Problem sa maticom

Pčelarski razgovori
Odgovorite
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Problem sa maticom

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege imam problem pa bih molio za pomoc: 07.06.sam iz jakog drustva izvadio ram sa leglom i maticom zbog formiranja novog drustva,u tom obezmaticenom drustvu zabiljezio ram sa mladim leglom tako da znam koje maticnjake mogu ostaviti.12.06 otvorio kosnicu i porusio sve maticnjake osim maticnjaka na zabiljezenom ramu.Danas kad sam otvori kosnicu i pregledao je nisam uspio pronaci maticu a ni leglo.Pa ako neko moze od vas iskusnijih da mi da savjet sta da radim.Lijep pozz.Dzenan.
neven
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 21 lip 2012, 15:32
Lokacija: NE Istria

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la neven »

dzenan je napisao/la:Postovane kolege imam problem pa bih molio za pomoc: 07.06.sam iz jakog drustva izvadio ram sa leglom i maticom zbog formiranja novog drustva,u tom obezmaticenom drustvu zabiljezio ram sa mladim leglom tako da znam koje maticnjake mogu ostaviti.12.06 otvorio kosnicu i porusio sve maticnjake osim maticnjaka na zabiljezenom ramu.Danas kad sam otvori kosnicu i pregledao je nisam uspio pronaci maticu a ni leglo.Pa ako neko moze od vas iskusnijih da mi da savjet sta da radim.Lijep pozz.Dzenan.
Ubaci u to društvo okvir mladog legla.Ako je matica unutra a još ne nese onda neće izvlačiti matičnjake.
Ako nema matice onda će izvlačiti matičnjake, od kojih možeš ostaviti najboljega ili dodati neki drugi matičnjak
ili mladu maticu, ako je imaš na raspolaganju.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la dzenan »

Kolega Nevene hvala na odgovoru,sutra cu odmah to uraditi pa cu nakon par dana otvoriti da vidim dali su povukle maticnjak.Pozz.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la senad »

dzenan je napisao/la:Kolega Nevene hvala na odgovoru,sutra cu odmah to uraditi pa cu nakon par dana otvoriti da vidim dali su povukle maticnjak.Pozz.
Nemoj za par dan ponovo gledat već nakon 24 h , ako supovukle trebaš odmah reagovat. Ako ne bude matice najbolje dodati sparenu maticu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la dzenan »

OK Senade hvala na savjetu ujutro odmah ubacam ram sa mladim leglom i slijedim upute hvala jos jednom pozz.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la dzenan »

senad je napisao/la:
dzenan je napisao/la:Kolega Nevene hvala na odgovoru,sutra cu odmah to uraditi pa cu nakon par dana otvoriti da vidim dali su povukle maticnjak.Pozz.
Nemoj za par dan ponovo gledat već nakon 24 h , ako supovukle trebaš odmah reagovat. Ako ne bude matice najbolje dodati sparenu maticu .
Danas oko 10sati ubacio ram sa mladim leglom ako sutra budu povukle maticnjake i ja dodam mladu sparenu maticu sta da radim sa ovim ramom dali da ga vratim u kosnicu iz koje sam ga izvadio ili da porusim maticnjake i ostavim ga gdje je sad ili nesto drugo.Hvala unaprijed.Pozz Dzenan.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la senad »

dzenan je napisao/la: Danas oko 10sati ubacio ram sa mladim leglom ako sutra budu povukle maticnjake i ja dodam mladu sparenu maticu sta da radim sa ovim ramom dali da ga vratim u kosnicu iz koje sam ga izvadio ili da porusim maticnjake i ostavim ga gdje je sad ili nesto drugo.Hvala unaprijed.Pozz Dzenan.
Možeš izvaditi a i nemoraš . Ako budeš dodavao maticu i prihvate je onda možeš ući u košnicu i porušit eventualne matičnjake mada bi to pčele trebale same da rješe kada prihvate maticu. Zna se desiti zavisno od raspoloženja pčela da gaje matičnjake bez obzira što ima matica i onda može biti problem.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la dzenan »

senad je napisao/la:
dzenan je napisao/la: Danas oko 10sati ubacio ram sa mladim leglom ako sutra budu povukle maticnjake i ja dodam mladu sparenu maticu sta da radim sa ovim ramom dali da ga vratim u kosnicu iz koje sam ga izvadio ili da porusim maticnjake i ostavim ga gdje je sad ili nesto drugo.Hvala unaprijed.Pozz Dzenan.
Možeš izvaditi a i nemoraš . Ako budeš dodavao maticu i prihvate je onda možeš ući u košnicu i porušit eventualne matičnjake mada bi to pčele trebale same da rješe kada prihvate maticu. Zna se desiti zavisno od raspoloženja pčela da gaje matičnjake bez obzira što ima matica i onda može biti problem.
Ok.Hvala na savjetima nadam se da ce bit sve ok.Pozz.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Problem sa maticom

Post Postao/la dzenan »

Drustvo sam pregledao pcele nisu povukle maticnjake na dodatom ramu nadam se da ce matica poceti uskoro da leze,jos jednom se zahvaljujem na pomoci.Pozz.
Odgovorite