Problem sa postoljem

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Problem sa postoljem

Post Postao/la cerex »

Danas kad sam dosao sa posla imao sam sta i vidjeti,postolje sa četiri društva se prevrnula i pčela mali milion.Vjerovatno zbog velike količine kise koja je sinoc pala i raskvasila zemljište, naravno i kosnice su otežale od meda i eto belaj.Posto sam početnik i nije mi ni na um pala mogućnost da pločice koje sam postavio ispod cijevi nosača neće izdržati teret košnica .Pčele sam nekako uspio vratiti nazad uz priličan broj uboda,prestao sam brojati kad je prešlo pedest i interesuje me šta je sad najpametnije uraditi?Kako da znam jesu li matice stradale,trebali vrcati med ili sačekati još?Nakon što sam vratio pčele na postolja, pčele su se smirile i ušle u košnicu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la senad »

Osiguraj postolja dobro .

Uđi u košnice sa ciljem da utvrdiš kakvo je stanje sa maticama, ostalo je sve sporedno.

U koliko ti med poklopljen 2/3 možeš vrcat alije blje još malo sačekat , u koliko nije poklopljen med onda je bolje duži period sačekat da ga pčele isfiltriraju ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la balasevic »

ovo je i losa i dobra vjest kolega losa zbog toga sto vam se je to desilo a dobra jer ima mda dok postolje nije moglo izdrzati. Eh da je samnom bar tako u mene postolje kad bi svaka zajednica donjela 300kg opet mu nista nebi moglo :D :D :D pozz kolega i medno
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la sahista »

slika
Ovako izgleda kod mene postolje za 4 kosnice.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la cerex »

Kod mene je isto takvo postolje samo sto nisam stavio kvalitetnu podlogu ispod nogara i desilo se, da se je stalak prevrnuo jer je nakon kise jedna strana vise utonula u zemlju od druge. Čekam lijepo vrijeme pa cu vidjeti da to malo bolje saniram jer su neki sanduci od pada ispali iz vinkla.Sitnica ali napravila mi je samo takav problem.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la balasevic »

kod mene je slicno kao kod sahiste samo sto na svakoj strani imam po jednu nogi i zo sam zabetonirao tako da nema sanse da se pomjeri
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la cerex »

Čitao sam o radnjama koje je potrebno uraditi prilikom premještanja pčelinjaka na veće udaljenosti ali nisam uspio pronaci informacije o tome da li prilikom premjestanja kosnica za jedan metar ispred postojećih i spustanja postolja za nekih 20 cm u odnosu na prethodnu visinu treba isto postupati kao i kod seobe na vece udaljenosti?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Problem sa postoljem

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Čitao sam o radnjama koje je potrebno uraditi prilikom premještanja pčelinjaka na veće udaljenosti ali nisam uspio pronaci informacije o tome da li prilikom premjestanja kosnica za jedan metar ispred postojećih i spustanja postolja za nekih 20 cm u odnosu na prethodnu visinu treba isto postupati kao i kod seobe na vece udaljenosti?
Ostavi isti raspored košnica i premještanje uradi naveče ne bi trebalo biti veće pometnje. Jedan metar naprijed,nazad lijevo, desno u istom rasporedu košnica nije neki probem brzo će pčele preračunat odstupanje i prilagodit se novoj situaciji, ako koja i zaluta u susjednu košnicu tvoje su.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite