DB 10 za prikupljanje MM

Odgovorite
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Zeljko »

Pcelarim sa DB 10 kosnicama, posle duzeg citanja raznih tekstova, postova i razmjene informacija sa kolegama pcelarima odlucih da se upustim u ovaj filigrancki posao.Veci dio opreme sto se tice igala,maticnih pocetaka , skapera idr sam pripremio a sinoc sam i zavrsio kosnicu DB 10 na kojoj sam napravio izolator od maticnih resetki na tri rama, u tom izolatoru ce biti matica , a dalje okviri po redu kako pisu knjige i savjeti kolega pcelara.
Senade hvala ti na savjetima mozda sam i bio dosadan ali pocetnik sam :D
Molim sve kolege koji se bave MM da prokomentarisu i daju sugestije.
Hvala
slika
slika
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la senad »

@Zeljko ,,,Nisi mi bio dosadan , naprotiv bi će mi drago ako otpočneš prikupljat MM, Kinezi vade i do 10 kg MM po košnici a mi skoro da ne možemo meda vrcat toliko po košnici :)

Na srednjoj slici kao da na MR imaš nekakav najlon ili je optička varka . Pčele moraju komunicirat sa maticom kroz MR , a matica ne smije izać iz izolatora,

Ta gornja mreža mora biti pokretna kako bi mogaom prevješavati okvire .

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Zeljko »

Senade to je plasticna maticna resetka koja ce mi sluzit kao { poklopac} stim sto je fiksna i lako se mice u izolatoru su tri rama koja ce biti na raspolaganju matici za zalijeganje.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la franevrs »

Pitanje za senada ili željka, oko prikupljanja mm neznam puno na tehniku mislim ali se nadam ovdje to popravit.
Ovaj kavez izolator,dali je njegova prva namjena da imamo ličinke za presađivanje kontrolirane starosti.
Ovaj drugi dio nastavka, dali se u tom dijelu nastavka dodaju ličinke na odgoj,odnosno dali se u tom dijelu
prikuplja mm.
pozz :) :) :)
Frane Vrsalović
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la senad »

POzdrav
@franevrs
Pogledaj ove moje video možda ti pomogne a sve nejasnoće će mo ovdje riješavati :) )))

http://www.youtube.com/watch?v=O5sBzjQ-w8I
http://www.youtube.com/watch?v=JTtvMVBw0mQ

Ovakva postavka pčelinje zajednice omogućava kontinuirano prikupljanje MM bez bojazni da pčelinja zajednica propadne, i bez dodatnog pomaganja, NAravno nema štete i ako se pčelama pomogne sa kojim okvirom zrelog legla jer nam je cilj da što više izvadimo MM za što kraće vrijme jer su takve prilika bar u mom kraju.

Matica izolovana na tri okvira radi svoj posao oko zalijeganja , dok ostale pčele u drugom djelu rade ono što nama treba. Kako pčele žele da matica dođe na svaki dio prostora u košnici u toliko je za njih takva situacija, kako bez matice sa jedne strane jer ima pregrada , dok sa druge strane mi zahtjevamo da nam rade MM, a to je za pčele stanje da dođu do matice, i tako se stalno prekidaju procesi između naših želja i želja pčela,naravno pod određenim uslovima i okolnostima.

Ovaj prostor gdje je matica može se koristit za larve za presađivanje. Kvalitet larvi nije bitan kao kod matica samo da nije starija od 24h, kod pridobijanja MM nisu dobre ni tek izležene larve a mogu se koristiti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la franevrs »

Senade zar ima neko ko nije pogledao ovaj tvoj izvanredan video uradak. Da malo približim kako ja radim kad
mi treba MM za presađivanje larvi za dobivanje matica za svoj pčelinjak. Radim od 83 g. po loc-belčić nekom
sistemu sa drvenim letvicama u obliku trzalice za gitaru i na nju zalijepim voskom osnovu matičnjaka od voska
napravljenu kalupom. Kad obezmatičim izabranu zajednicu stavim maticu u petokvirni nukleus pored te zajednice
tako da mi je čitav materijal na dohvat ruke. I onda nako 72 sata uzimam MM za stavit je u osnove matičnjaka.
Mogu ti reći da mi je postotak prihvaćanja preko 85%. Iskreno malo mi je čudno bilo da se zajednica daje na
takvo izvlačenje matičnjaka s obzirom da ipak osjeća maticu preko mat.rešetke. Ali me je video uradak uvjerio
da uz stalno dodavanje mladih pčela koje nemaju alternativu nego praznit nakupljenu mliječ. Zanima me kakva
prihrana ide u tom periodu branja MM. I još jedna stvar me zanima, naime na onom forumu se pojavio neki lik
prije određenog vremena i napisao par postova o MM te obećao svekolikom puku da će ih obučit u pridobivanju
MM. Mislim da je bilo malo vajde od toga, A kad sam vidio da je napisao da MM bere nakon 48 sati te na moje
pitanje nije li to rano, odgovor je bio da proučim biologiju i fiziologiju pčele te je koristio mislim čaki i tvoje
neke materijale gdje se prikazuje razvoj od jaja do pčele. On tvrdi da nakon 72 sata ličinka potroši većinu MM.
pozz...
Frane Vrsalović
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Zeljko »

franevrs je napisao/la:Pitanje za senada ili željka, oko prikupljanja mm neznam puno na tehniku mislim ali se nadam ovdje to popravit.
Ovaj kavez izolator,dali je njegova prva namjena da imamo ličinke za presađivanje kontrolirane starosti.
Ovaj drugi dio nastavka, dali se u tom dijelu nastavka dodaju ličinke na odgoj,odnosno dali se u tom dijelu
prikuplja mm.
pozz :) :) :)
Kavez izolator moze posluziti za presadjivanje licinke kontolisane starosti ali mu to nije prevashodna namjena, u drugom dijelu kosnice se prikuplja MM.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Asim »

Ovo mije drago da pogledam jer mislim da neće nas više Slovenci vuć na onoj svojoj rečenici ; Vi trgujte kantama i buradima a mi ćemo ampulama i malim bočicama ; pa stoga i ja uz vas sad ako ništa imam prestavu o tehnikama za prikupljanje i propolisa i matične mliječi hvala na vašem trudu Asim
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Zeljko »

Danas sam preuzeo narucene maticne celije Senade koji razmak je kod tebe na ramovima - letvicama i koliki je po tebi optimalni broj maticnjaka na DB ramu
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la senad »

Ja na jednoj letvici koristim 27 osnova matičnjaka. Koliki ćeš razmak staviti između matičnjaka to je do tebe.
Ja na LR okviru sam predvidio 4 letvice x 27 matičnjaka. Standardno mi je 3 letvice x 27 =81 matičnjak.
Obično na drugom ili trećem ciklusu ubacim 4 letvicu uradim dva ciklusa i skidam, Opet zavisi od sposobnosti pčelinje zajednice, U mojim prilikama dovoljno je 3 letvice ( 81 matičnjak). Vidim da neki rade sa 4 levice udvostručene matičnjake ( preko 200 osnova matičnjaka i sve puno) ali to su posebne pašne/ polenske prilike kao i selekcija matica na MM,

Ako želiš da radiš samo MM onda ti je najbolja talijanka matica.

NA tvom DB ramu ja bi uradio slijedeće
* predviditi za 4 letvice
*razlika od 4 letvice do dna ja bi uradi okvir sa sa saćem koji bi umetnuo u taj DB okvir da se popuni praznina i pri svako startovanju sipao bi razrjeđen med u ćelije tog saća.

*ili da umjesto saća napraviš okvir kao za pogače i tu bi pri svakom startovanju stavlja mješavinu med-polen kao stumulaciju, znači okvir u okvir sa učvršćivanjem kod mene se ovo na LR okviru nalazi na satonoši ali je premalo. RAzmišljam da i ja napravim nekakava okvir kojeg bi umetnuo u LR pri svakom startovanju dodavao bi veće količine med-pole obzirom da je kod mene sve siromašnije godine i sa polenom i sa medom.

Najbolje da isprobaš sve mogućnosti u prvoj godini experimentiši kasnije ćeš vidjeti , izvagati rezultati , nešto ćeš odabaciti ,nešto novo dodati uvjek može bolje i više.

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Zeljko »

Hvala druze nocas kad zavrsim ram postavljam slike
Pozzz
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Zeljko »

Evo gotov ram sa maticnim pocecima 3X 30 kom
slika
slika
:D :D :D
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Eldar »

Na koji način pričvrstite ove osnove matičnjaka na letvice, i da li ih dajete na poliranje prije presađivanja larvi?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la senad »

NAbaviš borere koji su za nijansu manji promjer od osnove matičnjaka, a skoro da i nije potrebno, jer priikom utiskivanja osnove matičnjaka bude tjesno jer je osnova matičnjak na konus.

Pčelama dati na poliranje prije na 1 do 2 h. Ni slučajno nemoj raditi navoštavanje osnova matičnjaka.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Tarik »

Ove osnove matičnajka sam vidio u jednoj pčelarskoj radnji ali su bijele boje i povezani plastikom sa oko dvadesetak osnova.
Isto tako se prodaju pokretni dijelovi osnova kao kod jentera i nikota, mislim da je to neka domaća proizodnja na uzor jentera.
Dali su tebi Senade poznate ovi domaći proizvodi i dali ih možemo uspješno korisiti obzirom da su dosta jeftiniji od stranih?
Ja sam u dilemi dali da kupim Jenter ili da inprovizujem ove domaće u rinfuzi?
Jenter aparat u Sarajevu košta 130 KM.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la senad »

Klasični Jenter aparat nije za matične mliječi . Jenter ima poseban pribor za matičnu mliječ.

Najbolja opcija su osnove matičnjaka od nikota kao na slici.
Te bjele u nizu služa kao nosači osnova matičnjaka vjerovatno na ovo misliš
slika

JA nabavljam u Ševdskoj sve što mi treba. Viđao sam u radnjama osnove matčnjaka koje prave mađari ako se nevaram, a sve ostalo što nađeš a nije orginal nicot je smeće imao sam prilike držati u rukama nekakve osnove matičnjaka od plastike koja je lošija od one koja se koristi za boce motornog ulja optima modriča.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la Tarik »

evo nađoh na piku Plastične osnove matičnjaka u traci
http://www.pik.ba/artikal/11674591/plas ... celarstvo/
Plastične osnove matičnjaka
http://www.pik.ba/artikal/11674263/plas ... celarstvo/

Dali se isplati pokušati sa ovim raditi ili da potražimo Nicotove osnove?
Dali ti je Senade poznato gdje se kod nas mogu nabaviti nicotove osnove koje si pokazo na slici?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: DB 10 za prikupljanje MM

Post Postao/la senad »

OVe što sam ja pokazo na slici su nosači nikotovih osnova matičnjaka .
OV na slici jedno su nosači matičnjaka kao što sami japokazao na slici , a ova druga slika to nije orginal nicot , mislim dase radi o nečemu drugom a ne o nikocotu:

GDje se moženabacviti nicotove osnve matičnjaka u BH to neznam i teško da ćeš naći u rifuzi , možda zajedno sa aparatom ali aparat ti ne treba.

Ja u Švedskoj nabavljam
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite