Osovi napali pcele..

Pčelarski razgovori
Odgovorite
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Osovi napali pcele..

Post Postao/la dzig21 »

Osovi napali drustva u velikom broju i ne odustaju ne znam sta da radim da ih se rijesim? :?
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: Osovi napali pcele..

Post Postao/la habe »

dzig21 je napisao/la:Osovi napali drustva u velikom broju i ne odustaju ne znam sta da radim da ih se rijesim? :?
Možeš uzeti plastičnu flašu na njoj izbušiti rupe, u flašu nasuti smjesu koja se sastoji od pive, sirćeta i nećeg slatkog, ja koristim sirup od šećera. Uspjeh garantovan
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Osovi napali pcele..

Post Postao/la senad grudic »

Ukoliko imas rezervno mjesto bilo bi dobro predvece pcele prebaciti na novu lokaciju i smanjiti leto samo za jednu pcelu da moze proci.
Poslije pregledaj to drustvo dali ima maticu i ako ima prihranjuj ga jer osovi su stetocine koje u dosta slucajeva ubiju maticu ako je
drustvo slabije.Na staro mjesto postavi praznu kosnicu i u nju stavi flasu izbusenu sa pivom. jabukovim siscetom kao sto je kolega
napisao u predhodnom postu. Pozdrav Senad Grudic
Senad Grudic
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Osovi napali pcele..

Post Postao/la medonosa »

Napravi okrugle otvore na kosnicama
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Osovi napali pcele..

Post Postao/la senad grudic »

Bas si pogodio u SRIDU medonosa :lol: 100% si u pravu :idea: Pozdrav i medno: Senad Grudic
Senad Grudic
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Osovi napali pcele..

Post Postao/la sahista »

Osovi nemaju sanse da udju u kosnicu sa okruglim letom.Manje vise i ne pokusavaju.Ovih dana pravio sam mlada drustva,onih prvih dana dok se zajednice nisu oformirale i raspodijele zadatke, osovi(ove godine ih ima puno vise nego prosle)uspjevali su sletiti na okruglu leto i tu budu napadnuti od pcela,posle par dana,pri prilasku kosnici u zraku vec budu napadnuti.Zadnjih dana bas pratim,kosnice sa okruglim letom apsolutno su bezbjedne od osova.Misljenja sam,da drustva koja su jaka,nece imati problema sa osovima i sa normalnim donjim letom.Protivnik sam ubijanja osova i to nikada necu raditi.Pa ni po cijenu spasavanja pcelinje zajednica.Ne mozemo voliti jedne zivotinje,a druge ubijati.Ako je Bog stvorio pcelu,pa stvorio je i osove...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
dzig21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 ožu 2013, 18:40

Re: Osovi napali pcele..

Post Postao/la dzig21 »

suzio sam leta i osovi se polako povlace, a i nabaco sam i flasa naokolo.. :)
Odgovorite