Stimulativna prihrana

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Stimulativna prihrana

Post Postao/la cerex »

Danas sam iskoristio prestanak kiše na kratko i na brzinu dodao pčelama drugu stimulativnu pogaču, prvu sam dodao prije sedam dana i pčele su je već bile pojele( iako hrane ima između 6-10 kg po društvu).Pojedenu pogaču sam povukao nazad prema sebi a na njeno mjesto stavio novu stimulativnu pogaču. Razmišljam o dodavanju folije i stimulativne prihrane, pošto sam po literaturi već zakasnio piše u vrijeme cvjetanja đžanarike a ona već prolazi razmišljam da to uradim kad se nocne temperature ustabile na nekih 8-10 C,zelio bih da cujem i vase mišljenje? Također me interesuje da li prije stimulativne prihrane prvo pregledate količinu hrane pa ukoliko je nema oko 8 kg izvršite dopunu sa većim (udarnim) dozama sirupa pa tek onda prelazite na stimulaciju'?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Stimulativna prihrana

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Danas sam iskoristio prestanak kiše na kratko i na brzinu dodao pčelama drugu stimulativnu pogaču, prvu sam dodao prije sedam dana i pčele su je već bile pojele( iako hrane ima između 6-10 kg po društvu).Pojedenu pogaču sam povukao nazad prema sebi a na njeno mjesto stavio novu stimulativnu pogaču. Razmišljam o dodavanju folije i stimulativne prihrane, pošto sam po literaturi već zakasnio piše u vrijeme cvjetanja đžanarike a ona već prolazi razmišljam da to uradim kad se nocne temperature ustabile na nekih 8-10 C,zelio bih da cujem i vase mišljenje? Također me interesuje da li prije stimulativne prihrane prvo pregledate količinu hrane pa ukoliko je nema oko 8 kg izvršite dopunu sa većim (udarnim) dozama sirupa pa tek onda prelazite na stimulaciju'?
Ako si već krenuo sa pogačama, mislim da bi najbolje bilo i nastaviti iz više razloga . Također folija je dobra ali samo za društva gdje su pčele pokrile sve okvire u nastavku. Svaki okvir koji nije pokriven pčelama nije grijan, hladan je i topla para izazvana folijom i aktivnosti u košnici na njemu stvara buđ . Što se tiče ostale stimulativne prihrane,
nema bolje od one iz prirode samo kad i vrijeme podrži, pogotovo đanarika i vrba ili što već ima tamo gdje se pčelari .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stimulativna prihrana

Post Postao/la cerex »

Pošto je sirup jeftiniji od pogače kontao sam da idem sa njim u omjeru 2:1 u korist vode ali ne znam kad da krenem u literaturi se spominje u vrijeme cvjetanja džanarike a u drugoj kad nocne temp. budu iznad 8 C pa sam u dilemi.Iako nam vrijeme ne ide nikako na ruku mislim da ce bagrem zamediti punoooo ranije nego prosle godine jer kod mene je dzanarika vec iscvjetala.S obzirom da najavljuju dnevne oko 10 c a nocne oko 3C da li bi se sirup mogao dodavati preko dana jer pčele nece izlaziti valjda na 10C pa ne postoji opasnost ni od grabeza.Druga mi je godina u pčelarstvu pa hiljadu pitanja.
hrvo
Samo čita
Postovi: 5
Pridružen/a: 21 vel 2014, 20:37
Lokacija: brodsko-posavska zupanija. Nova gradiska

Re: Stimulativna prihrana

Post Postao/la hrvo »

Jos su temperature dosta varljive i nije ustaljeno neki period! Sirup zna biti i dvosjekli mac,ako zahladi a stimulacijom se dobije puno legla sto moze dovesti do toga da ga pcele neuspiju dovoljno grijati. Kolega mi je lani tako napravio gresku i imao gadni problema. Iskusnije kolege ce reci detaljnije! Ja zasad drzim stimulativnu pogacu. Razvoj mojih zajednica zasad je odlican.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Stimulativna prihrana

Post Postao/la zvones »

hrvo je napisao/la:Jos su temperature dosta varljive i nije ustaljeno neki period! Sirup zna biti i dvosjekli mac,ako zahladi a stimulacijom se dobije puno legla sto moze dovesti do toga da ga pcele neuspiju dovoljno grijati. Kolega mi je lani tako napravio gresku i imao gadni problema. Iskusnije kolege ce reci detaljnije! Ja zasad drzim stimulativnu pogacu. Razvoj mojih zajednica zasad je odlican.
Slažem se sa razmišljanjem hrvo, pa bih još dodao na cerex-ovo pitanje. Pogaču pčele neshvataju kao unos izvana, nasuprot sirupu za koji neznaju odakle je došao, te krene
izlet kako bi ga pronašle, bez obzira jeli vrijeme povoljno ili nije i pri ćemu bude i dosta stradanja, pogotovo ako je hladno ili kišno.
Što se tiče sirupa sva istraživanja govore da se sirupi dijele na stimulativne i one za popunjavanje zaliha, prvenstveno za zimu. Što je god sirup rjeđi to je iskoristivost šečera
veća ( bolje će se otopiti i manje će biti izbačenih kristala,ali netreba ići ispod 30% manje će privlačiti pčele ). Zato se preporućuje kao najbolji 2 dijela vode i 1 dio šečera,
2 do 3 dcl (može i manje) što ranije ujutro (u vrijeme kad pčele izlijeću), kako bi se pčele pobudilo na traženje izvora nektara i osobito peluda. Ovako je mali utrošak šečera,
stimuliranje na više legla , kao i trošenje starih zaliha, što oslobađa saće kako za leglo , tako i za unos svježeg nektara .
Kad se radi o zimskoj prihrani ili dohrani, treba znati što je god sirup rjeđi veća je iskoristivost šečera, ali pčelama treba sve više vremena za odstranjivanje vode, što nekad
nije dobro. Zato se nepreporučuje ići ispod 1:1 . Treba također znati da je krajnja granica topljivosti šečera u vodi 2 dijela šečera na 1 dio vode i da zato treba dosta vremena
(ma koliko izgledalo da se šečer otopio). Kao najoptimalnije se uzima omjer 1,5 kg šečera na 1 l vode ( poznato 3:2 , ja obično kažem 1,5 : 1 ) iz razloga što se može šečer
potpuno otopiti (u toploj vodi , ne kuhati), a istovremeno relativno brzo pčele odstrane vodu, prerade i poklope šečerni med ( za cca 72 sata ) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite