Kolicina hrane za zimu

Pčelarski razgovori
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la dzig21 »

Pozdrav svim pcelarima.. Da li mi neko sa vise iskustva moze reci, optimalno, koliko meda je dovoljno drustvu u jednom lr tijelu, za zimu ??
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la j.nezic84 »

15 kg
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la mirsad »

POZ
15-20KG
Ako zelis da mirno spavas u toku zime.
Sve sto ostane od zime dobro dodze u proljece za razvoj.
Kosnica treba da ima u svako doba godine 6-8 kg hrene
da bi drustvo normalno radilo.

MK
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la dzig21 »

Znaci puna meda mora biti po vama, a kod mene su rojevi sa nekih do 8 kg normalno prezivjeli zimu i razvili se do pase, naravno uz dodatka pogaca tamo negdje u februaru - martu.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la simke »

Dovoljno je i 8 kg, ali moraš krenuti sa pogačom od početka januara...
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la dzig21 »

Ok , reko cisto da vidim sta iskusniji ljudi misle o tome. Hvala svima
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

Ni ja nisam nacisto koliko je dovoljno hrane za sestoramni nukleus.Do sada ih nisam uzimljavao.Malo sam se preracunao sa zalihama rezervnih ramova sa medom.
Uglavnom svako mlado drustvo dobilo je po ram meda.Bio sam u planu dodati po dva rama.Onako po nekim mojim procjenama,mislim da taj ram meda,i jos 10 litara sirupa,trebalo bi biti dovoljno.
Kreso,kakva su tvoja iskustva...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la mido »

Pozdrav
Za zimu ostavim 10 do 15 kg meda kojeg po završetku prihrane "prevagam očima".U proljeće pogaču redovno držim od 1-10 februara pa do 20.aprila i nemam problema (nisam imao gubitka ni jednog društva u proljeće oko petnestak godina).
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la dzig21 »

Po meni je OK ostaviti od 10-15 kg drustvima , ali za rojeve dosta manje oko 7-8 kg i poceti s pogacom u februaru :wink:
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la pot »

Ma kojih 8 kg, možda za šestoramne nukleuse a za ostale od 15 do 20 kg neki će reći i više, pogače samo kao lijek i u slučaju da su bez hrane.
Pozdrav...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la schumy »

pot je napisao/la:Ma kojih 8 kg, možda za šestoramne nukleuse a za ostale od 15 do 20 kg neki će reći i više, pogače samo kao lijek i u slučaju da su bez hrane.
Pozdrav...
Slažem se sa tobom pot, sve što se "uloži" u zimnicu pojedinog društva pčele vrate trostruko! To stoga što je ovo biće izuzetno štedljivo pa i zalihe troši štedljivo. Da se nebi prevarili, manje društvo (ovogodišnji roj) potroši u toku zime više hrane nego veće, normalno društvo. Stvar je u obratnom proporcionalnom razmjeru sa veličinom "zimske kugle" - što je ona veća, toplina u njoj je veća i društvo troši manje hrane da održi dostatnu toplinu za prezimljavanje...
Moja ikustva govore - uvijek više od 15 kg hrane, moja je "norma" oko 20÷25 kg, društva otvaram tek oko 10÷15 marta, tada prvi puta dodajem pogaču "stimular" sa dodatkom peluda za ubrzani proljetni razvoj.
Ne zaboravite da je 10 litara sirupa oko 5÷6 kg šećernog meda, vodu iz sirupa pčele moraju preraditi i svesti ju na mjeru do 20% najviše, inače se med ukuseli. Obavezno dodajite i limunske kiseline, ja dodajem "cedevitu" prah koji razmutim u sirupu, uz dodatak mojim "čajevima" od ljekovitog bilja i bijelog luka nemam problema kod prezimljavanja. Osim varoze, najveći je neprijatelj zimovanja nozemoza, za to preventiva (čajevi, sa osnovom pelina uz sve ostale ljekovite biljke kod kojih se naglasak mora staviti na one koje reguliraju normalan rad probavnog trakta)...
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

Protiv Nozimoze vec trecu godinu nisam davao nista.Ne znam sta bih i dao,jer se u pcelarskim prodavnicama nema nista ni kupiti za suzbijanje ove bolesti.Redovno tretiram drustva,po mogucnosti uzimljujem na cistom medu.Ostavljam u prosjeku dosta ramova sa polenom i pergom.U prosjeku minimalno tri rama.Mislim da imam jake i zdrave pcelinje zajednice.
Sto se tice kolicine hrane,u moje nukleuse i ne moze vise stati od 8-9 kila meda.Takvi su ramovi.I to pod uslovom da ni u jednoj celiji nema legla.Tako da nisam siguran u ove kolicine hrane.Kod mene u nukleusima ima legla na dva tri rama,po nekoj mojoj procjeni nema vise meda od 5-6 kila.Uglavnom po pricama,kolegwe su zadovoljne kako drustvanca u ovakvim nukleusima izlaze iz zime....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la dzig21 »

Slazem se sa Sahistom ne moze da stane recimo 15-20 kg meda i polena i jos leglo u jedno tijelo to je malo previse..
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la schumy »

Moj način pčelarenja ne poznaje uzimljavanje u jednom tijelu LR nastavljače. Uvijek uzimljujem na 2 tijela, iznimno kod "mamut" društava ostavljam i 3 tijela. Ovo više radi čuvanja izgrađenog saća pogotovo na P1 tijelu koje je uvijek potpuno prazno. Ne ostavljam nukleuse za prezimljavanje, u kasno ljeti ili ranu jesen preselim nukleuse (moji su 7-okvirni) u tijelo LR nastavka sa 10 okvira.
Kada je društvo lijepo složilo zalihe hrane i smjestilo se u gornjem nastavku ovakvog nukleusa podmetnem još jedno tijeli LR/7 nukleusa tako da društvo zimuje na dva tijela sa 7 okvirnim LR nukleusima. Naime oblik zimskog klupka nije lopta nego izdužena elipsoidna lopta (kao kod ragbija) pa im ovakav oblik košnice odgovara.
Što se količine hrane tiče, ima onoliko načina uzimljavanja koliko ima i nas pčelara, to sam odavno uočio. Po meni su svi dobri koji iznesu iz zime društva u proljeće živa i zdrava. Nozemoza je pritajena bolest, često se ne uočava ali slabi pčelinju zajednicu zato su sredstva u preventivi na bazi organskih mjera sprječavanja najbolje što možemo dati za obranu naših pčela. Sigurno im ne šteti bijeli luk, limunska kiselina, čajevi od ljekovitog bilja jer stara poslovica glasi: ....."ono što ti ne bi jeo nemoj davati ni svojim pčelama"....
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la dzig21 »

Tako je koliko pcelara toliko i tipova pcelarenja :) bitno je da su uspjesni bez gubitaka drustava.
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la Amir.pčelar »

Pozz svim dobrim ljudima pčelarima meni se čini da ima i u pčelarstvu PČELARSKA..kao u lovačkom LOVAČKA šuplja,ima pčelara koji na zlo nagovore ili krivo navode pogotovo nas početnike neka ih bude sramota... :x :x
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad grudic »

Amire, ja ipak mislim da si malo na brzinu ovaj predhodni post napisao. Sta drugo da kazem nego samo da je ovo FORUM i da vecina nas
iznose svoja iskustva i znanja i da je dobro da raspravljamo o tome jer na kraju ti si taj koji odlucuje sta ces uraditi sa svojim pcelama.
Ipak mislim da su zlata vrijedna ta iskustva. Svako dobro Senad Grudic
Senad Grudic
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la pot »

Amir.pčelar je napisao/la:Pozz svim dobrim ljudima pčelarima meni se čini da ima i u pčelarstvu PČELARSKA..kao u lovačkom LOVAČKA šuplja,ima pčelara koji na zlo nagovore ili krivo navode pogotovo nas početnike neka ih bude sramota... :x :x
Ne bi vam bio u koži kolega, nije vam lahko...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la schumy »

Amir.pčelar je napisao/la:Pozz svim dobrim ljudima pčelarima meni se čini da ima i u pčelarstvu PČELARSKA..kao u lovačkom LOVAČKA šuplja,ima pčelara koji na zlo nagovore ili krivo navode pogotovo nas početnike neka ih bude sramota... :x :x
Molio bih te da nam pojasniš ovakve tvoje tvrdnje!!??
Tko te je to i na koji način navodio ..." na krivu PČELARSKU "šupljinu"...
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la mirsad »

Amir.pčelar je napisao/la:Pozz svim dobrim ljudima pčelarima meni se čini da ima i u pčelarstvu PČELARSKA..kao u lovačkom LOVAČKA šuplja,ima pčelara koji na zlo nagovore ili krivo navode pogotovo nas početnike neka ih bude sramota... :x :x
POZ
Kolega pa obijasnite VI vas nacin pcelarenja.
NE KUDI KONJA KOJEG NISI JAHAO.
SRETNO SVIMA

MK
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la mirsad »

POZ
Samo jedan podatak da moje pcele prosle godine
nisu opstile sa prirodom.
OD 23 SEP DO 14 APR

Pa recunajte koliko hrane trebaju za zimu.

MK
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la zvones »

Ja sam se svojevremeno bavio izračunom minimalnih količina hrane koju je potrebno obezbijediti za zimu i u tu računicu sam uvrstio period od početka 11-og mjeseca do
kraja 3-ćeg mjeseca . Izračun je bio prvenstveno posvećen LR košnici i naravno da bi kod većih ili manjih bili drugačiji rezultati . Došao sam do podatka da je to 12 kg.
hrane . Šta je ovdje problem ? Med bi trebao biti idealno razmješten, praktično sav u mednim vijencima i društvo na najmanje 6 ulica, dakle dosta dobro ili jače, kako
bi bila mala potrošnja hrane, a uz to dovoljno za rani proljećni razvoj. Dakle slažem se sa mišljenjem kolega koji tvrde da je najbolje ostaviti ili prihraniti iznad 15 kg
odnosno 20 do 25 kg. Tome ide u prilog i moje ovogodišnje iskustvo. Pošle godine iako je ostalo meda u košnicama , prihranio sam pčele prosjećno sa po 10 kg šečera
(uvijek računam koliko kg šečera dajem pčelama , a litri mi služe samo za procjenu suda u kojem spremam sirup). Pčele su imale debele medne vijence i nijednu
košnicu nisam pregledao prije 15. 04. , a neke i kasnije. Proljetni razvoj bez pogača nikad bolji, a pčele su za razvoj potrošile praktično svu prihranu jer se pri pregledu
mogao vidjeti samo svježe unesen nektar. I ranije sam tvrdio da su rano ubačene pogače više štetne nego korisne, jer će prerano pokrenuti leglo, a ako ima dovoljno meda
u košnici pčele će značajnije krenuti u leglo tek kad počne i značajniji unos peluda. U kontinentalnim krajevima to je najčešće rezdelija/džanarika ili nešto drugo što rano
cvjeta, ako je obilno i relativno lijepo vrijeme. Ove godine sam ostavio još više meda i opet prihranio sa prosjećno po 7 kg šečera. Razlog prihrani šečerom i pored dosta
zaliha je unos meda koji kristalizira, posebno ima dosta japanskog dvornika, a i šljiva koja fermentira nije zanemarljiva.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la senad »

Ove godine svi koji prihranu daju moraju računat i na ose koje nemilosrdno kradu hranu . Skoro ispod svakog krova grade gnijezdo . Čudno se nešto dešava u prirodi . Čudno ponašanje životanja ukaziju na neku nedaću .
Ove godine zbog svih tih nekakvih dešavanja povećao sam sa 10 na 12 kg šećera po košnici i kada pogledam u medne vjence slabi su.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

schumy je napisao/la:Moj način pčelarenja ne poznaje uzimljavanje u jednom tijelu LR nastavljače. Uvijek uzimljujem na 2 tijela, iznimno kod "mamut" društava ostavljam i 3 tijela. Ovo više radi čuvanja izgrađenog saća pogotovo na P1 tijelu koje je uvijek potpuno prazno. Ne ostavljam nukleuse za prezimljavanje, u kasno ljeti ili ranu jesen preselim nukleuse (moji su 7-okvirni) u tijelo LR nastavka sa 10 okvira.
Kada je društvo lijepo složilo zalihe hrane i smjestilo se u gornjem nastavku ovakvog nukleusa podmetnem još jedno tijeli LR/7 nukleusa tako da društvo zimuje na dva tijela sa 7 okvirnim LR nukleusima. Naime oblik zimskog klupka nije lopta nego izdužena elipsoidna lopta (kao kod ragbija) pa im ovakav oblik košnice odgovara.
Što se količine hrane tiče, ima onoliko načina uzimljavanja koliko ima i nas pčelara, to sam odavno uočio. Po meni su svi dobri koji iznesu iz zime društva u proljeće živa i zdrava. Nozemoza je pritajena bolest, često se ne uočava ali slabi pčelinju zajednicu zato su sredstva u preventivi na bazi organskih mjera sprječavanja najbolje što možemo dati za obranu naših pčela. Sigurno im ne šteti bijeli luk, limunska kiselina, čajevi od ljekovitog bilja jer stara poslovica glasi: ....."ono što ti ne bi jeo nemoj davati ni svojim pčelama"....
Pozdrav.............schumy
Sve zavisi od nacina pcelarenja.Ja sam isto u planu u rano proljece ramove iz nukleusa prebaciti u jedan nastavak,a takvo drustvo vozim na oprasevanje tresnje.Tamo dobivaju nastavak sa satnim osnovama.Kolega pcelar koji me lagano iubacuje u vode oprasivanja iskljucivo uzimljuje na jednom nastavku,jer su mu drustva na dva ili tri nastavka glomazna za voznju.Jedan nastavak za leglo,onda roka polunastavke za med.
Ja sam do sada ostavljao i previse hrane,nije ni to dobro,pokusacu da napravim neku maksimalnu granicu na nekih 16 kila.Mislim da pcelame ne stete nikakvi cajevi koji mi mislimo da njima pomazu,ali im nisu ni potrebni.Ja do sada nisam davao nikakve cajevi niti sam u planu,jer sam misljenja da pcele u cistom medu,a pogotovo u pergi imaju sve proteine i vitamine za njihov optimalni razvoj.Kljuc uspjesnog pcelarstva po meni lezi u jednostavnosti,a mi pcelari jako cesto tezimo da zakoplikujemo svari bez bilo kakve potrebe.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Kolicina hrane za zimu

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:Ove godine svi koji prihranu daju moraju računat i na ose koje nemilosrdno kradu hranu . Skoro ispod svakog krova grade gnijezdo . Čudno se nešto dešava u prirodi . Čudno ponašanje životanja ukaziju na neku nedaću .
Ove godine zbog svih tih nekakvih dešavanja povećao sam sa 10 na 12 kg šećera po košnici i kada pogledam u medne vjence slabi su.
I kod mene ima dosta osova,do sada nisam vidio da je ijedan usao u kosnicu.Onako lete,nisu agresivni,ili ih bas ima...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite