Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Pčelarski razgovori
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

Pozdrav,

Novi sam na forumu (tek prijavljen), pa bih prvo da pohvalim administratora za ovakvu ideju foruma, zaista se mnogo moze nauciti.

Kao sto moj nik glasi ja sam Edin i imamo 20 godina :)
Premlad za pčelarstvo, ali to me zaista interesuje odavno i vjerovali ili ne, ne moze proci ni jedan dan da ne citam nesto o pcelama ili gledam video materijale. Znam da je sad ovo vecini veoma dosadno i da nece cak ni procitati a pogotovo pomoci oko realizovanja mog pocetka. Kao sto rekoh procitao sam mnogo literature, ali praksa je praksa koje nikad nisam imao i jednostavno bi zelio da krenem sve iz pocetka pa da mi "neko" ko je hajmo reci voljan pokaze (usmjeri me sta mi je prvo raditi).
-Veoma sam vjest sa radom oko drvenih predmeta pa bi ovom prilikom da pitam gdje da nabavim skicu kako se detaljno pravi kosnica sa tacnim mjerama kao i gdje ste vi nasli materijal? Znam da cu dobiti odgovore otiđi stolaru i napravi, ali stolari su druga prica ovdje u mom kraju ;)
-Nakon toga interesuje me da li je ikako vrijedno pcelariti ako je tako "varoa destruktor" rasirena da sve ubija? Da li to steti medu ili nama?
-Gdje kupiti drustvo sa maticom (volio bi da mi neko detaljno iz pocetka objasni neke stvari). KRENUO BI NAJVJEROVATNIJE SA JEDNOM ILI DVIJE KOSNICE PA DA SE UCIM, STA VI NA TO MISLITE?

Veliki pozdrav za sve pčelare, kao i administratoru, kojeg molim da ako sam promasio mjesto ili nesto pogresno uradio da ispravi.

Unaprijed zahvalan svima.
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

Evo da olaksam da ne pisete mnogo, za pocetak najvise me interesuje skica i dimenzije za pravljenje kosnice i gdje naci materijal, to jest repromaterijal (kupiti) i kod koga ako mi mozete preporuciti? Da li ima neko ko to dostavlja brzom postom? Koliko se krecu cijene rojeva- drustva jednog i koliko broje odprilike pcela?

Pozdrav
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Asim »

Prvo kao prvo moraš dati svoju lokaciju a onda ide sa savjetima kako ko stigne od početnika do profesionalaca pa i samo kritičara , prema tome naprijed
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

Asim je napisao/la:Prvo kao prvo moraš dati svoju lokaciju a onda ide sa savjetima kako ko stigne od početnika do profesionalaca pa i samo kritičara , prema tome naprijed
Da, vidis prijatelju to sam zaboravio napisati.

Napisao sam godine i ime a mjesto nisam. Mjesto je Konjic (mali gradic izmedju Mostara i Sarajeva), uglavnom hercegovacko neretvanski kanton.

Najvise me sad interesuje kupovina prvog drustva sa maticom, kao i pravljenje kosnice (repromaterijal) gdje da kupim.

Hvala na odgovoru.

pozdrav
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la mirsad »

POZ
Mladi kolega dobro nam dosao.
Moj prijedlog je da potrazis nekog pcelara iz okoline
da bi ti pokazao prve korake u pcelarstvu.
Jer je jako tesko krenuti samo sa teorijom.
SRETNO

MK
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

mirsad je napisao/la:POZ
Mladi kolega dobro nam dosao.
Moj prijedlog je da potrazis nekog pcelara iz okoline
da bi ti pokazao prve korake u pcelarstvu.
Jer je jako tesko krenuti samo sa teorijom.
SRETNO

MK
Mirsade hvala ti puno na savjetu. Tako ce aBd i biti.

Pozdrav
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la pot »

Drago mi je da nisam jedini iz Konjica zvanično :).
Pozdrav...
pile745
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sij 2013, 20:12
Lokacija: Šije-Tešanj BiH

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la pile745 »

Pozdrav Edine i mnogo sreće i uspjeha u pčelarstvu. Što se tiče početka moj savjet ti je da nađeš starijeg i iskusnog kolegu jer zaista u pčelarstvu teško možeš teoriju prevesti u praksu.Pošto sam i sam početnik kreno ove godine da nisam igrom slučaja kupio pčele od dobrog čovjeka i pčelara vjeruj da bi već do sada napravio mnogo grešaka i propusta.A što se tiče sanduka i ramova ma pusti to za početak ljudima koji se tim bave jer praviti par košnica stvarno nemaš nikakvog računa.
Ako pametni uvjek budu popuštali svjetom će zavladati luđaci.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav mladi kolega. Da nepametujemo puno. Ti iz Konjica, kolega Pot, stari pcelarski lisac takodje.
Dva i dva su cetriri.
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

Pot, pa konjicana ima i na kraju svijeta, drago mi je da si se javio :)

Pile745 hvala ti mnogo na savjetu, to i jest bit svega ocigledno, jer nema nista sam, sve je do pcelara da li ce ti prenijeti znanje ili ne :) hvala jos jednom.

Kreso takodje hvala na podrsci, pa valjda ce pomoci ko mogne :)

Pot odkad se ti bavis pcelarstvom, koje si god? kako ide kod tebe ? :)

pozdrav svima
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la pot »

Sve ce mo to rjesit jednog finog I kisovitog dana pred ili u baru jer tu ti pcelari ispijaju kafe,
Nemam sad puno vremena tj. nemam slobodnog uopste ali sad ti je vazno da citas I citas... da imas sta da pitas.
Naravno pitaj I na ovaj nacin svi mi ovdje na forumu trazimo neke informacije I pitamo i neko uvjek odgovori, maj mjesec mi je pretrpan ali bit ce vremena.
Mislim da sam vidio kod Zoke da ima kosnica koliko su neznam, juce sam kod jednog majstora koji je meni pravio sanduke vidio da ima kosnica a neznam za cijenu jer I ja sam pravim kosni ce za sebe pa kad nemogu stici onda trazim pomoc, kod mene je debljina daske malo deblja od standarda pa mi I to malo stvara problem ali dobro je. Rojeva ces moci kupiti koliko hoces to pcelari uvjek prodaju, moj savjet ti je za ovu godinu nemoj puno cak mozda samo jedno drustvo jer si se kasno ukljucio pa cisto da znas o cemu se radi. Pazi od koga nadavljas pcele!!
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la senad grudic »

Pozdrav Edine!
Dobro nam dosao na forum i dugo ostao. To sto pises da si mlad ali da zelis da pcelars nije neka greska jer ima i puno, puno mladjih.
Kolege sa foruma ce ti pomoci (kao i ja licno) ali ti si taj koji mora prvo da stekne neko predznanj tj. da procitas dosta literature.
Ovdje na forumu ima dosta toga sto trebas da procitas jer vecina tvojih pitanja koje si postavio ima odgovor vec napisan samo treba
malo truda da se pronadje.Kolege su ti predlozile a ja ih podrzavam da nadjes iskusnijeg pcelara za mentora pa polako. Kasno si se javio
ovdje na forum (sezona je uveliko krenula) pa ljudi nemaju vremena. Stupi u kontakt s njima, pcelarsko odjelo i pitaj ih za pomoc. Vjeruj
mi svaki dan sto provedes sa pcelarom na pcelnjaku bolje ti je od bilo koje knjige. Radi i gledaj i kradi znanje jer nekad i uz najbilju
volju mentor preskoci nesto jer on nezna koliko ti znas. Izvini na velikom pisanju i samo da ti skrenem paznju da si meni poslao poruku
umjesto administratoru (jer smo imenjaci) zato se ja uvjek i potpisujem kao Senad G. bas radi raspoznavanja.
Nek ti je sretan i bericetan pcelarski zivot zeli ti Senad G.iz danas kisne i hladne Svedske
Senad Grudic
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

pot je napisao/la:Sve ce mo to rjesit jednog finog I kisovitog dana pred ili u baru jer tu ti pcelari ispijaju kafe,
Nemam sad puno vremena tj. nemam slobodnog uopste ali sad ti je vazno da citas I citas... da imas sta da pitas.
Naravno pitaj I na ovaj nacin svi mi ovdje na forumu trazimo neke informacije I pitamo i neko uvjek odgovori, maj mjesec mi je pretrpan ali bit ce vremena.
Mislim da sam vidio kod Zoke da ima kosnica koliko su neznam, juce sam kod jednog majstora koji je meni pravio sanduke vidio da ima kosnica a neznam za cijenu jer I ja sam pravim kosni ce za sebe pa kad nemogu stici onda trazim pomoc, kod mene je debljina daske malo deblja od standarda pa mi I to malo stvara problem ali dobro je. Rojeva ces moci kupiti koliko hoces to pcelari uvjek prodaju, moj savjet ti je za ovu godinu nemoj puno cak mozda samo jedno drustvo jer si se kasno ukljucio pa cisto da znas o cemu se radi. Pazi od koga nadavljas pcele!!
Hvala prijatelju, vazi.

Znam da ih ima na mnogo mjesta kupiti ali znam i ja da kasno pocinjem. Tako sam i mislio da uzmem jedno drustvo pa probam polako. Bit ce nesto valjda :)

Sto se tice kupovine kad htio ukljucit cu Vas sve .heheheh

Pozdrav za Konjicana
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

senad grudic je napisao/la:Pozdrav Edine!
Dobro nam dosao na forum i dugo ostao. To sto pises da si mlad ali da zelis da pcelars nije neka greska jer ima i puno, puno mladjih.
Kolege sa foruma ce ti pomoci (kao i ja licno) ali ti si taj koji mora prvo da stekne neko predznanj tj. da procitas dosta literature.
Ovdje na forumu ima dosta toga sto trebas da procitas jer vecina tvojih pitanja koje si postavio ima odgovor vec napisan samo treba
malo truda da se pronadje.Kolege su ti predlozile a ja ih podrzavam da nadjes iskusnijeg pcelara za mentora pa polako. Kasno si se javio
ovdje na forum (sezona je uveliko krenula) pa ljudi nemaju vremena. Stupi u kontakt s njima, pcelarsko odjelo i pitaj ih za pomoc. Vjeruj
mi svaki dan sto provedes sa pcelarom na pcelnjaku bolje ti je od bilo koje knjige. Radi i gledaj i kradi znanje jer nekad i uz najbilju
volju mentor preskoci nesto jer on nezna koliko ti znas. Izvini na velikom pisanju i samo da ti skrenem paznju da si meni poslao poruku
umjesto administratoru (jer smo imenjaci) zato se ja uvjek i potpisujem kao Senad G. bas radi raspoznavanja.
Nek ti je sretan i bericetan pcelarski zivot zeli ti Senad G.iz danas kisne i hladne Svedske

Prijatelju hvala za dobrodoslicu. Hvala i za savjete koji su jako korisni i mislim da je tako najbolje u praksi se najbolje uci.

Sto se tice poruke, ma to nema nikakve veze, vidim da Ste iskusni i imate mnogo odgovora (postova) pa sam zbog tog i poslao.

Hvala jos jednom, sretan i do kraja zivota bericetan pcelarski zivot zeli Vam Edin iz suncanog Konjica, sad ce 30 stepeni hehehe ;)
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la pot »

Kreso je napisao/la:Pozdrav mladi kolega. Da nepametujemo puno. Ti iz Konjica, kolega Pot, stari pcelarski lisac takodje.
Dva i dva su cetriri.
:) :)
Pa eto star jesam teškog srca priznajem ali nisam neki lisac....
Pozdrav... :)
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

pot je napisao/la:
Kreso je napisao/la:Pozdrav mladi kolega. Da nepametujemo puno. Ti iz Konjica, kolega Pot, stari pcelarski lisac takodje.
Dva i dva su cetriri.
:) :)
Pa eto star jesam teškog srca priznajem ali nisam neki lisac....
Pozdrav... :)
hahahahaha, malo raja zezaju :)
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Edine,dobrodošao nam.Konjic,to je prava raja,družio sam se s ljudima iz tog divnog gradica u mladim danima dok me žena nije svezala :-D Ja sam isto početnik,lani sam dobio dobro društvo od prijatelja iz BiH. Trenutno imam 3 društva i svakim danom sve više učim.Počmi sa 3-5 društava,zdravih, od dobrog pčelara,čitaj literaturu,gledaj video,al kao što kolege rekoše ,provodi vrijeme sa nekim pčelarom na pčelinjaku,to je najbolja škola.I ,da,što više budi na našem forumu,jer na njemu su pravi ljudi,pravi pčelari koji nesebično pomažu svakom.Meni su puno pomogli i usadili mi ljubav prema pčelama trajno u srce.P.S.Nisi premlad vec savršen za pčelara.Medno!
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Edine,dobrodošao nam.Konjic,to je prava raja,družio sam se s ljudima iz tog divnog gradica u mladim danima dok me žena nije svezala :-D Ja sam isto početnik,lani sam dobio dobro društvo od prijatelja iz BiH. Trenutno imam 3 društva i svakim danom sve više učim.Počmi sa 3-5 društava,zdravih, od dobrog pčelara,čitaj literaturu,gledaj video,al kao što kolege rekoše ,provodi vrijeme sa nekim pčelarom na pčelinjaku,to je najbolja škola.I ,da,što više budi na našem forumu,jer na njemu su pravi ljudi,pravi pčelari koji nesebično pomažu svakom.Meni su puno pomogli i usadili mi ljubav prema pčelama trajno u srce.P.S.Nisi premlad vec savršen za pčelara.Medno!

Prijatelju,

Hvala ti puno na podrsci, evo uskoro sad na ljeto cu poceti i ja da pcelarim. Sad i vrijeme nije bas nesto zadovoljavajuce, pa cim malo sunca dobrog udari idem u kupovinu drustava i kosnica :)

Sve je to super sto si rekao, samo ovdje su izgleda sebicni mnogi (ne na forumu, nego u mom gradu). Cak se jedan covjek javio ovdje na forumu (Konjicanin) koji bi pomogao, a ostali i sto ih licno znam samo okolisaju i izbjegaju situaciju (KAO DA ONI NIKAD NISU BILI POCETNICI I KAO DA NJIMA NIKO NIJE NISTA POKAZAO DA IH NAUCI). ZANIMLJIVO .

Nema veze, kao sto ti kazes imam najbolje godine za pcelarenje, pa cu tako i da se edukujem kod jednog veoma poznatog pcelara kako bi ukompletirao sve i poceo napokon nesto sam da radim (oko pcela).

Hvala prijatelju jos jednom, zelim ti puno srece i da se ta drustva pomnoze sa (x20) pa da ih toliko imas ;)

MEDNO
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Edine,prijatelju hvala na lijepim zeljama,sve najbolje ti zelim.Mozda se kolege nece sloziti ali kao i u zivotu,tako i u pcelarstvu zapravo smo najboli ucitelji mi sami,metodom pokusaja i pogresaka.Zelim ti sto vise uspjesnih pokusaja,a sto manje pogresaka.Medno!
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
nerminko
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 04 lip 2013, 10:14
Lokacija: nahvioci

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la nerminko »

veliki pozdrav edine evo imam ja neke skice sam gledao i po njima sam izradio kosnicu oa nadam se da ce i tebi pomoc


http://www.pcelinjak.hr/index.php/Kosni ... onice.html
Avatar
Edin20
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 17:52
Lokacija: Konjic

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la Edin20 »

nerminko je napisao/la:veliki pozdrav edine evo imam ja neke skice sam gledao i po njima sam izradio kosnicu oa nadam se da ce i tebi pomoc


http://www.pcelinjak.hr/index.php/Kosni ... onice.html
Prijatelju, hvala ti puno. Pčelarski pozdrav
nerminko
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 04 lip 2013, 10:14
Lokacija: nahvioci

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la nerminko »

pozdrav kolege moze li malo pomoci ja sam tek prije otprilike 1 mjesec uhvatio roj i stavio u lr i sad gledam rade nose polen unutar sanduka. na pocetku sam davao sirup da krenu, prije 10tak dana sam ubacio jedan ram sa medom

sad me zanima dali trebam jos nesto dodati ili pustiti da rade,
neven
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 21 lip 2012, 15:32
Lokacija: NE Istria

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la neven »

nerminko je napisao/la:pozdrav kolege moze li malo pomoci ja sam tek prije otprilike 1 mjesec uhvatio roj i stavio u lr i sad gledam rade nose polen unutar sanduka. na pocetku sam davao sirup da krenu, prije 10tak dana sam ubacio jedan ram sa medom-sad me zanima dali trebam jos nesto dodati ili pustiti da rade,
Kolega nerminko, svaki prirodni roj koji se skine sa grane je dobra prilika za gradnju novog saća.
Zato novom roju obavezno dajem ramove sa satnom osnovom koje on vrlo dobro gradi.
Takav roj je potrebno pregledati nakon nekog vremena da li je matica počela polagati jaja
i ako nema dovoljno paše , prihraniti sa sirupom.
nerminko
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 04 lip 2013, 10:14
Lokacija: nahvioci

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la nerminko »

hvala na odgovoru ja sam sam izradio sanduke sebi sve komplet napravio i kupio satne osnove postavio kad sam pustio roj dodao sam sirup odmah i nastavio davati sirup par dana a onda sam dao jedan ram sa medom da ako su gladne nek imaju med sad nedajem nista evo par dana pa sad moram otvoriti sanduk da vidim stanje kako napreduju


dali ima neka posebna caka za provjeru legla ili ne
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Početnik želi u pčelarstvo, savjeti? :)

Post Postao/la senad »

nerminko je napisao/la:hvala na odgovoru ja sam sam izradio sanduke sebi sve komplet napravio i kupio satne osnove postavio kad sam pustio roj dodao sam sirup odmah i nastavio davati sirup par dana a onda sam dao jedan ram sa medom da ako su gladne nek imaju med sad nedajem nista evo par dana pa sad moram otvoriti sanduk da vidim stanje kako napreduju

dali ima neka posebna caka za provjeru legla ili ne
Poznavanje Biologije pčela daje odgovore .

AKo ti je matica oplođena unutra onda legla treba da bude u svim stadijima, ako ti je mlada neoplođena matica onda mora proći najmanje 10 dana od momenta izlijeganja da počne sa polaganjem jaja poduslovom da se vrati s oplodnje,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite