AV podnica

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Pozzz.

http://www.pcelinjak.hr/index.php/Inovacije/index.html

,sta mislite o ovom nacinu izvedbe AV podnice,i da li je po vama bolja i savremenija od one stare AV PODNICE,,HVaLA

imate opis Podnice na gornjem linku ,a evo usput i slike Te podnice

slika

slika
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Čini mi se da ima premali otvor za leto i za moje potrebe premalo prostora ispod mreže,nema unutrašnji polenarnik. Dobro je što je ipak to AV podnica i što umjesto mreže ima perforirani Al lim
Vidio sam jednom takav Al šuplji lim na nekoj podnici i dosta je krut i ravan što je bolje od mreže.
Ima kosi lesonit naget prema letu pa sitni otpatci idu pomalo na leto što je pčeli lakše za čišćenje. Pa sve u svemu nije loša.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

sta znaci perforirani lim?

Meni izgleda da je ova podnica bolja od one prijasnje,s tim sto kazes da je leto malo ,ipak se leto moze prosirit.A zasto nije ovdje koristena mreza kao na ostalim podnicama,mislim sta je prednost tog lima u odnosu na mrezu i da li znas za sto sluze ova naprijed dva vijka na kosom letu (izgleda kao vijak ) ?

I za sta ti treba prostor u podnici ? gore si rekao da ti neodgovara za tvoje potrebe?.....
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 18 pro 2009, 23:57, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Visoka podnica će mi služiti da u nju mogu staviti veliku posudu za hranilicu od 8-10l,a takođe će mi dobro doći za prehranu donjeg dvomatičnog društva jer planiram kad popunim prostor u pčelinjaku sa košnicama preći u dvomatično pčelarenje. Imam još jednu u blizini lokaciju gdje ću oformiti pčelinjak sa nukleusima , a tu ih mogu smjestiti oko 40 kom i to ti je moj limit blizu kuće sa oko 80 što proizvodnih što rezervnih društava.
To što ti izgleda kao vijak nemogu ni ja razumjeti jer takvu podnicu nisam vidio osim na slici.
Perforirani lim sam vidio na jednoj podnici za vrijeme predavanja o pčelarstvu. To ti je lim debeo oko pola mm probijen presom malo ukoso sa rupicama oko 3,5 mm u obliku trapeza. Osim što je krut ne vidim neke prednosti u odnosu na mrežu,a gdje se nabavlja ne znam.Mana takvom limu je što su rupice oštre pa su neki pčelari ukazivali da mnogo može ozlijediti pčele.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Povodom ove teme:

Prilažem slike ove AV PODNICE u mojoj samogradnji kojom sam prošle godine skupio mnogo polena sa veoma malo truda. Ono što je razlika od drugih sličnih, je to što može djelimično skidati polen. Regulisati mikroklimu u košnici sa ovom podnjačom je veoma lagano.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Pozdrav,

Fahrudin
Zadnja izmjena: fahrudin, dana/u 10 sij 2010, 11:12, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

svaka cast Fahrudine dobro urađeno.
I ja imam nesto tako slicno odavno.
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

hvala izete pokaži ih prvom prilikom
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Fahrudine koja je dubina podnice.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Podnica izgleda odlicno,Da li mozes napisati tacnije mjere,duzine visine,I zasto podnica ima dvije mreze,tj drugu mrezu na ulosku koji se vadi??
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Pozdrav drustvo.
Fahrudine nisam jos nikada stavljao fotografije na forum ali probacu.Moja je podnica malo drugacija ima jedan ulaz za pcele(leto) stim da se rasetka po potrebi otvara i zatvara sa strane zavisno od zelje dali zelis skupljati polen ili ne.Ako dobro vidim kod tebe je na latici koja se izvlaci isto mreza a kod mene je lim sem na dijelu gdje pada polen tu je mreza.Mislim da je tako bolje zbog pracenja opalih varoa ijako se i kod tebe moze postaviti papir na mrezu da varoa ne propadne na zemlju.
POZDRAV
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

pozdrav poštaru:
visina je 11o mm a visina ladice je 30mm
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Ermine ovako;
dužina 505mm širina 412mm visina 110mm
Donja mreža je 1 mm asluži kao donja ventilacija, kao ladica za skupljanje polena i zamjenjuje lim.
Sada je stanje ovako gore je najlon na satonoše.hranilica pa krov a dole pola novina pola šuplje.Kadadođe do velikog unosa nekta iz prirode u njemu je puno vode koja se lakše oslobodi.
8(pčele manje lepezaju).
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

da IZETE poznate su mi te , samo meni neodgovaraju zbog veće udaljenosti pčelinjaka od kuće . "%(25km)
Kada odem u jutro na pčelinjak spuštam poletaljku donji položaj, zatvaram spužvom gonje lijeto tako da pčele ulaze samo na donje i počinje totalno skidanje polena.
Navečer skidam spužvu ,sada pčele slobodno ulaze i gore idole i tada počinje djelimićno skidanje. nNakon sledećeg dolaska kupim ,ovakvim načinom sam zadovoljan ,
trošim malo vremena a rezultat dobar.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

pa mozda ta tvoja ima i prednosti nad ovim mojim a kako si rjesio za trutove da mogu ulaziti-izlaziti.
Pozdrav
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Imaju 8 h pauzu pa onda izlaze - ulaze slobodno na gornje lijeto.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

fahrudine,cime vrsis prorez za leta,i mozes li jos malo opisat podnicu ,tj njene prednosti,nedostatke,Utrosak materijala....??cjena izrade?

Hvala

Ermin!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Za prolaz trutova ja sam rjesio tko sto sam na rasetki prosirio borerom 10-ak rupa tako da oni mogu proci a ujedno i poneka pcela sa polenom tako da nesto prosvercaju polena i zasebe.
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

ErminH je napisao/la:fahrudine,cime vrsis prorez za leta,i mozes li jos malo opisat podnicu ,tj njene prednosti,nedostatke,Utrosak materijala....??cjena izrade?

Hvala

Ermin!
prorez vršim kronerom 9 mm , sa suprotne strane. Podnicu sam vidio na sajmu pčelarstva vVinkovci 2008.
Prednosti su.: Intenzivno skupljanje polena a da pčelar nemora biti prisutan. unutarnji skupljač , djelimično skidanje polena,dobra ventilacija košnice, prilikom transporta netreba zbjeg,
skidanje poletaljke ,mogućnost tretmana mr. kiseljnom odozdo, pristup odzada,lagana kontrola pada varoe (staviš novinu na donju mrežu) i ima još.

Nedostatci su: nemogućnost dohrane odozdo, donekle neriješen izlaz za trutove ali postoji mogućnost ugradnje okruglih bježalica ili ko što reče izet izbušiti rupe 10 mm na hvataču.

Utrošak materijala. : drvo i mreže otprilike 10 km . Jdan čovjek za 8 h rada može kompletirati 4 komada.
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

IZET je napisao/la:Za prolaz trutova ja sam rjesio tko sto sam na rasetki prosirio borerom 10-ak rupa tako da oni mogu proci a ujedno i poneka pcela sa polenom tako da nesto prosvercaju polena i zasebe.
Dobro si se sjetio , jako praktično rješenje.
Odgovorite