Satne osnove

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Satne osnove

Post Postao/la Tarik »

Obzirom da sam prošle godine kupio loše SO molio bih kolege za iskustva i preporuku gdje nabaviti kvalitetne SO?Bugojno sam kontaktirao i nemaju za prodaju samo zamjena.
Hvala.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Satne osnove

Post Postao/la cerex »

Pošto se zima polako priblizava i kuju se planovi za narednu sezonu jedna od stavki koja svakako utice na budzet su i satne osnove.Interesuje me sa kojim so imate dobro iskustvo,znam se je vlastiti vosak bogastvo ali u nedostatku pretprosle godine koristio sam satne osnove eko med i ne bih ih nikome preporucio jer su pune parafina.Ove godine sam nabavio nesto voska i dao ih u pčelarsku zadrugu api med i imao sam extra satne osnove.Posto za sada ne mogu naci voska ineresuje me da li je neko koristio so iz dervente i kakva su iskustva?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Satne osnove

Post Postao/la senad »

SAMADEX, API MED, i NURKIĆI iz Gračanice nećeš pogriješiti. Svi kukaju na eko med?!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Satne osnove

Post Postao/la hasospahic »

Prijatelju ako nemaš nigde amoraš onda uzmi te iz dervente ja sam probo nisam zadovoljan pčele ih više unište nego što izrade saće. Ja mjenjam vosak za satne i kupujem kad zafali od prerađivača voska NURKIĆ 061286896 061843804 PRIBAVA bbGračanica www.vosak.ba. Sa njihovim uslugama sam prezadovoljan izuzev cijene koja je povisoka ali ne ide dobro i jeftino.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Satne osnove

Post Postao/la cerex »

Znam da kvalitet i niska cijena ne idu zajedno pa se zato i raspitujem.Kod api meda je problem sto nemaju voska ,oni samo rade uslužno topljenje voska a njega nemam.Tako sam cuo i za samadex iz Bugojna , ne znam za ovog Nurkica iz Gracanice sta je sa njim,jeli moras imati vosak ili jednostavno mozes naruciti so?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Satne osnove

Post Postao/la cerex »

Zaboravio sam napisati da su meni ekomedovu so pčele prihvatale bez ikakvih problema ali su se okviri na kraju sezone srozali i pored nitni i stalka za uzicivanje kojim zicu zategnete 100%. U ovoj godini kada i nije bilo toliko toplih dana bio je isti problem kod kolege koji je koristio te so.Također i pip ima kvalitetne satne osnove ali cijena od 20 KM/KG je po meni ipak malo previse.Iako nije tema u subotu sam u B. Novom kupovao polunstavke lr visine 14,7 cm po cijeni od 11 KM (polunastavak+10 okvira u rinfuzi) pa kome terba vise svako da se isplati navratiti.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Satne osnove

Post Postao/la hasospahic »

Na ova dva broja nekog ćeš dobit nazovi idogovori zadnja cijena je bila 1,25KM po komadu za LR,
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Satne osnove

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Pošto se zima polako priblizava i kuju se planovi za narednu sezonu jedna od stavki koja svakako utice na budzet su i satne osnove.Interesuje me sa kojim so imate dobro iskustvo,znam se je vlastiti vosak bogastvo ali u nedostatku pretprosle godine koristio sam satne osnove eko med i ne bih ih nikome preporucio jer su pune parafina.Ove godine sam nabavio nesto voska i dao ih u pčelarsku zadrugu api med i imao sam extra satne osnove.Posto za sada ne mogu naci voska ineresuje me da li je neko koristio so iz dervente i kakva su iskustva?
koristim vosak samadex bugojno već desetak godina i dobrog je kvaliteta, s.alijagić na jednom predavanju reče da su oni ispred kantonalnog udruženja poslali 10 uzoraka voska od različitih proizvađača u njemačku na analizu i da je pozitivnu ocjenu dobio samo samadex bugojno,međutim oni zadnjih godina vrše samo zamjenu, pošto mi je prošle godine zafalilo nešto malo voska nakon zamjene u samadexu pa mi kolega donio 50 tabli iz dervente i mogu reći da imaju prolaznu ocjenu,
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Satne osnove

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega,kakva su vasa iskustva sa satnim osnovama iz Dervente ako je neko koristio?neznam tacno kako se zove proizvodjac.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Satne osnove

Post Postao/la cerex »

U Sanskom Mostu se prodaju po cijeni od 1km /kom (mislim da je 16 kom u kg), koristio ih nisam a izgledaju lijepo i mirisu lijepo tako da mi djeluju kao da imaju fin udio parafina.Ja sam ovih dana uspio nabaviti 30 kg od apimeda po cijeni 18 KM/kg (mislim da je 13 kom u kg).
Odgovorite