Prihrana pčela

Pčelarski razgovori
Odgovorite
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Prihrana pčela

Post Postao/la zvones »

Kolega je snimio i postavio na HP forumu tri linka sa predavanja na Sajmu u Gudovcu koje je obavio mr.Goran Mirjanić inače odličan predavač.
Sve se može pogledati ovdje : http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=2&t=7081
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la senad »

1.dio

2.dio

3.dio
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la saperica »

ja ću samo komentirati, dobar dio toga se već godinama prije predavalo po pčelarskim udrugama u zagrebu. Samo da kažem da pčela nije bravac pa da svaki napoj jede. Izolat proteina sirutke ajde ok, mlijeko baš i ne , bar ne ovo koje se kupuje u dućanima u tetrapaku. Ono je samo sporedn proizvod mlječne industrije.
Ali da je predavanje lijepo uobličeno da i sam predavač napominje da se skupi i smrzne pelud koji će se dati kasnije za prihranu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la zvones »

saperica je napisao/la:ja ću samo komentirati, dobar dio toga se već godinama prije predavalo po pčelarskim udrugama u zagrebu. Samo da kažem da pčela nije bravac pa da svaki napoj jede. Izolat proteina sirutke ajde ok, mlijeko baš i ne , bar ne ovo koje se kupuje u dućanima u tetrapaku. Ono je samo sporedn proizvod mlječne industrije.
Ali da je predavanje lijepo uobličeno da i sam predavač napominje da se skupi i smrzne pelud koji će se dati kasnije za prihranu.
Nisam sve pregledao ali Saša slažem se sa tvojim komentarom . Slatko mlijeko se lako kvari . Sirutka da ili nemasni jogurt u malim količinama radi peluda .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la senad »

saperica je napisao/la:ja ću samo komentirati, dobar dio toga se već godinama prije predavalo po pčelarskim udrugama u zagrebu. Samo da kažem da pčela nije bravac pa da svaki napoj jede. Izolat proteina sirutke ajde ok, mlijeko baš i ne , bar ne ovo koje se kupuje u dućanima u tetrapaku. Ono je samo sporedn proizvod mlječne industrije.
Ali da je predavanje lijepo uobličeno da i sam predavač napominje da se skupi i smrzne pelud koji će se dati kasnije za prihranu.
Sirište koje se koristi u mljekarama dobro je dodavati u sirup ili pogaču bolji je od forsapina za stimulaciju,

Od sirutke koja se u mljekarama uglavnom baca može se praviti sirup 1:1 ali koristiti isljučivo u periodu burnog razvoja .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la saperica »

sirište kije spominješ senade nije ništa druga nego enzimi iz složenog želuca teladi koja je zaklanq.

Ma ja sam napomenu da je to sve rađeno na pkusu u kontroliranim uvjetma. Sam predavač hapominje "kvarenje sirupa" ako ga pčele ne uzmu kao i dodavanje ekstrakata ( lecitina ) koji ako je tu u dvostrukoj ulozi kako emulgatora tako istimulansa te atraktanta.
pošto možda imam pun grešaka u postovima zadnjih dana t je iz razloga što me slomila gripa.
lijep pozdrav i medno iz zagreba.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la senad »

Sirup ( šećer-voda) će se pokvariti ako ga pčele ne uzmu iz hranilice a sigurno ako ima i dodataka.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la saperica »

iać opet omjeri su bitni. I naravno samo količine kje su potrebne za prihranu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la sahista »

Izvinite kolege,meni je ovo pomalo smijesno. :roll: .
Sirutka,mlijeko, pavlaka,jagnjetina,pura..svi mi dobro znamo sta treba pceli,samo o tome se najmanje prica.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Izvinite kolege,meni je ovo pomalo smijesno. :roll: .
Sirutka,mlijeko, pavlaka,jagnjetina,pura..svi mi dobro znamo sta treba pceli,samo o tome se najmanje prica.
Pozdrav.
svi mi dobro znamo sta treba pceli,samo o tome se najmanje prica.
Na sta mislis na secer ili med? 8)
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la keno83 »

kolege danas pregledano nekih 30 zajednica, sve pcele zive, meda ima, polena dosta unose, sve kosnice imaju po dva rama legla, sve matice na pcelinjaku, iz sopstvenog uzgoja su proslogodisnje, bas fino bacaju, imam 5 kupljenih od velagica, na jacim drustvima, dva rama skoro do pola napunjena leglom. istopljeno oko 40kg voska, ceka se narucena presa na vodeno hladjenje, da se to pretvori u osnove, napravljene su 2 kosnice rodne eko voje sa prelaznim nastavkom, da ih isprobamo. nema vise kupovanja voska, prosle godine sam imao lose zalijeganje matica, radi loseg voska, puno govedje masti parafina, matica ga nerado zalijegala. sad idemo i to da otklonimo, kako u buducnosti ne bi bilo ovih nezeljenih problema.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la saperica »

keno malo si ošao u off topic, prihrana pčela je tema. pretpostavljam da želiš reći da je rana paša krenula kod tebe i da će rojevi u ožujku biti na grani?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la keno83 »

zasto u ozujku?
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la saperica »

a ti gledaj pa nam javi.
bilo je dosta oborina, zemlja zasićena vlagom, još neka posluži vrijeme i eto ti burnog razvoja i cjepanja zajednice.
ova bi godina mogla biti i medna i rojevna.
poslije svibnja već lako s zajednicama.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la keno83 »

razumijem, ali neka slabe su mi zajednice i prizeljkivao sam buran razvoj, sve su mlade matice, pa ce to jos biti boje, a rojeva ce mi trebat, mada cu ja to pomalo sam razrojit, uglavnom vidjet cemo, nema pravila!
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la dzenan »

Pozdrav,posto sam pocetnik i nabavio sam mlade rojeve dajem im stalno pogacu a iskusniji pcelar mi kaze da im moram davati i secerni sirup.Pa me interesuje posto necu ni pokusati da vadim nista meda dali ima potrebe da im sad dajem sirup ili da jos malo sacekam odgovorite molim vas jer sam zbunjen i neznam sta da radim lijep pozdrav.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega zavisi od snage rojeva.
Stimulativna prihrana sa radi sa 1-1 sirupom secer -voda.
Sirup se daje i radi velike potrebe za vodom dok se odgaja leglo.
Krajem ljeta se stimulativno prihranjuju rojevi i slabija drustva.
A na jesen se pogleda sa koliko hrane raspolazu i vrsi se dopuna
hrane u sto vecim porcijama sirupa u odnosu 1-0,6 secer-voda.
SRETNO-MEDNO

MK
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: Prihrana pčela

Post Postao/la dzenan »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega zavisi od snage rojeva.
Stimulativna prihrana sa radi sa 1-1 sirupom secer -voda.
Sirup se daje i radi velike potrebe za vodom dok se odgaja leglo.
Krajem ljeta se stimulativno prihranjuju rojevi i slabija drustva.
A na jesen se pogleda sa koliko hrane raspolazu i vrsi se dopuna
hrane u sto vecim porcijama sirupa u odnosu 1-0,6 secer-voda.
SRETNO-MEDNO

MK
Kolega hvala na odgovoru.Rojevi mi nisu nesto posebno jaki tako da cu cu ih sad prihraniti kao sto kazes 1-1 secer voda a za poslije cu vidjeti kako ce se razvijati pa cu na jesen vidjeti cim raspolazu pa cu vam to opisati da mi date savjet hvala i pozz.Dzenan.
Odgovorite