Kolicina hrane za zimu

Pčelarski razgovori
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad grudic »

Tacno je to da pcelar I.Brndusic ne mjenja sace i iskljucivo takvo sace on pere u vodi a mi nemamo bogzna nekog vremena za to pa onda stavljamo
satne osnove i mjenjamo sace. Sad momentalno na Novom Zelandu radi sa plasticnim okvirima i veoma je zadovoljan. Zato okrenimo se napretku
i pisimo svoja iskustva jer ovdje na forumu ima toliko iskusnih pcelara da pcelarstvo dignemo na jedan veci nivo. Vecina knjiga napisana prije 30
godina vise ne vaze, dosla je termo kamera koja je porusila nekadasnja nagadjanja i price, klima se promjenila vise nije ljeto ljeto-zima-zima. Ostavimo sada prepirke i dajmo konkretno nesto sto nam je svima raditi da bi uspjeli,poboljsali,usavrsili......... Svako ima svoju istinu,svoj stav
a zajednicko su nam svima PCELE.Pa pomozimo im i njima i sebi. Pozdrav-Senad Grudic
Senad Grudic
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

senad grudic je napisao/la:Tacno je to da pcelar I.Brndusic ne mjenja sace i iskljucivo takvo sace on pere u vodi a mi nemamo bogzna nekog vremena za to pa onda stavljamo
satne osnove i mjenjamo sace. Sad momentalno na Novom Zelandu radi sa plasticnim okvirima i veoma je zadovoljan. Zato okrenimo se napretku
i pisimo svoja iskustva jer ovdje na forumu ima toliko iskusnih pcelara da pcelarstvo dignemo na jedan veci nivo. Vecina knjiga napisana prije 30
godina vise ne vaze, dosla je termo kamera koja je porusila nekadasnja nagadjanja i price, klima se promjenila vise nije ljeto ljeto-zima-zima. Ostavimo sada prepirke i dajmo konkretno nesto sto nam je svima raditi da bi uspjeli,poboljsali,usavrsili......... Svako ima svoju istinu,svoj stav
a zajednicko su nam svima PCELE.Pa pomozimo im i njima i sebi. Pozdrav-Senad Grudic
Senade dijelom se slažem s tim što si napisao , a dijelom ne . Da nebude zabune, ja mislim da je tamno saće potpuno različito od tzv. djevičanskog i da možemo preferirat
samo jedno ili drugo a ne malo ovo malo ono. Ako neko kaže " možeš držati varou pod kontrolom- netretirati, ali trebaš imati staro saće, odnosno nemijenjati ga, tada ja
neznam kako može biti nešto drugo (ponavljam i ja volim starije saće i ne žurim sa mjenjanjem). Ako je to saće također važno zbog temperature i inteligencije pčela, ja
neznam kako se tu uklapaju plastični okviri, jer oni nemaju iste parametre kao vosak. Možda je to napredak, ali ja neznam- očekujem da me neko ubijedi.
Što se tiče termo kamera, tu me tek nije niko u ništa ubijedio. To je kako bi rekli u Sinju pogodak uništa . Samo sam vidio da su rekli evo vam pa gledajte, a nema
nikakvih naučnih otkrića ili sam nešto propustio. Zapravo nije svejedno hoće li neko staviti pčele u drvenu ili plastičnu košnicu, vrškaru pletaru ili će biti u deblu, stijeni
ili u zidu kuće, hoće li staviti foliju ili neće, stiropor, novine... Očekivat je da će biti razlika na termo kameri ili možda neće i šta onda. Termo kamera će možda pokazati da
su mnogi stručnjaci pogriješili u mnogim svojim tvrdnjama i šta tada, trebali bi nešto priznati ,a neće.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

Često se spominje da treba pustiti pčelama da one same odrade posao . Zašto to ne bi prepustili pčelama da odrade i saće. Svo ono saće koje nevalja pčele izgrizu . Kolikojesamo napuštenih staništa gdje ostalo možda i zaraženog saća u pirodi i pčele će sigurno sakupljati vosak ipropolis iz tih staništa da bi seobezbjedila isto kao kada grickaju vosak ipropolis sa odloženih okvira ili poklopaca.

Ja ne žurim sa mjenjanjem voska , dajem pčelama onoliko koliko je potrebno da ih zaposlim u burnom razvoju da ne misle na rojenje. OVe godine je bilo oko 500 s.o LR i nešto manje FA u proizvodnim društvima. Gledam da izbacim deformisano saće.

Ono što bih volio da postignem je to da imam vežinu uzimljenih pčele kad su uklubetu na 8 ulica i onda ništa sa takvim pčelama nije problem sve ide glat.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la Ismet »

senad je napisao/la:Često se spominje da treba pustiti pčelama da one same odrade posao . Zašto to ne bi prepustili pčelama da odrade i saće. Svo ono saće koje nevalja pčele izgrizu . Kolikojesamo napuštenih staništa gdje ostalo možda i zaraženog saća u pirodi i pčele će sigurno sakupljati vosak ipropolis iz tih staništa da bi seobezbjedila isto kao kada grickaju vosak ipropolis sa odloženih okvira ili poklopaca.

Ja ne žurim sa mjenjanjem voska , dajem pčelama onoliko koliko je potrebno da ih zaposlim u burnom razvoju da ne misle na rojenje. OVe godine je bilo oko 500 s.o LR i nešto manje FA u proizvodnim društvima. Gledam da izbacim deformisano saće.

Ono što bih volio da postignem je to da imam vežinu uzimljenih pčele kad su uklubetu na 8 ulica i onda ništa sa takvim pčelama nije problem sve ide glat.
da se ne ponavljamo, samo kroz iskustvo se nauči (ko hoće) šta treba pčelama pustiti da odrade same, a šta ne.
meni je mrsko topiti vosak, pa ga mijenjam baš kao i ti, Senade - po potrebi. :-)
interesantno je ovo sa klubetom na 8 ulica i slažem se da onda sve ide glat, ali haj to postigni.
često se može čuti, pročitati da na slabim društvima ne treba gubiti vrijeme, živce... ovome bih dodao da na lošim maticama ne treba gubiti vrijeme. možda griješim ali i slabim društvima dam pokoju šansu da ojačaju, da postanu jaka društva. naravno da pčelar sa 150 i više društava i nema vremena bakćati se sa slabim društvima. :-)
jaka, dobra matica = jako društvo.
Dobru srcu sreća dođe.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la mirsad »

POZ

Dobra matica sa dosta hrene u plodistu,ociscene od varoe
na vrijeme i mirna Bosna do proljeca.
Prazna nikad ne puca i nemoze.[poslovica]

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la medonosa »

Kao sto svi znamo,prirodna sklonost pcela je rojenje,cime ona produzava svoj opstanak!Ako jedna pcelinja zajednica u prirodi se izroji(prvenac i drugenac)dolazimo do zakljucka da od ove sada nove 3 zajednice,imaju 66% novog saca jer su sebi izgradile novo staniste u prirodi!Slazete li se? I Brnda bi se slozio sa ovim jer drugacije nemoze da bude!Brnda zazimljuje svoje nukleuse koji su formirani u istoj sezoni na jednom nastavku a on ima otvor 7cm od gornje strane nastavka i otvor je na nukleusu 2,5cm!Znaci Zvones da taj nukleus nema mogucnosti da predje u drugi nastavak jer nema drugog nastavka.Staro sace Brnda koristi,ali i kaze zasto netreba da se koriste sadasnje Satne osnove!Dugo se vodila rasprava secer ili med kao zimnica,ili koliko secera a koliko meda,ako se vratim na forumu na temu Dnevni prinosi na bagremu,moze se procitati da je dnevni unos 7kg,po meni nebi trebalo biti onda pisanja da rijetko koji pcelar ostavlja samo med za zimnicu!Citiracu mog ucitelja Ismeta Isica,koji ne predavanju rekao:"Ja se svima izvinjiavam,ali moram ovo reci,od nas pcelara nema vecih cigana,mi bi sve od pcele uzeli,a nebi nista dali!"!Sto nemogu da razumjem govori se o mikroklimi i mikropodrucjima,gdje se klima promjenila,itd!Moje misljenje je samo da imaju tri opcije,pcele pribliziti pasi,pasu pribliziti pceli ili netreba ni pcelariti,mi moramo biti svjesni ako nemamo uslove za pcelarenje a ove dvije opcije koje sam jos spomenuo ne radimo,onda smo neprijatelj za pcelu,a mi nismo od boga poslati da bi mi bili pcelari!Vratio bih se jos na pocetak teme koliko hrane za zimu(MEDA i(li)SECERA?
Ja bih pitao koliko polena,jer bez njega nema razvoja,nebitno jeli secer ili med zimnica!?Polen je izvor zivota,za pcelu!Samo da navedem da sam u zadnjih 7 dana posadio oko 1000 stabljika zlatosipke,pa sam se radi toga tek sada javio na ovoj zanimljivoj temi!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Kao sto svi znamo,prirodna sklonost pcela je rojenje,cime ona produzava svoj opstanak!Ako jedna pcelinja zajednica u prirodi se izroji(prvenac i drugenac)dolazimo do zakljucka da od ove sada nove 3 zajednice,imaju 66% novog saca jer su sebi izgradile novo staniste u prirodi!Slazete li se? I Brnda bi se slozio sa ovim jer drugacije nemoze da bude!Brnda zazimljuje svoje nukleuse koji su formirani u istoj sezoni na jednom nastavku a on ima otvor 7cm od gornje strane nastavka i otvor je na nukleusu 2,5cm!Znaci Zvones da taj nukleus nema mogucnosti da predje u drugi nastavak jer nema drugog nastavka.Staro sace Brnda koristi,ali i kaze zasto netreba da se koriste sadasnje Satne osnove!Dugo se vodila rasprava secer ili med kao zimnica,ili koliko secera a koliko meda,ako se vratim na forumu na temu Dnevni prinosi na bagremu,moze se procitati da je dnevni unos 7kg,po meni nebi trebalo biti onda pisanja da rijetko koji pcelar ostavlja samo med za zimnicu!Citiracu mog ucitelja Ismeta Isica,koji ne predavanju rekao:"Ja se svima izvinjiavam,ali moram ovo reci,od nas pcelara nema vecih cigana,mi bi sve od pcele uzeli,a nebi nista dali!"!Sto nemogu da razumjem govori se o mikroklimi i mikropodrucjima,gdje se klima promjenila,itd!Moje misljenje je samo da imaju tri opcije,pcele pribliziti pasi,pasu pribliziti pceli ili netreba ni pcelariti,mi moramo biti svjesni ako nemamo uslove za pcelarenje a ove dvije opcije koje sam jos spomenuo ne radimo,onda smo neprijatelj za pcelu,a mi nismo od boga poslati da bi mi bili pcelari!Vratio bih se jos na pocetak teme koliko hrane za zimu(MEDA i(li)SECERA?
Ja bih pitao koliko polena,jer bez njega nema razvoja,nebitno jeli secer ili med zimnica!?Polen je izvor zivota,za pcelu!Samo da navedem da sam u zadnjih 7 dana posadio oko 1000 stabljika zlatosipke,pa sam se radi toga tek sada javio na ovoj zanimljivoj temi!
Što se tiče meda i šečera, te uslova za pčelarenje, slažem se sa napisanim ali ja bih odmah trebao prestati pčelariti. Ipak ja ću nastaviti sve dok mi neko ne zabrani :cry:
Ove godine u nekim zajednicama sam imao dovoljno meda da prezime, svejedno dodao sam i šečera , a objasnio sam zašto , imam unos japanskog dvornika i šljive.
Pogotovo se slažem sa unosom polena , jer to je i kvalitet i život pčela , osobito zimske. Činjenica je da će jedno tijelo teško stati 20 kg meda (za zimu), pa se to odnosilo
na dva tijela, a usput ako pčele na vrijeme ubace zalihe dio će potrošiti na leglo. Naravno uvijek je prića o solidnom društvu jer slabo može ograničiti prostor leglu.
Isićev cijeli video sam pregledao i veoma me se dojmio, a to sam i napisao. Također sam ćuo i citiranu rečenicu, a ona se odnosila na njegove kolege seleće pčelare.
Kako smo zaključili ja nespadam u te i ove godine sam pčelama ostavio više meda nego što sam uzeo.
Posebna je priča o saću . Ja ispadam kontraš (možda i jesam) i ako se slažem s Brndom, i ako postavljam pitanja pa izgleda da se neslažem, jer ako kažem da preferiram
staro saće odmah će neko reči da to nije zdravo. Ako kažem da Brnda potencira staro saće odmah neko kaže da ali sada cijeni plastično. Kad smo već kod toga jeli ima staro
i novo plastično saće (znam da imaju različite boje ali dali se mijenja kao i ovo voštano ) . Pratim ja sve što Brnda piše (imam gotovo sve u dokumentima), pa je za voštano
saće rekao da u njemu ostaje sve , osobito teški metali. Po tome ja razumijem da u plastičnom saću neće ostati ništa od onoga što ostaje u vosku. Meni je jasno da je
plastično saće uvedeno zbog profesionalaca (osobito velikih na zapadu). Mogao bih još o ovome ali ispast ću zajedljiv pa neću.
Kroz neko vrijemi slijedi jedan mail , jer me interesuje jedno tvoje iskustvo .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:Kao sto svi znamo,prirodna sklonost pcela je rojenje,cime ona produzava svoj opstanak!Ako jedna pcelinja zajednica u prirodi se izroji(prvenac i drugenac)dolazimo do zakljucka da od ove sada nove 3 zajednice,imaju 66% novog saca jer su sebi izgradile novo staniste u prirodi!Slazete li se? I Brnda bi se slozio sa ovim jer drugacije nemoze da bude!Brnda zazimljuje svoje nukleuse koji su formirani u istoj sezoni na jednom nastavku a on ima otvor 7cm od gornje strane nastavka i otvor je na nukleusu 2,5cm!Znaci Zvones da taj nukleus nema mogucnosti da predje u drugi nastavak jer nema drugog nastavka.Staro sace Brnda koristi,ali i kaze zasto netreba da se koriste sadasnje Satne osnove!Dugo se vodila rasprava secer ili med kao zimnica,ili koliko secera a koliko meda,ako se vratim na forumu na temu Dnevni prinosi na bagremu,moze se procitati da je dnevni unos 7kg,po meni nebi trebalo biti onda pisanja da rijetko koji pcelar ostavlja samo med za zimnicu!Citiracu mog ucitelja Ismeta Isica,koji ne predavanju rekao:"Ja se svima izvinjiavam,ali moram ovo reci,od nas pcelara nema vecih cigana,mi bi sve od pcele uzeli,a nebi nista dali!"!Sto nemogu da razumjem govori se o mikroklimi i mikropodrucjima,gdje se klima promjenila,itd!Moje misljenje je samo da imaju tri opcije,pcele pribliziti pasi,pasu pribliziti pceli ili netreba ni pcelariti,mi moramo biti svjesni ako nemamo uslove za pcelarenje a ove dvije opcije koje sam jos spomenuo ne radimo,onda smo neprijatelj za pcelu,a mi nismo od boga poslati da bi mi bili pcelari!Vratio bih se jos na pocetak teme koliko hrane za zimu(MEDA i(li)SECERA?
Ja bih pitao koliko polena,jer bez njega nema razvoja,nebitno jeli secer ili med zimnica!?Polen je izvor zivota,za pcelu!Samo da navedem da sam u zadnjih 7 dana posadio oko 1000 stabljika zlatosipke,pa sam se radi toga tek sada javio na ovoj zanimljivoj temi!
Ako bi se medonoša pito Švedsko i Norveško pčelarstvo odavno bi nestalo a oni zahvaljući umjetnoj prihrani odražavaju pčele i pčele im zimuju 6 mjeseci !!!

Što se tiče Isića ja se u potpunosti slažem s njegovom tvrdnjom da su cigani
20 kg repice uzmu sve
25 kg bagrema uzmu sve
30 kg suncokreta uzmu sve
10 kg lipe uzmu sve
15 kg cingansko perije uzmu sve i na kraju medljika uzmu sve i daju šećer zaista su cigani.

Šta znači 7 kg ili 9 kg unosa?! da bi bio uslova da se ne daje pčelama dopuna zimnice. .Ako švedi kažu d a pčele bolje zimuju u onako surovim zimama na šećeru onda tu prestaju sve teorije za i protiv meda.

Svakako složit će mo se da je med jedina hrana za pčele , e onda nastaju problemi sa medljikom , pa problemi sa suncokretom ,pa problemi sa vrijeskom , medovi koji se brzo kristališu u saću i budu kao beton. Šta onda ??????!

Mikro i makro lokacija kao i sve ostalo nabrojano koje se negira važno je za uspješno pčelarenje. Neko je već rekao da treba odati priznanje pčelarima za umjeće preživljanja pčela u ovako surovim usovima i za pčelara i za pčele . Znači da ako pčelar uspije održati pčele bez čisto prirodne hrane treba da prestane pčelariti. :?

Tvrdim da većina pčelinjih zajednica u mojim uslovima ne bi preživjele i dočekale slijedeće proljeće , kada bi im ostavio sav med tamam da je dnevni unos i 10 kg

Struka kaže da pčele troše;
Prema G. D. Bilašu (1990.), prosječno pčelinje društvo godišnje troši 20 kg perge, a vrlo jake zajednice i do 35 kg. Thomas D. Seeley (1996.) tvrdi da se godišnja potrošnja u prosjeku svodi na 20 kg polena i oko 60 kg meda, u uslovima sjevernih krajeva Amerike. Američki naučnik L. Standifer (1980.) tvrdi da jaka pčelinja društva godišnje utroše 45,3 kg polenovog praha.
ČAk sam negdje pročitao da godišnja potrošnja meda dostiže i do cce 120 kg .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Kao sto svi znamo,prirodna sklonost pcela je rojenje,cime ona produzava svoj opstanak!Ako jedna pcelinja zajednica u prirodi se izroji(prvenac i drugenac)dolazimo do zakljucka da od ove sada nove 3 zajednice,imaju 66% novog saca jer su sebi izgradile novo staniste u prirodi!Slazete li se? I Brnda bi se slozio sa ovim jer drugacije nemoze da bude!Brnda zazimljuje svoje nukleuse koji su formirani u istoj sezoni na jednom nastavku a on ima otvor 7cm od gornje strane nastavka i otvor je na nukleusu 2,5cm!Znaci Zvones da taj nukleus nema mogucnosti da predje u drugi nastavak jer nema drugog nastavka.Staro sace Brnda koristi,ali i kaze zasto netreba da se koriste sadasnje Satne osnove!Dugo se vodila rasprava secer ili med kao zimnica,ili koliko secera a koliko meda,ako se vratim na forumu na temu Dnevni prinosi na bagremu,moze se procitati da je dnevni unos 7kg,po meni nebi trebalo biti onda pisanja da rijetko koji pcelar ostavlja samo med za zimnicu!Citiracu mog ucitelja Ismeta Isica,koji ne predavanju rekao:"Ja se svima izvinjiavam,ali moram ovo reci,od nas pcelara nema vecih cigana,mi bi sve od pcele uzeli,a nebi nista dali!"!Sto nemogu da razumjem govori se o mikroklimi i mikropodrucjima,gdje se klima promjenila,itd!Moje misljenje je samo da imaju tri opcije,pcele pribliziti pasi,pasu pribliziti pceli ili netreba ni pcelariti,mi moramo biti svjesni ako nemamo uslove za pcelarenje a ove dvije opcije koje sam jos spomenuo ne radimo,onda smo neprijatelj za pcelu,a mi nismo od boga poslati da bi mi bili pcelari!Vratio bih se jos na pocetak teme koliko hrane za zimu(MEDA i(li)SECERA?
Ja bih pitao koliko polena,jer bez njega nema razvoja,nebitno jeli secer ili med zimnica!?Polen je izvor zivota,za pcelu!Samo da navedem da sam u zadnjih 7 dana posadio oko 1000 stabljika zlatosipke,pa sam se radi toga tek sada javio na ovoj zanimljivoj temi!
Što se tiče meda i šečera, te uslova za pčelarenje, slažem se sa napisanim ali ja bih odmah trebao prestati pčelariti. Ipak ja ću nastaviti sve dok mi neko ne zabrani :cry:
Ove godine u nekim zajednicama sam imao dovoljno meda da prezime, svejedno dodao sam i šečera , a objasnio sam zašto , imam unos japanskog dvornika i šljive.
Pogotovo se slažem sa unosom polena , jer to je i kvalitet i život pčela , osobito zimske. Činjenica je da će jedno tijelo teško stati 20 kg meda (za zimu), pa se to odnosilo
na dva tijela, a usput ako pčele na vrijeme ubace zalihe dio će potrošiti na leglo. Naravno uvijek je prića o solidnom društvu jer slabo može ograničiti prostor leglu.
Isićev cijeli video sam pregledao i veoma me se dojmio, a to sam i napisao. Također sam ćuo i citiranu rečenicu, a ona se odnosila na njegove kolege seleće pčelare.
Kako smo zaključili ja nespadam u te i ove godine sam pčelama ostavio više meda nego što sam uzeo.
Posebna je priča o saću . Ja ispadam kontraš (možda i jesam) i ako se slažem s Brndom, i ako postavljam pitanja pa izgleda da se neslažem, jer ako kažem da preferiram
staro saće odmah će neko reči da to nije zdravo. Ako kažem da Brnda potencira staro saće odmah neko kaže da ali sada cijeni plastično. Kad smo već kod toga jeli ima staro
i novo plastično saće (znam da imaju različite boje ali dali se mijenja kao i ovo voštano ) . Pratim ja sve što Brnda piše (imam gotovo sve u dokumentima), pa je za voštano
saće rekao da u njemu ostaje sve , osobito teški metali. Po tome ja razumijem da u plastičnom saću neće ostati ništa od onoga što ostaje u vosku. Meni je jasno da je
plastično saće uvedeno zbog profesionalaca (osobito velikih na zapadu). Mogao bih još o ovome ali ispast ću zajedljiv pa neću.
Kroz neko vrijemi slijedi jedan mail , jer me interesuje jedno tvoje iskustvo .
Nisam te smatrao kontrasem sto se tice starog saca,i nevidim problem u starome sacu,ako znamo odakle nam poticu SO!veoma malo pcelara ima svoju presu za SO i kupuju SO,koje se dobivaju preradom voska,iz uvoza(najcesce pretopljenih okvira od oboljelih zajednica i dodatkom parafina i ostalih problema)koje su vremenska bomba za izbijanje bolesti!Brnda cjeni plasticno sace radi MVM malog voskovog moljca,!Zamjena starog saca je svakome pcelaru prepustena na volju,npr ja sam uzimio sve zajednice na sacu koje nije starije od 6mjeseci,tako da cu mjenanje saca u buduce raditi nastavkom pa ce biti puno lakse nego okvirovima!Ujedno tako mi i zahtjeva uljana repica u vidu smanjenja nagona za rojenje!Samo da dodam posto imam presu za SO svo sace je 5,1mm!
Svako ko izgubi zajednicu uzimljenu na medu od suncokreta,uljane repice,lipe,kestena,i vrijeska,ja mu dajem zajednicu na poklon,(ako su ostali uvjeti ispunjenji)i na bilo kojem medu osim kasne vrbe i betonskog meda,ostali med koji je kristaliziran,uljana repica,suncokret,je bezproblematican za zimnicu!Surovi uslovi za pcelu su nastali zahvaljucjuci pcelaru i ljudima!Ako bi se medonosa pitao,u Svedskoj i Norveskoj zivi A.M.melifera,koja je zivjela i milon godina prije covjeka i prezivjla ledeno doba bez secera,samo unazad 20 god secer je prijeko potreban pcelama,kaze:Industrija secera ili pcela!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

Nažalost ja ne znam kako izlgeda med od repice,med od suncokreta, med od ciganskog perija, med od vrijeska, ne znam kako izgleda ni medljika. BAš smo se na sajmu zvone ,ja i mido dotakli medljike od hrasta. imam i ja hrastove šume a medljike nema, :?

Ovo je možda surova istina za uspješno preživljanje pčelinjih zajednica. ima zasluga i industrija šećera. . To što Isić tvrdi za ciganluk stoji.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

Sta sve covjek ovdje moze procitati.
Ja imam zajednice na pcelinjaku,koje vec trecu godinu nisu dobile ni kap secernog sirupa.I ove godine osim nukleusa skoro sva drustva su zazimljena iskljucivo na medu.Hvala Bogu,do sada nisam imao nikakvih gubitaka...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

Ne pišem nikad zato da dokažem da sam u pravu, a pogotovo da pokažem svoje znanje jer znanje je relativna stvar, pa kako rekoše kolege ako zamedi može i
u kartonsku kutiju. Da kad zamedi, a svjedoci smo da dvije prethodne godine na području bivše Juge gotovo da nije bilo bagrema, pa i mnoge druge paše su
podbacile , a o vremenu (hladno i kiša u proljeće, a potpuna suša ljeti i u jesen) da nepričamo.
E, šta sad da se radi, pročitali smo šta preporučuje Liebig, tečnom hranom ili čvrstom prihranjuju njemci, holanđani, šveđani , norvežani, a med prethodno izvade.
Izgleda ja nebih trebao prihranjivati zato što ne izvadim sav med. Meni je drago što kolega sahista nije imao gubitaka i što ima uspjeha i želim mu da tako bude i
ubuduće ali i da mu sve bude zazimljeno na medu jer ovaj dio mi nije potpuno jasan "I ove godine osim nukleusa skoro sva drustva su zazimljena iskljucivo na medu"
Ja sam nekoliko puta spomenuo da pčelarim prvenstveno iz hobija. Davno sam izračunao da na godišnjem nivou i kad nemam nikakve koristi od pčela mene moj hobi
ne košta više nego pušača kutija cigareta dnevno, a ja nisam nikad pušio. Šta treba da se propušim? Da ne govorimo o drugim hobijima, filatelija, kućni ljubimci
naprimjer psi, lov i bezbrojni drugi koji znatno više koštaju, a jednog lovca koji me je ubjeđivao da od pčela nemam koristi, te da trebam držati napr. zečeve sam
pitao koliko on zaradi u lovu ? E , to je , kaže on, ćeif . Eto svako ima pravo na ćeif, samo ja moram zarađivati. Osim hobija, pčelarstvom se i liječim. Nisam
bolestan ali liječim sebi dušu. Mala li je to zarada ?
Jedan odgovor i medonosi. Prije dvije ili tri godine su šljive izuzetno rodile . Nisam znao ništa o njima, a kako je bilo vruće prezrele već u osmom mjesecu i pri
padu pucale.Bile su doslovno prekrivene pčelama, koje su unijele bogatu zimnicu. Med fermentira te na više mjesta nabrekne, poklopci pucaju te med procuri .
Zna se da je šljiva prebogata mineralima, pa ni nesmijemo puno pojesti , a kamoli pčele. I Brda je pisao da med od voća nije dobar za pčele, nije naznačio koji
ali ja vjerujem da je najviše mislio na šljivu. Japanski dvornik cvjeta masovno kad ničega nema, pretežno u devetom mjesecu , a zna preći i u deseti. Veoma je
invazivan i širi se nevjerovatnom brzinom, pa ga imaju znatne količine uz rijeku Miljacku, nedaleko mog pčelinjaka. Pčele ga masovno posjećuju , valjda što malo
ćega ima u to vrijeme. Nema polena , samo nektar koji vrlo brzo kristalizira u čelijama. Nemam bršljana ali po slikama slično kristalizira. Tamo gdje je bio uvijek
je i ostao jer je zimi nedostupan pčelama. Da bi se otopio treba mu toplota i vlaga. Sve sam to imao i kulminiralo je katastrofom uz još neke elemente. Hvala neće više.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la schumy »

zvones je napisao/la:Ne pišem nikad zato da dokažem da sam u pravu, a pogotovo da pokažem svoje znanje jer znanje je relativna stvar, pa kako rekoše kolege ako zamedi može i
u kartonsku kutiju. Da kad zamedi, a svjedoci smo da dvije prethodne godine na području bivše Juge gotovo da nije bilo bagrema, pa i mnoge druge paše su
podbacile , a o vremenu (hladno i kiša u proljeće, a potpuna suša ljeti i u jesen) da nepričamo.
E, šta sad da se radi, pročitali smo šta preporučuje Liebig, tečnom hranom ili čvrstom prihranjuju njemci, holanđani, šveđani , norvežani, a med prethodno izvade.
Izgleda ja nebih trebao prihranjivati zato što ne izvadim sav med. Meni je drago što kolega sahista nije imao gubitaka i što ima uspjeha i želim mu da tako bude i
ubuduće ali i da mu sve bude zazimljeno na medu jer ovaj dio mi nije potpuno jasan "I ove godine osim nukleusa skoro sva drustva su zazimljena iskljucivo na medu"
Ja sam nekoliko puta spomenuo da pčelarim prvenstveno iz hobija. Davno sam izračunao da na godišnjem nivou i kad nemam nikakve koristi od pčela mene moj hobi
ne košta više nego pušača kutija cigareta dnevno, a ja nisam nikad pušio. Šta treba da se propušim? Da ne govorimo o drugim hobijima, filatelija, kućni ljubimci
naprimjer psi, lov i bezbrojni drugi koji znatno više koštaju, a jednog lovca koji me je ubjeđivao da od pčela nemam koristi, te da trebam držati napr. zečeve sam
pitao koliko on zaradi u lovu ? E , to je , kaže on, ćeif . Eto svako ima pravo na ćeif, samo ja moram zarađivati. Osim hobija, pčelarstvom se i liječim. Nisam
bolestan ali liječim sebi dušu. Mala li je to zarada ?
Jedan odgovor i medonosi. Prije dvije ili tri godine su šljive izuzetno rodile . Nisam znao ništa o njima, a kako je bilo vruće prezrele već u osmom mjesecu i pri
padu pucale.Bile su doslovno prekrivene pčelama, koje su unijele bogatu zimnicu. Med fermentira te na više mjesta nabrekne, poklopci pucaju te med procuri .
Zna se da je šljiva prebogata mineralima, pa ni nesmijemo puno pojesti , a kamoli pčele. I Brda je pisao da med od voća nije dobar za pčele, nije naznačio koji
ali ja vjerujem da je najviše mislio na šljivu. Japanski dvornik cvjeta masovno kad ničega nema, pretežno u devetom mjesecu , a zna preći i u deseti. Veoma je
invazivan i širi se nevjerovatnom brzinom, pa ga imaju znatne količine uz rijeku Miljacku, nedaleko mog pčelinjaka. Pčele ga masovno posjećuju , valjda što malo
ćega ima u to vrijeme. Nema polena , samo nektar koji vrlo brzo kristalizira u čelijama. Nemam bršljana ali po slikama slično kristalizira. Tamo gdje je bio uvijek
je i ostao jer je zimi nedostupan pčelama. Da bi se otopio treba mu toplota i vlaga. Sve sam to imao i kulminiralo je katastrofom uz još neke elemente. Hvala neće više.
Ovaj post potpisujem 110%, slična je situacija i samnom. Iz puke ljubavi prema pčelarstvu pčelarim već dugi niz godina, sa pauzom zbog zauzetosti na poslu od 20-tak godina...
Isto kao i zvones, ne volim se dokazivati "na silu" ali ovaj forum smatram mjestom gdje su se svojom voljom udružili ljudi koje na to tjera ova zajednička ljubav prema pčealarstvu. Medonoša kaže ..."treba približiti pašu pčelčama ili obratno"..... što je točno, isto kao i šahista ...."treba pčele uzimljavati samo na čistom medu"...., što je također točno, ali u životu uvijek postoji ono"ali". Medonoša u jednom postu kaže ..."u nordijskim zemljama živi autohtona vrsta apis mellifera mellifera", a u drugom postu negira moju tvrdnju da je zbog evolucijskih promjena vrlo bitno da se zbog mikro i makro klimatskih uvjeta u svakom kraju uzgaja autohtona pasmina pčela sa kojom se i postižu najbolji rezultati u prinosima meda. Šahista negira uporabu šećera za zimsku prihranu kao nešto što se samo po sebi isključuje, a znamo opet da nordijsko pčelarstvo bez šećera propada.... Sve to opet potvrđuje moju osobnu tezu i iskustvo koje netko može, ali i ne mora prihvatiti, da se svatko mora prilagoditi uvjetima pčelarenja u svome okruženju, kao i to da samo na svim iskustvima (u kojima ima i grešaka, dakako), a prihvaćati tuđa iskustva koja je već netko iskušao i prošao kroz neizvjesnosti do uspješnog pčelarenja.... Moji susjedi u Gorskom Kotaru zimuju na medljikovcu i šećeru otprilike u 50:50%-tnom omjeru a vrsni su i priznati pčelari, otočani isto tako otprilike s time da je kod njih isključivi med od kadulje i samo jedno vrcanje, vjerujem da su i nordijci u sličnoj situaciji...
Stoga, da zaključim - šećer da, paziti na omjere prema prirodnom medu, ja iskoristim ovu prihranu da dodak moje "čajeve" od ljekovitih biljki prvenstveno kao preventivu za sprječavanje nozemoze (šahista se i ovome opire, nema nozemoze tvrdi, ali treba malo "žešće" pročitati sve o nezemozi...), a i šećer je koristan u žestokim zimama kada pčele ne izlaze na pročisni let i gomilaju ostatke od neprovarene hrane u debelom crijevu (kod šećera tih ostataka uopće nema)... Sve su to argumenti "pro i kontra", život nas uči da je istina negdje uvijek u sredini, poštuj tuđa uvjerenja da bi svoja još više cijenio (uzrečica starog mudraca)...
Zato dragi prijatelji, samo nastavimo ovako, samo u zdravom "sukobu mišljenja" rađaju se nove ideje i napredak u pčelarstvu jer oduvijek je zlatno pravilo u životu "da se čuje malo i suprtna strana (mišljenje)...
O starom i novom saću - veliki pčelar Charles Dadant nije nikada mijenjao saće... Dali ćemo to i mi primijeniti- neka satko sam odluči (ja - ne!)....
Za danas toliko, oprostite na opširnosti, nisam imao namjeru nikoga uvrijediti, čekam vaše odgovore.............vaš schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la medonosa »

Osjecam se prozvanim i duznim da odgovorim na ova dva posta,Zvonesov i Schumyev!Znanje je relativno i nebitno,a neznanje?Niko ne napisa sta je neznanje!Kada sam procitao ovu zanimljivu temu jos jedanput,onda sam shvatio da sam neznalica,jer sam zazimio pcele na medu,tj svaka zajednica je dobila Farraov polunastavak meda(cca 20kg,bez kontrole plodisnog nastavka!Pa da sracunamo
30 zajednica x 20 kg meda-600kg meda
600kg meda x10 eur za 1 kg-6000Eur
Priznajem,da sam izvadio med i dodao secer tj gotov sirup svakoj zajednici po 20l invertovanog sirupa(12l kanta sirupa kosta 12,90Eur)potrosio bih oko 400 eur za zimnicu,a ostalo bi mi cca 5000eur u djepu,i moja djeca bi ove godine vidjela i Jadran i djedove ili Spaniju,ili bilo koju drugu turisticku destinaciju!Ovako su bila "prisiljenja"da samnom uzgajaju matice,ciste kosnice i farbaju,pakuju med u tegle i ljepe naljepnice!One su platile ceh neznanja njihovog oca,izvinjavam im se!
slikazimnica
slikazimnica
Ja sam isto u radnome odnosu i radim svaki dan 8 sati,kao i svaki drugi hoby pcelar!Uz to nisam u toj situaciji da imam nekoga da mi cuva djecu dok ja obavim poslove oko pcelavec to ide sve u koraku sa djecom,koja nekada se samnom voze u autu izmedju kosnica,koje selim sa jednog mjesta na drugo,ali to je cjena neznanja njihovog oca ,lakse je secer dodati!Neprihvatam izjave da je Bosna skrta u prirodi,a svi znamo da Bosna porobljavanja od svih vecih sila radi njenog prirodnog bogastva!
Onda se u temi kaze da je uzimiti zajednice sa 8 ulica pcele onda ide sve glatko,a sta ako ima 10 ulica pcele:

Pa se kolega Ismet pita a kako to postici,Kolega Ismete jednostavno dobra matica i dobra pasa,i med za zimnicu ide sve glatko!Prizivamo se Libiga koji stavlja nastavak sa SO i daje sirup pcelama koje zimuju na novom sacu i seceru!Da i on je uvidjeo koliki su pcelari cigani,pa da pisanje o ostavljanju 20kg meda nepije vode,vec ovako pisanjem i sirenjem nove tehnologije je siguran da ce pcelari ostaviti dovoljno zimnice makar i secera i mjenjati sace i ATL nece se siriti kao prije!Ide mu od ruke,ali i u ruku od Südzuker(najveca firma secera i pcelarske prehrane)A okrecemo glavu od pokojnog Venera koji je opisao i podjelio svoju tehnologiju polunstavka kao medne kape!Pa kada bi pcelari u avgustu svoje zajednice "stjerali"u jedna LR nastavak stavili maticnu resetku,pa polunastavak,sa SO i prihranili sa 20 kg sirupa,ovaj polunastavk bi bio izradjen i napunjenj sirupom,i onda ga podbacili na podnicu da pcele prenose sirup gore,ova izjava sa 8 ulica pcle je lako ostvariva,samo se treba raditi i poznavati biologiju pcele,rece moj ucitelj Isic,cesto ga spominjem jer me i danas boli glava koliko sam cuski dobio dok sam nesto utufio u glavu!Pa nam je Vener objasnio a i Velagic rad na stacionaru sa dvomaticnom zajednicom,pomocu sneglerove daske pojacavanje medara izletnicama jer nece nikada da se zajednica roji ako je pojacavamo izletnicama jer je njihov broj uvjer relativan,one umiru,dok zajednice koje pojacavamo sa zatvorenim leglom,ce uci u rojev nagon jer mlade pcele usred nedostatka lucenja voska i maticne mlijeci,veoma lako ulaze u rojev nagon,naravno da pcelar ovo moze da okrene i u svoju korist,ali treba znati i poznavati biologiju pcele!Sok od sljiva ,po meni nije naskodio pceli,mozda odskacem sa ovom izjavom od drugih pcelara,ali svako ima pravo na svoje misljenje!Svaki kristalizirani med,(osim dva navedena u prijasnjem postu)je dobar za zimnicu!Da bi pcele uzimale taj med kao si rekao trebaju toplotu i vodu,koje imaju u zimskom vremenu jos ako je plasticna folija preko nastavka onda itekako!Schumy,ja garantiram da ce svaka rasa-linija medonosne pcele imati iste rezultate na svim "mikrolokacijama"!Navest cu neke,Sklenar,Buckfast,u spomenutoj Skandinaviji je tzv Elgon rasa,kolege sa foruma a iz Svedske ce ovo potvrditi,radi se o ukrstanju 3 rase pcela,koje izvodi Erik Ostlasund!On kriza istocnoafricku pcelu i Buckfast i sa njom pcelari u Skandinaviji,ali znanje je relativno!Sto se tice nozemoze i cajeva koje dodajes u cilju preventive protiv nozemoze,u jesen,moje misljenje jeda ono sada nema nikakvu ili veoma malu ulogu!Naime svaka pcelinja zajednica,je "zarazena"sporama Nozemoze,posto sada leglo se smanjuje time se smanjuje i sirenje spora nozemoze!Jako zarazena zajednica spormama u rano proljece se prepoznaje ako nema znakova proljeva,po vecoj kolicini otvorenog meda,jer nozemoza izaziva upalu probavnog trakta pcele cime pcela" nezna "dali je gladna ili bolje receno uvjek je gladna!Normalno da bi za posljedicu bilo i proljev pcele,medjutim N.Cerana je "modfikovana"pa necemo uvjek uociti proljev a zajednica kopni!Sirenjem legla u proljece siri se i broj spora Nozemoze,jer pcele hraneci leglo"usta na usta"prenose i spore nozemoze!Ujedno tada je "samo jedna"generacija pcele u zivotu ,ZIMSKA PCELA,i tada preventivno djelovanje ima najveci ucinak kao i higjensko djelovanje tj.dezinfekcija kosnice!Ovo je mozda i neznajne ali vrijeme ce pokazati!pozz
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

Blaško slažem se ja s`tobom ali se ti neslažeš samnom u nekim stvarima . Evo vidiš baš danas pogledam nekoliko ladica ( nedavno sam vratio večini podnica mreže jer
sam ih držao preko sezone na sistemu punih podnica ) i šta sam uočio na pregledanim, kristale . Prihrana je završena prije više od mjesec dana, taj med od šečera uz
prirodni poklopljen, a kristale kad bi vidio odmah bi znao da nisu od šečera jer su znatno duži i nepravilnog oblika. Od čega su onda? Japanski dvornik jer ga još uvijek
pomalo ima, a pčele su budalile na njemu čitav mjesec. Karakteristično je i to da se u ladici kristali pretežno nalaze tamo gdje su krajni okviri, jer je tu vjerovatno i
jedino bilo dovoljno mjesta za njegovo pohranjivanje. Pitanje je zašto ga izbacuju? Neznam ali imam pretpostavku prebacivanja meda iz krajnih okvira ali naišle su na
kristale . Što se tiče šljiva , nisu mi ni drugi vjerovali . Kad je unos šljive, ukoliko je AV podnica , u ladici se mogu vidjeti na mjestima grudvice koje se mogu prepoznati
kao pekmez od šljiva i nije uopće rijedak nego više kao marmelada.Imam par slika mobitelom (u vezi fermentacije), istina nisu reprezentativni jer sam se kasno sjetio da
slikam,a nisam nikad ni odabrao gdje ću ih obrađivati, pa će i to biti istina dok prođu još neki poslovi, pa ćeš vidjeti kako to izgleda. Dakle nisam nikad rekao da med nije
najbolji i također sam uvijek isticao da je polen/perga još važnija. Što se tiče folije stavljao sam ja i nju ali se tada pojavi i vlaga . Ovog proljeća sam stavljao tek kad su
pčele ovladale svim okvirima i rezultati su bili odlični.
Divim se ja tebi, tvojoj ambiciji , upornosti i radu, ali ja nemam mogučnosti da selim, a polako me i vrijeme gazi. Hoću li ikad moći ? ostaje da se vidi, jer ko zna ima
ljudi pa i u devedesetim dobiju djecu :D .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

redsjednik mog udruzenja pcelari preko 50 godina.Nikada na svom pcelinjaku nije imao vise od tri kosnice.To je hobi pcelar, a ujedno onaj jednostavni zaljubljenik pcele.Neko ko ima 50-tak drustava ne spada u tu kategoriju.Ako se ipak smatra obicnim zaljubljenikom pcelarstva ,neka pokrije svoje troskove,a sav visak meda preda meni.Ja cu ga bez problema prodati a novac transparetno prebacujemo u neku organizaciju koja pomaze ljudima koji su socijalno ugrozeni.Cekam na ponude.
Sto se mene tice,i sam volim pcelu,ali jos vise lovinu.Izgleda vise lovinu nego samu pcelu.Mislim da svaki covjek treba da bude nagradjen za svoj rad pa i pcelar.U nasem pcelarskom udruzenju imamo dvojicu pcelara koji uglavnom citav sastanak pricaju raznorazne teorije o pcelarstvu,znaju toliko o pcelama da se sama pcela postidi svog neznanja.E ti pcelari vrcaju svake prestupne godine,a kada imaju srece da godina zamedi,uglavnom zaprljaju vrcaljku,med tek imaju za sebe i prve komsije.Nazalost sa takvim pcelarom izdrzao sam jednu godinu,a posle upoznao pcelara koji manje prica,a uzima lovinu.Tada sam skontao da pcelarstvu pruza mnogo,ostalo je do pcelara.Sto se tice famoznog uzimljavanja,pokusavam da uzimljujem na medu,jer smatram da je med najbolja hrana za pcelu.Radim to prije svega iz moralno ljudskih i bozijih uvjerenja zato sto sam sa desetak drustava ove godine napravio ove rezultate.Kesirao 2500 eura,izvrcao 250-do 300 kila meda,slijedi jos jedno vrcanje,napravio 18 rojeva.Najmanje sto mogu da uradim jeste da pokusam da ostavim med,jer su pcele bar to zasluzile.Nisam neki matematicar,ali vrlo dobro znam,ako izvadim samo krajnje ramove sa medom,izvrcam pa prodam,da za te pare mogu uzimiti sva drustva jer jedna kila meda uzimljuje jedno drustvo.Neda savjest.A bice para.Moras dati da bih dobio,to je moj moto u zivotu.
Zvones,vecina mojih drustava uzimljena su na medu,nukleusi su dobili po ram-dva meda,ostalo secer.Drustva sam razrojavao,nesto prije lipe,ona koja nisu donijele dovoljno meda,prihranio sam sa nekoliko litara sirupa.U kosnici se nikada ne moze nalaziti samo jedna vrsta meda,ako nista ne diras u plodistima.Pa ako je brsljan tezak,pa nije lipa...pcele to prebrode bez problema,da nije tako ja bih odavno ostao bez pcela.Sto se tice Nozemoze,razumijem ja da je to opaka bolest,razumijem da vasi recepti mozda djeluju...dajte rezultate, analiza,reference pa ce mo zajednicki pokusati objasniti hiljadama pcelara iz Holandije,Belgije,Norveske,Svedske,Engleske, da i oni pocnu koristiti srestva za suzbijanje Nozemoze.Ja do sada nisam koristio nista,svako drustvo do sada gurala su naprijed,neka brze,neka sporije,ali unazad nisu isla.To su moja zapazanja,da moze bolje,moze sigurno.Ovo sto sam napravio po meni nisu losi rezultati.Ovo je tek pocetak.Imam neke planove.To ne mogu i ne zelim da radim sam,valjda cu vec naci nekoga ko zeli ici tim pravcem.Samo da se vratim na sam pocetak ovog posta,onoga momenta,kada me pcele budu kostale para,da ja uzimam pare ispred svoje djece,da bih finasirao pcele,i onoga momenta kada budem pozitivna nula,pcele ostavljam zaljubljenicima u pcele,ja svoj pcelinjak svedem na dva drustva,uzmem ribarske stapove i odo na pecanje.Vise volim lezati djabe nego traditi..
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

Ahmo i ja sam igrao šah i dosta dobro za potpunog amatera, ali sam i zapusti to jer ako hoćeš dobro igrati tada se moraš tome prilično posvetiti , a zapustiti druge stvari.
Ne pišem ovo da ti kažem da i ja nešto znam, nego da ti kažem da su tvoje ambicije u skladu sa tvojim godinama, tvojim mogučnostima kako ličnim, tako i okruženjem.
Moje mogučnosti su dosta drugačije, a tako je i sa okruženjem. E, sad da nebi ispalo žalovanje, ja sam želio da samo potvrdiš da i ti daješ šečer, a koliko i kad nije bitno.
Što se tiče zakona, na kojima ti insistiraš, tu jednostavno nerazumiješ stvari. Dok je u razvijenim zemljama prvobitna akomulacija kapitala bila prije jednog ili ćak dva
stoljeća kod nas se dešava sada. Pa kod nas ni policija nemože dobiti plaću (jer novca nema) ako ne zaradi preko kazni. Dakle, kod nas se mnogi zakoni uvode
"radi europe" ali za njih uvijek treba administrativna podrška i stalno novu administraciju. Da ovaj dio završim, što se tiče naroda dva zakona su samo vrijedila :
Uvođenje konvertibilne marke i tablica za vozila kakve su sad . Sve ostalo je zbog nekog drugog.
Želim ja tebi svaku sreću i ličnu i porodićnu i ovo najozbiljnije kažem .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la Ismet »

ne kaže se džaba: sit gladnog ne razumije. :-)
kako će neko ko ima obilnu pašu razumjeti nekoga ko je nema?
kako će neko ko seli pčele i ima ispunjene raznorazne uvjete za selidbu (i Zvone je o tome pisao) shvatiti onoga ko ne može da seli pčele (iz raznih razloga)?
i neka mi niko ne kaže: ukini pčelinjak, nisi za toga.
onaj ko uzgaja pčele iz hobija, razonode, onako - može uzgajati i ose, šta fali?
nemoj medonosa zamjeriti ali fakat me ponekad nervira priča, spominjanje biologije pčele ako nije konkretno objašnjeno o čemu se to priča a da je povezano sa biologijom pčele. biologija pčele je širok pojam, nije to samo ona slika sa brojem dana od polaganja jaja do izljeganja raznih jedinki pčelinjeg društva. sve vezano za pčelarenje je biologija pčele, ne može se uspješno pčelariti ako ne znaš ne baš sve ali puno, puno toga. pod uspješnim pčelarenjem ovdje prvenstveno mislim na pčelare koji imaju materijalnu korist od pčelarenja. tu spadaju i oni koji proizvedu (pčele proizvedu, mi otimamo med :-) ) med za sebe, rodbinu, prijatelje, i to je materijalna dobit jer med ne mogu naći na cesti.... elem, kome ne treba dobit od pčela - imaju ose, lakše je s njima. :-)
onaj ko je protivnik šećera - šta raditi na stacionaru u sušnoj, bespašnoj godini? pustiti pčele da umru? ja to sebi aBd nikada neću dozvoliti. protiv toga sam da se pčelama otme sav med, treba naći kompromis, malo im oteti, malo dati šećera i pogače i to je to.

ovih dana sam čitao sjajne tekstove na sposu, pa da podijelim s vama:
http://spos.info/forum/index.php?topic=12067.0
posebno mi se sviđa stil pisanja i pristup pčelarstvu gosp. Gorana Tomića. na jednom mjestu on kaže: gospodo, više me zanima praktično pčelarstvo od teorije. :-)
bez da gosp. Tomić hoće da kaže da teorija nije jako važna u pčelarstvu, da ne prepričavam, pročitajte....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la medonosa »

Ismet je napisao/la:ne kaže se džaba: sit gladnog ne razumije. :-)
kako će neko ko ima obilnu pašu razumjeti nekoga ko je nema?
kako će neko ko seli pčele i ima ispunjene raznorazne uvjete za selidbu (i Zvone je o tome pisao) shvatiti onoga ko ne može da seli pčele (iz raznih razloga)?
i neka mi niko ne kaže: ukini pčelinjak, nisi za toga.
onaj ko uzgaja pčele iz hobija, razonode, onako - može uzgajati i ose, šta fali?
nemoj medonosa zamjeriti ali fakat me ponekad nervira priča, spominjanje biologije pčele ako nije konkretno objašnjeno o čemu se to priča a da je povezano sa biologijom pčele. biologija pčele je širok pojam, nije to samo ona slika sa brojem dana od polaganja jaja do izljeganja raznih jedinki pčelinjeg društva. sve vezano za pčelarenje je biologija pčele, ne može se uspješno pčelariti ako ne znaš ne baš sve ali puno, puno toga. pod uspješnim pčelarenjem ovdje prvenstveno mislim na pčelare koji imaju materijalnu korist od pčelarenja. tu spadaju i oni koji proizvedu (pčele proizvedu, mi otimamo med :-) ) med za sebe, rodbinu, prijatelje, i to je materijalna dobit jer med ne mogu naći na cesti.... elem, kome ne treba dobit od pčela - imaju ose, lakše je s njima. :-)
onaj ko je protivnik šećera - šta raditi na stacionaru u sušnoj, bespašnoj godini? pustiti pčele da umru? ja to sebi aBd nikada neću dozvoliti. protiv toga sam da se pčelama otme sav med, treba naći kompromis, malo im oteti, malo dati šećera i pogače i to je to.

ovih dana sam čitao sjajne tekstove na sposu, pa da podijelim s vama:
http://spos.info/forum/index.php?topic=12067.0
posebno mi se sviđa stil pisanja i pristup pčelarstvu gosp. Gorana Tomića. na jednom mjestu on kaže: gospodo, više me zanima praktično pčelarstvo od teorije. :-)
bez da gosp. Tomić hoće da kaže da teorija nije jako važna u pčelarstvu, da ne prepričavam, pročitajte....
Dragi Ismete,ne zamjerim ti,nemoj ni ti meni zamjeriti!ja sam iznjeo svoje misljnje,svoj stav!Eh sada,dali ja imam bolje pasne uslove,mozemo diskutirati,i dali ja imam bolje vremnske uslove(atlanska klima) od mediteranske mozemo diksutirati!Sto se tice biologije pcele,nije samo to poznavanje starosti jaja,larvi i lutke pcele vec poznavanje i pcelinjeg zivota,sklonosti gdje deponuje nektar,kada ulazi u rojevi nagon,kako izbjeci,kako od jedne zajednice dobiti na jednoj pasi meda,i jedan roj,a da ne izgubimo zajednicu za sljedecu pasu!Kako od jedne zajednice uzeti,med,polen,propolis,MM i vosak,tj od jedne kosnice napraviti fabriku prozvodnje pcelinjih proizvoda i povecati rentabilnost pcelarenja!Neka ti Sahista kaze moze li se od jednog okvira legla napraviti jedna zajednica?Ja sam to opisao ko je zelio moga je uraditi, niko nije vjerovao ili uradio!?Mozda bi bilo i sa prakticnim pcelarenjem i biologijom tako?
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:Ahmo i ja sam igrao šah i dosta dobro za potpunog amatera, ali sam i zapusti to jer ako hoćeš dobro igrati tada se moraš tome prilično posvetiti , a zapustiti druge stvari.
Ne pišem ovo da ti kažem da i ja nešto znam, nego da ti kažem da su tvoje ambicije u skladu sa tvojim godinama, tvojim mogučnostima kako ličnim, tako i okruženjem.
Moje mogučnosti su dosta drugačije, a tako je i sa okruženjem. E, sad da nebi ispalo žalovanje, ja sam želio da samo potvrdiš da i ti daješ šečer, a koliko i kad nije bitno.
Što se tiče zakona, na kojima ti insistiraš, tu jednostavno nerazumiješ stvari. Dok je u razvijenim zemljama prvobitna akomulacija kapitala bila prije jednog ili ćak dva
stoljeća kod nas se dešava sada. Pa kod nas ni policija nemože dobiti plaću (jer novca nema) ako ne zaradi preko kazni. Dakle, kod nas se mnogi zakoni uvode
"radi europe" ali za njih uvijek treba administrativna podrška i stalno novu administraciju. Da ovaj dio završim, što se tiče naroda dva zakona su samo vrijedila :
Uvođenje konvertibilne marke i tablica za vozila kakve su sad . Sve ostalo je zbog nekog drugog.
Želim ja tebi svaku sreću i ličnu i porodićnu i ovo najozbiljnije kažem .
Zvones,na moju srecu ja mogu da zivim i zivio sam sasvim solidno i bez pcela.Ja nisam u penziji,pa da imam vremana koliko hoces i da se maksimalno posvetim pcelama.Radim ko konj,da bih izdrzavao moju porodicu.E sad,ako mogu nesto ekstra zaraditi,zasto ne.Jebes i taj secer vise.Nisam nikada ni napisao da ga necu dati,ali ga nikada necu dati ako za to nema potrebe,a pogotovo da bih iz toga izvukao neku finasinsku prednost.Hvala na lijepim rijecima,nisi ti toliko ni star,malo vise akcije,sticices ti a i preskociti Sahistu.Hocemo jednu partiju na internetu..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

Ismet je napisao/la:ne kaže se džaba: sit gladnog ne razumije. :-)
kako će neko ko ima obilnu pašu razumjeti nekoga ko je nema?
kako će neko ko seli pčele i ima ispunjene raznorazne uvjete za selidbu (i Zvone je o tome pisao) shvatiti onoga ko ne može da seli pčele (iz raznih razloga)?
i neka mi niko ne kaže: ukini pčelinjak, nisi za toga.
onaj ko uzgaja pčele iz hobija, razonode, onako - može uzgajati i ose, šta fali?
nemoj medonosa zamjeriti ali fakat me ponekad nervira priča, spominjanje biologije pčele ako nije konkretno objašnjeno o čemu se to priča a da je povezano sa biologijom pčele. biologija pčele je širok pojam, nije to samo ona slika sa brojem dana od polaganja jaja do izljeganja raznih jedinki pčelinjeg društva. sve vezano za pčelarenje je biologija pčele, ne može se uspješno pčelariti ako ne znaš ne baš sve ali puno, puno toga. pod uspješnim pčelarenjem ovdje prvenstveno mislim na pčelare koji imaju materijalnu korist od pčelarenja. tu spadaju i oni koji proizvedu (pčele proizvedu, mi otimamo med :-) ) med za sebe, rodbinu, prijatelje, i to je materijalna dobit jer med ne mogu naći na cesti.... elem, kome ne treba dobit od pčela - imaju ose, lakše je s njima. :-)
onaj ko je protivnik šećera - šta raditi na stacionaru u sušnoj, bespašnoj godini? pustiti pčele da umru? ja to sebi aBd nikada neću dozvoliti. protiv toga sam da se pčelama otme sav med, treba naći kompromis, malo im oteti, malo dati šećera i pogače i to je to.

ovih dana sam čitao sjajne tekstove na sposu, pa da podijelim s vama:
http://spos.info/forum/index.php?topic=12067.0
posebno mi se sviđa stil pisanja i pristup pčelarstvu gosp. Gorana Tomića. na jednom mjestu on kaže: gospodo, više me zanima praktično pčelarstvo od teorije. :-)
bez da gosp. Tomić hoće da kaže da teorija nije jako važna u pčelarstvu, da ne prepričavam, pročitajte....
Kad dodjes na moj pcelinjak,pa pogledas na desnu stranu,pa sledecih 30-40-tak kilometara nema nista drugo,osim trave doclanka a na njima krava koliko pozelis.Ti bih onda rekao,lijepa moja zeljezara.. :D
Rovis,kopas,trazis,...mozda nesto i nadjes ako zelis vise..a ja necu pozitivnu nulu..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

ma znate za onu kazu tuđe uvjek bolje ja iz svog iskustva mogu reci da su kod nas po nekim mjerilima uslovi za pcelarstvo mnogo bolji tu mislim na cjene jer kad usporedim cjenu meda i ostalih pcelinjih proizvoda na nasem podruclju BiH i pcelarske opreme i onda to sve usporedim sa cjenama u austriji bio sam na pcelinjaku pa sam vidio sve pisem iz svog iskustva. KoD nas kila meda 12 KM cc u austriji 6 eura kon nas pcelarske rukavice 10 KM a kond njih 12 eura pa sad malo treba razmisliti i o tome a mi mislimo samo da su kod njih pasne prilike bolje mozda negdje i jesu.Al evo kod mene da covjek hoce da seli moze hvatati i Bagrem i Kesten i Lipu i Livadu to sve na podruclju unsko-sanskog kantona ali ne samo cu reci ovo mi jesmo radnici al ni upola kao svabe njima nije muka 100 kosnica pretjerati kombije po 15 kosnica po turi kod nas je to vec problem treba kamion i tako to,opet kazem da i kod njih ima neki boljih uslova za pcelarenje ima ih isto kod nas.S OVIM POSTOM NISAM ZELIO NIKOM PAMETOVATI VEC IZNOSIM SAMO SVOJE MISLJENJE i zaboravih ako je ko za sah da odmjerimo snage :D :D :D bar tu nema puno filozovije :D :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

https://www.youtube.com/watch?v=F0g5MO2MlP0 evo sta mislie trebal ove secerom prihraniti :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la cerex »

Oprosti mi balas na mom neznanju ali kakva je ovo vrsta insekta?
Iako sam potpuni amater samo bih želio da kazem da je apsolutno suvisno raspravljati o tome da li treba uzimiti pčele na čistom medu, sirupu ili kombinaciji ova dva.Mislim da bi svi mi željeli da možemo uzimiti pčele na čistom medu (izuzev medljike) ali nažalost nismo svi u istoj materijalnoj,pašnoj i drugim situacijama (zato i postoji ona "I tata bi sine").Ako je nauka rekla da može i šećer a pozivamo se na nauku onda sve ostalo zavisi od gore navedenih situacija.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la balasevic »

cerex je napisao/la:Oprosti mi balas na mom neznanju ali kakva je ovo vrsta insekta?
Iako sam potpuni amater samo bih želio da kazem da je apsolutno suvisno raspravljati o tome da li treba uzimiti pčele na čistom medu, sirupu ili kombinaciji ova dva.Mislim da bi svi mi željeli da možemo uzimiti pčele na čistom medu (izuzev medljike) ali nažalost nismo svi u istoj materijalnoj,pašnoj i drugim situacijama (zato i postoji ona "I tata bi sine").Ako je nauka rekla da može i šećer a pozivamo se na nauku onda sve ostalo zavisi od gore navedenih situacija.
cerex nemam pojma koja je ovo vrsta insketa na faceboku od bh Pcelara jedan covjek je komentirao da je to ŽATAI pcela ja nikad cuo
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite