Kvalitet satnih osnova

Komentari i kritike, prijava grešaka, ideje, pitanja itd.
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Kvalitet satnih osnova

Post Postao/la cerex »

Kolega koliko god to kod vas se cinilo da je pojeo vuk magarca ako nista barem se prica o tome.Prije mozda otprilike 5 godina jedan pčelar u S.Mostu kupio je od Ekomeda (prevarante treba imenovati imenom i prezimenom) puno satne osnove (ne znam tacno koliko) i sve se je srozalo.Posto je imao nekog u Becu ko radi u labaratoriji taj je odmah poslije dostavljenog uzorka njihove satne osnove utvrdio parafin a na deklaraciji piše 100 % vosak.Kada je covjek poceo da prica o tome i objavljuje na fb-u slike ovi su njemu počeli da telefonski prijete da ce ga tuziti ali posto je imao dokaze naravno da su se usutili a on ih nije tuzio jer zna da od toga nema nista. To je nazalost BiH realnost. kad imas pare ne moze ti niko nista i jos te ubjeđuje preko marketinga i plaćenih članaka kako je najbolji. Nazalost kod nasmanje vise svi stavljaju parafin, oni koji imaju bolje satne osnove stavljaju manje i obrnuto.Prosle godine gledao sam dva oglasa na pik-u od istog covjeka 8Derventa)u kojem kupuje vosak do 14KM/kg a prodaje so po 13 :D .Kada sam počeo pčelariti pa sve do unazad par mjeseci bio sam oštar protivnik korištenja plastike u pčelarstvu, ali kako fali industriji voska cini mi se da je po naše pčele manje pogubna kombinacija prehrambene plastike i voska, nego parafina,masti i voska.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Kvalitet satnih osnova

Post Postao/la Stipo »

Ja sam ove godine pretopio 300 neispravnih okvira. Pola od toga se saće srozalo i izdužilo da su ćelije prevelike i za trutove. Za pretapanje čeka još toliko. Najgore što se događalo da se srozavalo mlado saće u kojem je bilo prvo leglo. Sve se sa leglom srušilo na dno okvira. Imao sam dvadesetak takvih okvira. Strašno je vidjeti srušeno i zgužvano leglo na donjnoj letvici. Okviri su užičeni i nazubljeni zatezačom sa 6 žica. Gdje da nabavim voštane satne osnove? Kako već više godina imam taj problem i mijenjam proizvođača satnih osnova. Odlučio sam da više neću kupovati ničije gotove satne osnove. Jednostavno više nemam povjerenja u naše trgovce i proizvođače satnih osnova jer što je previše previše je.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kvalitet satnih osnova

Post Postao/la mugdo »

Stipo jesi li probao samadex bugojno, ja ih koristim više od 10 godina i zadovoljan sam, međutim trenutna cijena je 22km po kili SO a unazad nekoliko godina nisu se mogle ni kupiti samo zamjena za vosak uz nadoplatu za preradu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Kvalitet satnih osnova

Post Postao/la mugdo »

da se pogrešno ne razumije nisam tu da reklamiram bilo koga već samo iznosim svoje iskustvo a koristio sam kao i drugi SO od različitih proizvođača i meni se pomenuta najbolje pokazala.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Kvalitet satnih osnova

Post Postao/la lenas_bk »

Ove godine sam probao 4 vrste satnih osnova.
Na poklon dobio nesto pretopljenog voska koji sam zamijenio za samadexove satne osnove.
Kupio 10 kg od Nurkica(hladno valjane),10 kg kupio u HR (pcelar ocev prijatelj ima oko 1000 kosnica i poizvodi osnove
,isto radi hladno valjane) i 1 kg kupio iz Ljubuskog.
E sad sta reci o kvaliteti.
Ove hladno valjane su tanje i teze ih je utopiti ali ih zato dobijete najvise komada u 1 Kg.
Iz Ljubuskog su najdeblje i najmanje ih dobijete u kg.
Nurkiceve imaju najprecizni sestougao.
Ove godine imao sam 10 prirodnih rojeva kojima sam stavljao kombinaciju svih ovih osnova.
Sve su izvlacile bez probelama i nije bilo srozanja saca.
Portrosio sam oko 50% SO tako da mi je ostalo i za ovu godinu a nabavio sam i oko 12 kg
pretopljenog voska koji cu zamijeniti za samadexove SO.Najlakse mi je,dolaze u moj grad i
na licu mjesta izvrse zamjenu.Da kupujem za pare kupio bih Nurkiceve mada i oni vrsi zamjenu
ali su daleko od mene,moram placati brzu postu itd.
Sto se tice cijena one su 18-20 KM.Samadex ne prodaje nego samo vrsi zamjenu za vosak +1,5 KM
platite za svaku kilu,
Cerex i ja sam primjetio ovo sto kazes da onaj iz Dervente otkupljuje vosak a SO prodaje jeftinije
nego sto placa vosak.
Kolega od njega prosle godine kupio,placao 12.5 KM za 1kg.
Neki dan kaze da ce opet kupiti da je zadovoljan kako su mu se pokazale prosle godine.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Kvalitet satnih osnova

Post Postao/la lenas_bk »

Rubiroza je napisao/la:Najbolje rjesenje je proizvodnja satnih osnova od sopstvenog voska
Slazem se sa ovim ali nazalost onaj ko je pocetnik i nema svog voska mora nabavljati/kupovati
gotove SO.
Odgovorite