Kontrola rojenja

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la cerex »

Posto sam prosle godine izmjenio sve matice mislio sam da ove godine nece bit problema sa rojenjem ali uprkos blagovremenom dodavanju satnih osnova i nastavaka neka drustva su usla u rojevi nagon. Drustva koja sam pripremio za bagrem pripremio sam ih na nacin da ona koja su usla u rojevi nagon iz njih sam izvadio maticu i ostavio dva matičnjka (prisilne cu kasnije porusiti) i formirao nuklesue dok kod onih kod kojih nije bilo matičnjaka uklonio sam matice, prebacio ih u nukleus i tu cu dobiti prisilne matice (stim da cu 5/6 porusiti zatvorene maticnjake i ostaviti dva otvorena).
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la refik besirevic »

vala svaka vam cast,viste profesionalci.ja sam uporan kao macak ali nista zapamtiti kao nekad u skoli.sve pamtim dok nedodem do pcelnjaka a kad dodem vratim se posto sam zaboravijo sta sam naumio.ako se nekad sretnem sa nekim od ljudi sa koim pisem na forumu ispricacu jednu istinu kako sam tretiro ili spremijo pcelu za med prosle godine i nevjerovatno 3o kg iz jedne kosnice 20 pa 10 nesto sam brljavijo oko tih maticnjaka i tako se desilo ,mozda bude nesto od mene ako ovo sve skontam,hvala vam kad sve lijepo objasnite pozdrav,medno
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la cerex »

Često citam kako su uzgajane matice bolji od rojevnih, jer navodno nisu sklone rojenju ali kad procitam komentar dvojice pčelare zapitam se da li je to zaista tako:

Hajrudin Zivcic

Pročitao sam ovu temu od početka u "cugu" što se kaže, jest poduga ali je i zanimljiva, ima raznih mišljenja ali to je dobro.
Naime čitajući o maticama koje su dobre, prirodne ili vještački proizvedene došao sam do nekih shvatanja koja bi volio podijeliti sa vama pa da i vi malo o tome razmislite.

Oni koji kažu da su matice iz prirodnih rojidbenih matičnjaka sklonije rojenju su 100% u pravu, a oni koji opet tvrde da su njihove matice dobivene pomoću presađivanja, jentera ili sl. postupkom da nisu sklone rojenju opet su i oni 100% u pravu ::) :o ;)

Možda se sada pitate kako to, razmislite sami, pa naravno da će matica koja je nastala prirodnim putem iz rojevog matičnjaka biti odlična, imaće razvijene sve jajovodne cjevčice koji neki spominju i broj 300 naučnici, Taranov i dr a da će kod vještački proizvedene rijetko kad taj broj biti približan, redovito manji (oko 260-280).

Stavite i jednu i drugu u istu zapreminu košnice i saća i šta će se dogoditi, pa naravno da će rojeva matica prije povući matičnjake, ne ona nego njena zajednica a zašto, pa zato što je bolja, prije je zanijela više jaja, više je plodna i prije je obavila svoju namjenu, dostigla vrhunac razvoja a što ova druga nije stigla pa je u očima onih koji kažu ne roji se - bolja ::)

Inače i sam proizvodim matice pomoću jentera i trudim se da što bolje uslove obezbjedim prilikom toga rada i ništa što sam uradio me ne može utješitit i reći da nisam mogao bolje, jedino ako pronađem i ovladam načinom tihe smjene matica, biti ću 100% zadovoljan. ;)

Vojo Brstina


Ma ljudi pčelinja zajednica u odgovarajućim uslovima kreće u rojenje i to uopšte ne zavisi od matice. Rojevi nagon ne prenosi matica.
Pčele prave matičnjake, pčele pripreme matičnjake za zaleganje. Pčele stalno hrane maticu da bi mogla da zaleže, one ponekad prekidaju njeno leženje tj. izblokiraju je, pa i jaja, pa čak i larve joj pojedu, pčele je prestaju hraniti da bi se mogle izrojiti, one biraju koju će maticu ostaviti posle izrojavanja dali staru oplođenu ili jednu od mladih neoplođenih, one o svemu odlučuju pa ponekada i ubiju maticu. Matica samo izvršava svoje postavljene obaveze.
Pčele po potrebi prekidaju rojevi nagon, pojedu mleč i matične larve pa ponekada pobiju mlade tek izležene matice ili matice pred izleganje itd.
A matica, ona nema nikakve veze sa odlukom o rojenju, i manimo se više takvih ubeđenja. Pozdrav svima...

Kolega Sretene, evo moje mišljenje: Tu razliku između zajednica koje se roje ili ne roje određuje količina legla pre paše i snaga zajednice. Jake zajednice sa velikom količinom legla tačno znaju koliku snagu će imati za 21 dan ili kada im izađe svo leglo u odnosu sa današnji ili nulti dan. U tom slučaju ako obračunaju da danas ili na primer 1. Maja tj. 15 dana pre bagremove paše imaju 45.000 pčela (što se barem kod mene često dešava) i ako imaju 50.000 kvalitetno othranjenog legla one tačno obračunaju da će ih umreti trećina ili 15.000 i da će u narednih 21 dan biti oko 30.000 + 50.000 = 80.000 one će odmah da obračunaju da će u narednih 21 dan imati oko 40.000 pčela viška i to za prvi roj oko 20.000 pčela pa za drugi oko 13.000 i za treći oko 7.000 pčela. (OVO JE NEKA MOJA PROCENA).
Odmah nakon što se ispuni plan o dovoljnim količinama hrane za sve, dovoljnim količinama legla za izlazak dovoljne količine pčela za sva tri roja pčele počinju da se pripremaju za rojenje i kreće izgradnja prve serije matičnjaka. Kako matica zaleže prvu seriju kreće druga serija matičnjaka, a za njom i treća.

Po mom mišljenju ovde ne učestvuje nikakva genetska kombinatorika (genetika matice na rojenje, a pčele nose genetske osobine roditelja) nego isključivo količina i kvalitet legla zajedno sa snagom zajednice.
Ako to zaleženo radiličko leglo prelazi 40.000 ćelija a u isto vreme i količina pčela preko 40-45.000 jedinki, pčelinja zajednica u prolećnim uslovima (PRODUŽENJA DANA) sa dovoljnim zalihama hrane, pčelinja zajednica nesumnjivo kreće u rojevi nagon.
Pozdrav svima.... :)
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la Kreso »

MOja iskustva su ista kao i kod kolege Zivcica. Rojevne matice su pod jednakim uvjetima uvijek sklonije rojenju od recimo presadjivanih. Mozda je doista razlog tome sto su rojevne superiornije. Samo je rojevna matica u stanju odmah poletiti cim izadje iz maticnjaka. Mozda doista imaju vise jajovodnih cijevcica od ovih drugih. To bi takodje mogao biti i njen hendikep. Meni, s rensonom, uglavnom bolje pasu matice koje stekaju polako ali sigurno. Pod okolnistima u kojim ja pcelarim, gdje je pasa od aprila do polovice sedmog, tiha sa jacim intezitetom na lipi, ne pasu mi silovite matice koje hoce sto prije razviti drustvo i zaokruziti svoj ciklus rojenjem. Jer drustvo koje se roji, nedaje meda kao ovo sto se ne roji.
Ko se razvija na veci brooj drustava mozda, ko nezeli vise, ne.
S Vojom se ne bih bas slozio u potpunosti. Pa i pcele su sve kceri od iste matice. Ako dakle one odlucuju o svemu, opet je ista genetika u pitanju kao kod mame. Doduse malo razlicita zbog razlicitih oceva.
Interesantno bi bilo uporediti dvije matice od iste majke. Jednu dobiti presadjivanjem, a drugu iz rojevnog maticnjaka. U oba slucaja bi genetika bila ista, pod uvjetom naravno da su ocevi isti. Kod razlicitog ponasanja bio onda jedino razlicito bilo nastajanje ovakve matice. Mislim da je broj pcela u kosnici, koje navodi Vojo ai mnogi strucnjaci, malo pretjeran.
I nemislim da su pcele toliko pametne da tacno znaju koliko ce ih biti za 21 dan i slicno. Mnoge stvari rade samo instinktivno.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la j.nezic84 »

Bilo bi fino da se ponovo malo ozivi ova tako zanimljiva I vazna tema!A vidim pomalo zaboravljena na forumu...iako bas sad najvise aktuelna na terenu-ROJENJE! Mozda je tema I zamrla jer su svi zauzeti upravo radnjama oko sprecavanja rojenja pa nemaju vremena da pisu...a bogami vjerujem da su mnogi zauzeti vec I skidanjem rojeva! Kako se borite s rojenjem kolege?tj.ima li rojeva kod vas,kakvo je stanje?s obzirom da je 13.05 vec...
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la hasospahic »

Pozdrav drugari evo ja bih opisao ukratko svoje stanje.Pcelarim stacionarno oko 40 drustava i do danas nisam imao niti jednog roja.Par drustava je pocetkom aprila krenila u akciju pa sam ih malo osiromasio i formiro 10 novih koi rade punom parom ostale su krenule dobro na bagrem i do danas u16 h vaga je u plusu 13kg.pozz
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Kontrola rojenja

Post Postao/la j.nezic84 »

hasospahic je napisao/la:Pozdrav drugari evo ja bih opisao ukratko svoje stanje.Pcelarim stacionarno oko 40 drustava i do danas nisam imao niti jednog roja.Par drustava je pocetkom aprila krenila u akciju pa sam ih malo osiromasio i formiro 10 novih koi rade punom parom ostale su krenule dobro na bagrem i do danas u16 h vaga je u plusu 13kg.pozz
Kao prvo,drago mi je da ima unosa od bagrema!I kod mene ima nekog unosa,ne bas toliko,ali ima nesto pogotovo kod jakih drustava.Drugo nista sada nema u prirodi,tako da racunam da je bagrem u pitanju.
Kao drugo,interesuje me na koji nacin si formirao te rojeve kolega?Da li si formirao rojeve visak legla iz vise kosnica-u jedan roj?Dodavao matice mlade ili?
Ja sam danas pri pregledu naletio na dvije kosnice koje su tek krenule u rojenje-tek zalezeni maticnjaci jos otvoreni,ali posto nije kvalitetnih maticnjaka za iskoristiti(svi su bili na dnu rama I udaraju u donju letvicu,a I mali ih je broj),tako da sam zasad porusio,napravio malo mjesta matici,stavio dve satne,racunam malo odgodio,zasad...
Odgovorite