Ostecena matica

Pčelarski razgovori
trut11
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 02 srp 2013, 11:53
Lokacija: Sarajevo

Ostecena matica

Post Postao/la trut11 »

Pozdrav svima novi sam clan foruma zivim u Sarajevu i tek sada sam se registrovao iako pratim ovaj forum vec neko vrijeme, i mogu reci da mi je kao pocetniku puno pomogao u zadnjih godinu i po, registrovao sam se jer imam jedan problem za koji mi treba savjet iskusnijih pcelara.....

Neki dan prilikom pregleda drustva koje je na livadskoj pasi (pregledao sam ga cesce jer je bilo u rojnom nagonu koji je prekinut) uocio sam da matica nepravilno hoda po sacu i kada sam malo bolje pogledao vidio sam da joj hvali jedna nozica. U pitanji je proslogodisnja matica koja odlicno lijeze ( puna je na 3 LR nastavka), posto sam redovno rusio maticnjake kojih je bilo preko 20 svaki sledeci put sve manje i manje nije bilo mogucnosti za tihu smjenu a i do prije 10 dana ne sjecam se da joj nesto hvalilo, ponavljam ona i dalje odlicno lijeze tako da se meni ta matica ne mjenja.
Treba mi savjet sta dalje dali pustiti da udje u tihu smjenu i kako biti siguran da se nije opet zarojila posto mi to drustvo nije na stacionaru ne mogu ga cesto pratiti ili mozda ostaviti do vrcanja pa je onda zamjeniti, mada bi je ja najradije ostavio da zimujem sa njoj jer je matica stvarno odlicna, i nije mi jasno kako sam joj mogao odkinuti nogu kada sam je uvjek nalazio na sredini rama i pazljivo vracao ram.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao.

KAko biti siguran da li je tiha smjena , NA saću nalazi se jedan ili dva matičnjaka i to na sredini uz bočnu letvicu.
Oštećenu maticu treba mjenjat i nečekat da to pčele odrade, Ako sad dobro radi ne znači da će i na godinu biti tako aktivna.

Možeš pokušat da ostane tako kako jest pa da vidiš šta će pčele da urade .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
trut11
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 02 srp 2013, 11:53
Lokacija: Sarajevo

Re: Ostecena matica

Post Postao/la trut11 »

Hvala na pomoci, za sada cu je pratiti i vodjeti sta ce se desavati.....
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ostecena matica

Post Postao/la zvones »

Dobro došao trut11. Pčele će svakako zamijeniti tu maticu , bilo tihom smjenom ili će se izrojiti, pa je opet mijenjati . Zato pričekaj da ponovo povuku matičnjake ,
pa napravi nukleus sa tom maticom. U ovisnosti koji su matičnjaci, trebat ćeš srediti i staro društvo.
Imao sam jedno društvo kojem sam više puta oduzimao leglo (bilo je više takvih, ali ovo je zanimljivo iz drugog razloga) . Poslje prvog oduzimanja 2 okvira legla
pčele su povukle matičnjake tihe smjene ( premda se radilo o mladoj matici i leglo je bilo odlično ). Društvo je bilo ljuto i nastavio sam oduzimati leglo u nekoliko
navrata ne obračajući pažnju na ove matičnjake . Zbog oduzimanja legla nisam se nadao da će se društvo izrojiti, a to se desilo . Povoljni uslovi , brzo obnavljanje
legla, pun nastavak pčela i roj na granu .
Pretpostavljam da ti je pčelinjak negdje na periferiji Sarajeva, gdje ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
trut11
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 02 srp 2013, 11:53
Lokacija: Sarajevo

Re: Ostecena matica

Post Postao/la trut11 »

Hvala zvones, pcelinjak mi je trenutno izmedju Pala i Jahorine na livadskoj pasi tu je nekih 1000 m.n.v. ima i lipe poprilicno koja tek sada cvjeta.
Bojim se da mi nije sada kasno za formiranje nukleusa, ja rojeve pravim krajem maja sa oplodjenim maticama tako da su sada na 5-6 pa i 7 ramova legla i tako sam najsigurniji, ne znam sta bi sa tim nukleusom kojeg bi sada napravio osim da mi sprijeci izletanje roja ali opet sta dalje sa njim.
Negdje sam citao da u tihoj smjeni majka i cerka cak rade jedno vrijeme zajedno tj. dvije matice budu dok stara (ostecena) sama ne izadje van.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ostecena matica

Post Postao/la zvones »

trut11 je napisao/la:Hvala zvones, pcelinjak mi je trenutno izmedju Pala i Jahorine na livadskoj pasi tu je nekih 1000 m.n.v. ima i lipe poprilicno koja tek sada cvjeta.
Bojim se da mi nije sada kasno za formiranje nukleusa, ja rojeve pravim krajem maja sa oplodjenim maticama tako da su sada na 5-6 pa i 7 ramova legla i tako sam najsigurniji, ne znam sta bi sa tim nukleusom kojeg bi sada napravio osim da mi sprijeci izletanje roja ali opet sta dalje sa njim.
Negdje sam citao da u tihoj smjeni majka i cerka cak rade jedno vrijeme zajedno tj. dvije matice budu dok stara (ostecena) sama ne izadje van.
Tako je kako si napisao, ali to je jedini način da saćuvaš željenu maticu . Naravno uslov je da imaš dovoljno materijala za napraviti jači nukleus . Ćak bi najbolje
bilo zatvoreno leglo uzeti iz drugih društava . Sve je do procjene i mogučnosti . Naravno , išao sam na Jahorinu pa donekle poznajem taj put od Pala do Jahorine
(više kao vozač ) ali je lijepo . Na Podromaniji sam vidio prave lipove šume, ako je kod tebe slično tada si u dobrom položaju, a ni livada nije za odbacit :) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Ostecena matica

Post Postao/la dzenan »

Postovane kolege dali mi moze neko pomoci imam mladu maticu koja je legla normalno i odjednom je prestala da leze vec sedam dana nema legla šta da radim hvala unaprijed.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

Dešava se to da leglo prestane pa sačekaj još malo, amože biti i neka anomalija . U svakom slučaju razmišljaj o tome da sebi oformiš banku matica ili rezervne matice i društva tako da uvjek možeš pravovremeno reagovat

Ako ne bude počelapolagat jaja i nakon što se sve pčele izlegu onda traži riješenje.
Za par dana ubaci otvorenog legla , ako matica bude felš mislim da će pčele krenuti u zamjenu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Ostecena matica

Post Postao/la dzenan »

Senade hvala ti puno na savjetu a posebno se zahvaljujem sto si ovako brzo dao svoj savjet.Veliki pozdrav.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Ostecena matica

Post Postao/la dzenan »

Pozdrav svima juce oko 13i30 sam u kosnicu ubacio novu maticu a dan prije izvadio staru koja je prestala da leze,medjutim jutros oko 10 sati kad sam bio pored pcela vidio sam da je na leto kosnice izaslo klupko pcela sto me zainteresovalo da se priblizim i u tom klupku sam primjetio novu obiljezenu maticu i nakon par sekundi matica se oslobodila pcela i brzim koracima vratila u kosnicu molim vas da mi odgovorite dali je to normalno ili je to znak da nije prihvacena i da je pcele zele izbaciti ili ubiti hvala u naprjed.Pozz. Dzenan.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

dzenan je napisao/la:Pozdrav svima juce oko 13i30 sam u kosnicu ubacio novu maticu a dan prije izvadio staru koja je prestala da leze,medjutim jutros oko 10 sati kad sam bio pored pcela vidio sam da je na leto kosnice izaslo klupko pcela sto me zainteresovalo da se priblizim i u tom klupku sam primjetio novu obiljezenu maticu i nakon par sekundi matica se oslobodila pcela i brzim koracima vratila u kosnicu molim vas da mi odgovorite dali je to normalno ili je to znak da nije prihvacena i da je pcele zele izbaciti ili ubiti hvala u naprjed.Pozz. Dzenan.

Matica uklupčana i trebao si je vratitiu kavez , Nešto ti neštima , brzo je oslobođena iz kaveza .

Ako je još živa vrati ej u kavez , nemoj zaboravit staviti pogače u odjeljak gdje ide . Ako je nađeš da slobodno šeta nediraj ništa
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Ostecena matica

Post Postao/la dzenan »

Senade hvala ti na odgovoru i savjetu ujutru rano cu otvoriti da vidim sta se desava.Pozdrav.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Ostecena matica

Post Postao/la Marko »

Senade, spominješ banku matica, molio bih malo više o tome , ustvari imam oplodnjake s trodijelnim okvirom, točnije u jednoj "kutiji"dva, odijeljena pregradom.Ista se može izvaditi i dobije se mini nukleus s dva trodijelna okvira.Da li postoji šansa da matica u njemu prezimi ?
Lijep pozdrav, bijaše burna godina , kad prođe paša suncokreta malo ću češće svraćati :) Živjeli mi svi skupa :!:
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

Banke matica ja sam riješio na ovaj način a ujedno je više namjenska pološka koja mi daje dobre rezultate .

Pološka sa standardnim lr okvirom koja sadrži 6 boxova sa po 4 okvira, Manipulacija se vrši pregradama i na kraju jedan dio pološke zajedno sa izletnicama u medobranju formira se kao standardna lr košnica, a ostatak nastavlja da radi matice ili po želji . Može se uzimiti na 4 ili 8 lr zavisno od potreba

Služi za ;
  1. - uzgoj matica
    - banka matica
    - odgajivačka društva
    - starteri
    - ispomoć drugim zajednicama
    - formiranje novih zajednica
    - medobranje
    - izgradnja satni osnova
Ja sam sa ovim mojim pološkama prezadovoljan i jako su rentabilne stim što ja većinu pološki pred bagrem formiran u normalan LR , a dio ide u stranu za uzgoj matica.

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la medonosa »

Ovo je daleko od RENTABILNOSTI,(ovo ponavljam sa sigurnoscu)ispunjava uslove koji su naborojani,ali to je neisplativo!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:Ovo je daleko od RENTABILNOSTI,(ovo ponavljam sa sigurnoscu)ispunjava uslove koji su naborojani,ali to je neisplativo!
Ako ispunjava uslove kako može biti NE rentabilno. Vjerovatno postoji razl.og ne rentabilnosti . Pojašnjenje molim ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Ovo je daleko od RENTABILNOSTI,(ovo ponavljam sa sigurnoscu)ispunjava uslove koji su naborojani,ali to je neisplativo!
Ako ispunjava uslove kako može biti NE rentabilno. Vjerovatno postoji razl.og ne rentabilnosti . Pojašnjenje molim ?
Ako ispunjava uslove kako može biti NE rentabilno ovo cu odgovoriti sa narodnom izrekom"Sila Boga ne moli",sluzi svrsi ali je NEISPLATIVO,kada sracuna se koliko se investira i koliko se dobije.Pojasnjenje sam opisao.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la: Ako ispunjava uslove kako može biti NE rentabilno ovo cu odgovoriti sa narodnom izrekom"Sila Boga ne moli",sluzi svrsi ali je NEISPLATIVO,kada sracuna se koliko se investira i koliko se dobije.Pojasnjenje sam opisao.
JA ne znam šta to znači u ovom primjeru da sila Boga nemoli :? Kad već nema analize NE rentabilnosti da vidimo kako to izgleda na terenu.

Treba svakako napomenuti da ova pološka je za stacionara ,nije namjenjena za selenje.

Šta kažu rezultati ( ne) rentabilnosti krenut će mo od uzimljavanja;
- 6 boxova = 6 matica zlatna rezerva teško je u novcu izraziti ali evo po mojim cijenama 6x15=90 km
- u proljeće do bagrema izvadi se najmanje 3 LR okvira legla 6x3=18 x15 =270 km
- medobranje, ove godine 25 kg meda x 18 km = 450 km
- uzgoj matica 6x6 turnusa 36 komada ( minus 30%) 20 x 15 km = 300 km

Ukupno izraženo u novcu (ne) rentabilnost iznosi 1110 km.
Troškovi neka iznose 30 % a nisu toliki ,ostane 777 km

Jedna proizvodan zajednica ko radi med , polen i propolis teško da može profitirat 500 km plus troškovi održavanja

Kada bi se fokusirali samo na uzgo matica , banka matica, i ispomoć proizvodnim zajednicama rentabilnost je više nego 1001%

Koliko se investira; KAzat će mo da startamo poslije bagrema sa naseljavanjem i možemo reci da prva godina nije rentabilna , pa tako je i sa standardnim košnicama u prvoj godini , kada se ulaže!

Ako poredimo sa ekvivalentom standardni košnica kao ideja za banku matica kao što je i pitanje bilo postaljeno
Marko je napisao/la:Senade, spominješ banku matica, molio bih malo više o tome ,
vidjet ćemo da je 3x jevtinije nego u standardnoj košnici koju bi trebali pregraditi na pola , da bi dobili 6 boxova trebaju nam tri komplet košnice ,

Poslije ovo analiza volio bih da mi kažeš šta bi to bilo rentabilno za mene pa da pređem na taj sistem. Pčelarstvo je postalo preskupo i treba težiti ka rentabilnom pčelarenju.

Svakako da za jedan pčelinjak od 100 košnica dovoljno bi bilo oformiti banku matica na 3 standardna LR pregrađena na pola = 6 matica. JA sam na nekih 30 % zaliha jer ganjam rentabilnost prodajom matica u proljeće,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Ako ispunjava uslove kako može biti NE rentabilno ovo cu odgovoriti sa narodnom izrekom"Sila Boga ne moli",sluzi svrsi ali je NEISPLATIVO,kada sracuna se koliko se investira i koliko se dobije.Pojasnjenje sam opisao.
JA ne znam šta to znači u ovom primjeru da sila Boga nemoli :? Kad već nema analize NE rentabilnosti da vimo kako to izgleda na terenu.

Treba svakako napomenuti da ova pološka je za stacionara ,nije namjenjena za selenje.

Šta kažu rezultati ( ne) rentabilnosti krenut će mo od uzimljavanja;
- 6 boxova = 6 matica zlatna rezerva teško je u novcu izraziti ali evo po mojim cijenama 6x15=90 km
- u proljeće do bagrema izvadi se najmanje 3 LR okvira legla 6x3=18 x15 =270 km
- medobranje, ove godine 25 kg meda x 18 km = 450 km
- uzgoj matica 6x6 turnusa 36 komada ( minus 30%) 20 x 15 km = 300 km
- prodaja matica u proljeće neka bude 3 kom x 15= 45 km i ovo nećemo prikazivati u rentabilnost tek tako da se zna.

Ukupno izraženo u novcu (ne) rentabilnost iznosi 1110 km.
Troškovi neka iznose 30 % a nisu toliki ,ostane 777 km

Jedna proizvodan zajednica ko radi med , polen i propolis teško da može profitirat 500 km plus troškovi održavanja

Kada bi se fokusirali samo na uzgo matica , banka matica, i ispomoć proizvodnim zajednicama rentabilnost je više nego 1001%

Koliko se investira; KAzat će mo da startamo poslije bagrema sa naseljavanjem i možemo reci da prva godina nije rentabilna , pa tako je i sa standardnim košnicama u prvoj godini , kada se ulaže!

Ako poredimo sa ekvivalentom standardni košnica kao ideja za banku matica kao što je i pitanje bilo postaljeno
Marko je napisao/la:Senade, spominješ banku matica, molio bih malo više o tome ,
vidjet ćemo da je 3x jevtinije nego u standardnoj košnici koju bi trebali pregraditi na pola , da bi dobili 6 boxova trebaju nam tri komplet košnice ,

Poslije ovo analiza volio bih da mi kažeš šta bi to bilo rentabilno za mene pa da pređem na taj sistem. Pčelarstvo je postalo preskupo i treba težiti ka rentabilnom pčelarenju.

Svakako da za jedan pčelinjak od 100 košnica dovoljno bi bilo oformiti banku matica na 3 standardna LR pregrađena na pola = 6 matica. JA sam na nekih 30 % zaliha jer ganjam rentabilnost prodajom matica u proljeće,
JA ne znam šta to znači u ovom primjeru da sila Boga nemoli :? Kad već nema analize NE rentabilnosti
To znaci ako se nije vidjelo bolje ili se nezna onda je i ovo dobro!
Treba svakako napomenuti da ova pološka je za stacionara ,nije namjenjena za selenje.
Radi toga ti i govorim da je neretabilna
Troškovi neka iznose 30 % a nisu toliki ,ostane 777 km

Jedna proizvodan zajednica ko radi med , polen i propolis teško da može profitirat 500 km plus troškovi održavanja

777 km=385 eur x 100 kosnica= 38 500 EUR racunica je jednostavna
Kada bi se fokusirali samo na uzgo matica , banka matica, i ispomoć proizvodnim zajednicama rentabilnost je više nego 1001%
Zasto ne i polen i med,kada se vec moze?
Jedna proizvodan zajednica ko radi med , polen i propolis teško da može profitirat 500 km plus troškovi održavanjaUpitna je tehnologija kojom se radi!
Poslije ovo analiza volio bih da mi kažeš šta bi to bilo rentabilno za mene pa da pređem na taj sistem. Pčelarstvo je postalo preskupo i treba težiti ka rentabilnom pčelarenju.

I Prije te analze sam ti rekao da ovu polosku okrenes ,tj da joj napravis otvore na bocnim stranama!Mozes i okvir LR okrenuti okomito da bih dobio visoki okvir plodista(netreba je onda sirupom hraniti)a moze i ovako!a onda moze i vise od rentabilne tehnologije!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ostecena matica

Post Postao/la sahista »

Kad pogledam ove cijene pcelinjih proizvoda,,otprilike poznavajuci standard zivota u BiH,onda je pcelarstvo najisplatnija djelatnost u BiH.Jos kad se tome dodaju razni podsticaji,ni sam ne znam gdje je kraj price.Tek sada shvatam zasto ljudi(cast izuzetcima),ni u slucaju ATL-a nedaju prici pcelinjaku.Ljudi krampaju citav dan za nesto vise od cijene jedne kile meda.Moj dobar prijatelj koji je hirurg,covjek koji je zavrsio dva fakulteta,prica tri strana jezika,ima platu 2200 maraka,dok to Senad(svaka cast),zaradi na nekakve dva oplodnjaka.Upravo zbog uvakvih cijena(nemam nista protiv),dolazi do situacije da ne znas gdje ces kupiti dobar med i dobru cistu sljivu :wink: .Ako mogu biti iskren,uvjek mi je islo na zivce kukanje pcelara,ispade da su oni vise ugrozeni nego neke druge socijlne klase u BiH,koje zive u apsolutnom siromastvu.I sam sam ove godine u plusu,u situaciji gdje je njjeftinija kosnica oko 130 eura a kila meda,da se udaris u guzici ako ga prodas na vratima za 15 a na veliko za 7-8 maraka.Neka trazi svako svoju rentabilnost.
Sto se tice ostecenih matica,imao sam i toga(moja greska),u mom slucaju :D ,pcele su kao i prije mnogo godina to osjetile,povukle maticnjake tihe smjena,same zamjenile maticu,ja sam kasno primjetio pa nisam iskoristio te maticnjake.Ko mi pocetnici...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:.Moj dobar prijatelj koji je hirurg,covjek koji je zavrsio dva fakulteta,prica tri strana jezika,ima platu 2200 maraka,dok to Senad(svaka cast),zaradi na nekakve dva oplodnjaka..
JA bih se rado mjenjao za mjesečnu platu od 2200 km x 12 =26400 a Senad ako bude dobra godina opet osta fiksno sa dva oplodnjaka :/
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ostecena matica

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la:.Moj dobar prijatelj koji je hirurg,covjek koji je zavrsio dva fakulteta,prica tri strana jezika,ima platu 2200 maraka,dok to Senad(svaka cast),zaradi na nekakve dva oplodnjaka..
JA bih se rado mjenjao za mjesečnu platu od 2200 km x 12 =26400 a Senad ako bude dobra godina opet osta fiksno sa dva oplodnjaka :/
Za njegovu profesiju mizerna plata.Lijepo je kad pacijenti prezive ili bolest bude izlijecena,problem nastaje kada pacijenti umiru na hiruskom stolu,a medju njima ima i djece.Tu ne pomazu ni tvoji ni moji pcelinjiu proizvodi.Drzi se ti kineske igle,jer te smatram pametnim pcelarom i perfeknim trgovcem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Drzi se ti kineske igle,jer te smatram pametnim pcelarom i perfeknim trgovcem.
Pozdrav.
JA imam vlastitu iglu, ce-ha igla , a što se tiče trgovine kod mene nije daj da se proda ,kod mene je više od same trgovine.
Mogu ti reć da sam slab trgovac. Da mi nije savjesti znao bi ja biti perfektan trgovac .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ostecena matica

Post Postao/la sahista »

senad je napisao/la:
sahista je napisao/la:Drzi se ti kineske igle,jer te smatram pametnim pcelarom i perfeknim trgovcem.
Pozdrav.
JA imam vlastitu iglu, ce-ha igla , a što se tiče trgovine kod mene nije daj da se proda ,kod mene je više od same trgovine.
Mogu ti reć da sam slab trgovac. Da mi nije savjesti znao bi ja biti perfektan trgovac .
Hm,ako se ne varam,nekad se je pisalo o pcelinjem otrovu,gdje si ako se ne varam rekao nesto u fazonu,treba mi jos ovo pa imam sve sto moze ponuditi jedan pcelar.Pa sada da li je do trgovine i prodaje,to ti treba da znas. :wink: .U svakom slucaju to ne radis iz hobija.Da nebi bilo zabune,sposoban si za to,covjek ako nesto radi i treba da zaradi,pocinjem od samog sebe.
P.S..jel i ta igla na prodaju... :mrgreen:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad »

Da , da samo mi fali pčelinji otorov da budem kompletan pored OAZE i igle, ali trenutno ,moReš mislit nudim besplatne pčelinje ubode . Ponuda i trgovina nije isto. Koliko sam samo polena podjelio d a nisam zaradio ni fening kao i drugih pčelinjih proizvoda a o donacijama d a i ne govorim

Sve igle koje sam napravo otišle su na poklon , Planiram tu iglu patentirat ,otom potom!

U Svjet pčelarstva turaju nos stolari , obućari i ini profiteri kako reče jedan naš član foruma, uglavno se trguje ,

Negdje na nekom vozilu pročitah ovako "JA NISAM TRGOVAC JA SAM PČELAR"

Iskreno planiram da otvorim neke trgovine u dogledno vrijeme , da počnem s a otkupom svih pčelinjih proizvoda i tu će već biti trgovina jer morat ću možda da prodjem proizvod sumljivog kvaliteta, bez garancije.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite