Prinos meda?

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Prinos meda?

Post Postao/la j.nezic84 »

Postovane kolege,koji je to optimalni godisnji prinos meda po jednoj kosnici odnosno drustvu?sta se uzima za neki prosjek odnosno kolicina kojom bi vi bili zadovoljni?ocekujem vase komentare.pocetnik sam,i nema pcelinjaka puno u mom kraju,pa bi volio da procijenim koliko je ovaj moj teren prikladan za stacionarni pcelinjak.hvala.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prinos meda?

Post Postao/la senad »

Pitanje je skroz komplikovano. Jedno je šta bi to mi željeli,a drugo je šta priroda nudi. Ponekada je pčelar zadovoljan da su mu pčele uopšte ostale u životu,
Neki američki pčelari rade na cent , Kada napravi proračun pred uzimljavanje i ako je u pitanju potrošiti ili da mu ostane jedan cent u džepu on će ugušiti pčele i u proljeće nabaviti druge.

Najbolja opcija je da pčelar ima prinose između 50 i 100 kg po košnici međutim dođu vremena da je zadovoljan da pčele imaju samo za sebe, a ako ima za vrcanje 10-20 kg po košnici prezadovljan.

Meni treba 3,5 kg po košnici po mojim cijenama samo da pokrijem troškove, a po drugim cijenama i 5 kg. Da bi sve to bilo isplativo trebalo bi 15-20 kg po košnici pod uslovom da se proda u tekućoj godini.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Prinos meda?

Post Postao/la simke »

Nabavi tri košnice za početak i počni pčelariti, napreduj i širi koliko ti pčele dozvole sa svojim prinosom. To ti je najbolji test ako gledaš samo zaradu.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Prinos meda?

Post Postao/la j.nezic84 »

simke je napisao/la:Nabavi tri košnice za početak i počni pčelariti, napreduj i širi koliko ti pčele dozvole sa svojim prinosom. To ti je najbolji test ako gledaš samo zaradu.
Krivo si me shvatio kolega.ne gledam ja skoro pa uopste zaradu.poceo sam s ovim,tj.pcelarstvom jer me privlaci pre svega,a i veterinarske sam struke pa sam sa zivotinjama cijeli zivot,a od sada evo i sa pcelama.jednostavno sam pocetnik,i ucim o svemu,pa tako i o tome bi volio vise nauciti,znaci koliko one mogu da donesu,normalno sebi,e sad druga je stvar sto im mi to oduzmemo.po meni nije problem sto ja ovo pitam.veci je problem sto svoja iskustva malo tko hoce da podijeli u vezi ovoga,nerazumijem zasto!a sto se tice kosnica,vec imam dvije koje sam vrcao prvi put,a sad od skora jos tri nova roja za koja se nadam da ce ojacati i uspjesno prezimiti.te dve su mi dale po 20 kg svaka pri prvom vrcanju,i sad se spremam da opet vrcam posle kestena,koliko vidim bice jos po 15-20 kg.i ja sam zadovoljan!samo neznam treba li da budem s tim zadovoljan,i smijem li to uzeti za neki parametar za buducnost?znaci neznam da li je to osrednje,dobro,ili jako dobro?e zato sam trazio misljenje vas kolega!odnosno da podijelimo iskustva,jer mada je meni prva godina pcelarenja,cini mi se da je godina dobra!jer znam da je npr.prosla bila katastrofa.pozdrav svima
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: Prinos meda?

Post Postao/la habe »

To ti je odličan prosjek pogotovo kada u obzir uzmemo činjenicu da pčele nigdje ne voziš tako da nemaš troškova prevoza u svakom slučaju s tim prosjekom se isplati
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Prinos meda?

Post Postao/la j.nezic84 »

Ok,hvala kolega habe!
Odgovorite