Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Post Postao/la j.nezic84 »

Kako ispravno okrenuti kavez pri dodavanju mmlade matice?unutra ima neka mala plastika na ulazu u kanal gdje je secerno tijesto,treba li je odlomiti?medjutim odozgo je priheftana mrezica,nemoze se prici toj plastici.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Kako ispravno okrenuti kavez pri dodavanju mmlade matice?unutra ima neka mala plastika na ulazu u kanal gdje je secerno tijesto,treba li je odlomiti?medjutim odozgo je priheftana mrezica,nemoze se prici toj plastici.

Daj koju sliku,, ono što je važno da pčele imaju pristup pogači kako bi matica mogla da izađe, ostalo je ne bitno.

JA koristim plastične kaveze i utisnem ga između satonošta vodoravno i to je to

/'''''''''''''''/'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''/
/____/_________________/
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Post Postao/la j.nezic84 »

S unutrasnje strane kanala je mala plastika kroz koju matica nevjerujem da moze proci kad pojedu tijesto,neznam oces uspjeti vidjet:
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Post Postao/la senad »

NA prvoj slici kavez , tubi trebao da bude otvor da bi pčele imale dodira sa pogačom.

Gledam te kaveze ,,,,, kako im se isplati toliki trud uložiti kada su plastični dostupni za male novce?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Post Postao/la mido »

Pozdrav,
Ovo je veoma praktičan kavez koji koristim par zadnjih godina i matice se primaju ako se sve odradi kako treba skoro 100%.Otvor za izlaz se nalazi sa obje strane.Sa jedne strane gdje je unutra mala plastika koja omogućava da mogu saobraćati pčele a matica ne(tu je manje pogače i ona bude prije pojedena)Sa druge strane se nalazi više pogače i potrebno je više vremena da se oslobodi put da matica izađe.Takva struktura otvora omogućava da pčele iz košnice dosta prije dođu u kontakt sa maticom, a tek posle nekog vremena matica može izaći na drugu stranu.
Najsigurniji način dodavanja ovoga kaveza je da izvadimo jedan okvir pa potom središnje okvire razmaknemo malo više od širine kaveza.Kavez uzimamo sa palcem i kažiprstom tako da oni prekrivaju izlaze na čeonim stranama,a strana kaveza sa mrežom je okrenuta prema dolje.Kavez postavljamo odmah ispod satonoša u dijelu mednog vijenca i potom primičemo okvire jedan drugom da se kavez utopi u vosak i med koji se iscijedi iz zgnjiječenog voska prelije po kavezu.
Jeste da se vosak odmah ispod satonoše malo ošteti ali to nije ništa s obzirom na procenat prijema matica.Prvi puta kada sam ovaj metod dodavanja probao od 20 matica primilo se svih dvadeset, što do tada mi se nikada nije desilo.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kako okrenuti kavez pri dodavanju matice?

Post Postao/la j.nezic84 »

mido je napisao/la:Pozdrav,
Ovo je veoma praktičan kavez koji koristim par zadnjih godina i matice se primaju ako se sve odradi kako treba skoro 100%.Otvor za izlaz se nalazi sa obje strane.Sa jedne strane gdje je unutra mala plastika koja omogućava da mogu saobraćati pčele a matica ne(tu je manje pogače i ona bude prije pojedena)Sa druge strane se nalazi više pogače i potrebno je više vremena da se oslobodi put da matica izađe.Takva struktura otvora omogućava da pčele iz košnice dosta prije dođu u kontakt sa maticom, a tek posle nekog vremena matica može izaći na drugu stranu.
Najsigurniji način dodavanja ovoga kaveza je da izvadimo jedan okvir pa potom središnje okvire razmaknemo malo više od širine kaveza.Kavez uzimamo sa palcem i kažiprstom tako da oni prekrivaju izlaze na čeonim stranama,a strana kaveza sa mrežom je okrenuta prema dolje.Kavez postavljamo odmah ispod satonoša u dijelu mednog vijenca i potom primičemo okvire jedan drugom da se kavez utopi u vosak i med koji se iscijedi iz zgnjiječenog voska prelije po kavezu.
Jeste da se vosak odmah ispod satonoše malo ošteti ali to nije ništa s obzirom na procenat prijema matica.Prvi puta kada sam ovaj metod dodavanja probao od 20 matica primilo se svih dvadeset, što do tada mi se nikada nije desilo.
Znaci li to da sam zeznuo stvar,jer ja sam odlomio te plastike prije dodavanja?
Odgovorite