Ostecena matica

Pčelarski razgovori
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ostecena matica

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Da , da samo mi fali pčelinji otorov da budem kompletan pored OAZE i igle, ali trenutno ,moReš mislit nudim besplatne pčelinje ubode . Ponuda i trgovina nije isto. Koliko sam samo polena podjelio d a nisam zaradio ni fening kao i drugih pčelinjih proizvoda a o donacijama d a i ne govorim

Sve igle koje sam napravo otišle su na poklon , Planiram tu iglu patentirat ,otom potom!

U Svjet pčelarstva turaju nos stolari , obućari i ini profiteri kako reče jedan naš član foruma, uglavno se trguje ,

Negdje na nekom vozilu pročitah ovako "JA NISAM TRGOVAC JA SAM PČELAR"

Iskreno planiram da otvorim neke trgovine u dogledno vrijeme , da počnem s a otkupom svih pčelinjih proizvoda i tu će već biti trgovina jer morat ću možda da prodjem proizvod sumljivog kvaliteta, bez garancije.
Nisam ovaj zadnji post citirao da bih odgovorio nego da upitam šta je to uspjeh.Umjesto odgovora koji svako može tumačiti po svom nahođenju, a tema bi bila izuzetno
široka , navest ću par primjera šta je bio uspjeh . Kad sam bio dijete pedesetih i šesdesetih godina u gradovima je radio jedan član porodice, a na selu gotovo niko .Za prve je
uspjeh bilo svaki mjesec uraditi nabavku "fasungu" u brašnu , šečeru i soli, a za druge imati puno djece (kao i kod prvih) jer je trebalo puno radnika . Ko nije imao svoje žito,
nije imao kruha , ako nije imao životinje, nije imao ni mesa ni mlijeka . Na selu bez konoplje , nije imao odjeće i da ne idem dalje jer ću otići daleko. Dobro znam kad je bio
uspjeh nabaviti radio , pa poslje TV , fiću koji se uzimao na dvojni kredit (a na kredit se uzimalo i prethodno nabrojano). Za jednu generaciju je uspjeh bio imati tene, a da
bi mladići imali bijele na plesu , doslovno su ih krečili. Standard je rastao pa je uspjeh za roditelje bio da im djeca što bolje završe školu zatim fakultet i postanu inžinjeri
doktori itd. Vremena su se promijenila i ušli smo u kapitalizam, a sada je na sceni možda njegov najgori oblik "liberalni kapitalizam". Uspjeh se mjeri jedino novcem .Tko
zaradi novac na bilo koji način on je uspješan, a tko nemože, on je neuspješan. Ako pogledamo pčelarstvo u USA , tamo su nauspješniji pčelari koji idu na bademe . Zarade
na oprašivanju i na medu. Jedan dio zarade moraju dati za paketne rojeve jer nemaju pčele početkom sezone. Razlog je što ih uguše, pobiju, jer im se neisplati držati
(hraniti) pčele za zimu. Svo bogatstvo ovoga svijeta ide za mali broj najbogatijih ljudi, a oni nam prodaju fore o putovanju na druge, daleke planete ; o produžetku života
do besmrtnosti. o tome da nam je zdravstvo produžilo život, kako bi nam uvalili vakcine koje će smanjiti broj ljudi. Istovremeno najdugovječnije osobe nisu ni vidjele
ljekara. Da se vratim na pčelarstvo ! Da je tako dobro ovdje , zar nebi lako prihvatili Lijanovićeve uslove , pa uzeli te poticaje . Možda je u BiH med najskuplji (gledajući
bivše jugo prostore ) . Nije to bez razloga, jer do meda je teško doći , a ja neznam kad bi se ko mogao pohvaliti cijelom sezonom. Nebi đaba pisao Ekrem onakvo pismo
Lijanoviću. Što se tiče pčelinjeg otrova, od zajednice koja ga skuplja i koja ima puno izletnica ne može se očekivati ništa drugo. Ko voli nek izvoli, a malo je onih koji to
rade (valjda neznaju ili ne mogu skontati šta je dobro).
Nemojte ljudi upoređivati uslove u BiH i u razvijenim zemljama bilo gdje. Ovdje moraš sve sam , ako nemaš novca moraš uložiti nekretninu, život, obitelj, a kad nešto
radiš svako gleda da ti uzme, bez obzira jesi li u plusu ili minusu . Imam poznanika koji crnči po cijeli dan i zbog promjene uslova poslovanja ulazi u gubitak. Ne dozvoljava
mu se da proglasi stečaj.
Divim se Senadu jer iza njega stoje godine napredovanja i odricanja. Blašku jer je u stranoj zemlji uspio postati profesionalac u onome što voli ( čudim se kako uspijeva
pratiti forume , pa i odgovarati na pitanja, a ja sam odustao da postavim neka, bit će vremena u zimu ). Drago mi je bilo pročitati i o uspjehu Šahiste kod oprašivanja,
pa i o svakom drugom uspjehu , a žao mi pročitati kad nekom krene loše . Na kraju, moj uspjeh je ono što ostavljam iza sebe, a to su djeca . U današnjem svijetu uspjeh
je kad su djeca normalni ljudi , ne drogiraju se , ne mrze nikoga , imaju svoju djecu pa tako produžavaju život i nama koji polako podvlačimo crtu ispod sume koja se
naziva "moj život". Ako se ovo čini možda tugaljivo, vjerujte nije, čvrsto sam na zemlji . Po današnjim kriteruijuma najuspješniji ljudi su kriminalci, jer su svi najbogatiji
ljudi uglavnom tako počeli, a ako vam neko kaže da je puno radio da zaradi milione maraka ili dolara, rado bih pitao ko to može zaraditi svojim radom ? Za iskoristiti tuđi
rad može se iskorištavanjem, malim plaćama ili nikakvim ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ostecena matica

