Mravi pod krovovima kosnice!

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la j.nezic84 »

Primjecujem da je ove godine neka invazija mrava svuda.U zadnje vrijeme imam poblem sa mravima koji se legu na vrhu hranilica pod poklopcima.probavao sam mazat postolje preradjenim uljem al dzaba,imate li kakav savjet kolege?kako vi rjesavate problem mrava kad se jave?nesmijem ih nicim tretirati jer sve sto bi njih trovalo,trovalo bi i pcele :?
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la dzenan »

Kolega pokusaj lijepilo za miseve namazati na selotep traku i omotati oko postolja ja sam to vidio kod jednog covjeka i kaze da je uspjesno.Pozz.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la senad »

Pokušaj sa cimetom ,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la j.nezic84 »

dzenan je napisao/la:Kolega pokusaj lijepilo za miseve namazati na selotep traku i omotati oko postolja ja sam to vidio kod jednog covjeka i kaze da je uspjesno.Pozz.
ok,hvala,razmisljao sam i o tome.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la j.nezic84 »

senad je napisao/la:Pokušaj sa cimetom ,,
Kako mislis Senade,posuti po njima?hoce stetiti pcelama?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:
senad je napisao/la:Pokušaj sa cimetom ,,
Kako mislis Senade,posuti po njima?hoce stetiti pcelama?
Gore u hrnailicu ispod krova nekako pospi po ivicama, ako imaš zamreženi dio onda nekako stavi na neki papir ili lim, snađi se, Nemoj po pčelama posipat nema ništa od toga onda, trebao bi miris cimeta da odbija mrave
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la j.nezic84 »

ok,hvala.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la mugdo »

ako mravi ne smetaju pčelama nebi trebali ni pčelaru većinom se zadržavaju u hranilici i ne spuštaju se niže u sanduk,vjerovatno i u prirodi ne smetaju jedni drugima,ja nisam imao priliku vidjeti napad mrava kao npr. osa ili uholoža a nekih godina ih bude dosta u hranilicama kao i ove godine
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la hasospahic »

Ja samo pomjerim plastičnu hranilicu omogućim pčelama da izađu do mravi sledeći put kad otvorim nema mravi pošto nemogu skupa pozzz
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la j.nezic84 »

To je istina kolega mugdo,da ne napadaju pcele,i da mogu da zive kao komsije,al rekoh sigurno pomalo kradu med,pa zato da ih rijesim.DA kolega,maknuo sam hranilice,i vec ih je puno manje danas,svedeno na normalu.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la balasevic »

i kod mene su se javili na hranilici neki veliki crni i ja ih pustim da budu tu i danas nesto gledam izbusili mi krova dosta i stiropora ja sam ih odmah sve istresao pa vidim sutra dali ih ima ako bude neke stroze mjere preduzeti,da nisu busili krov ja ih nebi dirao
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la halid_s »

Čim se izvadi utopljavajući materijal i pčele krenu da izilate kroz zbijeg mravi se povuku. Probajte kad se počnu mravi rasipati užurbano udahnuti iznad njih zrak pa da vidite kako mravlja kiselina djeluje. Možda djeluje i na varou, a ako djeluje pitanje je treba li ih uklanjati ili ne.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la mugdo »

halide dobro razmišljnje neki dan sa kolegom na pčelinjaku gledam mrave u hranilici i razgovaramo o mogućoj odostranoj koristi ovih stvorenja ,vjerovatno tu ima nešto
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la balasevic »

ja sam vidio da su bili nanjeli polena sto je spao na lim od podnice i ja ih nebi dirao samo da mi nisu busili dasku al nazalost sam ih morao zbog toga ukloniti a inace se pokazuju kao dobri "cistaci"
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mravi pod krovovima kosnice!

Post Postao/la j.nezic84 »

balasevic je napisao/la:ja sam vidio da su bili nanjeli polena sto je spao na lim od podnice i ja ih nebi dirao samo da mi nisu busili dasku al nazalost sam ih morao zbog toga ukloniti a inace se pokazuju kao dobri "cistaci"
Ma kakvi cistaci,ovi moji su bili nanijeli zemlje odozdo poceli gradit zemljane mravinjake na hranilicama,al sreca rjesio sam to!doduse kod mene su oni sitni.Istina je da su mravi sanitarci-al dok ih je malo,ako se prerazmnoze-i oni postaju stetocine.Vidio sam da uznemiravaju pcele,ako koji upadne unutra one pojacano zuje i ljute se,vjerovatno ih ometaju u radu,tako da mislim da ih je ipak najbolje ukloniti.
Odgovorite