Sprjecavanje rojenja

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sprjecavanje rojenja

Post Postao/la medonosa »

Drago mi je da se druzite,jos da si koju sliku napravio bilo bi super.

Drustva sa Blaskovim maticama su znatno mirnija i sa manje maticnjaka. Odjednom do nas dotrca stariji Holandjanin koji do Ahminog pcelnjaka ima bastu sa povrcem i rece nam da je roj ponovo u vazduhu. I zaista roj je vec ponovo kruzio u vazduhu u blizini strije Ive, a zatim se polako poceo udaljvati u pravcu sjevero zapada. Pogledah na sat 16 casova. Ipak smo predugo cekali. Ali zauzeti poslom nismo ni primjetili kako vrjeme
brzo tece. Ahmo samo odmahnu rukom i pozeli mu srecan put. Meni je bilo iskreno zao. Roj je bio jak, sa Blaskovim maticom (Blasko ipak se i tvoje dame roje).

drago mi je i da su drustva mirnija i da se roje,jer mi je to znak da sam na pravom putu,roje se samo jake i zdrave pcelinje zajednice!A sada sto je Sahista bio na godisnjem u Turskoj i nije prosirio medisni prostor na brorovnici ili. ili 8-) .??Posto je borovnica prestala tj preselio pcelinjak na stacionar i trenutno nema pase ja sam mu rekao da ce se rojiti ako nema pase one trebaju pasu i rad,ali naucice on to!Pozdrav
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sprjecavanje rojenja

Post Postao/la medonosa »

Rubiroza je napisao/la:Blasko, u pravu si. Samo se jaka i zdrava drustva roje. Tekst u zagradi je peckanje. Ipak si se upecao. U ovo vrjeme i slabu podsticajnu pasu (u Ahminom okruzenju nesto divlje maline i zbunova pasike lat. Frangula alnus) instik rojenja normalno dolazi u prvi plan. Do cvjetanja lipe u Holandiji nema ozbiljnijeg unosa nektara. Puno kise krajem druge sedmice maja i relativno toplo vrjeme (danas u povratku kuci oko 17,30 casova 23 stepena) sigurno ce ubrzati cvjetanje lipe.
Ovo je da da umirim tvoju "sujetu". Ja sam za miroljubivu aktivnu koegzistenciju, naravno ako nisi zaboravio ovaj slogan iz starih dobrih vremena. Iako me je Ahmo nagovarao da ti predlozim da od R. Radivojca nabavis nekoliko novih rodonacelnica, ja ga ipak nisam poslusao :lol:
Puno pozdrava,
Ismete,nema "sujete"a ostalo si u pravu oko medonosnog bilja i uslova u Holandiji a kod mene je slicno,samo sto imam uljane repice na "bacanje" i bagrema,a lipa ce ove godine uraniti 15 ak dana,do sada joj sve ide na ruku i vlaga i toplota!jesam ja za miroljubivu koegzistenciju,a rodonacelnice od Radivojca ce Ahmo sebi uzeti,te moje lete za Njemacku jadan komsija na biciklu pratio ih a one kuci lete 8-) 8-)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sprjecavanje rojenja

Post Postao/la sahista »

Pa ne mogu samo hvaliti Blaskove matice,neki ce pomisliti da me potplacuje i da smo u talu.Bilo kako bili niko ne zna da sam kratak jedno 50/tak drustva,reko jedno drustvo dadne 4 roja,a med nije ni bitan njega i onako nema u prirodi. ;)
Prije svega zahvalio bi se Ismetu na posjeti,bilo mi je cast da mi dodjes u kucu i da posjetis moj skroman pcelinjak.Ismet je iskusniji pcelare nego ja,jeste da nije pcelario jedno vrijeme,ali nije zaboravio sta je pcela.Bilo smo dobar tim,odradili smo dosta posla za kratko vrijeme,a nije ni prva a ni zadnja posjeta,bice posla.
Kod mene su drustva prejaka,jednostavno nisam vise imao kontrolu nad drustvima.Drustva sam vec jednom razojio ali ocito da nije bilo dovoljno.Nisam poslusao ili drugim rijecima nisam na vrijeme poslusaoi Blasku i Senada iz Svedske kada su rekli da cijepam drustva na pola.To ti je kad se malo uskurcis da nesto znas a neslusas iskusnije kolege.Apsolutno mi nije zao jer do mi je do sada pobjegao samo jedan roj a ostalo je jos dovoljno drustava da donesu nesto meda za kucnu upotrebu. :D
Ne mogu ja unistiti matica koliko mi mogu poslati Blasko i Vaha.Bez zezanja,sta je tu je,prihvatis situaciju kakva jeste i ides dalje,jer manje vise sezona za mene je u nekom mom nacinu pcelarenja zavrsena 10 maja.Drustva na jednom plodisnom nastavku apsolutno dajyu bolje rezultate nego drustva na dva plodisna nastavka.Prije godisnjeg ponovo razrojavam drustva jer dobivam matice a jedan dio nukleusa ide na oplodnju kod Blaska u Njemacku.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite