Pregradna daska

Pčelarski razgovori
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Pregradna daska

Post Postao/la cerex »

Ovih dana puno čitam o upotrebi pregradne daske za suzavanje gnijezda međutim nigdje ne mogu da vidim sliku iste?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Ovih dana puno čitam o upotrebi pregradne daske za suzavanje gnijezda međutim nigdje ne mogu da vidim sliku iste?
Ne treba ti slika , unutrašnje mjere nastavka +dio u podnjači i to je to. Možeš od daske tvrdog stiropola ili špere
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pregradna daska

Post Postao/la cerex »

Ukoliko je drustvo uzimljeno na dva nastavka da li pregradna daska ide do satonoše prvog nastavka ? Senade kako ti se je pokazala operacija suzavanja gnijezda u proljeće?Malo se o ovome pise pa me interesuje da li ovu operaciju ima smisla raditi.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pregradna daska

Post Postao/la mirsad »

POZ
Pregradna daska u proljace obavezno.
U ostalom dijelu senzone po meni nije potrebna.
MK
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pregradna daska

Post Postao/la mugdo »

cerex da li pčelariš LR i DB pošto spominješ dva nastavka,mislim da kod LR pregradna daska nema smisla, smanjiti broj ramova na 9,8 ok, međutim manji broj ramova podrazumijeva malo društvo koje iako prezimi može poslužiti kao pomoćno
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

JA ne koristim pregradnu dasku .

Pregradna daska ide ako recimo imamo 6,7 ulica pčele , previše z a nukleus a premalo za jedan nastavak .
U principu pčele treba uvjek svest na prostor kojeg pokrivaju pčele. Ovo se odnosi na van zimovanja tj u periodu kada krene leglo . U periodu zimovanja pčele su uklubetu . Neki će reć zbog boljeg zimovanja dobro je imati ispod jedan nastavak ili polunastavak, neko vadi jedan ili dva okvir sa strana.

Zbog problema sa čuvanjem saća ja svo saće držim kod pčela što nije dobro ali traži se kompromis zbog moljca. KAda kreće razvoj pčele bi trebalo svesti na tu mjeru koju pokrivaju pčele i postepeno proširivati .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pregradna daska

Post Postao/la cerex »

Kolega mugdo pčelarim sa lr košnicom i drustva su uzimljena na dva nastavka.Posto sam pocetnik i za sada puno čitam zasto smatras da kod lr-a na dva nastavka nema smisla pregradna daska posto u literaturi nalazim suprotno.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pregradna daska

Post Postao/la sahista »

mirsad je napisao/la:POZ
Pregradna daska u proljace obavezno.
U ostalom dijelu senzone po meni nije potrebna.
MK
Mirso a zasto je potrebna u proljece...
Pregradna daska nema nikakvu funkciju osim ako koristis Rensonovu metodu.Nema ni tu,osim sto ne da pcelama da grade sace.Dajte jednom da svatimo da pcele ne griju kosnicu nego samo leglo.Ja sam pravio vjestacke rojeve sa jedan ili dva rama legla.Dodavao odjednom po osam satnih osnova.Naravno leglo sam stavljao sa strane nastavke.Pcele su se sirile postepeno a sace su gradile po pasnim prilikama.Moze i sa pregradnom daskom,samo sto kosnicu moras u toku sezone otvoriti minimalno osam puta.U toku zime apsolutno nema nikakvu funkciju,pcelke ce prezimiti i u zamrzivacu ako imaju dovoljno hrane.Pcele ce se uz povoljne pasne prilike prilagoditi svakom prostoru, a pregradna daska cesto prestavlja prepreku da se sire kada one zele,a ne kada mi mislimo da treba dodati satne osnove.Pcelama u proljece pogotovo Carnici treba dati uvjek vise prostora za razvoj zato sto ima fantastican razvoj i to treba iskoristiti.Ko zajednicu cesto drzi na uzetu,obicno trazi pcele na prvoj sljivi.Ja sam pregradne daaske izbacio iz upotrebe,jer po meni ne igraju nikakvu ulogu,kod Rensona za svaki slucaj krajnje ramovi su puni meda.Kolko samn puta zbog nje,bespotrebno otvarao kosnicu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Kolega mugdo pčelarim sa lr košnicom i drustva su uzimljena na dva nastavka.Posto sam pocetnik i za sada puno čitam zasto smatras da kod lr-a na dva nastavka nema smisla pregradna daska posto u literaturi nalazim suprotno.
Ako si u mogućnosti da skineš taj nastavak i da ti ostanu na jednom nastavaku i plus izvadiš po jedan okvir bilo bi odlično.
Koliko god pogača kao objekat koji neda da se toplota rasipa isto to čini i pregradna daska. U principu košnica bi trebala da dihtuje ako se posmatra pirodno saće koje jeu kontinuitetu bez praznog prostora kao u košnicama nastavljačama .
KAda je prostor kompaktan nije tu pitanje grijanja legla već energija koja se utroši za to grijanje, ispuštajne i regulacija toplote. Da to tako nije važno ne bi Njemci pravli stiropolne košnice .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pregradna daska

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Kolega mugdo pčelarim sa lr košnicom i drustva su uzimljena na dva nastavka.Posto sam pocetnik i za sada puno čitam zasto smatras da kod lr-a na dva nastavka nema smisla pregradna daska posto u literaturi nalazim suprotno.
pregradna daska ima po meni a ne moram biti u pravu ima smisla kod DB-a u nekoliko slučajeva međutim kod Lr-a ne vidim tu smisao,npr. želiš se osloboditi starog rama u kojem ima nešto meda jednostavno ga podbaciš u doni nastavak da ga pčele očiste pa vadi na pretapanje, priča da će pregradna daska pomoći zajednici da se bolje grije ne pije vode jer one griiju klube a ne košnicu,lično ta manja društva ne ostavljam na dva nastavka nego na jedan i to na onoliko ramova koliko pčele pokrivaju(6-7) pa ih u jesen preko razdjelne daske nabacim na jako društvo koje će ga dodatno grijati i omogućiti mu lakše zimovanje a u proljeće mi koriste kao pomoćna društva( to su uglavnom kasnije formirani rojevi),interesuje me ta literatura koja preporučuje pregradnu kod LR-a
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pregradna daska

Post Postao/la cerex »

Autor knjige je Slavomir Popović tehnologija pčelarenja lr košnicom. Koliko sam shvatio upotreba pregradne daske ima funkciju da u ranom proljetnom razvoju ne dozvoli pčelama da se "previse rasire" po kosnici kako u slucaju naglog zahlađenja dio legla nebi ostao nepokriven ili ?Koliko sam te shvatio Senade po tebi upotreba pregradne daske nema neku naročitu funkciju ukoliko drustvo nije uzimljeno na 1 lr nastavak.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pregradna daska

Post Postao/la mugdo »

problem je kad ih pčelar "previše raširi" ranim dodavanjem satne osnove a one same najbolje znaju kad im je vrijeme da se prošire s pregradnom daskom ili bez nje tako da će veoma rijetko leglo zahladniti bez ljudskog uplitanja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Koliko sam te shvatio Senade po tebi upotreba pregradne daske nema neku naročitu funkciju ukoliko drustvo nije uzimljeno na 1 lr nastavak.
U principu nije dobro imati višak saća u periodu kada kreće leglo. Svi istaknuti pčelari sa dugogodišnjim stažom su nastanovištu da pčelinje gnijezdo treba na vrijem proširiti , NIje dobro ako se rano proširuje a opet nije dobro ako se zakasni . Nekakva mjera , bar su se u tome složili kako sam rekao dugogodišnji pčelari a ja ne spadam u te pčelare sa nekih 30 -tak godina aktivnog i pasivnog pčelarenja da na satonoštama ima pčele kao da je tepih prostrt.

Period zimovanja je nešto drugo tu nije potrebna pregradna daska a pogotovo kada je na dva nastavka. Tu se vjerovatno radi o tome da treba koliko toliko sačuvati saće pa je onda kod pčele a iznad je sa pregradnom daskom. Logički ako seposmatra uodnosu na pregradnu dasku jedan nastavak je višak je pčele treba ograničiti na onoliki prostor koliko su jake.

Svjetska velesila u pčelarstvu -Turska radi sistem ograničavanja samo na onaj broj okvira koje pokrivaju pčele između ostalog vjerovatno je i to razlog njihovog uspjeha u pčelarstvu. Imaju 4 milona košnica , 40 000 pčelara i godišnja proizvodnja meda od 50 000 tona
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pregradna daska

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:problem je kad ih pčelar "previše raširi" ranim dodavanjem satne osnove a one same najbolje znaju kad im je vrijeme da se prošire s pregradnom daskom ili bez nje tako da će veoma rijetko leglo zahladniti bez ljudskog uplitanja
Upravo tako...
Meni su pcele prelazile perfekno sa rama na ram.Sta ce mo sa prostora u prirodi kada roj pronadje novo staniste pa gradi sace i po tri godine.....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pregradna daska

Post Postao/la Ismet »

glede pregradne daske - jednom koristio stiropor kao pregradnu dasku i nikada više. zato što su progrizle rupicu u stiroporu i sreća da sam na vrijeme primjetio jer su se bile spremile, "naoružale" za borbu :D
slažem se da pregradna daska može biti učinkovita u određenim slučajevima ali nekako mi nije praktična, a ko hoće neka radi s njom. sjećam se Senadove pološke sa pregradnim daskama, "bankom" matica, i u tom slučaju je ista jako funkcionalna. ne namjeravam je koristiti u pčelinjaku (LR i pogdjekoji 6-ramni nukleus) barem za sada....
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pregradna daska

Post Postao/la mugdo »

Ismet je napisao/la:glede pregradne daske - jednom koristio stiropor kao pregradnu dasku i nikada više. zato što su progrizle rupicu u stiroporu i sreća da sam na vrijeme primjetio jer su se bile spremile, "naoružale" za borbu :D
slažem se da pregradna daska može biti učinkovita u određenim slučajevima ali nekako mi nije praktična, a ko hoće neka radi s njom. sjećam se Senadove pološke sa pregradnim daskama, "bankom" matica, i u tom slučaju je ista jako funkcionalna. ne namjeravam je koristiti u pčelinjaku (LR i pogdjekoji 6-ramni nukleus) barem za sada....
takođe koristi pregrađeni LR nastavak,standardni za čuvanje matica po 2 ili 3 mini društva sa mladim maticama iznad najjačeg proizvodnog društva, koje dobro dođu u proljeće jer uvijek fali po koja matica koja je nestala preko zime pčelarovom greškom( prignječena prilikom zadnjeg jesenjeg pregleda pa se nije sparila nova matica) ili iz nekog drugog razloga
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

Pregradna daska koja fizički razdvaja dvije matice nešto drugo . Pregradna daska koja razdvaja prazan prostor uodnosu na snagu pčelinje zajednice. Pregradnom daskom mogla bi se nazvati i Snelrgova daska .

Pregradnu dasku, smatram da bi trebalo obavezno koristiti . Sabijanje pčelinje zajednice na prostor koji može da pokrije nije samo od koristi za leglo i pčele u smislu toplote. Tamo gdje pčele ne pokrijevaju saće tu su i potencijalni izvori zaraze. Mnog je lakše bilo pčelariti unazad 5 godina nego danas posmatrajuči pčelinje zajednice u ondos a razne bolešćuge.

BAr kod mene a o tome smo razgovarali na temi bolesti odraslih pčela sve zajdenice koje su bile na jednom nastavku i pološke nosle su se sa dobro iodbranile od svegai svačeg. One koje su imale veliki prostor a nisu pokrle sve bilo je i problema. Ova godina pored puzaući pčela veliki napad je od strane tuđih pčela koje dolaze na pčelinjak a da moje pčele nisu ni spustile se do lijeta( stražarice a kamoli da izlaze van. JA planiram napraviti radikalne zahvate jer dosadašnju tehniku pečlarenja ne može se ukolpiti u sve teže stanje pčelarstva. Nekada sam radio sa 2 LR i 2 FA nastavka i to je bio moj standad u kontinuitet tokom cijele godine .
Izgleda da dolaze vremena kada ćemo biti zadovljni sa polu nastavkom od polu nastavka?!

U svakom slučaju na pčelinjaku treba imati i snelrgovu dasku i pregradnu dasku i svu ostalu prateću opremu koja može imati svrhu u datom momentu. Već ko zna koji put ponalja se da pravila koja su važila prošle godine ne znači da će važiti i ovu li narednu godinu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pregradna daska

Post Postao/la sahista »

A sta ce mo sa dodavanjem novog plodisnog nastavka ili medista...
Pozdrav....
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pregradna daska

Post Postao/la sahista »

pravila koja su važila prošle godine ne znači da će važiti i ovu li narednu godinu.....
Da li ovo znaci da pored nekih osnovnih pcelarskih poznavanja,pcelarski staz ne igra nikakvu ulogu...
Pozdrav...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

Plodišni nastavak se nikada ne dodaje ako s e ima 6,7 ulica pčele već se čeka da se prostor popuni i onda na osnovu procijene za koliko dana će mo imati bar 20 000 novih jedinkih. Što matematički izgleda ovako:
ako matica dnevno polaže 2000 jaja za 10 dana treba da položi 20 000 jedinki po tom istom principu za 1'0 dana treba da s e izleže toliko pčele . vi koji pčelarite sa manjim košnicama "pravila" za LR a pogotovo za DB nikako nisu ista.

Pravilo za postavljanje nastavak isto je kao za pregradnu dasku. Znači da kada podignemo hranilicu da na satonošama izgleda kao tepih uz procijenu koliko će mo imati mlade pčele. Nije dobro niprerano ni prekasno vršiti ni vetikalno niti horizontalno proširivanje. Najbolje je pustiti pčele da same regulišu a to je nemoguće u našim uslovima pčelarenja. Od 100 mojih zajednica samo jedna ima tu sklonost da se sama spušta prema dole i to je fenomenalno , većinja njih kada bi maljem tjerao da se spuste neće,,, mora se manipulisat. Prije će ići urojevni nagon nego da se spusti dole.

Kad a imamo pun nastavak pčele onda sve je lahko , a proširivanje sa mednim nastavakom obično ide kada već imamo dva puna nastavka pčele , a da bi dobili ta dva nastavka pčele opet se proširuje postepeno. JA proširivanje radim prema dole i uvjek hranu spuštam dole , kada dostigne pun nastavak pčele i 7-8 okvira legla onda se mogu sputiti i 3 okvira legla dole a gore do legla s.o. al to je neka druga priča.

Korisno je imati pregradnu dasku
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:pravila koja su važila prošle godine ne znači da će važiti i ovu li narednu godinu.....
Da li ovo znaci da pored nekih osnovnih pcelarskih poznavanja,pcelarski staz ne igra nikakvu ulogu...
Pozdrav...
Ja kažem i stojim čvrsto na stanovištu da nema razlike između pčelara koji ima 5 košnica i xxx. Zašto? ZAto što treba poznavati materiju prevashodno biologiju pčele i poznavanje ponašanje pčelinje zajednice u različitim situacijama

Da li je u Bosni bio pomor pčele u jesen NIJE u ovom obimu a to se dešava i onim sa preko 30 godina staža UZROK ?????
Da li je u Bosni mogao iko zamislit da se ne vrca bar 5-10 kg meda ,, ja nisam jer uvjek se vrcalo.

Od samog proljeća pa evo do sada kod pčelara gubitak matica jako izražen . UZROK ?????
Unazad dvije godine već smo govorili na temi bolesti odraslih pčela puzajuće pčele UZROK ????? jer liječimo bolest koja nepostji!!!!!
Zaraženost varrom ?????

Varroa ,ATL izgleda da će biti male mace šta nas čeka . UZROK- možda neko zna al šuti,

Problemi pčelara na suncokretu o tme se govori uveliko a ono što sam zapazio da pčele nakon kukuraza jako stagniraju što opet može upućivati na otorove koji se već nalaze u klicama isto kao i kod suncokreta.

I kad a pogledaš sve te anomalije možeš zaključiti koliko tu može uticati staž. Kada su prskali protiv komaraca nisam ni mrdnuo niti sam bilo šta poduzimao jer sve je to neozbiljno . Sada mogu ćekati sve i svašta vezano za pčele.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pregradna daska

Post Postao/la mugdo »

pošto koristimo dosta tuđih termina nemamo neku ustaljenu terminologiju ali mislim da se razumijemo,pregradna, razdjelna,snelgrova ili neka druga daska bitna im je namjena,tačno je da je svaka godina priča za sebe ali neki osnovni postulati pčelarstva ostaju traji dok se mnoge apitehničke mjere prilagođavaju mjestu pčelarenja, njegovoj udaljenosti od pčelarovog mjesta stanovanja,vremanskim i pašnim prilikama,broju košnica i sl.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pregradna daska

Post Postao/la Ismet »

slažem se mugdo i vjerujem da je i Senad htio reći da su trajni osnovni postulati pčelarstva a ostalo se fakat mijenja iz godine u godinu i u tome i jeste jedna od draži pčelarstva....
interesantno mi ovo tvoje iskustvo Senade u vezi prelaska pčele iz gornjeg u donji nastavak. nije ova priča vezana isključivo za pregradnu dasku pa ako neko smatra da treba posebna tema - neka je otvori. naime, možda i griješim, vrijeme će pokazati, ali u pčelinjaku sam se odlučio za formaciju košnice (LR): podnjača - plodište - medište (medišta, po potrebi). plodište je fiksno, uvijek je isključivo na podnjači, ne "čačkam" puno po njemu, samo neophodni pregledi u ovisnosti od toga šta se hoće postići. ako je to proizvodno, jako društvo onda maltene i nema potrebe uopće zavirivati u plodište u smislu podizanja ramova iz plodišta radi nekog pregleda s tim da pregleda ipak mora biti barem kod prvog, proljetnog. u jednom takvom društvu prošle godine nisam prevješavao zatvoreno leglo iznad MR (sa letom) koja je stavljena negdje početkom maja. desilo se to da pčela iz plodišta (jedan LR nastavak) maltene nije htjela da zna za medište iznad MR i slabo ga je posjećivala, u malom broju. elem, kada je napunila plodište medom, polenom, leglom i pčelom onda je navalila na medište. u neko doba (kada je bila dobra paša) veliki procenat pčele je ulijetao/izlijetao samo na leto na MR, pa je bilo i za mene meda :) ....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pregradna daska

Post Postao/la senad »

KAda sam rekao "pravila" naravno nisam mislio na sve ono uobičajno što se podrazumjeva . Svjedoci smo da svake godine imamo nova iznenađenja i pčelar nastoji da prati razvoj situacije , nastoji da nađe riješenje.

Kod mene hajde da kažemo nekakav standard da na 100 zajednica očekujem od 5-15 zajednica da uđe u rojvni nagon i to je nešto što ja očekujem i prema tome se ravnam. Međutim 2010 godine bilo je vanredno stanje rojevi sipaju ko iz rukava i sva pravila koja su primjenjena tada nisu bila od koristi . Mislim da je to bilo 50 % zajednica da se rojilo.

Prošle godine na temi bolesti odraslih pčela pokušao sam da ukažem na problem i to je za mene nešto novo, Sva pravila koja su primjenjena do tada više ne važe.

Svojevremno dok su mnogi imali problem sa grabeži i gubitke zajednica od grabeže ja nisam imao tih problema . Uvjek sam govoro da ona pčelinja zajednica koja se ne može braniti ne treba ni da postoji. Onda a i sada imam istu formaciju košnica . Šta se dešava? Toliku invazija pčela koje dolaze s susjednog brda ja u životu nisam nikada imao i to dolaze na pčelinjak prije nego moje pčele siđu na lijeto (stražarice ) i kada borba krene kao da je nuklearka pala .

Zašto ove tuđe pčele koje dolaze imaju takav nagon . Nije to samo u pitanu glad jer sam i ja imao zajednica na pčelinjaku koje su doslovno bile gladne . Ostale su u košnici iznurene od gladi nisu nikog napadale.

I da se vratimo na temu . Da su mi sve pčelinje zajednice svedene na mjeru lakše bi se branile i brže reagovale ne bi dozvolile da tuđice uđu na lijeto . One slabije zajednice vjerovatno imaju problema sa, da li nozemozom ili xxx neka bolest ?! i slabije reaguju. Na svim košnicama suzio sam lijeto spužvom na nekih 3cm što do sada nikada nisam radio i dosadašnja pravila minisu bila od koristi. Možda će nekom biti od koristi-da bi rastjerao tuđice koje se nalaze oko košnica koristio sam benzin kroz štrcaljku i dosta uspješno . Nisam žalio da sve one pčele koje su sa zadnje strane navalile na prostor između nastavka, na laticama i pod krovovima dobiju porciju benzina.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pregradna daska

Post Postao/la sahista »

Ovdje se svasta napisa...
Meni zajednice pucaju od jacine.Svake godine imam sve bolje i bolje rezultate.Skoro sve zajednice ulaze u rojevi nagon.Posle vrbe,jabuke,kruske,tresnje,lipe i balsemina,ako ne udju ja cu je sutnuti nogom,jer smatram da imaju sve uslove da prate prirodne procese.Kako to dobijem.Na nacin sto im obezbjedim 150 dana pasnih uslova a ne 10 do 15 dana.Pcele su u kontaktu sa prirodom,uvjek svjez polen.Drzati pcele na jednom mjestu u okruzenju od stotinu ili hiljadu kosnica,i onda gledati preko citave godine sta se desava sa pcelinjih zajednica smatram pcelarskim samoubistvom.Kakve to pasni uslovi moraju biti da zadovolje toliki broj pcelinjih zajednica.Ja stvarno nemam nikakvih problema,pasne prilike su osnovni preduslov za uspjesno pcelarenje,a sve ostalo je pusto filozofiranje.Senade nisam pitao o broju kosnica,pitao sam da li si ti npr. pcelar sa vise godina iskustva bolji npr. pcelari nego ja,ako uzmemo da je svaka godina razlicita.Sto se tice te razlike,ja je nisam primjetio.Meni je sve isto,neke biljke krenu sedmicu ili dvije ranije ili kasnije cvjetati,ali na kraju godine sve se to svede na neku normalu.Zime toplije,odlicno.Vidim juce i danas pcele masovno unose polen.Koju kilicu meda manje uduzimati,dodati koji litar vise sirupa..problem rijesen.
Da se vratimo na pregradnu dasku.Prvo da vidimo ko je koristi a ko ne.Dodavanje novog plodisnog nastavka na bilo koji nacin uvjek je prosirenje zajednice gdje pcele ne mogu prekriti taaj prostor.Nista strasno,uz dobre pasne prilike ide to svjetlosnom brzinom.Ja ih uvjek dodajem odozgo,bez bilo kakvih prevjesavanja.Volio bih da otvoreno napisemo ko pcelari sa otvorenom ili zatvorenom podnicom.
Sto se tice stiropol kosnice.Nijemci a sada i holandjani nisu je napravili zato sto je drvena losa ili sto pcele imaju lose uslove za zivot.Napravili su je cisto iz ekonomskihrazloga.Kosnica je skoro duplo jeftinija.Otvoris firmu za jedan dan,a trazis dozvolu da osjeces drvo u svom dvoristu koja traje i po 6 mjeseci.Manje ces dobiti kazne da oipljackas neku lokalnu prodavnicu,nego da osjeces bezpravno neko drvo.Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite