Nova ambalaža za MM

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stigla je nova amblaža za MM iz Zagreba,,,. Bočice su extra dobre ali cijena je paprena jedna bočica skoro 1 euro me koštala,,, Bočica je 10 militarska u koju može da stane 11 grama bez problema ,, ja pakujem po 10 grama,,,

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Sada već imam takva pakovanja da se nebi postidio pojavit na najprestižnijim sajmovima zdrave hrane ;) ))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ovoga puta nabavio si smeđe bočice. Kada bi se nabavljale bočice direkt iz njemačke od proizvođača mislim da bi bile znatno jeptinije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo daj adresu ako znaš da uvežm tu liniju

Još ako znaš u Švedskoj da neko toradi mislimd ato mogu dobiti bez problema
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Senade gdje si nabavio vagu i koliko košta i ja bi jednu kupijo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

IZET je napisao/la:Senade gdje si nabavio vagu i koliko košta i ja bi jednu kupijo.
Ja sam ovu naručio iz Slovenije i koštala je oko 13 eura,,, mislim da može nešto slično kupiti u bingu , konzum, fisu,,,,

Digitalna , gramska vaga,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Stipo daj adresu ako znaš da uvežm tu liniju

Još ako znaš u Švedskoj da neko toradi mislimd ato mogu dobiti bez problema
Te linije nemam. Zato sa mi napisao nebi li se netko javio i pomogao svima koji nabavljaju te bočice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Senade, kupio sam ove iste bočice smeđe iz Orka Lab, reci mi molim te čemu služe ovi metalni prstenovi i kako ih ti stavljaš. Ne vidim način kako bi se učvrstili na bočicu osim možda voskom?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Senade, kupio sam ove iste bočice smeđe iz Orka Lab, reci mi molim te čemu služe ovi metalni prstenovi i kako ih ti stavljaš. Ne vidim način kako bi se učvrstili na bočicu osim možda voskom?
Što se tiče utezanja ovog prstena ja to radim ručno. Ima jedan pripravak od drveta u koji umetnem ½ bočice , kontru držim na radnom stolu , u desnoj ruci držim križni odvijač , lijevom rukom rotiram a desnom utežen. Imam ideju da to riješim ,čim napravim bi će predočeno. Ivan Koler ima dobro riješenje ali z aone pencilinske bočice, Nešto slično kao kada se zaptivaju litarske boce.

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Ok hvala na slikama, sve je jasno, moram reći da im je prilično glupo ovo rješenje sa prstenom mogli su napravit nešto na navoj ili slično. Kako kupci otvaraju ovo moraju sve razvaliti da dođu do sadržaja bočice. Hvala!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Što se tiče ovih bočica mislim da nije nužan prsten iz razloga što ima dovoljno free prostora od MM do gumenog čepa tako da prilikom širenja MM na -20 gumeni čep neće iskočiti. Svakako da ovaj alu prsten dobro da ima kako bi bili sigurno da gumeni čep bočice neće se otvoriti i tako da zrak dopre do MM.

Bilo bi idealno da ima bočica od 11 militara gumeni čep , i malo jači alu poklopaca na navoj stim da bočica bude ravna po cijeloj visni i naravno tamno staklo.

Mislim dase može napaviti i narudžba za izradu bočica ali sve kada sabereš onekoji prikupljau matičnu mliječ nije dovoljno da se pokrene proizvodnja bočica.

Meni su jako prihvatljive i pencilinske 10 militarske bočice samo da ima alu presten. Mislim da se u derventi može nabavit ali bez alu prstena.

JA sam pokušavao iz Italije da nabavim sa navojom ali ima nedostatak,,nemaju gumeni čepovi i ne može se adekvatno uskladištiti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Senade, jesi probao ove bočice stavit bez alu prstena. Zanima me hoće li kad se zaledi izbiti čep vani. Nije mi baš najjasnije to sa drvenim kalupom kako uspiješ zavrnut čep ovako super ti izgleda. Reci mi navoštavaš li ove bočice ikako i kojim redoslijedom je li staviš čep pa onda ili drugačije? Probaću nešto, čini mi se veća peripetija oko ove ambalaže nego oko mliječi ali pomalo biće nešto, pozdrav!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Senade, jesi probao ove bočice stavit bez alu prstena. Zanima me hoće li kad se zaledi izbiti čep vani. Nije mi baš najjasnije to sa drvenim kalupom kako uspiješ zavrnut čep ovako super ti izgleda. Reci mi navoštavaš li ove bočice ikako i kojim redoslijedom je li staviš čep pa onda ili drugačije? Probaću nešto, čini mi se veća peripetija oko ove ambalaže nego oko mliječi ali pomalo biće nešto, pozdrav!
NIsam probao bez alu prstena, mislim da ove bočice mogu bez alu prstena jer kad se ubaci 10 gr. MM do gumenog čepa ima 1 cm tako daje to dovoljno kada dođe do širenja.

U koliko budem imao tehnički mogućnosti snimit ću video kako ja to stavljam alu šrsten jer zaista sve sam radim tako da mi je teško i snima i raditi posebno ovo oko zaptivanja.

Što se tiče navoštavanja vosak nije potreban . Ja skoro dai ne navoštavam ,,stavljam alu foliju i na prozirne i na ove iz Orka LAb-
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Senade, samo da te nešto priupitam nije tema ambalaža ali evo uradio sam ručno prisađivanje 3 rama sam nasadio larvicama. Koristiš li ti izolator ili ideš po iskustvu, ja sam odabrao ram iz košnice i sa oboda rama sam izabrao stotinjak larvica. Ima li veze što nisu iste starosti, tj mogu li se opet držati forumule 72 sata ili će mi najstarije larvice već potrošiti dosta mliječi. Ili će mliječ na starijim larvama promijeniti kemijski sastav. Nadam se da je pitanje jasno, ja sam se trudio da izaberem larve otprilike iste, e sad vidićemo šta će ispast. Pozdrav i hvala!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Senade, samo da te nešto priupitam nije tema ambalaža ali evo uradio sam ručno prisađivanje 3 rama sam nasadio larvicama. Koristiš li ti izolator ili ideš po iskustvu, ja sam odabrao ram iz košnice i sa oboda rama sam izabrao stotinjak larvica. Ima li veze što nisu iste starosti, tj mogu li se opet držati forumule 72 sata ili će mi najstarije larvice već potrošiti dosta mliječi. Ili će mliječ na starijim larvama promijeniti kemijski sastav. Nadam se da je pitanje jasno, ja sam se trudio da izaberem larve otprilike iste, e sad vidićemo šta će ispast. Pozdrav i hvala!
JA koristim izolator prema šemi i rasporedu onoliki broj zaleženi ćelija koliko mi je potrebno, Nekada je to 500 larvi dnevno a nekada 800 - 1000 larvi . Dobro je da si otpočeo i da stekneš rutinu , Veoma je važno izabrati i larvu ,

Larve za MM nisu iste kao i za matice ( mada većina stručnjaka uzima larve za matice koje su stare do 24 h) , Za matičnu mliječ nije važna genetika larve već starost .

Larva nesmije biti starija od 24 h ,najbolje su on koje su starije od 12 h. dobro je imati približno istu starosnu strukturu larvi, a to se može postići samo izolatorom.

Ako želiš da naučiš kako izgleda larva stara 12 tempiraj maticu u jenter ako imaš i ostavi da prođe potrebno vrijeme , ili sebi napravi izolator.

Bez obzira koju larvu presadiš tempo je isti 72 h ( svakako ako imaš neki neodložan posao koji bi ti pokvario taj tempo a imaš mogućnost d a odradiš na 48 h ( dan ranije) uradi na 48 h) , one larve koje su starije one će bit poklopljne i tu MM iz tog matičnjaka zaobilaziš kod pakovanja,koristiš je z a startovanje ili je odmah ti konzumiraš .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Hvala, ovo je vrlo važno što si rekao da zaobiđem ove što su poklopljene, to misliš poklopljen matičnjak ili šta nisam shvatio? Sada sam gledao primljeno je otprilike pola larvica tj oko 45. Dobro za početak dok se uhvati malo ruka, presađivao sam sa metalnom onom kupljena u PiP-u, a čini mi se da su upravo primljene malo starije larvice koliko se sjećam znači njih sam manje oštetio. Ma nisam napravio izolator još a sada baš nemam vremena za to pa sam mislio ovako sa rama uzimati eh samo da je znati prepoznati larvu staru do 24h. Ali pomalo izazov je ovo veliki, imam unaprijed prodanu jednu količinu i to je dodatni motiv... Čuj kad uzimaš larvu sa onom svojom iglom (usput imaš li za prodati koju) ima li tu neki savjet uzimaš li je iznutra ili izvana ili nije važno? Ja sam probao one najmanje larvice vrlo teško idu oštete se odmah. Oprosti na gnjavaži :? ....Pozdrav!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Hvala, ovo je vrlo važno što si rekao da zaobiđem ove što su poklopljene, to misliš poklopljen matičnjak ili šta nisam shvatio? Sada sam gledao primljeno je otprilike pola larvica tj oko 45. Dobro za početak dok se uhvati malo ruka, presađivao sam sa metalnom onom kupljena u PiP-u, a čini mi se da su upravo primljene malo starije larvice koliko se sjećam znači njih sam manje oštetio. Ma nisam napravio izolator još a sada baš nemam vremena za to pa sam mislio ovako sa rama uzimati eh samo da je znati prepoznati larvu staru do 24h. Ali pomalo izazov je ovo veliki, imam unaprijed prodanu jednu količinu i to je dodatni motiv... Čuj kad uzimaš larvu sa onom svojom iglom (usput imaš li za prodati koju) ima li tu neki savjet uzimaš li je iznutra ili izvana ili nije važno? Ja sam probao one najmanje larvice vrlo teško idu oštete se odmah. Oprosti na gnjavaži :? ....Pozdrav!

Ovi što su pokolopljeni i meni se ranije znalo desiti dok nisam uveo izolator , kada bude frka sa vremenom i nedostatka larvi pojavi se jedan dva, njih ništa ne diram ( zaobiđem ) i kad svu matičnu mliječ povadim , onda se vratim na ove zatvorene ,,,, tu matčnu mliječ na zatvorenim matičnjacima slobodno se može konzumirati tj . za sebe i to odmah odradiš , NIje fer tu matičnu mliječ pakovat sa ostalom.

JA sam konstruisao iglu za ruke pod određenim kutovima, kao i po dubini,, JA sa iglom koju sam konstruiso skoro da nema veze odakle prilaziš larvi, važno je samo podvuć iglu i iznošenje pod 90°

Ja sa mojom iglom presađujem i one tek ispilene larve za uzgoj matica

Tebi preporučujem i inače larvi se prilaze odzada (sleđa) npr. ako je ova zagrada larva )J <----- ova strelica pokazuje odakle se prilazi larvi ( slovo J je kao igla)

Treba mi vremena da napravim te igle , kada ću imat ne znam ,,

Sve igle koje se pojavljuju u trgovinama su industrijske igle zaprodaju inemaju nikakve veze sa presađivanjem. JA posjedjem kolekcju inox igle,lijeve, desne, ravne ,kose,, koje sam skupo platio i ništa to ne koristim ,, iznimno koristim kineske igle .


Što se tiče prihvata larvi morao bi imati veću prihvaćenost do 10 % je prhvatljivo ali sve zavisi sa koliko matičnjaka radiš. Broj odbačeni larvi utiče na prinos tako da u konačnici uloži se dosta napora a rezultat je slab . KAd a se presade larve obično se nakon par sati ide ponovo nakontrolu prihvata i ako ima odbačenih larvi one se ponovo presađuju i tako se dobija na produktivnosti, Ja isto ako se ne vraćam ponovo jer sam zadovojan sa prihvatom:

Ovo je nivo koji ja ganjam . Akobogda dok još pripermim neka sredstva za rad sve će se to podići na viši nivo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Hvala na savjetu, ovo sam skužio za uzimanje larve sa leđa tako se i meni učinilo da je bolje a sad si mi i ti potvrdio. Vrlo malo ima materijala o presađivanju a i to je svojevrsna nauka ja sam prezadovoljan za prvi put treba malo ruku smiriti i vid izoštrit. Sve radim u autu a dok pripremam tamo stavim u auto bocu sa vrućom vodom i otvorim je da isparava mislim da je ok... Ima ovdje dosta caka čini mi se a ovo nisam znao da nakon par sati kontroliraš kako prepoznaš je li prihvaćena već pliva u mliječi znači? Ili odbačene već u roku 2 sada očiste pčele...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

:) ))

Ne treba ti vlažnost , opusti se i uživaj

Evo zatvarač alu prstena

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ovaj zatvarač ima nedostatak jer nje predviđen za ove male bočice , tako da treba ubaciti jedan uložak od plastike širine 20,5 mm i debljine 6 mm. JA sam odsjekao od plastičnih zaptivača koji se koriste u vodoinstalacijama za kupatla ( čepovi koji zatvaraju izlaz za česme)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Aha to je ta spravica, vidiću potražiću nešto slično, mada evo stavio sam bočicu u zamrzivač drži se i bez prstena ne izbija a vidićemo poslije. Senade, biću slobodan ovdje postaviti još par pitanja neka su možda glupa ali eto. Kad pakiraš mliječ i ne napuniš bocu do vrha šta radiš sa njom je li i nju vakumiraš i u zamrzivač pa poslije nadopuniš od iduće ture? Koliko ram za presađivanje maksimalno držiš van košnice znači ovaj ram sa kojeg uzimaš larve? I kako miješaš sa medom to ako je tajna ne moraš mislio sam sebi malo napraviti ide li kristalizirani med ili polukristalisani. Ova mliječ smrznuta, kad se odmrzne kako se konzumira je li bude u frižideru i koliko može tako stojati, pošto ima ljudi koji neće da miješaju sa medom. Hvala unaprijed, ako je nešto profesionalna tajna nemoj pisati :wink:
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la medonosa »

slika
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Senade, upravo nađoh na ovom forumu http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 8&start=20 gdje si napisao da suho startanje ličinki nikad nisi radio prvi put jer ne može se larva tako startati. Ja sam upravo ovu svoju prvu pionirsku turu tako radio znači sve na suho, čak nisam ni dodavao osnove na poliranje nego direkt iz kesice stavljao na ram. Ovu drugu turu presađivanja radio sam kao ti na onom video larve sam vadio i stavljao u suhe osnove da malo skvasi pa se nadam boljem rezultatu, idem sada viditi baš me kopka. Pozdrav!
ps, rezultat ovakvog rada jeste skromnih 6 grama MM ali za prvi put sam ponosan i na to... pozz
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Evo sad sam gledao, na dva rama po 15 a na jednom 25 od 30, to je još uvijek tanko ali ide pomalo, da mi je dostići 10% odbačenih bio bih na konju. Pripremio sam ramove sa po 112 osnova čekam da mi stignu plastične osnove pa ću ići sa njima nek pola odbace opet dosta meni :D :D
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Senade, upravo nađoh na ovom forumu http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 8&start=20 gdje si napisao da suho startanje ličinki nikad nisi radio prvi put jer ne može se larva tako startati. Ja sam upravo ovu svoju prvu pionirsku turu tako radio znači sve na suho, čak nisam ni dodavao osnove na poliranje nego direkt iz kesice stavljao na ram. Ovu drugu turu presađivanja radio sam kao ti na onom video larve sam vadio i stavljao u suhe osnove da malo skvasi pa se nadam boljem rezultatu, idem sada viditi baš me kopka. Pozdrav!
ps, rezultat ovakvog rada jeste skromnih 6 grama MM ali za prvi put sam ponosan i na to... pozz
NIje nužno poliranje to je isključivo zbog dezinfekcije ali ako radimo matice onda je nužno dati napoliranje , a pogotovo ne treba navoštavati .

Ako si radio uz prisustvo matice i suho onda ti je ta zajednica u rojevnom stanju . Ovih 6 grama ti sve govori . Kod mene u startu mora dat preko 30 grama jedna pčelinja zajednica i sve mi je rentablno dok daje 20 gr. kad se počne spuštat ispod 20 gr ostavljam tu zajednicu . Inače ja mnogo ne igram oko pčele samo ih dopingujem sa polenom i to je to, dok su sposobne da rade ide, čim osjetim da su se zasitile prelazim na druge.

Kako ti izgleda ta pčelinja zajednica , gdje ti je matica,, koliko imaš okvira legla, perge, meda ?

Svi koji nešto pišu o matičnoj mliječi niko ne govori koliko izvadi MM i sa koliko matičnjaka radi , primjetio si d a je kod mene sve transparentno i sve se vidi . Kod mene je 81 matičnjak i treba to startovat , pokrenuti a na suho teško u moim usovima.

Nekako sam skučen sa vremenom jer previše mi je posla oko uzgoja matica, MM pa rad sa pčelama i mnogo toga sporednog a sam sam.. Ima najeru snimiti video startovanje na suho, i pokretanje sa liofiliziranom MM
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la Zvoneto »

Senade, radim novozelandskom metodom, ali su mi sada gornje trajno odvojene pregradom znači možemo reći bez prisustva matice. Gore nema legla nimalo ima brdo pčela koje su na ramu ono u grozdu stoje kao rojevne. Meda i peludi imaju dovoljno a svaku večer im odnesem sirup u koji dodam 2 dobre kašike meda. Čini mi se da nije problem bar kod mene količina mliječi po matičnjaku nego broj primljenih matičnjaka, a ovo što veliš 30 grama to je baš rezultat prihranjuješ li ti ta društva u toku tog ciklusa ima li pogača ili nešto ili se samo oslanjaš na unos? Ma dosta mi je ove godine da skužim bar tehnologiju a rentabilnost ganjati pomalo. Vidiću sada iz ovih 55 matičnjaka koliko će izaći pa javim ali nema šanse da postignem tvoj rezultat to već znam..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Nova ambalaža za MM

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Senade, radim novozelandskom metodom, ali su mi sada gornje trajno odvojene pregradom znači možemo reći bez prisustva matice. Gore nema legla nimalo ima brdo pčela koje su na ramu ono u grozdu stoje kao rojevne. Meda i peludi imaju dovoljno a svaku večer im odnesem sirup u koji dodam 2 dobre kašike meda. Čini mi se da nije problem bar kod mene količina mliječi po matičnjaku nego broj primljenih matičnjaka, a ovo što veliš 30 grama to je baš rezultat prihranjuješ li ti ta društva u toku tog ciklusa ima li pogača ili nešto ili se samo oslanjaš na unos? Ma dosta mi je ove godine da skužim bar tehnologiju a rentabilnost ganjati pomalo. Vidiću sada iz ovih 55 matičnjaka koliko će izaći pa javim ali nema šanse da postignem tvoj rezultat to već znam..
Nema tu posla to je patnja . Mučiš i sebe i pčele :)

Novozelandska metoda je prevaziđena i za uzgoj matica a pogotovo nećeš ništa postići sa tim , Rade one ali nije rentabilno. Svakako dobro je da se zanimaš i da se gura . Samo da ti napomenem pa možda kreneš da ga prestigneš :) ))) Yenki iz Kine ima 10 kg po košnici za 4 mjeseca :mrgreen:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite