Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Pčelarski razgovori
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la senad »

AdoAdo76 je napisao/la:pozdrav-pocetnik sam-danas vidio da mi pcele unose vece kolicine polena u kosnicu,zanima me da li ce motivisati maticu da polaze jaja i kakve su sanse da te larve prezive sa obzirom da je januar i da se temparature mogu spustiti ispod 0 i sta uraditi ako matica polozi jaja?
Ado dobro nam došao i de otiđi upod forum da se upoznao pa napiši koju riječ , veoma je važno znati lokaciju,
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/viewforum.php?f=37

Imaš opciju upod forumu da otvoriš svoj dnevnik bi će ti lakše ,uvjek se možeš vratiti na svoje radove ,
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/viewforum.php?f=28

Što se tiče aktvinosti pčela pusti te ih neka rade svoj posao . SAda se ne može ništa učiniti, ako i nemogu pokrivati dio legla u slučaja da budu niske temperature važno je d a imaju hrane. U najgorem slučaju ako to legla i strada ništa to nije pčele se izbore i sa mnogo težim situacijama:

Ništa ne diraj ,nemoj čačkat ako nisi siguran u zalihe hrane dodaj pogaču , odozgo dobro utopli sa novinskim papirom i mirno spavaj. I raniji godina je bilo legla u ovo vrijeme .

Glavni problem bi bio samo potrošanj hrane ako nema dovoljno sa pojavom legla . U svakom slučaju sa 8-10 kg hrane pčele mogu dočekat mart .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la ELMIR »

Zanima me dali sad da stavim pogace pcelama bio stavio i posle curit i ih izbacio bas me zanima sta bi sad uradio opet!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la senad »

ELMIR je napisao/la:Zanima me dali sad da stavim pogace pcelama bio stavio i posle curit i ih izbacio bas me zanima sta bi sad uradio opet!
Pogače ne smiju curiti, ako si sam pravio onda popravi gustoću .

Nemoj otvarati pogaču po cijeloj dužinii niti praviti trake , dovoljno je samo da žiletom po jedna rez u razmaku od po 5 cm poprečno uodnosu na satonoše i nesikiraj se.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la ELMIR »

Pogace nisam pravio kupovo sam ih a pokusacu tako hvala ti na odgovoru!
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la balasevic »

ja otvorim pogacu po cjeloj povrsini i nemam problema pogace su pipove nekako plus tako nezelim nikoga reklmirati vec ja ih koristim i pcele ih dosta dobro prihvataju a dok malo stanem na "noge" onda planiram il dovoljne kolicine ostaviti mislim visak meda da nemoram dodavati pogace il praviti pogace sam pa dodavati.Za sad i ove dobro sluze pcele se nezale nemogu haha malo sale
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite