Pomoc oko mladog roja,HITNO!

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Pomoc oko mladog roja,HITNO!

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolege,molim za savjet!prije mjesec dana dovezao sam tri roja,prirodna,i uselio.kasnije nakon 20 dana pri pregledu,u dva su matice zalegle-normalno stanje,a u trecem nigdje legla,nikakvog,ni mladog ni starog.zakljucih,nema matice.posto nigdje ovde nemam za kupiti maticu,a nisam htio to drustvo sa spajam s drugim,nego da prezivi samo jer cilj mi je prosirenje,jedini nacin mi je bio i to uradim,da ubacim ram mladog legla iz drugog drustva,da povuku maticnjake i proizvedu matiu.znam da bi to bila prisilna matica!al u ovoj situaciji bolje i ta nego nikakva,da vremenom uginu.nakon par dana pregleda sta se desava,kad nista,ne grade maticnjake,leglo starije vec poklapaju.pritom slucajno ugledam maticu na tom ramu,znaci bila je prisutna svo vrijeme,al ne leze.znam da nekad zbog loseg vremena,izlijetanje na oplodnju moze da kasni,pa ih pustim na miru jos 10 dana.opet nista se ne desava,matica jednostavno ne leze,nema legla.nadjem je i ubijem!i sad ponovo ubacim ram s leglom,zakljucivsi da prvi put nisu pravile maticnjake jer je matica iako ne leze,ipak bila prisutna,i ubijedjem da sad obezmaticene ce sigurno povuci maticnjake.nadjem da se prvi pregled vrsi nakon 3 dana,da su trebale zapoceti maticnjake,ja danas pregledam,danas je 4-ti dan od toga,i nista se ne desava,opet poklapaju leglo,ne zapocinju maticnjake,bar zasad?ponasaju se i dalje normalno kao da imaju maticu!kako je to moguce?i sta mi je ciniti?pomozite,jer stalo mi je do tog drustva,fin je roj,zauzima 7 ramova.hvala unapred.nemojte samo pisati da dodam oplodjenu maticu,znaci nemam je gdje kupiti!kako da proizvedem svoju?i da li sam negdje pogrijesio,npr.sto sam leglo dodao odmah cim sam ubio maticu?
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pomoc oko mladog roja,HITNO!

Post Postao/la schumy »

Tema je zanimljiva, ja mislim da si pogriješio što si odmah dodavao leglo nakon što si odstranio maticu. Naime, pčele slijede maticu po saću jer ona ostavlja za sobom feromon tergitne žlijezde ili "step-foot" (korak-stopa) na njemu. Odstranjivanjem matice i odmah dodani ram sa mladim leglom pčelama je signalizirao da je ona još uvijek u košnici... Druga je pretpostavka da se matica nije oplodila (najvjerojatnije).
Treća je pretpostavka da je matica jednostavno u ovo sušno doba prestala zalijegati jer nema peluda (polena) koji je "pčelinji kruh" i bez kojega nema razvoja legla...
Sve su ovo nagađanja, ubuduće ostavi košnicu kako je nađeš, a mlade rojeve redovito prihranjuj pogačom "Stimularom" u kojemu ima surogata peludi što je birno za razvoj legla.
Sada dodaj mlado leglo i ne otvaraj košnicu uopće. Obavezno metni pogaču od 1kg "Stimular-a". Nakon 3 tjedna otvori košnicu i provjeri dali je matica izležena i dali je počela nesti. Ako opet imaš isti problem kao i sada jedostavno spoji ovo društvo sa nekom koje ima maticu i čekaj proljeće kada se lako i bezbolno uzgoje matice kojima ćeš pojačati svoj pčelinjak...
Pozdrav............schumy :roll:
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pomoc oko mladog roja,HITNO!

Post Postao/la j.nezic84 »

Hvala puno kolega Schumy,poslusat cu!nisam ih prihranjivao jer drustvo tj.roj je prilicno jak,a sto se tice polena,pogotovo sad posle kestena,vidio sam da ga ima u kosnici.volio bih ipak cuti jos cije misljenje!jos jedna stvar,kad sam ubio maticu,ostala je u sanduku,nisam je izbacio napolje,ima li to kakve veze?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pomoc oko mladog roja,HITNO!

Post Postao/la cerex »

U subotu proslu sam imao prirodni roj. Nakon sto sam skinuo roj zauzeo je otprilike 6 okvira a ja sam dodao 1 okvir sa medom,1 okvir sa izvučenim saćem i 8 satnih osnova.Nakon 24 sata roj sam svaku noc prihranjivao sa 2 dcl sirupa u omjeru 1:1 i stavljena je pogača.Danas sam izvrsio pregled društva i nisam nigdje primjetio maticu,pčele se ponasaju normalno (nema brujanja,lepezanja za uzdignutim zadtkom i sl.) izvukle su 5 satnih osnova,u stari okvir sa izvučenim sacem donijele su nesto polena i nesto nektara.Na jednom od okvira na kojem su pčele friško izvukle sace primjetio sam 10 tak jajašca onako prilično razbacanih stim da sam u jednoj ćeliji vidio 2 jajašca. Negdje sam procitao da pčele pred izlazak roja prestaju hraniti maticu matičnom mlijeci da bi bila lakša i mogla letjeti sa rojem.Pošto je roj prvjenac zar nebi matica do sada trebala da već uveliko zaleže pa molim savjet i objašnjenje.
Odgovorite