Društvo bez matice

Pčelarski razgovori
Odgovorite
hasko
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 16 ožu 2013, 09:58
Lokacija: Sapna

Društvo bez matice

Post Postao/la hasko »

Danas sam primjetio, većina pčela ulazi na gornje leto na matičnoj rešetci. Prilikom pregleda ustanovio sam da u gornjem LR nastavku ima dosta više poklopljenog meda u odnosu na ostala društva, ali i da u donjem plodišnom nastavku nema matice niti legla otvorenog ili zatvorenog (društvo je ostalo bez matice). Ista je bila iz 2012 godine. Kako sam početnik molio bih za savjet šta sada uraditi i na koji način?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Društvo bez matice

Post Postao/la senad »

Ubaci okvir otvorenog legla inakon 24 h prekontroliši da li povlače matičnjake, Ako povlače matičnjake i hrane larve matičnom mliječi nema matice,, ako ne potežu matičnjake znači da ima mlada matica koja još nije počela da polaže jaja.

Ako ne bude bilo matice nađi negdje sparenu mladu maticu pa dodaj.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
hasko
Samo čita
Postovi: 6
Pridružen/a: 16 ožu 2013, 09:58
Lokacija: Sapna

Re: Društvo bez matice

Post Postao/la hasko »

Ok Senade, tako ću uraditi, hvala!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Društvo bez matice

Post Postao/la cerex »

Prije 10 dana uočio sam da u društvu nema matice i tom prilikom sam uočio puno prisilnih matičnjaka (vjerovatno prignjecena matica) različite starosti.Matičnjake sam ujutru detaljno porusio i navecer dodao maticu u kavezu bez pratilja.Kavez sam namazao medom i tri veceri uzastopno prihranjavao drusto .Jucer sam pregledao drustvo (nakon 8-9 dana i maticu nisam nasao kao ni leglo.Nakon toga sam dodao ram sa mladim leglom i povuceni su prisilni matičnjaci.Namjeravao sam da ovo drustvo spojim sa drustvom sa maticom preko novine pa me interesuje da li se ovi prisilni matičnjaci ruse i ako se ruse nakon koliko vremena se ovakvo drustvo spaja sa drugim drustvom ili se jednostavno samo spoje.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Društvo bez matice

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Prije 10 dana uočio sam da u društvu nema matice i tom prilikom sam uočio puno prisilnih matičnjaka (vjerovatno prignjecena matica) različite starosti.Matičnjake sam ujutru detaljno porusio i navecer dodao maticu u kavezu bez pratilja.Kavez sam namazao medom i tri veceri uzastopno prihranjavao drusto .Jucer sam pregledao drustvo (nakon 8-9 dana i maticu nisam nasao kao ni leglo.Nakon toga sam dodao ram sa mladim leglom i povuceni su prisilni matičnjaci.Namjeravao sam da ovo drustvo spojim sa drustvom sa maticom preko novine pa me interesuje da li se ovi prisilni matičnjaci ruse i ako se ruse nakon koliko vremena se ovakvo drustvo spaja sa drugim drustvom ili se jednostavno samo spoje.
KAda dodaeš maticu takvim društvima dobro bi bilo poruširti sve matičnjake . desi se da ostane neki ne porušen i onda može se očekivati svašta.

Nikada nemoj čekati toliki period da utvrdiš da li je matica prihvaćena, nakon dva dan ili tri odmah ulazi u košnicu i utvrdi prihvat matice.

Što se tiče spajanja društva poruši sve matičnjake i odmah ga spoji preko novine papira i treba da je sve ok

Kada dodaješ maticu nemoj mazat medom kavez, nema potrebe a time možeš samo da matica strada kada se umelja u taj med¨!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite