Test na kvalitet MM

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Test na kvalitet MM

Post Postao/la senad »

Odlučio sam da vršim testiranje kvlitete matične mliječi čuvana u zamrzivaču na temperaturi od -20 do -25 u periodu od 7 godina toliko imam naraspolaganju MM za testiranje. MM prikupljena u 2007 godini.

Proces prikupljanja i testiranje matične mliječi vrši se uz prisustvo matice u košnici.

MM stara 1 godinu uspješno sam pokrenuo 20. MAJ proces prikupljanja 2008.
MM stara 2 godine uspješno sam pokrenuo 3. MAJ proces prikupljanja 2009.
MM stara 3 godine uspješno sam pokrenuo 9. MAJ proces prikupljanja 2010.
MM stara 4 godine uspješno sam pokrenuo 16. JUNA proces prikupljanja 2011.
MM stara 5 godine uspješno sam pokrenuo 28. MAJA proces prikupljanja 2012.
MM stara 6 godine uspješno sam pokrenuo 31. MAJA proces prikupljanja 2013.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la senad »

Ko bolje zna, farmacija, PČELE ili ???!!!

16.06. izvršio sam test matične mliječi na kvalitet. Matična mliječ stara 4 godine zadržala je sva svojstva potrebna u procesu hranjenja larve koja bi bila u konačnici matica.
Jedna košnica startovana je sa 108 matičnjaka, dok je druga sa 81 matičnjak.

Jasno je da prihvat larvi koje su startovane sa matičnom mliječi starom 4 godine više nego zadovoljavajući .
Od 108 startovne larve odbačeno je samko 14 larvi. na jednoj košnici, dok je na drugoj prihvat larvi od ukupnog broja još bolji, od 81 startovane larve odbačeno 7.

Ovo je fascinantno

Košnica sa 4 letvice = 108 matičnjaka

slika

slika

Košnica sa 3 levice= 81 matičnjak

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Ko bolje zna, farmacija, PČELE ili ???!!!

16.06. izvršio sam test matične mliječi na kvalitet. Matična mliječ stara 4 godine zadržala je sva svojstva potrebna u procesu hranjenja larve koja bi bila u konačnici matica.
Jedna košnica startovana je sa 108 matičnjaka, dok je druga sa 81 matičnjak.

Jasno je da prihvat larvi koje su startovane sa matičnom mliječi starom 4 godine više nego zadovoljavajući .
Od 108 startovne larve odbačeno je samko 14 larvi. na jednoj košnici, dok je na drugoj prihvat larvi od ukupnog broja još bolji, od 81 startovane larve odbačeno 7.

Ovo je fascinantno

Košnica sa 4 letvice = 108 matičnjaka

slika

slika

Košnica sa 3 levice= 81 matičnjak

slika

slika
Svaka čast , fasciniran sam i ja . Poznato je da za dobar prihvat treba dosta mladih pčela i da mnogi preporučuju ograničen broj matičnjaka . Ozbiljno bi pitanje bilo
kako si pripremio ta društva za takav izvanredan prihvat , uz veliko poštovanje za tvoje dokazivanje kvaliteta matične mliječi !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la schumy »

Bravo Senade-majstore, svaka čast!
Oduševljen sam sa tvojim pokusom i dokazom! Samo tako naprijed, molim te što više slika. Predlažem ti da po prijemu ovim matičnaka i izvaljivanju mladih matica prikažeš "u slici i riječi" čitav proces oplodnje i testiranja mladih matica, biti će zanimljivo svima na forumu.
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la Azem »

Zaista fascinantno, izuzetno dobar prijem, ali ovo Senade ništa ne dokazuje o kvalitetu matične mliječi,ako pak probaš i sa starijom matičnom mliječi ili na tzv"suho" uvjeren sam da će prijem biti isti ili sličan.
Ovdje bi se prije moglo reći da si dobro odradio starter-odgajivačko društvo sa pretpostavljam 4-5 kg pčela.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la senad »

I ove godine vršio sam testiranje kvalitete matične mliječi. Sa matičnom mliječi starom 5 godina pokrenut je proces prikupljanja matične mliječi. Ovaj put išao sam korak dalje u prezentaciji tako da sam pčelam ponudio vangabaritnu osnovu matičnjaka i standardnu osnovu matičnjaka sa MM stara 5 godina.

Standardni matičnjaci od nikot sistema od 81 startovanih larvi nije prihvaćeno 12 ( bjeli kvadratići označavaju neprihvaćene larve
slika

Da vidimo kako izgleda vangabaritni matičnjak tj, ovo su nosači nikotovih osnova matičnjaka.
slika

NA ovom ramu prihvaćeno je više od 50% ,neki su naknadno počišćeni.
slika

Evo izbliza kako izgleda. Na ovoj slici vidi se usporedno , usađen osnova matičnjaka od nicota
slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la senad »

Najbolja laboratorija je pčelinja zajednica .

TEST NA KVALITET MATIČNE MLIJEČI

Sponosom obajvljujem da je uspješno pokrent proces prikupljanja MATIČNE MLIJEČI sa matičnom mliječi starom 6 godina! Ovi testovi se rade za vlastite potrebe i bi će nastavljeni iduće godine. Vlastito iskustvo i spoznaja su neprocijenjivi!

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la Ermin.ef. »

Svaka čast na tvome trudu i nesebičnom djeljenju informacija ove stvari treba znati i govoriti o njima na pčelarskim predavanjima!
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la Amir.pčelar »

Kada cu ja da dostignem ovakvo nesto barem teortski a za prakticno da ne govorim.....svaka čast :shock:
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la keno83 »

senade kao da vise volis ove plasticne pocetke maticnjaka nego vjestacke.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Test na kvalitet MM

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade kao da vise volis ove plasticne pocetke maticnjaka nego vjestacke.
Plastične osnove matičnjaka su bolji/praktičniji od voštani .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite