novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

halid_dilah@hotmail.com
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 12 lis 2010, 22:34

Post Postao/la halid_dilah@hotmail.com »

Kao proizvodac m.mlijeci- ne bi [a da ne uputim pohvale-=kao i kritike] onima koji se,vec oglasise o nacinu rada i pakovanja m.mlijeci.

Pohvale su u tom pogledu skromnosti i oglasavanja u javnosti,posto vecina koji se doticu u bilo kojem smislu pr -m.ml.--Navodno kod vecine [-da za to potrebno veliko znanje ,vjestina itd]pa to ide tamo pa vamo- i sve nesto okolo ,al nikako u centar pravog odg.

A sada kritike nasim uspjesnim;

1- vadenje larvi metalnom pincetom,-

2Zadnja faza oko upakivanja m.ml-izlaganje toploti-odnosno vrelom vosku.-

3-Na vagi je prikazano prazna fl bez cepa10gr=a puna=20gr=--koliko tezi cep i10 kapi etanola.-[ovo su bile dobro namjerne kritike.[nadopuna za 1 krit-1-metal ne smije doc u dodir sm.mlijeci]
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

halid_dilah@hotmail.com je napisao/la:Kao proizvodac m.mlijeci- ne bi [a da ne uputim pohvale-=kao i kritike] onima koji se,vec oglasise o nacinu rada i pakovanja m.mlijeci.
Svaka pohvala i dobronamjerna kritika,bar kod mene je dobro došla . Nastojim da bude sve transparentno. Istina radim još na tehničkom usavršavanju, još je dosta potrebno MTS.
Radujeme svaka komunikacija glede pčelarstva a posebno kada konzumenti uzmu učešće i traže određena pojašnenja
halid_dilah@hotmail.com je napisao/la:Pohvale su u tom pogledu skromnosti i oglasavanja u javnosti,posto vecina koji se doticu u bilo kojem smislu pr -m.ml.--Navodno kod vecine [-da za to potrebno veliko znanje ,vjestina itd]pa to ide tamo pa vamo- i sve nesto okolo ,al nikako u centar pravog odg.
Istina , potrebno je znanje,vještina ,umjeće, dosta strpljenja, odricanja, kao i mnoga MTS itd

Ja i dalje tvrdim da za prikupljanje matične mliječi nije potrebno 100-500 pčelinji zajednica, stojim na stanovišto da se sa jednom dobrom pčelinjom zajednicom kroz period od 2-3 mjeseca mogu obezbjediti zalihe MM a da pritome ne strada pčelinja zajednica. Za mnoge ovo zvuči nevjerovatno upravo iz razloga što tema zvana matična mliječ toliko zamotana nekakvim tajanstvenim velom. I dalje se može čuti, od nekih da se o procesu pridobijanja i uopšte o MM neće da razgovaraju,idese do te mjere da , kao otkrili bi tajnu za dobru sumu novca. Nema tu nikakvi tajni,

Za ovu moju otvorenost, mnoge slike,video klipovi, netreba niko da me diže u nebesa ,da me tapše po ramenu, želim samo ako mogu dati mali doprinos razvoju BH pčelarstva. U mom okruženju već ima pčelare koji su počeli da rade MM i to me raduje,
halid_dilah@hotmail.com je napisao/la:A sada kritike nasim uspjesnim;
halid_dilah@hotmail.com je napisao/la:1- vadenje larvi metalnom pincetom,-
Ovo je dobro pitanje ili kritika pa da razjasnimo.

MM je specifična supstanca osjetljiva posebno na zrak i svjetlost. MM nije u potpunosti istražena, tek mali procenat. Zbog svoje velike moći, i zbog same činjenice da se ne može proizvesti vještački/sintetički mnogi su iznijeli svoj stav, a da pritome nemaju podlogu u istraživačkom radu. Ja takođe koristim sve ono što je “nauka/struka” rekla uvezi MM a uporedo idem sa vlastitim testiranjem MM na kvalitet (ipak pčele bolje znaju). Već danas imam rezultate koji si možda i dovoljni da mogu da govorim o MM.

Halide,,, pokušaj da na googl pronađeš process pridobijanja liofilizirane MM pa ćeš vidjeti koliko ima metala (inox) i na kojoj površini se izlaže svježa MM. ZA takvu MM kažu da ništa ne gubi na kvaliteti, čak šta više kažu da je bolja od svježe!
Pogledaj ovaj dozator http://www.legaitaly.com/eng/cat_1_11.html ( Cod : 8010 )
MANUAL BOTTLING MACHINE FOR PACKING ROYAL JELLY, FILLING WEIGHT RANGING FROM 0 TO 20 CC.
slika

Ako pogledamo ovu sliku , mogli bi zaključiti da je MM ne ispravna, koliko je tu metala,
Ja kada sam neke kockice poslagao nakon upoznavanja sa svim ovim pakovanjima kroz kojaprolazi MM zapitam se da lima smisla više govoriti konzumentima da se MM uzima plastičnom ilidrvenom kašičicom. Ipak ja ću i u buduće da dajem preporuke za konzumiranje MM sa plastičnim i drvenim štapićima ili kašičicama

Vađenje larvi METALNOM pincetom ?
*u ovom postupku pinceta nema nikakvog dodira sa MM osim sa larvom, bez obzira, da li bila prilagođena ili ne
* moja pinceta na vrhu bila je zaštićena voskom, sve do saznanja koje sam i ovdje obrazložio
halid_dilah@hotmail.com je napisao/la:2. Zadnja faza oko upakivanja m.ml-izlaganje toploti-odnosno vrelom vosku.-
Utapanja u vosak je jedna od mjera zaštite od svjetlosti. Ovo nije nužno raditi u vosku. Ja sam prešao na ALU foliju ,ne zbog vrelog voska već je mnogo praktičnije.

Što se tiče vrelog voska i potpanje bočice , to apsolutno nema dodira sa MM. MOžemo zajedno napraviti eksperiment sa osjetljivim senzorom toplote ,sve na moj trošak, Ta toplina uopšte ne može proći do MM u onako debeloj stjenici bočice,
*drugo , To ti je isto kao kada bi tu istu bočicu držao u ruci stisnutu, ,ništa se neće desiti ,
*treće to je kratkotrajno izlaganja, koje ne može da ostavi takav trag toplote na vanjskoj površini bočice da bi prouzročio kvarenje MM

Na kraju reći će mo, da , temperatura u košnici iznosi 34-35 C . Šta je ovdje interesanto? U takvoj sredini MM se nekvari,. Temperatura ljudskog tjela 36-37C držanje u ruci MM neće je pokvariti.
Potapanjem u vreo vosak ,temperature na unutrašnjoj stjenci bočice neće preći vanjsku temperature.

Ako se upustimo u eksperiment sa osjeljivim senzorom toplote, sigruno da se teperatura neće podići
Kada bi bili umogućnosti da senzor ugradimo u sredinu stjenke bočice i izložimo je vrelom vosku uvjerio bi se da temperetura se nemjenja.
halid_dilah@hotmail.com je napisao/la:3-Na vagi je prikazano prazna fl bez cepa10gr=a puna=20gr=--koliko tezi cep i10 kapi etanola.-[ovo su bile dobro namjerne kritike.[nadopuna za 1 krit-1-metal ne smije doc u dodir sm.mlijeci] .-
Meni nije važno niti je bitno za konzumente koliko je to BRUTO.
Ja sam to postavio na koji način vagam,.Trenutno koristim gramsku vagu . Ovim vaganjem moja je želja da bude više od 10 gr. u bočici , ali previše mi je da recimo bude 800 miligrama i ako bi to pomnožili sa 300 bočica dođe se do rezultata od 240 grama i ako pomnožimo sa cijenom ispadne velika suma (960 km) Već sam našao miligramsku vagu i morat ću d a izdvojim dobru sumu novca , skoro 100 eura,,,
Nova vaga takođe neće vagat čep jer je to nebitno, konzument plaća MM ,a alkohol dođe kao gratis :)

Zašto je nebitno vagati čep i 10 kapi alkohola?
Ja sam svojevremeno imao džabnu ambalažu , dok ove godine plaćao sam 1 euro jednu bočicu, a cijena mi je ostala ista. I na kraju, zakonska regulative kaže da svako pakovanje može imati +/- 5%.
Tačne podatke za gramažu čepa i 10 kapi alkohola moćiću imati kada dobijem miligramsku vagu. Za 10 kapi ne znam koliko teži,ali znam da 1 militar alkohola teži 0,8 gr. Vagao sam čep i pokazuje 1 gram što nije precizno, pa ima alu prsten, tiketa,, i ne bi znao koliko je to bruto težine jer mi zaista to nije bitno..

Ako smatraš, da je važno da se i to zna, pojasni mi zašto je važno.?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Senade dobro ti ovo gore objašnjenje o MM samo bi još dodao da bi se neki proizvod pokvario potrebni su loši uvjeti i vrijeme. U ovom slučaju M. Mliječ. Ovdje se radi o kratkotrajnom uranjanju bočice s M. Mliječi u vruć vosak. Bočica se u vosku drži ni pola sekunde i sledeće sekunde vosak se na staklu već ohladio. Takvom brzinom nije moguće da je se M. Mliječ uopće zagrijala pa čak ni one molekule koje dodirivaju staklo bočice. Ma da se i zagrije tanki fikm M.Mliječi koji dodiriva staklo do neke temperature i u djeliću sekunde ponovo ohladi tko može podnijeti neki dokaz da je se taj dio M. Mliječi u djeliću sekunde pokvario,

Senade ORKA LAB ima i sterilne smeđe bočice namjenjene za matičnu mliječ. Sledeći put nabavi takve i riješi se briga i prigovora.
Dok ne potrošiš zalihe navošti bočice prije pa onda u njih stavljaj mliječ.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade ORKA LAB ima i sterilne smeđe bočice namjenjene za matičnu mliječ. Sledeći put nabavi takve i riješi se briga i prigovora.
Dok ne potrošiš zalihe navošti bočice prije pa onda u njih stavljaj mliječ.
Stipo dobar ti je ovaj prijedlog da se prije izvrši navoštavanje.. Meni to predstavlja težinu jer radim sam. TAko da bi uvjek morao svaku bočicu vagati oduzelo bi mi dosta vremena....

Ja više ne koristim tečni vosak , što zbog tiketa , da nekvarim izgled novih bočica i mnogo je praktičnije,, dobra zamjena je ALU folija .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
eso
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 21 kol 2010, 12:13
Lokacija: Prnjavor-Bec

Post Postao/la eso »

Senade dali to vaga 100 eura kosta
ako kosta toliko onda ne kupuj nabavicemo nesto
bolje i jeftinije za 100 eur.mozemo da kupimo vagu gdje se krave vazu
ja dolazim sada krajem mjeseca i ako bogda donosim vagu
TEWHID najcvrsca veza koja se nece nikada prekinuti
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Eso , ovo je miligramska vaga, ima ih razni, upola jevtiniji a ima i da ti pame stane koliko koštaju,, :)

Vaga mora mjeriti od 0 grama do xx

Mislim da j e tamo daleko skuplje pogotovo ove miligramske
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Eso , ovo je miligramska vaga, ima ih razni, upola jevtiniji a ima i da ti pame stane koliko koštaju,, :)

Vaga mora mjeriti od 0 grama do xx

Mislim da j e tamo daleko skuplje pogotovo ove miligramske
Žao mi je što nisam bio dovoljno "dalekovid".Negdje prošle godine u Sarajevu u robnoj kući Robot su se pojavile male vage "Camry" i ja sam kupio jednu.
Vaga je dužine 10 cm ,širine 6cm i debljine od 1,5 cm do 1,8 cm .Razliku u debljini joj čini poklopac koji se otvara kao poklopac na mobitelu .Vaga je digitalna
mjeri do 200 gr. sa tolerancijom 0,1 gr. , koštala je svega 16,5 KM .U to vrijeme kupio sam i dig.vagu iste firme do 5kg ,tolerancija 1g za 28 KM .Karakteristika
obje vage je da se kod uključenja postavi nula bilo da je bez tereta ili sa teretom ,što se može koristiti za vaganja za više dosipanja bez pamćenja prethodnog
stanja.Jednom da bih uporedio preciznost vaga,vagao sam praznu limenku od piva.Mala vaga je pokazala 16,4 gr ,a velika 16 gr .Nažalost ja sam mislio da će
tih vaga biti sve više ,a ove male su nestale unutar dva mjeseca i nisu se više pojavljivale.Zaboravio sam dodati da je na maloj vagi mjesto za vaganje lim
4,2 cm X 4,3 cm (ponekad poželim da je veći -jedini minus ) i ima čak i futrolu od fine vještaćke kože .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ja kada tražim te miligramske vage odma me nešto poprijekogledaju :) kako da se bavim sumljivim poslom :) ..

Ja sam prije dvij godine naletio na miligramsku vagu u nekom centru ibilaje 35 km sav sretan vidim da ima ikažem nema potrebe da žurim,, Kasnije kad sam se vratio da je kupim kažu da je nema i da neće više biti,,,,

Jedan mi reče kao da je razlog što ne nabavljaju ovi što dilaju nekakav prah ( d ane navodim naziv odmah bi googl toprepoznao pa d ase na forum natovari i specijalci) :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Klokic
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 13 tra 2010, 21:04

Post Postao/la Klokic »

Ja imam jednu vagu koja vaze tri kg.
uzeo samje radi vaganja zlata i ona tacno vaze grame
e sad miligrame nisam obraco paznju na ju onami je u bosni
pa kada dodjem tamo javljam ti senade
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Laboratorijske gramske vage obično mjere miligrame i pikograme. Pošto su jako precizne i puzdane zato su i vrlo skupe.
Dok sam radio u tvornici UNIMAX tvornici boja i lakova njihova laboratorija je imala nekoliko tih vaga ali nisu bile digitalne
Senade da pitaš nekod apotekara ili zlatara da nemaju koju viška.
Kod jednog zlatara sam vidio malu digitalnu vagu možda veličine 10x10 cm mjeri grame i desetine grama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
suad
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 lip 2010, 18:33
Lokacija: Sanica, Ključ
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la suad »

Poštovane kolege, drago mi je da s ovim korisnim savjetima pomažete da se neke dileme koje pčelari imaju razriješe kroz finu pčelarsku priču. Ja do sada nisam probao da vadim matičnu mliječ, a to je nešto što me jako interesuje, jer sam po prirodi znatiželjan i volio bih i to da probam. Znam da je kompleksan proces, ali imam jednu molbu, pošto nisam primjetio da iko ovdje spominje pumpice za vađenje mliječi interesuje me zna li iko da li ima negdje nabaviti vakum pumpica za mat.mliječ i koja je cijena po komadu. Takođe, ako neko ima gdje nabavio, neka adresa, broj tel, mail ili bilo šta da bi se mogao informisati. Unaprijed Vam se zahvaljujem za sve ovo meni nepoznato što sam imao pročitati, kao i za bilo kakvu informaciju. Lijep pozdrav od Suada
oma
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 26 sij 2012, 13:43

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la oma »

procitah da je potrebno u bocicu za pakovanje MM "ukapati" 10 kapi etanola?
razlog je pakovanje, a pitanje je mora li biti etanol? moze li nesto drugo a da nije "alkohol"?

moze li se dodavati direktno u med i koji omjer koristiti na 1 kg meda?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

oma je napisao/la:procitah da je potrebno u bocicu za pakovanje MM "ukapati" 10 kapi etanola?
razlog je pakovanje, a pitanje je mora li biti etanol? moze li nesto drugo a da nije "alkohol"?

moze li se dodavati direktno u med i koji omjer koristiti na 1 kg meda?
Ja više ne stavljam alkohol , Da li može nešto drugo ? Vjerovanto postoje plemeniti plinovi koji služe kao zaštitni sloj.
Uvidio sam da je sasvim dovoljno ako se svježa matična mliječ čuva na -20, predhodno vakumirana i zaštićena od svjetlosti .

MM prilikom vađenja može se odmah stavljati u med . Mislim da je opet nužno da se ovakva mješavina prije upotrebe drži u zamrzivaču a tokom upotrebe u frižideru.

Koji su omjeri ? To je diskutabilno i nema jednoobraznosti po tom pitanju , Mnogo je šaroliko i u glavnom ide se na horuk , da se proda a da se pritome negledaju terapeutski učinci i šta se želi postići.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Spomenko
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 09 ruj 2012, 21:14

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Spomenko »

Nekako sam proćitao sve dosad napisano u ovoj temi.Imam da dodam mnogo, mnogo.
Poznavanje MM iz ovih pisanja su solidna,ne da sam oduševljen.
Vađenje,svjetlo,vazduh,temperatura,skladištenje,....solidno.
Upotreba MM nema ništa konkretno a razllikuje se mnogo što se tiće pisanja na sajtovima širom svjeta(ne pamtim kojih)
Zbog aparata kojeg sam već odavno osmislio i polako koliko mi finansije dozvoljavaju već uveliko završavam i kalibriram vršio sam tu veliku potragu za podatcima o MM.
Igranje sa MM NIJE ZA ŠALU.
Kao jedinstveno aktivna i osetljiva supstanca i još neistražena do kraja,mnogo je složena ili bolje rećeno nepoznata.
Koliko god da usavršavate proizvodnju Kinezi su preterali sa kolićinom( 60 - 70 evra kg)
Koliko god da je prava ima psihološki efekat kao lijek(iako nije,ali samo zbog toga što oni to rade u tim i na taj naćin,....u suštini prodaju boju)
Zamislite da se prodaje u najlon kesama i mjeri kao paradajz ili paprika.
A ovi naši kukaju kako je 400 evra malo (kao prodaju i oni pravu)
Pomješana sa ovim medom ili onim(aktivna MM I SLIĆNE STVARI U MEDU,.....efekat -0-)
Zaleđena po 10 g šta posle sa njom(poredaš 15 ljudi i svakom po 0.67 g pa šta ko dobije)
0,6--0,7g je kolićina koju zdrav organizam može da svari i upotrebi u toku 24 sata(sve ostalo je višak)
Jedini dostupan naćin nama obićnima da ga koristimo i opet stepen iskorištenosti je 89 % ako CEO MATIĆNJAK SA LARVOM stavimo ispod jezika i tu ga otvorimo jezikom i zubima (ako nemaš plombe,kod mene je plastika i gore i dole) jedno 15 minuta.nikako gutati ni u ludilu.Posle 15 minuta poželjno je progutati i vosak i larvu.


A VAĐENJE MM je posebna prića,totalni vakum,vađenje larvi,zatvaranje matićnjaka i šok zamrzavanje , to je po meni spram moga istraživanja jada i čemera,ćitanja i dopisivanja više i ja neznam šta i ćega jedino kaKo treba.

Ovo je moje mišljenje koje sam formirao i teškom mukom oformio i potvrdio.Ćak sam i probao(jadna žena,umal ne odoh u zijan,moćna je MM)
ne igrajte se previše.
pozdrav svima kolko vas ima,...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Spomenko je napisao/la: Pomješana sa ovim medom ili onim(aktivna MM I SLIĆNE STVARI U MEDU,.....efekat -0-)

Zaleđena po 10 g šta posle sa njom(poredaš 15 ljudi i svakom po 0.67 g pa šta ko dobije)
0,6--0,7g je kolićina koju zdrav organizam može da svari i upotrebi u toku 24 sata(sve ostalo je višak)
Jedini dostupan naćin nama obićnima da ga koristimo i opet stepen iskorištenosti je 89 % ako CEO MATIĆNJAK SA LARVOM stavimo ispod jezika i tu ga otvorimo jezikom i zubima (ako nemaš plombe,kod mene je plastika i gore i dole) jedno 15 minuta.nikako gutati ni u ludilu.Posle 15 minuta poželjno je progutati i vosak i larvu.

..

MM pomješana u medu ...efekat ( 0 ) nula . NA koji način ste došli do ove spoznaje ?

Konzumiranje svježe MM svakako ima svojih prednosti i mana . Vjerovatno Vama predstavlja problem oko pakovanja u bočice . Ovo oko matičnjaka kao jednokratna doza činimi se odlična samo je pitanje koliko svježe MM ima u svakom od matičnjaka. JA razmišljam odavno da uvedem ta mala pakovanja za jednokratnu upotrebu ali je problem ambalaža.

MOje sljedeće pitanje glasi zašto bi bilo nužno pojesti i larvu ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Zvoneto »

Ja sam većinu mliječi prodao pomiješanu sa medom u omjeru 1 ili 2 % ovisno o želji kupca (sve zbog cijene naravno svi bi htjeli više za malo para :D ), tako da me ova konstatacija kolege malo zabrinula. Ne znam odakle ta informacija to može biti samo nagađanje, uostalom i ljekovitost mm nije do kraja istražena niti potvrđena od struke. Med koliko sam ja skužio služi kao konzervator i nema drugu ulogu. Upotreba mm sa medom je po meni malo zeznuta teško je to sve držati pod jezikom da uđe u krvotok, bolje bi bila sama mliječ na čačkalici.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

Zvoneto je napisao/la:Ja sam većinu mliječi prodao pomiješanu sa medom u omjeru 1 ili 2 % ovisno o želji kupca (sve zbog cijene naravno svi bi htjeli više za malo para :D ), tako da me ova konstatacija kolege malo zabrinula. Ne znam odakle ta informacija to može biti samo nagađanje, uostalom i ljekovitost mm nije do kraja istražena niti potvrđena od struke. Med koliko sam ja skužio služi kao konzervator i nema drugu ulogu. Upotreba mm sa medom je po meni malo zeznuta teško je to sve držati pod jezikom da uđe u krvotok, bolje bi bila sama mliječ na čačkalici.
Posto se ne bavim komercijalnom prodajom MM jos,neznam dali mogu da na ovoj temi nesto kazem,ili da podrzim konstataciju kolege da je efekat MM u medu vrlo mal ili nikakav!Iz prostog razloga iako se nezna do sada tacan sastav MM ali se zna da MM sadrzi dosta aminokiselina koje gube vrijednost i razgradjuju u medu koji ima u svome sastavu "agresivnije" kiseline!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
Zvoneto je napisao/la:Ja sam većinu mliječi prodao pomiješanu sa medom u omjeru 1 ili 2 % ovisno o želji kupca (sve zbog cijene naravno svi bi htjeli više za malo para :D ), tako da me ova konstatacija kolege malo zabrinula. Ne znam odakle ta informacija to može biti samo nagađanje, uostalom i ljekovitost mm nije do kraja istražena niti potvrđena od struke. Med koliko sam ja skužio služi kao konzervator i nema drugu ulogu. Upotreba mm sa medom je po meni malo zeznuta teško je to sve držati pod jezikom da uđe u krvotok, bolje bi bila sama mliječ na čačkalici.
Posto se ne bavim komercijalnom prodajom MM jos,neznam dali mogu da na ovoj temi nesto kazem,ili da podrzim konstataciju kolege da je efekat MM u medu vrlo mal ili nikakav!Iz prostog razloga iako se nezna do sada tacan sastav MM ali se zna da MM sadrzi dosta aminokiselina koje gube vrijednost i razgradjuju u medu koji ima u svome sastavu "agresivnije" kiseline!
Da li je moguće da recimo 200 grama meda ima veći efekta od same MM u periodu konzumeacije od 10-15 dana?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
Zvoneto je napisao/la:Ja sam većinu mliječi prodao pomiješanu sa medom u omjeru 1 ili 2 % ovisno o želji kupca (sve zbog cijene naravno svi bi htjeli više za malo para :D ), tako da me ova konstatacija kolege malo zabrinula. Ne znam odakle ta informacija to može biti samo nagađanje, uostalom i ljekovitost mm nije do kraja istražena niti potvrđena od struke. Med koliko sam ja skužio služi kao konzervator i nema drugu ulogu. Upotreba mm sa medom je po meni malo zeznuta teško je to sve držati pod jezikom da uđe u krvotok, bolje bi bila sama mliječ na čačkalici.
Posto se ne bavim komercijalnom prodajom MM jos,neznam dali mogu da na ovoj temi nesto kazem,ili da podrzim konstataciju kolege da je efekat MM u medu vrlo mal ili nikakav!Iz prostog razloga iako se nezna do sada tacan sastav MM ali se zna da MM sadrzi dosta aminokiselina koje gube vrijednost i razgradjuju u medu koji ima u svome sastavu "agresivnije" kiseline!
Da li je moguće da recimo 200 grama meda ima veći efekta od same MM u periodu konzumeacije od 10-15 dana?
Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,a neka zadrzava jedno duze vrijeme, konzumacija MM je preporucljiva uz med,med ima svojstvo femrentacije!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la: Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,a neka zadrzava jedno duze vrijeme, konzumacija MM je preporucljiva uz med,med ima svojstvo femrentacije!

Medonoša gdje is pokupio ove podatke?!

*Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,---> Koja svojstva?
*a neka zadrzava jedno duze vrijeme,----> Koja svojstva?
*konzumacija MM je preporucljiva uz med----> Kako uz med?
*med ima svojstvo femrentacije---> Kakve veze ima fermentacija sa MM? Još nisam doživo da med fermentira kada je pomješan sa MM!


Volio bih da dobijem odgovor na ova pitanja i laboratorijske nalaze ili si donose zaključci na osnovu svojstava i osobina određenih materija /tvari. PA ako se nešto mješa moglo bi se desiti to i to .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,a neka zadrzava jedno duze vrijeme, konzumacija MM je preporucljiva uz med,med ima svojstvo femrentacije!

Medonoša gdje is pokupio ove podatke?!

*Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,---> Koja svojstva?
*a neka zadrzava jedno duze vrijeme,----> Koja svojstva?
*konzumacija MM je preporucljiva uz med----> Kako uz med?
*med ima svojstvo femrentacije---> Kakve veze ima fermentacija sa MM? Još nisam doživo da med fermentira kada je pomješan sa MM!


Volio bih da dobijem odgovor na ova pitanja i laboratorijske nalaze ili si donose zaključci na osnovu svojstava i osobina određenih materija /tvari. PA ako se nešto mješa moglo bi se desiti to i to .
Svojstvo fermentacije meda, je razgradnja slozenijih tvari na jednostavnije ,prorodne sastojke,posto se MM sastoji izmedju ostaloga i iz 32 aminokiseline,da bih ih u nasem organizmu razgradili,koristimo prirodni nacin razgradnje-fermentacije uz pomoc prorodnog meda,MM se konzumira uz med,dnevna preporucljiva kolicina MM sa1-2 kasike meda!Labaratorijski nalaze neznam koje mislis,na sta nalazi,poznata je stetnost svjetlosti na MM,i utvrdjena,stetnost alkohola na MM ispitivanja vrsena u Rusiji,dokazano da iz MM koja je zatvorena "hermeticki" sa alkoholom nije moguce uzgojiti matice,institut u Celle vrsi vec 40 god ispitivanja,mislim da sam o tome pisao,sve poznate sastavke MM su napravili vjestacki i uz dodatak meda uzgajali matice,jedna matica velicine pcele,jedna pcela velicine matice,i odustali,upotreba ljekovitosti MM je zabranjenja (u Njemackoj)nije nikada niko dokazao da je ljekovita!
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Zvoneto »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,a neka zadrzava jedno duze vrijeme, konzumacija MM je preporucljiva uz med,med ima svojstvo femrentacije!

Medonoša gdje is pokupio ove podatke?!

*Neka svojstva MM mlijec gubi veoma brzo u medu,---> Koja svojstva?
*a neka zadrzava jedno duze vrijeme,----> Koja svojstva?
*konzumacija MM je preporucljiva uz med----> Kako uz med?
*med ima svojstvo femrentacije---> Kakve veze ima fermentacija sa MM? Još nisam doživo da med fermentira kada je pomješan sa MM!


Volio bih da dobijem odgovor na ova pitanja i laboratorijske nalaze ili si donose zaključci na osnovu svojstava i osobina određenih materija /tvari. PA ako se nešto mješa moglo bi se desiti to i to .
Svojstvo fermentacije meda, je razgradnja slozenijih tvari na jednostavnije ,prorodne sastojke,posto se MM sastoji izmedju ostaloga i iz 32 aminokiseline,da bih ih u nasem organizmu razgradili,koristimo prirodni nacin razgradnje-fermentacije uz pomoc prorodnog meda,MM se konzumira uz med,dnevna preporucljiva kolicina MM sa1-2 kasike meda!Labaratorijski nalaze neznam koje mislis,na sta nalazi,poznata je stetnost svjetlosti na MM,i utvrdjena,stetnost alkohola na MM ispitivanja vrsena u Rusiji,dokazano da iz MM koja je zatvorena "hermeticki" sa alkoholom nije moguce uzgojiti matice,institut u Celle vrsi vec 40 god ispitivanja,mislim da sam o tome pisao,sve poznate sastavke MM su napravili vjestacki i uz dodatak meda uzgajali matice,jedna matica velicine pcele,jedna pcela velicine matice,i odustali,upotreba ljekovitosti MM je zabranjenja (u Njemackoj)nije nikada niko dokazao da je ljekovita!
Kolega, nisam ovo opet shvatio je li misliš konzumiranje mm uz med odvojeno ili već ranije pomiješano?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

Mislio sam na konzumiranje MM uz med odvojeno,!Vecina informacija koje sam naveo,nisu rekla kazala vec su izvor,najvecih strucnjaka, publicista ,kao i novinara BiH Pcelarstva,dobitnika zlatne medalje Apimondie,osnivaca tv serije o pceli i apiterapiji"Krilati Farmaceuti koja je se prevodila na 7 jezika,pisac knjige Medena Apoteka itd.pokojni prijatelj Nijaz Abadzic:
slika
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Ovo što ću reć ne želim da umanjim vrijednost autora i njegov rad.
Da je živ sigurno bi drugačije pisao o MM . Ako je sve ovo o MM u toj knjizi onda je šturo i uopšteno napisano. Dobroje da se spominje bar malo.

Navodi da se MM čuva na temperaturi od 0 do +4 , ja recimo čuvam na -20°C preporuke su -18 °C i niže. Nisam probao čuvati na +4 MM ne znam kako reaguje. Ispobao sam test sa alkoholom i rezultat je bio poražavajući na sobnoj temperaturi i pod uticajem svjetlosti a evo kako izgleda.
slika

Svu raniju literaturu trebalo bi nanovo pisati .

Nekada je pogubno i citirati nečije mišljenje ili stav. NIje važno da li nešto se govori napamet ili citira, ovo ne mislim na tvoju malenkost medonoša na raznim drugim stranam čitam grozne stvari.

Spominje se presađivanje ličinki mlađih od tri dana ? Šta to znači u odnosu na recimo larvu starosti do 24 h da li bi mi neko mogao pojasniti.

AKo sam dobro shvatio ličinke mlađe od tri dana što uključeje i treći dan ukupno 72 h . Znači imamo situaciju da se presađuju ličinke stare i do 72 h.

Dr. Li Jianke svjetski poznati proizvođač matične mliječi proizvodi po jednoj košnici 10 kg MM a mi ne možemo ni bagrema da proizvedemo. U svojoj tehnologiji Dr. Li Jianke kaže da larve trebaju biti nešto malo starije od 24 h naravno larve mogu biti i par sati starije ili 72 h ali se odražava na prinose i na kvalite MM. Ako su larve starije od recimo 48 h i nije čudo što su imali kvarnu i nekvalitetnu MM u to vrijeme i još kada dodamo da se čuva do +4°C.

Imamo bih još mnogo toga da se osvrnem na raznorazna podkopanja od strane pčelara glede MM a i ostali proizvoda od pčela pa bih zasigurno dobio neprijatelje ili bi ja bio nekome "neprijatelj" što iznosim činjenice. Uglavnom sve se svodi na rekla kazala ,copy/paste rijetki su onih koji neposredno rade sa konzumentima i prate situaciju.

Nedavno čitam na jednom sajtu kako je bolja liofilizirana MM od svježe MM a pogoovo od one koja se mješa sa medom . Ovo kad apročitaju neuki i koji nemaju kontakta sa MM prihvataju zdravo za gotovo ,,Zašto? Zato što taj neko ko to navodi ima prefiks dr. mr. prof. itd. Ako se uđe u dublju analizu vidi se da je tajisti zastupnik neke tamo xx firme koja fura liofiliziranu MM sumljivog kvaliteta.

Da završim , najbolji sud mogu dati konzumenti . Ja ima standard za MM koji sam izgradio tokom niza godina neposrednog rada sa konzumentima i jako sam zadovoljan učinkom MM koja je pomješana sa medom. Iskreno volio bih da mogu više prodati MM u izvornom stanju jer je i meni lakše ali svi traže mješanu sa medom .

Danas sam imao duži razgovor sa konzumentom pčelinji proizvoda i na kraju kada sam rekao da sam prinuđen da poskupim odgovor je bio >> nema veze znam da je kvalitet<<<<
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Ovo što ću reć ne želim da umanjim vrijednost autora i njegov rad.
Da je živ sigurno bi drugačije pisao o MM . Ako je sve ovo o MM u toj knjizi onda je šturo i uopšteno napisano. Dobroje da se spominje bar malo.

Navodi da se MM čuva na temperaturi od 0 do +4 , ja recimo čuvam na -20°C preporuke su -18 °C i niže. Nisam probao čuvati na +4 MM ne znam kako reaguje. Ispobao sam test sa alkoholom i rezultat je bio poražavajući na sobnoj temperaturi i pod uticajem svjetlosti a evo kako izgleda.
slika

Svu raniju literaturu trebalo bi nanovo pisati .

Nekada je pogubno i citirati nečije mišljenje ili stav. NIje važno da li nešto se govori napamet ili citira, ovo ne mislim na tvoju malenkost medonoša na raznim drugim stranam čitam grozne stvari.

Spominje se presađivanje ličinki mlađih od tri dana ? Šta to znači u odnosu na recimo larvu starosti do 24 h da li bi mi neko mogao pojasniti.

AKo sam dobro shvatio ličinke mlađe od tri dana što uključeje i treći dan ukupno 72 h . Znači imamo situaciju da se presađuju ličinke stare i do 72 h.

Dr. Li Jianke svjetski poznati proizvođač matične mliječi proizvodi po jednoj košnici 10 kg MM a mi ne možemo ni bagrema da proizvedemo. U svojoj tehnologiji Dr. Li Jianke kaže da larve trebaju biti nešto malo starije od 24 h naravno larve mogu biti i par sati starije ili 72 h ali se odražava na prinose i na kvalite MM. Ako su larve starije od recimo 48 h i nije čudo što su imali kvarnu i nekvalitetnu MM u to vrijeme i još kada dodamo da se čuva do +4°C.

Imamo bih još mnogo toga da se osvrnem na raznorazna podkopanja od strane pčelara glede MM a i ostali proizvoda od pčela pa bih zasigurno dobio neprijatelje ili bi ja bio nekome "neprijatelj" što iznosim činjenice. Uglavnom sve se svodi na rekla kazala ,copy/paste rijetki su onih koji neposredno rade sa konzumentima i prate situaciju.

Nedavno čitam na jednom sajtu kako je bolja liofilizirana MM od svježe MM a pogoovo od one koja se mješa sa medom . Ovo kad apročitaju neuki i koji nemaju kontakta sa MM prihvataju zdravo za gotovo ,,Zašto? Zato što taj neko ko to navodi ima prefiks dr. mr. prof. itd. Ako se uđe u dublju analizu vidi se da je tajisti zastupnik neke tamo xx firme koja fura liofiliziranu MM sumljivog kvaliteta.

Da završim , najbolji sud mogu dati konzumenti . Ja ima standard za MM koji sam izgradio tokom niza godina neposrednog rada sa konzumentima i jako sam zadovoljan učinkom MM koja je pomješana sa medom. Iskreno volio bih da mogu više prodati MM u izvornom stanju jer je i meni lakše ali svi traže mješanu sa medom .

Danas sam imao duži razgovor sa konzumentom pčelinji proizvoda i na kraju kada sam rekao da sam prinuđen da poskupim odgovor je bio >> nema veze znam da je kvalitet<<<<
Svako ima svoje misljenje,a mi smo tu da izmjenimo misljenja,da te nadopunim uvezi knjige i autora,,na desnoj stranici objavljene knjige,tj slike napisano je:Najsigurnije cuvanje MM dobiva se liofilizacijom,kojom se na -60C oduzima voda itd,...Treba imati na umu da je knjiga izdata 1988-89 g.i pisana sa tadsnjim top informacijama,a u kasnijim razgovorima i izmjeni saznjanja doslo je do unaprijedjivanja nekih saznanja!Prije 1-2g pronadjena i i 32-amino kiselina u MM!Isto tako pcelarski kombinat u Bukurestu je jedan od vodeci na ovome polju,sa tehnologijom i znastvenicima,zgrada kombinata je napravljena kao i fasada zgradesa imitacijom saca!Ali kao sto rekoh posto se jos ne bavim komercijonalnom proizvodnjom MM,ne zelim da kvarim dosadasnju praksu i unosim zabunu na ovu temu!
Odgovorite