Klupko/Klube !

Pčelarski razgovori
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Pozz svima,ev ja cu ovdje da stavim dvije slike klubeta,na temperaturi 7 do 8 stepeni!
Bilo bi lijepo da i drugi uslikaju pa da postavimo,a ako ima neko neke savjete da ,da sta kud kako !

slika

slika
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 12 stu 2009, 21:43, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Sta ovo svi forumasi spavaju zimski san Ccc :P
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

svaka cast,slike su extra...jako drustvo vidi se ima i hrane dovoljno...ostao sam bez teksta.
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Hvala Elmo,drago mi je da si nam i ti obogatio ovaj nas forum,i nadam se da cu od tebe kao i od drugih koji imaju vise iskustva od mene,dosta nauciti o pcelarstvu:)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ermine ako si očistio dobro varou,ako je matica mlada na proljeće pripremi nastavaka , to su bombe, vidi se na slici da im je lijepo i ugodno, hrane imaju, snažna zajednica .

U martu obezbjedi im dovoljno prostora za zaljeganje matice,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senad je napisao/la:Ermine ako si očistio dobro varou,ako je matica mlada na proljeće pripremi nastavaka , to su bombe, vidi se na slici da im je lijepo i ugodno, hrane imaju, snažna zajednica .

U martu obezbjedi im dovoljno prostora za zaljeganje matice,
Sve sam sto se tice lijecenja pcela uradio,samo rezultati koje sam vam rekao o opadanju varoe od OK su isti bili i nakon 15 dana mozda je razlika u 2 ili 3 varoe...DA li ovo mozda znaci da nisam nesto dobro tretirao ili vareo jednostavno nema,A sto se tice matica,ovogodisnje su sve tri tj iz rojevnog nagona matice,ako sam se dobro izrazio....:)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

kako si pripremi OK, koji omjeri
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senad je napisao/la:kako si pripremi OK, koji omjeri
KAo sto svi pripremaju,isto onako kako pise na bocici......
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Kako?
Šta to piše na bočici?



Kod mene ništa nepiše
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senad je napisao/la:Kako?
Šta to piše na bočici?



Kod mene ništa nepiše
Kako nepise??? U mene OK je u prahu tj sitnim zrncima,Zagrebacke proizvodnje,na etiketi sve pise,a isto tako su mi svi rekli pcelari sto sam pricao s njima,a sad je nemam pri ruci da ti doslovno prepisem sta na njoj pise"!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ErminH je napisao/la:
senad je napisao/la:Kako?
Šta to piše na bočici?

Kod mene ništa nepiše
Kako nepise??? U mene OK je u prahu tj sitnim zrncima,Zagrebacke proizvodnje,na etiketi sve pise,a isto tako su mi svi rekli pcelari sto sam pricao s njima,a sad je nemam pri ruci da ti doslovno prepisem sta na njoj pise"!
Ermine izgleda da se mi ne razumijemo ??????!!!!!!

Da ponovim pitanje?

? kako si napravio otopinu OK , znači koliko čega ide,
?koliko šećera,koliko vode ,koliko kristala OK

Nisam te pitao za formulu oksalne kiseline to me neinteresuje!

Interesujemo znači sastav otopine , kakosi ga spravio. POznato je da se prave razni omjeri rastvora OK ..

Znam isto tako da ima i upusto kako napraviti rastvor OK na bočicama koje dolaze iz zagreba i d a na tom upustvu pisalo je da se može tretirati dva puta u razmaku od mislim 15 dana .
Mene interesuje kakosi ti napravio rastvor, ako može da nam opišeš.
Ja sam do sada koristio APIVET Novi Sad sada sam koristio od
Zorka ŠAbac i tu nema nikakvog upustva za spravljanje otopine OK.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senad je napisao/la:
ErminH je napisao/la:
senad je napisao/la:Kako?
Šta to piše na bočici?

Kod mene ništa nepiše
Kako nepise??? U mene OK je u prahu tj sitnim zrncima,Zagrebacke proizvodnje,na etiketi sve pise,a isto tako su mi svi rekli pcelari sto sam pricao s njima,a sad je nemam pri ruci da ti doslovno prepisem sta na njoj pise"!
Ermine izgleda da se mi ne razumijemo ??????!!!!!!

Da ponovim pitanje?

? kako si napravio otopinu OK , znači koliko čega ide,
?koliko šećera,koliko vode ,koliko kristala OK

Nisam te pitao za formulu oksalne kiseline to me neinteresuje!

Interesujemo znači sastav otopine , kakosi ga spravio. POznato je da se prave razni omjeri rastvora OK ..

Znam isto tako da ima i upusto kako napraviti rastvor OK na bočicama koje dolaze iz zagreba i d a na tom upustvu pisalo je da se može tretirati dva puta u razmaku od mislim 15 dana .
Mene interesuje kakosi ti napravio rastvor, ako može da nam opišeš.
Ja sam do sada koristio APIVET Novi Sad sada sam koristio od
Zorka ŠAbac i tu nema nikakvog upustva za spravljanje otopine OK.
Razumio sam ja tebe! nego ti mene ocigledno nisi !

Otupina je sljedeca:

1 dcl destilovane vode + 150 grama secera u prahu (da se brze isopi) + 7 grama OK

Ovo je cistom matematikom dobiveno tj na bocici sto pise kako se spravlja otopina po kojoj vecina spravlja,izracunao sam kolko meni treba i tako sam i napravio,s pcelarom koji to godinama radi .....! valjda si me sad shvatio.... 7 grama je izvagano u apoteci ,najpreciznija vaga (kosta oko 5000 km) Eto toliko pozzzzz,i mislim da sam ispravno napravio otopinu,ali da te pitam nesto:posto u nas bude jako toplih dana,tj toliko topli da se pcele raspuste iz klubeta i da cjeli dan izlijecu iz kosnice,da li bi se moglo nadimit,tj bas me interesuje da li je ostalo varoe??? sta mislis?
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 17 stu 2009, 22:46, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ErminH je napisao/la:
senad je napisao/la:
ErminH je napisao/la:Kako nepise??? U mene OK je u prahu tj sitnim zrncima,Zagrebacke proizvodnje,na etiketi sve pise,a isto tako su mi svi rekli pcelari sto sam pricao s njima,a sad je nemam pri ruci da ti doslovno prepisem sta na njoj pise"!
Ermine izgleda da se mi ne razumijemo ??????!!!!!!

Da ponovim pitanje?

? kako si napravio otopinu OK , znači koliko čega ide,
?koliko šećera,koliko vode ,koliko kristala OK

Nisam te pitao za formulu oksalne kiseline to me neinteresuje!

Interesujemo znači sastav otopine , kakosi ga spravio. POznato je da se prave razni omjeri rastvora OK ..

Znam isto tako da ima i upusto kako napraviti rastvor OK na bočicama koje dolaze iz zagreba i d a na tom upustvu pisalo je da se može tretirati dva puta u razmaku od mislim 15 dana .
Mene interesuje kakosi ti napravio rastvor, ako može da nam opišeš.
Ja sam do sada koristio APIVET Novi Sad sada sam koristio od
Zorka ŠAbac i tu nema nikakvog upustva za spravljanje otopine OK.
Razumio sam ja tebe! nego ti mene ocigledno nisi !

Otupina je sljedeca:

1 dcl destilovane vode + 150 grama secera u prahu (da se brze isopi) + 7 grama OK

Ovo je cistom matematikom dobiveno tj na bocici sto pise kako se spravlja otopina po kojoj vecina spravlja,izracunao sam kolko meni treba i tako sam i napravio,s pcelarom koji to godinama radi .....! valjda si me sad shvatio.... 7 grama je izvagano u apoteci ,najpreciznija vaga (kosta oko 5000 km) Eto toliko pozzzzz,i mislim da sam ispravno napravio otopinu,ali da te pitam nesto:posto u nas bude jako toplih dana,tj toliko topli da se pcele raspuste iz klubeta i da cjeli dan izlijecu iz kosnice,da li bi se moglo nadimit,tj bas me interesuje da li je ostalo varoe??? sta mislis?
ErminH je napisao/la:
senad je napisao/la:kako si pripremi OK, koji omjeri
KAo sto svi pripremaju,isto onako kako pise na bocici......
Ermine brate slatki , ja te lijepo pitam kako si napravio OK

a ti meni odgovraš upravo ovako kao što sam citirao, pa kako ću te razumjeti. :) ))))))

Ovo sada što objašnjavaš već je nešto drugo .
To su parametri koji odgovaraju do 3% OK urastvoru.

Ja koristim 3,5 % i to ove proporcije,
Rastvor oksalne kiseline sastoji se od 600 grama šećera , 0.6 litara vode i 3,5% OK tj. ( 35 grama OK na jedan litar rastvora šećer – voda) Jedan litar rastvora 1:1 dobije se od gore navedeni proporcija šećer-voda.

Zavisno koliko nam treba prilagodimo količinu našim potrebama.

Što se tiče vage ja sam gramsku vagu digitalnu platio oko 25 KM , imao sam priliku d a kupim miligramsku za nekih 35 km ali su ubrzo nestale, svakako d a ću je d a kupim jer mi je potrebna za MM .

Vjerovatno postoje i te takve od 5000 km ove su sasvim dovoljne i jednako su precize kao i ta od 5000 km.


Što se tiče varoe poslije oksalne sigurno da postoji, tos enemože 100 % uništit. Učinkovitost je do nekih 98% tako kažu.

Ako želiš da ujedno imaš prestavu odjelovanju OK svakako da možeš opalit jedan listić kako bi imao određene svoje pokazatelje učinkovitosti OK i kada budeš ima 200 košnica imat ćeš vlastito iskustvo .

Znači to bi bilo isključivo u svrhu nekakvih ispitivanje,nemoj da ti to pređe unaviku na sve košnice da tretiraš poslije OK.

JA isto tako planiram da odradim na par košnica obzirom d a je temperatura bila 14 C i čak planiram da uradim još jedno, podrugi put, tretiranja na par košnica sa OK da vidim kako će se ponašat, Ovo zadnje ne preporučujem tebi , jer ja imam fond pčelinjih zajednica tako da mogu priuštiti sebi taj izazov.

Nema ništa ljepše kad imaš vlastito iskustvo, za mnoge je prednost što sam ja iskren pa ću da objavim rezultate tako d a ih možeš koristiti kao vlastite bez rizika.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Ok ,opalitcu ja jedan listic pa cu vam javit rezultate ,a za cjenu vage ,to sam nako naveo!!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Stvarno sam iznenadjen.Nijedna jednina varoa nije otpala,aaaa,............:):):)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ermine kada nešto radiš i želiš da prezentuješ bilo bi dobro da napraviš uvertiru za taj poduhvat.
Mi kada ovako komuniciramo znamo o čemu se radi, ali ima mnogo onih koji posjećuju forum ,čitaju a nisu se registrovali, i svakako to primjenjuju .
Jedan primjer;
nedavno sam guglao za pcelarstvo-nahl i naletim na forum engleskog govornog područja . Teme su bile oko košnica od stiropola , neko je postavio link foruma pcelarstvo-nahl gdje Hasan opisuje svoju HS košnicu.

DA se vratim tom tvom eksperimentu;
U taj eksperiment ušao si sa ciljem da vidiš kakvo je dejstvo OK,
U Njemačkoj na institutima gdje se ispituje djelovanje raznoraznih lijekova protiv varoe, uvjek na kraju se koristi amitraz kako bi se utvrdila učinkovitost .

Pozzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senad je napisao/la:Ermine kada nešto radiš i želiš da prezentuješ bilo bi dobro da napraviš uvertiru za taj poduhvat.
Mi kada ovako komuniciramo znamo o čemu se radi, ali ima mnogo onih koji posjećuju forum ,čitaju a nisu se registrovali, i svakako to primjenjuju .
Jedan primjer;
nedavno sam guglao za pcelarstvo-nahl i naletim na forum engleskog govornog područja . Teme su bile oko košnica od stiropola , neko je postavio link foruma pcelarstvo-nahl gdje Hasan opisuje svoju HS košnicu.

DA se vratim tom tvom eksperimentu;
U taj eksperiment ušao si sa ciljem da vidiš kakvo je dejstvo OK,
U Njemačkoj na institutima gdje se ispituje djelovanje raznoraznih lijekova protiv varoe, uvjek na kraju se koristi amitraz kako bi se utvrdila učinkovitost .

Pozzz
senade,pa nece niko ko ovdje cita ove stvari i primjenjuje ih ,citati odozdo prema gore nego ce naravno citati odozgo prema dole tj od uvoda teme pa do kraja,jer ja ako sam rekao da cu dimit pcele kao jedan test,on zna ako sam ja rekao da nema nijedne varoe,zna da se radi o tome!
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 19 stu 2009, 14:29, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

senad piše:
Jedan primjer;
nedavno sam guglao za pcelarstvo-nahl i naletim na forum engleskog govornog područja . Teme su bile oko košnica od stiropola , neko je postavio link foruma pcelarstvo-nahl gdje Hasan opisuje svoju HS košnicu.



Senade gdje ovo mogu pogledati.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:senad piše:
Jedan primjer;
nedavno sam guglao za pcelarstvo-nahl i naletim na forum engleskog govornog područja . Teme su bile oko košnica od stiropola , neko je postavio link foruma pcelarstvo-nahl gdje Hasan opisuje svoju HS košnicu.



Senade gdje ovo mogu pogledati.
Hasko,senad ti je vise puta govorio da nastavis odbranu HS kosnica na hrvatskom forumu a ti to nisi uradio ? zasto,nako me intersuje razlog?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

postar je napisao/la:senad piše:
Jedan primjer;
nedavno sam guglao za pcelarstvo-nahl i naletim na forum engleskog govornog područja . Teme su bile oko košnica od stiropola , neko je postavio link foruma pcelarstvo-nahl gdje Hasan opisuje svoju HS košnicu.



Senade gdje ovo mogu pogledati.
Pogledaj ovdje mislim da ima još negdje,
http://www.beesource.com/forums/archive ... 25960.html

Ako znaš engleski malo nam objasni o čemu raspravljaju
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Probaj sa google prevoditeljem prevesti mislim da se nešto može razumjeti o šemu govore
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Probaj sa google prevoditeljem prevesti mislim da se nešto može razumjeti o šemu govore
Auuuu kako mi to nije palona pamet a imam taj link u meniju kao favorit i često korstim ali za ovo mi nije palo na pamet...hvala Stipe.
Pozzzzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Evo malo slika . Zimovanje 6.decembar 2009 godine klupko obuhvata dva nastavka.

slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

nisam znao da se smiju ovakvo nastavci podici,sve u svemu Prelijepo izgleda :D
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ljepo društvo. Klube na pravom mjestu za ovo doba godine.Dobro jako i između ulica nemo voska koji ih veže, što je poželjna osobina.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite