Kolicina hrane za zimu

Pčelarski razgovori
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la Ismet »

de nam šahista nabaci taj link za šah partije preko interneta pa da razbacimo koju partiju. eno i balašević je mušterija. :-)
Dobru srcu sreća dođe.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

eh vala za sah uvjek
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la medonosa »

Ajd Sahista stavi taj link sa sahom,dajem vam dva topa fore! 8)
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Ajd Sahista stavi taj link sa sahom,dajem vam dva topa fore! 8)
Bez obzira na poziv Sahiste sigurno je da ja necu igrati. Iako nekad zastanem pa pogledam partiju, vidim ponekad dobar potez, uhvatim sebe da pravim i previde.
Preduga je pauza bez igranja, pa ponovo aktiviranje nebi imalo smisla, više nebi "vidio" ono što nekad jesam. Sretno!
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

zvones je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Ajd Sahista stavi taj link sa sahom,dajem vam dva topa fore! 8)
Bez obzira na poziv Sahiste sigurno je da ja necu igrati. Iako nekad zastanem pa pogledam partiju, vidim ponekad dobar potez, uhvatim sebe da pravim i previde.
Preduga je pauza bez igranja, pa ponovo aktiviranje nebi imalo smisla, više nebi "vidio" ono što nekad jesam. Sretno!
Kao i uvjek post za deseku sto neznaci da cete spasiti od koje partije pa da i mi maldi "vidimo" nesto od stare skole.Nemoj misliti da te smatram starim al ipak meni je 20 pa sve sto je preko 30 ja smatram starom skolom :D :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la ELMIR »

zanima me mogul u oktobru posto sma malo zakasnijo davat pcelama sirup imaju one hrane al neovoljno za zimu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

ELMIR je napisao/la:zanima me mogul u oktobru posto sma malo zakasnijo davat pcelama sirup imaju one hrane al neovoljno za zimu
Nisi malo zakasnio već sokoro dva mjeseca, Daj im sirupa , ali bi bolje bilo ako imaš okvire meda da vratiše ili ako si vrco da im vratiš med kroz hranilicu .
Ako daješ sirup idi na 1:2 omjer u korist šećera . Bolje je i sirup nego da umru od gladi. Ne odugovlači i daji toliko koliko su snažne zajednice , nemoj bezveze trpat 3 litra sirupa u hranilicu ako imaš 6 ulica pčele , sve pomalo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la ELMIR »

ma davo sam dva puta brzo prenesu al nisma bio bas upucen mislio sma da prihrana kasnije ide
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

U našim uslovima pčelarenja pogotovo ako si stacionaran moraš uvjek razmišljati da daš pčelama bar 10 kg šečera kroz sirup i to da kreneš od 1.8. kad a daš prdviđenu količinu onda vršiš kontrolu. Nikad aneoj se uzdat u to da će pčele sebi donijet iprirpemiti zimnicu same , uvjek moraš vršiti kontrolu stanja hrane i držati optimalne količine hrane za zimovanje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
arben krasniqi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 28 svi 2011, 22:50

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la arben krasniqi »

medonosa je napisao/la: Svako ko izgubi zajednicu uzimljenu na medu od suncokreta,uljane repice,lipe,kestena,i vrijeska,ja mu dajem zajednicu na poklon,(ako su ostali uvjeti ispunjenji)i na bilo kojem medu osim kasne vrbe i betonskog meda,ostali med koji je kristaliziran,uljana repica,suncokret,je bezproblematican za zimnicu!

Negde sam citao da med od kestena ima mnogo vise polena od ostalih medova i zato je problematican ako zima traje i nema procisni izlet pcela .
Pozdrav svim članovima ovog foruma
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la medonosa »

arben krasniqi je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Svako ko izgubi zajednicu uzimljenu na medu od suncokreta,uljane repice,lipe,kestena,i vrijeska,ja mu dajem zajednicu na poklon,(ako su ostali uvjeti ispunjenji)i na bilo kojem medu osim kasne vrbe i betonskog meda,ostali med koji je kristaliziran,uljana repica,suncokret,je bezproblematican za zimnicu!

Negde sam citao da med od kestena ima mnogo vise polena od ostalih medova i zato je problematican ako zima traje i nema procisni izlet pcela .
Pozdrav svim članovima ovog foruma
Polen regulira probavu kod pcela,zato je pozeljno izmedju ostalog da pri uzimljenu ima dovoljni polena,a u nedostatku polena pcele trose svoje masno tkivo,da bi hranile leglo,stoga je pozeljno da ima polenovih zrnaca u medu,ili bolje receno da je med hrana za zimnicu!
arben krasniqi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 28 svi 2011, 22:50

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la arben krasniqi »

medonosa je napisao/la:
arben krasniqi je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Svako ko izgubi zajednicu uzimljenu na medu od suncokreta,uljane repice,lipe,kestena,i vrijeska,ja mu dajem zajednicu na poklon,(ako su ostali uvjeti ispunjenji)i na bilo kojem medu osim kasne vrbe i betonskog meda,ostali med koji je kristaliziran,uljana repica,suncokret,je bezproblematican za zimnicu!

