Voskov moljac

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Voskov moljac

Post Postao/la Ismet »

vjerujem da nema pčelara koji se nije susreo, tokom pčelarenja, sa ovom štetočinom. to je insekt, leptir koji nemilice napada ramove sa izgrađenim saćem. nazvao bih ga "tihi ubica" izgrađenog saća jer djeluje baš nekako tiho, skriveno i kada ga primjetite u izgrađenom saću tada je za to saće već kasno tj. uništeno je. u literaturi (na internetu) se može puno toga pročitati o voskovom moljcu pa ne bih to sada ovdje pisao. pročitat ćete i puno toga o suzbijanju, borbi protiv v.m. pošto sam imao štete od v.m. probao sam i razne načine uništavanja, sprečavanja štete od v.m. jedan od tih načina borbe protiv v.m. je držanje ramova sa izgrađenim saćem na propuhu, to je dosta efikasno, ali.... sa v.m. se nikad ne zna i usvojio sam samo jedan način borbe protiv tog štetočine - čuvanje ramova sa izgrađenim saćem u košnicama, pčele najbolje i najefikasnije čuvaju te ramove. problem se može pojaviti kada imate puno ramova sa izgrađenim saćem za čuvanje a nemate toliko društava da biste im povjerili čuvanje tj. morali biste imati formu košnice od, recimo, 7-8 nastavaka. međutim, to su sve stvari o kojima se mora voditi računa u svojoj tehnologiji pčelarenja.
interesuju me iskustva i vas ostalih kolega, pčelara....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Voskov moljac

Post Postao/la senad »

Kod mene je isto svo saće kod pčela . Planiram raditi hladnjaču i time bi riješio mnoge probleme .

Gdje je kompromis sad u ovakvim uslovima.
Bilo bi dobro da pečel zimuju na jednom nastavku, Sačekati još neko vrijeme da zahladni pa skidati višak nastavaka i to je veliki posao i uznemiravanje pčela. U proljeće trebalo bi to sve vratiti opet na čuvanje pčelama.

JA sam držao na promahi neke koje sam raskompletirao i ne pije vode. Nekada su moljci zobali samo saće gdje je bilo leglo ovi današnji moljci nebiraju više čak i satne osnove stradaju :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Voskov moljac

Post Postao/la mugdo »

saće ostavljam pčelama na čuvanje tako da pod svako društvo podbacim sanduk sa 7-8 rama,a polunastavke koje koristim u većoj mjeri čuvam u tamnoj hladnoj prostoriji a i moljac ih slabije napada jer je uglavnom djevičansko saće koje matica nije zalijegala
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Voskov moljac

Post Postao/la mugdo »

pade mi na pamet iskustvo jednog vrsnog krajiškog pčelara i predavača koji saće čuva na hranilicama tako da su dostupni pčelama , kad vrši prihranu sirup polijeva po tom saću i pčele ga čuvaju dok vrijeme ne zahladi onda ih skida i nosi u prikladnu prostoriju da proljeća, nisam probao ali ima logike pa možda neko proba i lično se uvjeri u efikasnost
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Voskov moljac

Post Postao/la Stipo »

Sortiram višak tamnog saća i podbacim ispod pčela i tako stoji do proširenja legla i dok ne otopli.
Svijetlo saće čuvam u garaži dok ne otopli. No to mi ipak zna napasti moljac pa malo pazim. Kada otopli stavljam ocetnu kiselinu i tako mogu sačuvati još nek vrijeme. Problem je kada je dosta voplo i kiselina ispari. Znalo mi se dogoditi da moljac uništi sve. Ne samo vosak nego pojede i okvire. Kako kaže Senad današnji v.m napada i satne osnove pa čak i satne osnove u paketu. Uglavnom kod mene dok otopli pčele su već razvijene da im treba treći nastavak a sve sanduke postavim kao medišta. Najviše problema imam sa starim saćem koje prikupljam za topljenje i njih mi moljac neumoljivo napada. Nemam sunčev topionik i nikako da ga napravim, a morat ću prije ili poslje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Voskov moljac

Post Postao/la senad »

Zadnje rasščičavanje koje sam uradio na okvirima poslije voskovog moljca čak su odradili i inox žicu,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Voskov moljac

Post Postao/la Ismet »

i kod mene isti slučaj, prikupim saće za topljenje i kontam: oho, bit će lijepog voska ali šipak :D dođe v.m. i sve uneredi :(
taj proždrljivac mi žderao i okvirove i nastavke, ukopa se u nastavak ko buldožer. sunčani topionik je sasvim sigurno jako efikasno rješenje da se saće "otme" od v.m. ali vazda bude nešto preče, nikako ni ja da ga nabavim, napravim....
hladnjača je čak najbolje rješenje, nabaviti neki polovan, ispravan frižider, napuniti ga okvirovima sa saćem, podesiti na termostatu da troši malo struje (ili ga priključiti na 220 V preko onog mehaničkog, programabilnog prekidača da ga uključuje/isključuje svakih recimo par sati pa će tako trošiti još manje struje) i milina glede moljca...
Dobru srcu sreća dođe.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Voskov moljac

Post Postao/la hasospahic »

što se tiče starog saća jato rješim vema lako istina da nemam velike količine ali ih rešavam odmah. Imam lonac od AL od 20 l sa ručkama na vrhu i jednu rosvajnu šerpu koja knap ulazi u lonac . Šerpa je izbušena sa 4 mm rupama .Na plinškom kuhalu prokuham vodu i staro saće stavim u tu vodu zatim šerpu poklopim ipritisnem saće tako da voda ivosak ide na vrh ostavim tako da ohladi. Kad stignem vosak koji se stisno i 1 do 2 litre vode i još jednom prokuham i procjedim istresem u kalup iposle ostranim prljavo sa dna itako vosak može biti kolko želiš i kod mene ga ovakvog moljac ne dira. U ovim sudovima ja mogu do 30 okvira pretopit.Za one koji imaju veće količine moraju tražit drugo rješenje.poz
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Voskov moljac

Post Postao/la Ismet »

svaka čast i hvala puno na provjerenom parnom topioniku. nadam se da ove zime uhvatim vremena da sebi napravim jedan takav.
to je sve ok kada se hoće topiti staro saće, međutim kada se staro saće (koje nije za topljenje) hoće sačuvati za proljeće onda se neumitno nameće problem zvani voskov moljac. u međuvremenu sam čitao malo o tome na jednom forumu gdje pčelari spominju neke svoje načine čuvanja saća od v.m. i između ostalog kaže jedan pčelar da saće čuva u praznim nastavcima, složenim jedan na drugi, mreža odozdo, mreža odozgo....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Voskov moljac

Post Postao/la sahista »

Do sada nisam imao problema sa medisnim nastavcima.Redam na podnice.Prve godine mog pcelarstva ostao skoro bez svih ramova koji su bili zalezeni.Sirce nije pomoglo.Posle toga sortiram ramove i stavljam pcelama na cuvanje.Bez krajnjih ramova.Posle toga nisam imao problema.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Voskov moljac

Post Postao/la Stipo »

Frižider jeste dobro rješenje za malo okvira, ali gdje ja da stavim 700 izvrcanih okvira.
Sortiram ih pa stavim na podnicu pčelama na čišćenje i primoran sam tako ih ostaviti jer to mi se pokazalo najbolje.
Poslje par dana sortirane za topljenje sklonim ostali ostaju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Voskov moljac

Post Postao/la pot »

Vi kao da nikad niste čuli za esenciju (ili kako se već zove) koja se koristi u domaćinstvu, u nastavke ubacite okvirove i na gornji nastavak postavite posudu sa esenciom ili jednostavno otvorite bočicu i sve to zatvorite da što manje isparava izvan nastavaka, ponekad provjerit da posuda ne ostane suha...
Odgovorite