustu mogu očekivati stotine tih napasnika.
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la medonosa »

Zazimljena 43 drustva i podosta brndinih nukleusa.Nisam do sada nicim tretirao,jedno drustvo je krajem oktobra oslabilo,pa sam pri lijepom vremenu kosnicu sklonio i pcele istresao na travu,ostale zajednice zive.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

Za sve vas samo da znate da se mnoge informacije sa ovog foruma zloupotebljavaju

Obzirom da mnogi od vas znaju da ne volim plaho filozofirat i da sam uvjek izlazio sa konkretnim stavovima i činjenicama

Čitam na HPS da je beevital KRIVOTVORINA što opet nije jasno na šta se tačno misli , ali ekomedo poznati ekopčelar u HR kaže da mu je žao što ne krosti isti ali ne smije zbog procedura i inspektora za eko pčelarenje , OVo je info samo da ste upoznati šta kažu inspektori . Ako je moje mišljenje mejerodavno preporučujem beevital kao sredstvo sa kojim se može varoa držat pod kontrolom.

Mene zanima slijedeće bez zagonetnih poštapalica i dvosmislenih konstatacija . Ako ima neko da napiše nešto konstruktivno i da ima vlastito iskustvo , da razvija vlastito mišljenje,

Ove pčele su na podnici a ranije sam objavio fotku sa istim slučajem. Kod ovih mrtvi pčele ima dosta crne pčele što ukazuje da su bile u grabeži. Sada sam u dilemi da li je krivo neko registovano sredstvo ,???!!!
SDC18132.JPG
SDC18135.JPG
Za one koji prikupljaju matičnu mliječ i znaju kako je mukotrpno prikupljati i znaju kakve moraju biti pčele. Evo jedna fotka iz 2006 godine i ova zajednica mi je dala 2007 godine nešto više od 1 kg matične mliječi . Samo za 2 h opalo je 850 komada a za naredna 48 h palo je preko 2500 .

Zbog čega su sada pčele u "STRESU/ depresiji" a manje varroe.
varolik.JPG
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Kreso »

Kad sam prosle zime imao gubitke, slika je bila kao kod sahiste. Dakle meda i polena i vise nego dovoljno,
a pcela saka. ni na podnici nema. Ovo sto ti pokazujes, imao sam sa jednim drustvom prije par godina,
Drustvo dosta jako uslo u zimu, no nije prestajalo s leglom. Mislim da sam negdje pisao o tome.
Dakle podnica stalno puno mrtvih pcela, a matica ne prestaje sa zalijeganjem. Nakraju ih je ostalo malo,
i nisu docekale proljece. Ostalo je jos neizlezenih celija.
Iz mog iskustva od proteklih godina moram kazati da je po meni ipak varoa kumovalo nestanku.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

Nikada varroa ne može napraviti da sva pčela bude na podnici. Da oslabi zajednicu i da doživi kolaps to je OK, Svi se slažu da pčele mogu izdržat 2 godine bez bilo kakvog tretiranja . Postavio sam dvije fotke i treća je iz 2006 sa mnogo više varroe nego sada i nije imala ovu anomaliju .
Interesantno bi bilo napraviti paralelu onda i sada .
Prije par minuta razgovaram sa pčelarom iz Sarajeva o ovome i kaže da na njihovom područuju nema ovakvog stanja ali da ima nestanak pčela iz košnica ,znači košnice su prazne ,nema pčele na podnicama alinema pčela ni u košnicama.

Zajdeničko je to da su pčele nestale na ovaj ili onaj način stim da kod ovih moji pčela ima dosta crne pčele što govori daje bila u grabeži, Da lis pokupile ručno postaljeni registrovani otrov ili supokupile neku bolešćugu iz tih košnica . Sigrno bi analiza pokazala neki uzrok , samo jedilema šta se dobija sa tom analizom . Povratit ih ne mogu a ostale neka odradi prirodona selekcija što je najbolji lijek.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

Kod mene je Vaaroa uzrokovala nestanak pcela.Ono malo pcela sto je ostalo u kosnici,skoro na svakoj pceli je bila jedna ili dvije Varroe.Cak je bilo Varroe i na jednoj matici.Mrtvih pcela u kosnici i ispred kosnice nije bilo.Produzeno djelovanje nekog preparata obican je supljak.Ako Varroa otpada i to primjetimo na podnici drustvo je jednostavno zarazeno Varrom.Postoje pcelari koji ne koriste BeeVitale i slicna srestva a vide da pcele izbacuju Varrou napolje.Kad drustvo dodje do tog stadiuma jedinio je resenje tretirati,jer se u kosnici nalazi na stotine Varroe.Naravno da ce Varroa posle mog zadnjeg tretmana padati sledeca dva mjeseca,jer je dosta Varroe ostalo da visi na ramovima ili izmedju ramova.Pcele imaju prirodni nagon da ciste,a drustva mog kolege koji koristi mravlju i oksalnu nisu nista losija niti su moja cisca i zdravija a koristim samo BeeVital.Da se razumijemo, ja sam zadovoljan sa BeeVitalom ali pretjerivanja i supljaka sam sit.
Kaze Ekrem da ima preko 500 preparata protiv Varroe,a kolege pcelari jos uvjek koriste otrove,al hajde sve to,iskusni pcelari i veliki pcelari savjetuju da se ti preparati koriste..tuga...jedina olaksavajuca okolnost da su preparati ispitani... :?
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la Stipo »

Loša godina prisilila pčelare da daju puno šećera + varroa, krečno leglo, nozema i virusi = pad imuniteta koja uzrokuje veliku šansu za propast pčelinjeg društva.
Kada je dobra godina pčele pretrpe veliku invaziju varroe preko 3000 varroa i nakon čišćenja varroe uspječno prezime.
Kada je loša godina i pčelama padne imunitet 2000 varroa mogu uništiti pčelinja društvo.
Društva koja kroz godinu slabo napreduju nemaju puno varroe, a uzrok je bolest ili loša matica.
Zdravo pčelinje društvo će zamjeniti bolesnu i lošu maticu, a bolesno neće.
Zbog bolesti ta pčelinja društva po prestanku legla stalno vidno slabe i na kraju kada spadnu na šaku pčela čim zahladi umiru.
Društva koja ne napreduju treba ukloniti iz pčelinjaka da ne kažem uništiti.
Okvire pretopiti i košnicu dezinficirati.
Nikako ne spajati i ne davati medne okvire drugim društvima.
Mogu se spajati jedino kasni rojevi koji nisu imali dovoljno vremena za razvoj ili društvo koje je kasno mjenjalo maticu.
Dobra godina je ona koja daje jedno i više vrcanja.
Loša godina je ona koja neda niti jedno vrcanje pogotovoje opasna je ona godina koja ne daje ni zimnicu. Tada treba biti posebno oprezan.
Po pitanju loših godina i sirupiranju ja sam dobro iskusan i upoznao sam sve probleme koji tada mogu nastati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la cerex »

Ova godina je bila sama po sebi frustrirajuca za sve pa i za naše pčele.Međutim kod mene je situacija za sada extra, a sta ce dalje biti vidjecemo.U 2014 godini izasao sam sa 8 drustava a sad ih imam 30 + 5 nukleusa koje sam ishranio na pogaci i šećeru.Od preparata koje sam koristio protiv varoe su beevital, apilifevar i amitraz kao kontrolno sredstvo (1 dimljenje),preventivno protiv nozemoze jod kroz pogace i sirup.Senade slozio bih se sa Stipinom konstatacijom oko ishrane secerom u ovako losoj godini ali ipak posto se kod tebe radi o jednom drustvu mislim da je u pitanju grabez.Napisao si da su pčele istrosene ,moje misljenje da zbog toplog septembra,oktobra a i novembra da je to drustvo bilo u grabezi i da je jednostavno zimska pčela iscrpljena uz predpostavku da je prihrana obavljena na vrijeme.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la pot »

Po meni Stipo je to sve fino objasnio, ja bi tu još dodao u vezi varoe da razmislite ako već niste o presjecanju legla možda nekad u julu, to zavisi od više faktora. Koji način tj. metodu koristit da to postignemo ja neću predlagati. Ali kad dobijete društvo bez legla onda je sve puno lakše.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

za očekivati je dosta gubitaka ove zime zbog izrazito loših pašnih prilika i velike najezde varoe
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:Po meni Stipo je to sve fino objasnio, ja bi tu još dodao u vezi varoe da razmislite ako već niste o presjecanju legla možda nekad u julu, to zavisi od više faktora. Koji način tj. metodu koristit da to postignemo ja neću predlagati. Ali kad dobijete društvo bez legla onda je sve puno lakše.
Ja sam radio Peletov nacin razrojavanja.Odavajao drustva.Tretirao donje drustvo,tretirao i gornje drustvo kad se izleglo svo leglo.Opet Varroe sada koliko hoces.U potpunosti se slazem sa Stipom,sto bolje pasne prilike Varroa kipti ali drustvo ima snage da se bori sa njm....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zugor
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 19 srp 2012, 19:08
Lokacija: Mostar-Dabrica

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la zugor »

Puna pažnja se mora obratiti na reinvaziju varoe iz pčelinjaka na kojima se borba sa varoom ne vodi na dovoljno efikasan način.Na takvim pčelinjacima drustva su obično loša i izložena grabeži.Pčele iz jakih i očišćenih drustava ulaze u takve kosnice i tako prenose varou,ali i druge bolesti koje idu sa lošim drustvima, u košnice za koje mi mislimo da smo ih očistili i dobro pripremili za zimovanje.A ovo drustvo na kome se vidi puna podnica pčela hm..ovo mi nikada nece biti jasno,a imao sam ovakvu situaciju.Pčela obično ugine van košnice,odnosno druge pčele izbace uginulu pčelu iz košnice.U ovakvim situacijama moj zaključak se svodi na to da je drustvo veoma brzo stradalo.Po mom misljenju uzrok nije bolest.Ovo najviše liči na trovanje pčela.Trovanje ne mora biti samo pesticidima. Mozda je i sam pčelar uradio nesto od čega mu je stradalo drustvo.Mozda loša pogača,zagorjeli šećer,velika doza nekog sredstva za tretiranje pčela.
Imala majka dva sina.Jedan bio normalan,a drugi- pčelar
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la mugdo »

dosta toga se napisalo međutim niko nije ponudio neko konkretno,razumno objašnjenje zašto je samo par košnica od stotinjak senadovih zajednica uginulo na ovako čudan način, nikad nisam imao sličan slučaj pa ne mogu ni naslutiti o čemu se radi, ako je neko ranije imao ovakav slučaj dobro bi došlo jedno iskustvo više
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la: Od preparata koje sam koristio protiv varoe su beevital, apilifevar i amitraz kao kontrolno sredstvo (1 dimljenje),preventivno protiv nozemoze jod kroz pogace i sirup.

Senade slozio bih se sa Stipinom konstatacijom oko ishrane secerom u ovako losoj godini ali ipak posto se kod tebe radi o jednom drustvu mislim da je u pitanju grabez.Napisao si da su pčele istrosene ,moje misljenje da zbog toplog septembra,oktobra a i novembra da je to drustvo bilo u grabezi i da je jednostavno zimska pčela iscrpljena uz predpostavku da je prihrana obavljena na vrijeme.

Ovaj problem ,konkretno sve pčele na podnici kao što sam i ranije objavljivao onu fotku . RAdi info ja sam prikupio više matične mliječ izraženo u KM nego što su pojedinci meda prikupili u svojoj karijeri, da sam objavio video prezentacje prkupljanja MM po najsavremenijim dostignućima, da podučavam svake godine par pčelara. Ja se još uvjek divim Li Jenkiju koji prikupi 10 kg MM a mi ne možemo ni 10 kg bagrema ali zato se uderamo u prsa kako je moje najbolje ,kako samo moje pčele su naj,naj naj.


BAr što se tiče mene toliko iznesem info po svim pitanjima iopet mi se potura ju amaterske greške što ne prihvatam, JA ne znam št a oni staljvaju u šećer . Znam da Švedi daju svojim pčelama čist šećer a zime su okrutnjenego kod nas.
JA sam objavio fotku iz 2006 godine glede varroe , na temi vezano za "OAZU" objavio sam mnoštvo slika gdje sam ručno brojao hiljade varroa to možete pogledati na ovom linku http://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewto ... 7&start=50

a evo i jedna slika iz 2012 godine mjesec NOVEMBAR ta je zajednica odlična bila u medobranju 2013 . Ovaj broj je rezultat domaće radinosti , VARROA STOP ceha beneen OAZA
slika

evo te pčele
slika

Ako vidimo ovoliki broj varroa , i pčele preživjele i dale dobar rezultat u medobranju, JA sam uvjek isticao da moje pčele zimuju skoro na samom šećeru jer poslije bagrema kod nas na stacionaru nema skoro ništa a pogotovo ne mogu sebi obezbjediti zimnicu. Kada imamo ove podatke od raniji godina, i tako je oduvjek zašto onda nije bilo ovih problema ,

Ja od prošle godine objavljujem info vezano za puzajuće pčelem za nozemozu carena , KAda pitam pčelare imali problema vele nema a kada odem na pčelinjak vidim da imaju probleme znači neko nekog laže.Nismo iskreni.

Ja i ove godine akcentiram kako kod mene tako i kod drugih da je veliki broj puzajuće pčele , da pčele jednostavno nestaju iz košnice kod pčelara koji koriste "registrovana" sredstva , međutim tada se nedaju osude da je krivo registrovano sredstvo već samo mućkalice od šuštera i obućara .

Ovo kod mene što se tiče mrtve pčele na podnici to su kriva registrovana sredstva za ostale probleme mislim da je više čimbenika u opticaju. JA sam objavio vezano za puzajuće pčele , mlade naizgled zdrave , bez oštećenja Ovi simptomi ukazuju na akarozu ali evo vidimo da pojedinci kaže d a nema akaroze na našem području, a još niko nije utvrdio koja je bolest ako nije akroza.

U 6 ili 10 minuta prezentacije pčelarstva toliko kontraverznih odgovara a što običan posmatrač ne može ni da primjeti . Važno je da je registrovano pa neka je bojni otrov . Lično nemam ništa protiv toga neka radi ko šta hoće. Ono u šta sam siguran je to da moja mućkalica je bolja od fluvalinata i amitriaza,

Cijeli svjet bruju o nestanku pčela samo kod nas su problem domaće mućkalice . Pitam se ko li to od naših izvozi ne registrovano sredstvo . Ja nisam!

Problemi postoje izgleda da je riješenje samo u prirodnoj selekciji. Preživjet će pčelari koji u svojoj blizine ne budu imali veliki broj drugih košnica i izolovani pčelinjaci. Ostali bez združene energije neće moći izdržati ovu oluju. Svaka bolest ima svoje vrijeme. OVe problem bar što se tiče mojih pčela već odavno sam odsanjao san , samo mi saada to dolazi da je suđeno i već ranije određeno tako da prihvatam sa mrinoćom svako stanje.

Iduća godina bi će prekretnica za imati manji broj društava i prikupiti 2o kg matične mliječi ili imati 200 zajednica koje će praviti novčane gubitke,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la pot »

sahista je napisao/la:
pot je napisao/la:Po meni Stipo je to sve fino objasnio, ja bi tu još dodao u vezi varoe da razmislite ako već niste o presjecanju legla možda nekad u julu, to zavisi od više faktora. Koji način tj. metodu koristit da to postignemo ja neću predlagati. Ali kad dobijete društvo bez legla onda je sve puno lakše.
Ja sam radio Peletov nacin razrojavanja.Odavajao drustva.Tretirao donje drustvo,tretirao i gornje drustvo kad se izleglo svo leglo.Opet Varroe sada koliko hoces.U potpunosti se slazem sa Stipom,sto bolje pasne prilike Varroa kipti ali drustvo ima snage da se bori sa njm....
Pozdrav.
Može imat uticaja to da su društva u komšluku imala varoe na izvoz, ja lično nisam zadovoljan sr. koje koristiš i divim ti se da se uopšte izboriš sa varom, zašto nekad poslje završetka tretmana ne probaš sa nekim drugim sr.
Mnogi se stručnjaci slažu a i praksa je pokazala da je naj efikasnija borba protiv varoe ona kada istovremeno tretman rade pčelari u širem okruženju, mi u BiH se ne bi mogli složit u svezi toga jer ko zna možda bi zadiralo u vitalni nacionalni interes :) .
Što se tiče Senadovog problema nemam ličnog iskustva ali ako uzmemo u obzir da je zajednica dala kg matične m. godina je bila loša tu je trebalo intervenisat sa velikim količinma ..... a već sam govorio sta mislim o svemu tome, ne mogu dokazat ali to mi je naj bliže realnosti.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:dosta toga se napisalo međutim niko nije ponudio neko konkretno,razumno objašnjenje zašto je samo par košnica od stotinjak senadovih zajednica uginulo na ovako čudan način, nikad nisam imao sličan slučaj pa ne mogu ni naslutiti o čemu se radi, ako je neko ranije imao ovakav slučaj dobro bi došlo jedno iskustvo više
Pa analiza......
Ipak mislim da to i nije neki problem.Prvelika koncetracija pcela na jednom mjestu moze biti uzrok da neke pcelinje zajednice nastradaju.Ja do sada nisam vidio toliko mrtvih pcela na podnici a cesto sam razmisljao da su i moja drustva u opasnosti jer selim na razna oprasivanja.Ako ja i gazda parcele postujemo ugovor to ne vrijedi za njegovog komsiju.Prepostavljam da prskaju,ustvari prskaju,dok su drustva jos aktivna ali nisam primjetio nikada nikakvo trovanje,sto vise ni mrtvih pcela.Drustva su uvjek u top snazi.Ipak mislim da najveca opasnost za pcelu pcelar.Ako pogledamo koliko drustava nastrada iskljucivo pcelarovom greskom vazdusne vibracije su mala maca..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:
sahista je napisao/la:
pot je napisao/la:Po meni Stipo je to sve fino objasnio, ja bi tu još dodao u vezi varoe da razmislite ako već niste o presjecanju legla možda nekad u julu, to zavisi od više faktora. Koji način tj. metodu koristit da to postignemo ja neću predlagati. Ali kad dobijete društvo bez legla onda je sve puno lakše.
Ja sam radio Peletov nacin razrojavanja.Odavajao drustva.Tretirao donje drustvo,tretirao i gornje drustvo kad se izleglo svo leglo.Opet Varroe sada koliko hoces.U potpunosti se slazem sa Stipom,sto bolje pasne prilike Varroa kipti ali drustvo ima snage da se bori sa njm....
Pozdrav.
Može imat uticaja to da su društva u komšluku imala varoe na izvoz, ja lično nisam zadovoljan sr. koje koristiš i divim ti se da se uopšte izboriš sa varom, zašto nekad poslje završetka tretmana ne probaš sa nekim drugim sr.
Mnogi se stručnjaci slažu a i praksa je pokazala da je naj efikasnija borba protiv varoe ona kada istovremeno tretman rade pčelari u širem okruženju, mi u BiH se ne bi mogli složit u svezi toga jer ko zna možda bi zadiralo u vitalni nacionalni interes :) .
Što se tiče Senadovog problema nemam ličnog iskustva ali ako uzmemo u obzir da je zajednica dala kg matične m. godina je bila loša tu je trebalo intervenisat sa velikim količinma ..... a već sam govorio sta mislim o svemu tome, ne mogu dokazat ali to mi je naj bliže realnosti.
Za ovih cetiri pet godina mog pcelarenja nisam koristio nista drugo nego BeeVital.Do ova tri drustva do sada nisam imao gubitaka.Varroa je uvjek padala.Drusrtva su se dobro razvijala,u aprilu vec problemi sa rojenjem.Slike govore da preparat djeluje, i nikad mi se nije desilo da posle tretmana nema otpale Varroe.Da li je dovoljno,ne znam.Nisam probao nista drugo,mozda sledece godine.Spasio bih i ova tri drustva da sam blagovremeno djelovao.U avgustu mora biti podnica puna Varroe inace preparat nije djelovao.E sad dok se Varroa mnozila ja na Jelsi gledao u guzove tudjih zena.Sto se tice drustava koja su usla u zimu kod mene uvjek isto.Jedna trecina slabija,jedna trecina srednje jaka,jedna trecina jaka.Ja najvise vjerujem u ova srednja drustva.Sve moje golege na zajednickom pcelinjaku isim jednog koriste BeeVital i do sada nisu imali guubitaka...tretiramo zajedno jer moramo postovati regulative naseg udruzenja,a pored toga uglavnom su to mladi pcelari,na istoj smo liniji...
slika
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Gubici jesen2014-proljeće 2015

Post Postao/la pot »

Očigledno je da djeluje, inače ne bi imao ni jedno društvo da ne spominjem prinose i sl. Kad imaš jaka društva i varoe je tu koliko hoćeš i poslje tretmana pogledaš podnicu i zadovoljan a možda je ostalo npr. 20% varoe i eto nje do jeseni opet i onda ni presjecanje legla nema smisla. U svakom slučaju pokušaj iduće godine poslje završenog tretmana i sa drugim sr. i bit će puno jasnije... Što se tiče tuđih žena tu vam kolega nema pomoći. :D
Odgovorite