zalihe meda u košnici

Pčelarski razgovori
Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

zalihe meda u košnici

Post Postao/la mugdo »

razgovaram s kolegom na poslu o nezaobilaznoj temi pčelarstvo pa reče da ima problema sa nedostatkom hrane u košnicama jer su mu društva uglavnom prošlogodišnji rojevi(imao prošle zime dosta gubitaka pa razrojio max.)i našao par košnica pred kolapsom bez grama hrane, pa čekam prvu priliku za odlazak na pčelinjak iako sam prošli vikend dodao pogaču onim društvima za koja sam smatrao da su slabija sa hranom,mislim da će ovo kišovito vrijeme uzrokovati više gubitaka kod neopreznih pčelara nego protekla zima,sad dolazi do izražaja zimska zaliha hrane u košnici,opreza nikad dosta rekoh sebi a i ostalima koji nisu ostavili jesenas 15 i više kg meda u košnici
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la sahista »

Ja sam do prosle sedmice jos uvjek vadio visak meda iz pcelinjih zajdnica.Krajnji ramovi sa medom i polenom jos nisu ni pipnuti.Sada mi odlicno dodju za mlada drustva...
Visak meda i dovoljno trutova...bice vrcanja...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la mugdo »

jesi li imao kakvu kasnu pašu ili je doping iz hranilice
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la hasospahic »

Malo bih i ja iznio svoje zapažanje ali pre svega želim da navedem da nemam neko veliko iskustvo niti znanje.Ja imam pčelice na 3 različite lokacije i zaključio sam da je to glavni faktor zaliha uproljećnom razvoju i sadašnjem stanju .jedne se bore ija pomažem kolko mogu i nadam se da će se izvuć.Kod jednih ću pre bagrema morat vrcat jer nemaju gdje unosit danas sam malo zavirio i vidio po 2 rama bočna skoro krcata otvorenog sreda do pola zatvoren na toj lokaciji skoro sve isto. Na 3 lokaciji najvejerojatnije ću ostati bez njih stid me je reći ali kod mene je tako.Želo bih vaše komentare . pozdrav'
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la j.nezic84 »

hasospahic je napisao/la:Malo bih i ja iznio svoje zapažanje ali pre svega želim da navedem da nemam neko veliko iskustvo niti znanje.Ja imam pčelice na 3 različite lokacije i zaključio sam da je to glavni faktor zaliha uproljećnom razvoju i sadašnjem stanju .jedne se bore ija pomažem kolko mogu i nadam se da će se izvuć.Kod jednih ću pre bagrema morat vrcat jer nemaju gdje unosit danas sam malo zavirio i vidio po 2 rama bočna skoro krcata otvorenog sreda do pola zatvoren na toj lokaciji skoro sve isto. Na 3 lokaciji najvejerojatnije ću ostati bez njih stid me je reći ali kod mene je tako.Želo bih vaše komentare . pozdrav'
Moj komentar je da izvadis od tih sto imaju viska meda makar po jedan ram ili vise,i das ovima sto pises da namaju nista!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la zvones »

hasospahic je napisao/la:Malo bih i ja iznio svoje zapažanje ali pre svega želim da navedem da nemam neko veliko iskustvo niti znanje.Ja imam pčelice na 3 različite lokacije i zaključio sam da je to glavni faktor zaliha uproljećnom razvoju i sadašnjem stanju .jedne se bore ija pomažem kolko mogu i nadam se da će se izvuć.Kod jednih ću pre bagrema morat vrcat jer nemaju gdje unosit danas sam malo zavirio i vidio po 2 rama bočna skoro krcata otvorenog sreda do pola zatvoren na toj lokaciji skoro sve isto. Na 3 lokaciji najvejerojatnije ću ostati bez njih stid me je reći ali kod mene je tako.Želo bih vaše komentare . pozdrav'
Vrlo lijep primjer kako lokacija može uticati na pčele. Na drugoj lokaciji, vjerujem , da osim boljih pašnih prilika utiće i povoljnije vrijeme, odnosno manje vremenske
oscilacije. Opet na trećoj lokaciji su vjerovatno i pčele ljuće.
Obavezno taj med vrcaj, voćni je , sladak i brzo kristalizira. Međutim ne bih ti preporučio da prihranjuješ njime pčele na trećoj lokaciji jer njime nećeš te pčele pripremiti
za bagrem. Zato njih prihrani sa šečernim sirupom koji je sada dobra prihrana zbog obilja polena . One na drugoj lokaciji možeš vrcati i kad krene unos sa bagrema ali bi
trebalo ubaciti još jedan nastavak.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la hasospahic »

zahvaljujem na savjetima ja sam ove slabe odlučio za lipu i livadu što ostane jer do tada će vjerovatno popravit stanje što veli Stipo livada neće izdat kad bi sve izdalo pozzz
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:jesi li imao kakvu kasnu pašu ili je doping iz hranilice
Pcele ne dopingujem niti ih dresiram.Neke kasne nukleuse koji formiram u avgustu pored ramova sa medom dobiju i jedan dio secera.Pcelama uglavnom ostavljam nekoliko ramova sa pergom i uzimljujem na cistom medu.Na stacionaru lipa,ili jedan cvijetni med za ostala drustva.
Ja se jos uvjek drzim teze da pcele vise vole med nego secer...jel tako...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: zalihe meda u košnici

Post Postao/la mugdo »

ima filozofa koji će reći dobar je i šećer posebno zimi ,ko pčele glupe pa ne znaju šta ih je održalo milionima godina prije nas
Odgovorite