Post Postao/la medonosa »

Pozdrav Zvones samo pitaj,zahvaljujuci mobitelu navratim nekada u duvan pauzi na Forum 8)
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ostecena matica

Post Postao/la balasevic »

Po ovim postovima vidim da su u BiH sve bogati pcelari samo mi nije jasno zasto vozaju auta od hiljadu dvije maraka,bit ce da im se mercedesi nesvidjaju ljudi netreba da vas zavara cjena meda 15 KM treba doci do tog meda ja sam se uvjerio kao pocetnik u to.Kako sam se uvjerio lahko odradim sve po propisu uzmem pcele svu novu opremu odradim sve moguce dezinfekcije i onda uocim ATL u kosnici zasto zbog tamo neke budale u koje je kosnica uginula od ATL-a i on ostavio godinu dana takvu kosnicu i u mene pcele to pokupe.I ja koji sam nabavio tri kosnice i sve ostalo kostalo me je 1000KM i sad moram unistiti pcele gdje sam ja ngdje cisti minus tako da netreba da zavara ova cjena od 15KM kilogram jer tezak je put do tog kilograma u BiH.Pcelarstvo sam zavolio i neplaniram posustati nakon par neuspjeha,ovo sam iznio zbog toga da kazem da je med kod nas "skup" zato sto nas nasa ljepa drzava nije zastitila od budala i kriminalaca pa se nemoze lahko doci do tog skupog meda.pozz za sve i medno
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Ostecena matica

Post Postao/la senad grudic »

Kolega balasevicu- nikad niko nije rekao da je pcelarstvo ;JEFTINO: jer ako pogledas istoriju ko se bavio pcelarstvom to su uglavnom bili :svecenici,
ucitelji, profesori......Znaci nikad siromaci ili je to bilo sa trnkama od loze sto znaci uvjek je bilo koliko para - toliko muzike.
Ne zelim da me pogresno svatis ni ti ni bilo ko ali nigdje nije lahko do kile meda radilo se to o Bosni,Njemackoj ili Svedskoj jer sve ima svoju cijenu.
Pozdrav i zdravi i medni bili ma gdje se nalazili - Senad Grudic
Senad Grudic
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ostecena matica

Post Postao/la pot »

Nije nigdje lahko do kilograma meda to je ok, ali ako vam je to hobi i nije problem, ako je godina loša još kad n.p.r imate platu nkoliko hiljada eura to se brzo zaboravi a u suprotnom slučaju neću ni pričat tu mi u BiH dobro znamo...
Pozdrav....
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ostecena matica

Post Postao/la balasevic »

upravo tako kolega pot
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite