Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

Ako moze netko da objasni?Citam svuda da ce pcele nakon ogranicenja matice sa MR u donji nastavak,i prevjesavanja legla u gornji,krenuti gore sa izvlacenjem prisilnih maticnjaka na prevjesenom leglu?Nije mi jasno jel se to dogadja samo ako se leglo digne u nastavak br.3-tj.visoko od matice,ili se to desi i u nastavku br.2 tj.prvom medistu?Nije mi jasno zasto bi se to desavalo-i dosad je bilo legla i gore i dole npr.,i sad bila tu MR il ne potpuno je isto-kako je moguce da pcele ne osjecaju feromone unutar samo 2 nastavka?Do kog dana najkasnije pokidati te maticnjake,svagdje pise 6-og dana,zar se nemoze to do pustit do 9-10-og dana,pa porusit sve:i otvorene i zatvorene?a ne rusit u dva navrata.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la inzenjer »

j.nezic84 je napisao/la:Ako moze netko da objasni?Citam svuda da ce pcele nakon ogranicenja matice sa MR u donji nastavak,i prevjesavanja legla u gornji,krenuti gore sa izvlacenjem prisilnih maticnjaka na prevjesenom leglu?Nije mi jasno jel se to dogadja samo ako se leglo digne u nastavak br.3-tj.visoko od matice,ili se to desi i u nastavku br.2 tj.prvom medistu?Nije mi jasno zasto bi se to desavalo-i dosad je bilo legla i gore i dole npr.,i sad bila tu MR il ne potpuno je isto-kako je moguce da pcele ne osjecaju feromone unutar samo 2 nastavka?Do kog dana najkasnije pokidati te maticnjake,svagdje pise 6-og dana,zar se nemoze to do pustit do 9-10-og dana,pa porusit sve:i otvorene i zatvorene?a ne rusit u dva navrata.
Boldirano je odgovor na to!
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

inzenjer je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Ako moze netko da objasni?Citam svuda da ce pcele nakon ogranicenja matice sa MR u donji nastavak,i prevjesavanja legla u gornji,krenuti gore sa izvlacenjem prisilnih maticnjaka na prevjesenom leglu?Nije mi jasno jel se to dogadja samo ako se leglo digne u nastavak br.3-tj.visoko od matice,ili se to desi i u nastavku br.2 tj.prvom medistu?Nije mi jasno zasto bi se to desavalo-i dosad je bilo legla i gore i dole npr.,i sad bila tu MR il ne potpuno je isto-kako je moguce da pcele ne osjecaju feromone unutar samo 2 nastavka?Do kog dana najkasnije pokidati te maticnjake,svagdje pise 6-og dana,zar se nemoze to do pustit do 9-10-og dana,pa porusit sve:i otvorene i zatvorene?a ne rusit u dva navrata.
Boldirano je odgovor na to!
???
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

AHA,sad kontam sta si napisao.Treba mi malo vremena da skontam:D .ne znam dal se ostali slazu sa tim?zasto literatura navodi da se javljaju i u nastavku odmah iznad MR?pitam ovo iz razloga sto sam stavio resetku,leglo prevjesio gore,i sad sesti dan nakon toga-prognoza je kisa-nema sanse da se otvara i kontrolise na prisilne maticnjake!i sad me to sekira!a mi manje iskusni se zbog svega brinemo :)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la senad »

Svaka pregrada je kao zid dok ima otvorenog legla a može i uzrokovat pojavu lažni matica ali to je rijetkost, pčele ne trpe pregrade
Izoluj maticu na tri rama i pčele će potegnuti matičnjake
Postavi MR ,na prvi nastavak, pčele će potegnuti matičnjake
Postavi između prvog i trećeg nastavak, drugi sa satnim osnovama pčele će potegnuti matičnjake

Svaka pregrada uzrokovat će potezanje matičnjaka, rijetko koja zajednica ne poteže.

MR dođe skoro isto i kao fizička prepreka sve dok ima otvorenog legla.

Kada se postavlja MR ulaz na rešetki obavezno zatvoriti spužvom sve do momenta kada krene paša, ovo ne znači da pčelče neće potezat matičnjake,, ali pčele treba da idu na jedno lijeto da se osjeća prisustvo matice, U koliko se desi i da se neka matica izleže ne može povest za sobom pčele ili da dođe do matice u donjem nastavku,

Svaki pčelar treba da poznaje ovu situacij i treba da nakon 8 dana otvori košnicu i poruši sve matičnjake . 9 -ti dan mogao bi biti i koban jer može se desiti da je matica već izašla. Bolje je i dva puta ući u košnicu nego da se izleže neka sitna matica prođe kroz MR i ubije starku.

Nema veze što je kiša uđi u košnice i pregledaj stim da iznad sebi napraviš neku zaštitu od kiše .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

Ako nije kasno 8-og dana,onda cu to tad uraditi,pada u nedelju,trebalo bi biti ljepse vrijeme(bez kise).Ja sam citao da u slucaju ako bi se gore izvela matica a leto na MR bilo zatvoreno-onda bi dole izasao roj,a ako bi leto na MR bilo otvoreno-mlada matica bi se oplodila i pronijela u medistu.Da li je to tako?zar ne treba leta na MR otvoriti nakon 6 dana?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Ako nije kasno 8-og dana,onda cu to tad uraditi,pada u nedelju,trebalo bi biti ljepse vrijeme(bez kise).Ja sam citao da u slucaju ako bi se gore izvela matica a leto na MR bilo zatvoreno-onda bi dole izasao roj,a ako bi leto na MR bilo otvoreno-mlada matica bi se oplodila i pronijela u medistu.Da li je to tako?zar ne treba leta na MR otvoriti nakon 6 dana?
Dešava se da se gore matica vrati sa oplodnje i počne polagat, Rojevni nagon kreće prj enego se pojave matičnjaci tako da može i izletit roj , da ode i starka i mlada ,, sve je moguće tako da sa svakim postaljanjem MR treba ući u košnicu i porušiti eventulane matičnjake .

Ako u prevješanom leglu imamo samo poklopljeno i jaja 9-ti dan treba da je poklopljeno ili leglo ili matičnjak obzirom daimamo u svim stadijima leglo onda lahko se može desiti da od najstarije larve koja je predpoklapanje potegnu matičnjak i eto matice . NIkada nismo 100 % sigurni
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

Ok.Da li prilikom pregleda na maticnjake i rusenja istih treba stresati mlade pcele sa ramova ili ne?posto ce sve ako se stresu upasti dole kroz resetku u plodiste,,pa da nece dole napravit guzvu u plodistu kod matice?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Ok.Da li prilikom pregleda na maticnjake i rusenja istih treba stresati mlade pcele sa ramova ili ne?posto ce sve ako se stresu upasti dole kroz resetku u plodiste,,pa da nece dole napravit guzvu u plodistu kod matice?
Može se i bez stresanja odraditi posao,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

Ok.Hvala na odgovorima.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la cerex »

Iako ovo nije tema za ovaj naslov odlucio sam da je stavim u ovu temu. Otprilike 5 maja kada sam otjerao drustva na bagrem maticu sam ogranicio MR na jedan nastavak (na podnjaci) iznad nje sam postavio polunastavak sa 10 SO i na polunastavak postavio drugi nastavak sa zatvorenim leglom i nesto meda,drustvo tada nije bilo zarojeno.Nakon 6 dana sam pregledao gornji nastavak i porusio prisilne maticnjake. 20 maja sam ponovo izvrsio pregled tog drustva i ucio da je isto zarojeno i tom prilikom sam potrgao matičnjake u plodistu ( P1 nastavak).27 maja sam krenuo da ponovo pregledam to drustvo i uocio da mi je roj pobjegao, prva pomisao mi je da sam prilikom rušenja matičnjaka jedan propustio.Kada sam krenuo da sredim drustvo na polunastavku sam uocio dva matičnjaka iz kojih su izasle matice i dovele do toga da roj pobjegne.Kako je to moguce, odnosno kako je moguce da je matica polozila jaja u polunastavak iznad MR odnosno u samo jedan okvir na ostalim okvirima u polunastavku i nastavku nije bilo legla ????

slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la mugdo »

da li si detaljno pregledao polunastavak kad si rušio prisilne matičnjake, vjerovatno je matica tu položila koje jaja prije postavljanja MR na kojima su pčele kasnije povukle prisilne matičnjake.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la cerex »

Polunastavak je dodat nakon sto je matica ogranicena mr na jedan nastavak i ova dva maticnjaka su rojevna ne prisilna
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Polunastavak je dodat nakon sto je matica ogranicena mr na jedan nastavak i ova dva maticnjaka su rojevna ne prisilna
Meni se desavalo ranije dok sam imao MR bez leta,da matica prodje gore,malo zaleze,i opet se vrati.Valjda se provlacila sa strane-pretpostavljam.A neki tvrde,da pcele mogu prenijeti jaje u gornji nastavak-ne znam bas da li je to istina,ja licno nevjerujem,al mozda nije isljuceno.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la cerex »

Nigdje iznad matične nije bilo legla i matičnjaka osim ta dva na jednom okviru.Cuo sam razne price ali bih volio iskusnije kolege da iznesu svoje misljenje?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la Stipo »

Kada si stavljao matičnu društvo ti je već bilo u rojevom nagonu. Iduće godine malo ranije proširuj prostor pčelama i ranije dodaj malo više satnih osnova. Imaj na umu da ako je rana godina da to radiš ranije. Ako je kasna godina da možeš malo kasniti. Pored rane i kasne godine mnogo utječu i pašne prilike odnosno kako su pčele iskoristile prve paše. Ako su je dobro iskoristile razvoj društva ide brže i ranije pčele ulaze u rojevi nagon. Svoju metodu radova moraš sam otkriti jer teško će ti tu netko pomoći. Nemoj se obeshrabriti jer neke matice što god im uradio one idu na rojenje. Na žalost to je mana Carnice. Rojevi nagon toliko potjera pčele na rojenje da one iz plodišta kroz matičnu rešetku podignu jaje u medište i sam si se tome osvjedočio. Ne samo to nego pčele i iz susjedne košnice hoće donijeti jaje i položiti ga u matičnjak. Neki ne vjeruju ni da pčele prenose jaje kroz matičnu, a kako će onda vjerovati da ga isto donesu iz susjedne košnice.
Tvrdim da je oboje moguće i da mi se to događalo jer za situaciju koja mi se događala nemam drugog objašnjenja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la cerex »

Kolega Stipo na početku teksta napisao sam da drustvo nije bilo u rojevom nagonu kada je ograniceno mr na jedan nastavak, odnosno kad je mr postavljena iznad se je nalazio polunastavak sa 10 so osnova dok je 6-tog dana izvrseno kidanje prislinih matičnjaka a matičnjaci su se pojavili kasnije.U svakom slucaju moje razmisljanje ide u pravcu tvog odnosno da su pčele to prenijele iznad mr nista drugo mi nepada na um, jer mi je nevjerovatno da je matica prosla kroz mr snijela samo 2 jajeta i vratila se opet nazad.Znam da ima dosta onih kojih su protiv ove tvrdnje da pčele mogu prenijeti jaje ali bih u tom slucaju volio cuti njihovo razmisljanje kako se je ovo desilo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Kolega Stipo na početku teksta napisao sam da drustvo nije bilo u rojevom nagonu kada je ograniceno mr na jedan nastavak, odnosno kad je mr postavljena iznad se je nalazio polunastavak sa 10 so osnova dok je 6-tog dana izvrseno kidanje prislinih matičnjaka a matičnjaci su se pojavili kasnije.U svakom slucaju moje razmisljanje ide u pravcu tvog odnosno da su pčele to prenijele iznad mr nista drugo mi nepada na um, jer mi je nevjerovatno da je matica prosla kroz mr snijela samo 2 jajeta i vratila se opet nazad.Znam da ima dosta onih kojih su protiv ove tvrdnje da pčele mogu prenijeti jaje ali bih u tom slucaju volio cuti njihovo razmisljanje kako se je ovo desilo.
Dobra ti ta da neki misle da je matica prošla kroz MR položila 2 jaja i vratila se :lol:
Ima svakakvih slučajeva da matica prođe i zaleže cijeli okvir. Ima slučajeva da pčelari misle da se matica šeće kroz matičnu rešetku kao da je nema jer ima jaja i gore i dole, a zapravo su tu 2 matice majka i kćerka iz tihe smjene koje smo nehotice razdvojili sa MR.
Pčele u rojevi nagon ulaze prije gradnje matičnjaka po nekima 20 dana prije pojave matičnjaka. Zbog toga je važno ranije proširivati košnicu i dodavati satne osnove da se pčele uposle i da im ne pada na pamet rojiti se. Ja sam nedavno 2 puta u jednom društvu kidao matičnjake u medištu iznad matične rešetke, a u drugom društvu jednom. Tko zna šta ima u plodištu jer ga odavno nisam dirao. To se događa rijetko a tko radi sa Bio Vitom pojava je češća. Kolega koji je sredinom 7. mjeseca polio Bio Vitom 5.8. imao je roj. Rekoh mu da pregleda plodišta. On samo odmahnu rukom i reče neka se roje bar ću imati više mladih matica kada izađe stara, a ako nju i roj nađem da visi tu negdje dobro je. :)
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la j.nezic84 »

Mozda me neko nije dobro razumio.Kolega cerex,sto se tice prolaska matice kroz MR,desava se,i to je dokazano,i mislim da nema pcelara kom se nije to bar nekad desilo.Meni licno se kazem desavalo.To se najcesce desava u slucajevima:ili je matica previse sitna pa moze proci kroz MR,ili je MR nije po propisu(standarnih mjera-jer danas ih svako pravi)znaci sira je,ili najcesci slucaj kad su stari sanduci-rasireni,pa MR ne nalijeze pravilno do rubova sanduka,pa matica se provuce sa strane-to se meni meni desilo I posle sam tek uvidio da sam imao po pola canta prostora okolo sa jedne strane(nije bila u pitanju tiha smjena pa da imam jednu gore jednu dole-to je garantovano),mada ima puno takvih slucajeva kod ljudi,i o tom treba misliti kad se na to naidje.U slucaju kad matica prodje,ona najcesce zaleze ram-dva,pa I vise,al cim se u donjem sanduku izleze dio pcela I opet bude prostora za nosenje-cesto se vrati-opet sidje dole.Ne vjerujem da je ovo slucaj kod tebe jer ti pises o samo "dva jajeta",I ja ne vjerujem da je moguce da matica se provuce zaleze dva jaja I vrati se!Ne znam na koga si aludirao,ako si na mene-grijesis ja sam samo pisao da je provlacenje moguce,al moje misljenje je da to kod tebe nije slucaj.Isto tako,moje skromno misljenje je da se ne radi ni o prenosenju jaja,vec je odgovor nesto trece vjerovatno.Sto se tice prenosenja jaja ne bih to komentarisao,pcele su cudo I nekad nas iznenade,napisao sam da nista 100% ne iskljucujem,ali ovde fali dobrih argumenata za ovako nesto,a nit sam to igdje ikad procitao iz svih knjiga pcelarskih velikana-njima ipak najvise vjerujem.Nije mi jasno kako bi to radile,nosile jaja u zubima :D ili sta?isto tako sto onda uopste postavaljamo MR,ako ce pcele da nose jaja kuda one hoce?Ponavljam,o ovome nebih raspravljao,nek iskusniji raspravljaju o tome,a svako ima pravo na svoje misljenje.Ono sto hocu da te pitam,kad si pokidao prisilne maticnjake u gornjem sanduku 6-i dan,da li si ikako posle kidao ponovo u najgornjem nastavku,odnosno provjeravao gornji nastavak ponovo?Tad kad si kidao maticnjake u plodistu,da li si tad gledao gornji nastavak?nisi napisao da jesi.pitam te iz razloga sto ako nisi,postoji mogucnost da se u gornjem izvela matica,jer nakon 6 dana posle kidanja,jos uvijek je bilo larvi gore na kojima su mogle povuci ponovo maticnjake.A ovo na slici,nevidi se dobro,ali po ovoj slici meni uopse to nelici na rojeve maticnjake iz kojih su se izvele matice.Zasto si ti toliko ubijedjen u to?Izlezeni rojevi maticnjaci budu puno duzi prstenasti,ovo na slici lici na zvoncice-zacetke maticnjaka koji ne moraju biti zalezeni,pcele ih ipak grade.Ispravi me ako grijesim.Sve pisem u dobroj namjeri da pomognem,jer mislim da si nesto propustio pri opisu ovog slucaja,previdio ili zaboravio.Ili si bas sve zapisivao tako decidno?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Zasto pcele povlače prisilne maticnjake iznad MR?

Post Postao/la cerex »

Ma ne kolega, nisam aludirao ni na koga pa ni na vas jer ja sam isto pocetnik kao i vi tako da ono sto ne znam pokusavam da ovdje naucim od iskusnijih kolega.Kao sto sam u uvodnom dijelu teksta napisao drustvo se je izrojilo i to samo zahvaljujuci maticama iz ta dva matičnjaka iz kojih su izasle i otjerale staru maticu- roj prvjenac .Nakon sto je drustvo sređeno čekao sam jedno vrijeme da mlada matica pronese i to je to gore nije bilo matice koja je uporedo sa ovom starom nosila.I meni se desavalo da matica prođe iz plodista u mediste, da imam dvije matice pod istim krovom koje nose ali ovo ne, da se pojave maticnjaci na SO nakon sto je matica ogranicena mr i zato bih volio odgovor jer mi je naravno kao i vama nelogično da je stara matica prosla nekako kroz mr polozila jaje u dva maticnjaka i opet se vratila kroz maticnu u plodiste,jer za ovo malo staza sam se nagledao svasta cak da matičnjake pčela izvlaci na MR i da ih matica uredno zalijeze.
Odgovorite