Negde sam citao da med od kestena ima mnogo vise polena od ostalih medova i zato je problematican ako zima traje i nema procisni izlet pcela .
Pozdrav svim članovima ovog foruma
Polen regulira probavu kod pcela,zato je pozeljno izmedju ostalog da pri uzimljenu ima dovoljni polena,a u nedostatku polena pcele trose svoje masno tkivo,da bi hranile leglo,stoga je pozeljno da ima polenovih zrnaca u medu,ili bolje receno da je med hrana za zimnicu!
Hvala kolega medonosa .
Ne mogu da se setim gde sam to citao, ali tekst je bio dosta ubedljiv za mene .
Mozda neko od kolega ce nam reci gde to tako pise.
arben krasniqi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 28 svi 2011, 22:50

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la arben krasniqi »

G.F. Taranov
Hrana i ishrana pcela
strana 36.
Kod vecine se biljaka pelud i nektar stvaraju u jednom cvijetu.
Leteci u zraku, lako rasprsljivi pelud neizbjezno, ponekad i u vecoj
kolicini, dospijeva u nektar i pcele ga uzimaju, Med sa velikom
kolicinom peludi nepodoban je za zimovanje pcela. Hranjive tvari
peludnih zrnaca, pri snizenoj temperaturi u gnijezdu, pcele ne asi-
miliraju i nekorisne su, Pored toga, peludna zrnca, nakupivsi se
u zadnjem crijevu pcela, znatno uvecavaju masu ekskremenata
preopterecuju crijevo (pcele zimi ne izlucuju izmet i oslobadaju se
od njega tek u proljece pri prvom procisnom letu).
Specijalno provedeni pokus primjene meda sa povecanom pri-
mjenom peludi za zimovanje pcela pokazao je, da pcele , hraneci
se takvim medom, obolijevaju od proljeva i umiru.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

testtt
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
arben krasniqi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 28 svi 2011, 22:50

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la arben krasniqi »

test
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

probni komentar
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
arben krasniqi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 28 svi 2011, 22:50

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la arben krasniqi »

test
arben krasniqi
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 28 svi 2011, 22:50

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la arben krasniqi »

e sad je dobro
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

Danas izvrsio posljednji tretma varoe zaprepastio sam se kolicinama hrane pcele su potrosile previse hrane.A takodjer sam bio na predavanju od Rasida Zorlaka koji govori da mozemo ocekivati velka stradavanja pcelinjih drustava???
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la inzenjer »

balasevic je napisao/la:Danas izvrsio posljednji tretma varoe zaprepastio sam se kolicinama hrane pcele su potrosile previse hrane.A takodjer sam bio na predavanju od Rasida Zorlaka koji govori da mozemo ocekivati velka stradavanja pcelinjih drustava???
Ista situacija,pogotovo drustva u LR kosnicama kod mene imaju malo hrane.Na isto se zale i svi u mom kraju.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

Kod mene se niko ne zali....
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

Kolege neznam sta da vam kazem hrane jednostavno nema potrosnja je bila prevelika.Kolega sahista bolj po vas ako je sve uredu vidite kod nas situacije mjesec dana do januara a vec problem poceli sta ce tek biti na proljece.U subotu sam biona predavanju generala Zorlaka mozda je bio u pravu kad je rekao da mozemo ocekivati da se broj pcelinjih zajednica prepolovi.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
miki9

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la miki9 »

Poslije bitke svi generali pametni, pa i Zorlak.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:Kolege neznam sta da vam kazem hrane jednostavno nema potrosnja je bila prevelika.Kolega sahista bolj po vas ako je sve uredu vidite kod nas situacije mjesec dana do januara a vec problem poceli sta ce tek biti na proljece.U subotu sam biona predavanju generala Zorlaka mozda je bio u pravu kad je rekao da mozemo ocekivati da se broj pcelinjih zajednica prepolovi.
Zar ti mislis Balasevicu da je potrosnja hrane kod nas manja.Vjeruj da nije,pogotovo sa Buckfast rasom.Dobar i odgovoran pcelar treba da iskakulise i pojavu tkz. produzenog legla,a da pcelinjoj zajednici za zimovanje ostavi ili doda koju ekstra kilu meda.Smatram da o pcelarstvu nemam pojma,ali,ako dodjem u situaciju da u 11-om mjesecu skontam da mi drustva nemaju dovoljno hrane da izadju iz zime,definitivno bih prestao da pcelarim,jer pored pcelarstva ima i drugih lijepih zanimanja.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

Kolega niste me razumjeli u potpunosti nisam rekao da drustva nemaju hrane da prezime vec da su potrosile previse hrane jer sam bio kalulisao da polovinom ili krajem marta dodam pogacu a to cu morati uraditi ranije.Problem nije samo kod mene vec skim god pricam od pcelara zale se da su pcele potrosile vise hrane.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite