Ventilacija u košnicu

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Ventilacija u košnicu

Post Postao/la cerex »

Društva sam uzimio na dva LR nastavka sa žičanom podnicom,hranilicu sam skinuo i stavio poklopnu dasku na kojoj se nalaze dva otvora.Otvore na poklopnoj daski sam okrenuo prema letu.Pošto nisam mogao naci nigdje članak kako se to pravilno radi interesuje me da li sam pravilno postupio jer po nekoj logici da sam poklopnu dasku sa otvorima okrenuo kontra od leta stvorio bih promaju :roll: :roll: I da zaboravio sam napisati da je iz podnice izvučen salonit koji vraćam tek početkom februara.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la senad »

Uveliko se vode rasprave o tome da li košnica treba da dihtuje ili da ima ispuste za ventilacije.
Košnica sa gorenje strane treba da dihtuje, da nema promahe a u isto vrijeme da nemamo vlagu.

Kako ljeti tako i zimi sve aktvinosti se odvijaju na lijeto, cirkulacija zraka. Eh sada koliko pčelara toliko tehnologija :)
jedni će reć otvorena podnjača ,drugi zatvorena, treći okruglo leto, četvrti vade kranje ramove itd.

Prevashodno treba imat zdrave , snažne pčele sa dovoljnim količinama meda i polena.
Kako izgledaju otvori na toj tvojoj poklopnoj dasci?

Sa otvorenom podnjačom imat ćeš malo veću potrošnju hrane .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la mido »

Pozdrav
Malo bih se uuključio i razmijenio mišljenja po pitanju ventilacije.
Svaka košnica napravljena od drveta ima manju ili veću količinu ventilacije jer drvo po svojoj strukturi je tako da upija i ispušta vlagu i pri tome se skuplja i širi.
Svaki dodatni otvor osim leta je po meni nepoželjan jer on znači gubitak toplote.A toplota je opet povezana sa potrošnjom hrane.
U košnici se javlja i vlaga koja ima svoje dobre i loše osobine.
Jako, odnosno društvo sa svim strukturama(generacijama)pčela nema problema sa vlagom.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la cerex »

Zadnje dvije godine pčele sam uzimljavao da budem iskren sasvim slucajno na ovaj prethodno opisan način stim da su mi pčele bile na jednom nastavku i otvori na poklopnoj daski bili su okrenuti kontra od leta što je svakako stvaralo promahu u košnici.Gubitaka nikada nisam imao. Otvori su dimenzija 3x2 cm i do sada nisam imao problem sa vlagom.Hrane po mom skromnom misljenju ima vise nego dovoljno, znam da ovaj nacin uzimljavanja dovodi do povećanja potrošnje hrane pa samim tim i mogućnost pojave nozemoze je veća.Cisto pokušavam da nađem nekakvu sredinu po ovom pitanju.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la zvones »

Sad je pitanje o kojoj ventilaciji pričamo, odnosno u koje vrijeme. Koliko sam shvatio cerex je postavio pitanje u vezi ventilacije zimi, a tada postoji
samo jedna generacija i to zimska . Tačno je da tamo gdje ima pčela nema vlage, međutim u savremenim košnicama to je teško izbjeći jer pčele najčešće
ne mogu pokriti sve okvire u košnici i zato pčelari smanjuju za jedan ili dva okvira. Ako pogledamo najjače ulice možemo primjetiti da pčele u ulici
zauzimaju oblik nepravilne elipse koja je dosta u skladu sa oblikom okvira i prema tome horizontalna .Jasno je da je u donjem dijelu hladniji zrak, pa je u
tom dijelu najdeblja kora ali je ta linija razvučena u skladu sa dužinom okvira (iako neznači da pokriva cijelu njegovu dužinu) Prema najprostijoj logici
vidljivo je da bi pčele bile u mnogo povoljnijem položaju da je recimo LR okvir o kojem najčešće pričamo okrenut za 90°, odnosno da je njegova dužina
otišla u visinu i tada bi imali vertikalnu elipsu, odnosno kolut u ulici , manje muke oko održavanja topline i manju potrošnju hrane i tako je najčešće u
prirodi. Međutim to se neslaže sa potreba pčelara i savremenim pčelarenjem.
Što se tiče otvora na poklopnoj dasci, ili uopće ispod krova, imao sam i ja nekih lutanja ali se slažem sa Senadom. Nije pitanje toliko gubitka toplote, jer
pčele mogu i prema gore podebljati koru, ali može biti problem u gubitku mirisa društva, a feromoni su najvažnija stvar u svijetu pčela. Što se tiče drugih
otvora, imao sam situacija gdje su bili poprilični otvori između nastavaka. Nikada nije bilo problema sa društvom (uslov je da su pčele u gornjem nastavku)
niti je bila povećana potrošnja hrane u odnosu na druga društva, a imao sam osjećaj da su pčele življe i zdravije. Nekad to ne bih ni vidio dok pčele u proljeće
to nebi počele koristiti kao leto. Uslovno rečeno to bi se moglo gledati i kao otvorena podnica. Zavisi kad si ostavio te otvore i koliki su i sasvim je moguće
da su ih pčele djelomice ili skroz propolisale. Razlog nemora biti zbog toplote jer pčele to najčešće rade zbog sprječavanja grabeži.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la senad »

Ako je podnjača otvorena promaha će biti bez obzira gdje postavio otvore. Trebao bi gledat da uvjek bude ili na dva lr ili
polu nastavak ili farar ispod . Pčele mogu izdržat hladnoću. U ovo vrijeme i ako je otvorena latica neće se ništa desiti osim povećane potrošnje hrane.
Ovdje je interesantno da vlage u košnici sada i nema bez obzira da li latica bila zatvorena ili ne . U principu nema ili ga nebi trebalo biti .

Kada krene leglo temepratura u glubetu podiže se ,mi zatvaramo laticu i time onda omogućavamo veću vlagu. Kada se odgaja leglo mora postojat i vlažnost ali pretjerana vlažnost ukošnici ima veću štetu nego korist.

Ako pogledam njemačke košnice od stiropola one su deblje stjenke mislim da je čak oko 5 cm , odozgo dihtuju a dole je zamreženo/ otvoreno, nema laticu.

NAjvažnije je obezbjediti da su pčele snažne ,zdrave,da nema promahe i da nema vlage, naravno odgovarajuće količine hrane moraju biti.

Što se tiče kako klube funkcioniše u toku zime pročitati temu od Zvoneta , on je to dobro primjetio i jako fino obraložio.
link na temu http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=38&t=637
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la senad »

Uletio je zvone prije mene sa komentarom :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la cerex »

Senade šta je u tebe ispod krova hranilica ili?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la senad »

Kod mene je hranilica zamrežena i preko tog djela stavljam karton ili novine i ide + stiropol 1 cm na tu hranilicu
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=24&t=226
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la cerex »

Znaci li to Senade da gore nemas nikakve otvore za ventilaciju i ako je tako imas li problema sa vlagom.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ventilacija u košnicu

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Znaci li to Senade da gore nemas nikakve otvore za ventilaciju i ako je tako imas li problema sa vlagom.
Nema nikakvih otvora prema van, sva vlaga se akumulira u hranilici tj. upija novinski papir . Izraziti problem sa vlagom nemam na 100 zajednica bud par okvira koji su oštećeni od vlage, zanemarljivo.RAdim na tome da izgradim hladnjaču. KAda budem imao hladnjaču radit ću drugi sistem uzimljavanja .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite