Istina o MM

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Autor teksta je po struci apotekar ,zavrsen Magistar Pcelarstva,i predavac na Apimondiji,,,
Autor teksta je magistar z a pčelinje bolesti prevashodno za AT , magistarski rad "Higijensko ponašanje Apis mellifera carnica u društvina zaraženim američkom kugom"

Ovaj magistarski rad svakako, vrijedan je pažnje.

Uradio sam i download s ponuđeni linkova i vidim da su oprečni podaci glede svježe matične mliječi.

Autor teksta preferira i podstiče pčelare na prikupljanje matične mliječi a podastiru se podaci da ta MM ima rok trajanja 4-7 dana na -60 a čuvana na -250 rok trajanja 3-6 mjeseci.

Ne znam da li se nešto promjenilo na tržištu ali ja nisam još našao podatak da postoji u regiji mašina za liofilizaciju i da postoji otkup svježe MM!

Iskreno za cijenu od 260 € po kg ne bi ni prikupljao.
Mr Naum Bandžov je penzionisani sanitetski potpukovnik po struci apotekar. Završio je Vojnu sanitetsku akademiju u Ljubljani 1962 god. sa početnom službom u Vojnoj apoteci u Novom Sadu. Od 1988 do 1990 god. radio je Magistarski rad pod naslovom ,,Higijensko ponašanje pčela radilica Apis mellifera carnica L. zaraženih Američkom truleži legla ,, i odbranio ga aprila meseca 1990 godine pred petočlanom komisijom na Biološkom fakultetu u Beogradu i stekao akademsko zvanje Magistar BIOLOŠKIH NAUKA grupa PČELARSTVA sa prosečnom ocenom 8,76.
Pčelarstvom počeo je da se bavi 1964 god. sa jednom košnicom u Krušedolu, a danas u Maradiku poseduje 50 proizvodnih društava i 20 za naučna istraživanja. Na pčelinjaku poseduje Edukacioni centar sa 40 mesta za sedenje pčelara kada dođu na praktični čas. Autor je brojnih naučno – praktičnih i stručnih radova. Do sada je učedtvovao na svetskim kongresima APIMONDIJE (35-ti, 36-ti ) sa sopstvenim naučno praktičnim radom uAntverpenu – Belgija 1987 god. pod nazivom ,,Nov metod suzbijanja Američke truleži legla primenjen na pčelinjaku od 56 pčelinjih društava kod Rimskih šančeva kraj Novoh Sada, koji je rađen timski i u saradnji sa Vet. zavodom Zemun, Naučnim institom za Veterinarstvo – Novi Sad, Pokrajnskom Veterinarskom inspekcijom iz Novog Sada i brojnih veterinara. U Vankuveru – Kanada 1999 god. sa naučno – praktičnim radom ,,Tehnološko – Biološko – Preventivno – Genetski metod suzbijanja Američke truleži legla,,. Sa istim referatom 2002 god., učestvovao je na Kongresu VI Aziske Pčelarske Asocijacije u Bangalore – Indija na njihov poziv. Sledeće 2003 god. učestvovao je sa tri sopstvena Naučno – praktična referata na 38 kongresu Apimondije u Ljubljani – Slovenija.Učestvovao je sopstvenim referatima i na mnogim međunarodnim sipozijumima pod pokrovitelstvom ove svetske asocijacije pčelara: 3 Internacionalni simpozijum Split – 1984 Zagreb 1986, Ohrid – 1990 kojeg ga lično organizirao kao Pretsednik stručne komisije Pčelarskog saveza Makedonije i dr.
Uključen je bio od 1992 do 2002 god. u rad Evropskih i Američkih donatorskih organizacija koje pomažu zemljama u tranziciji, pogotovo u Makedoniji i Bugarskoj u edukaciji o savremenom EKOLOŠKO – BIOLOŠKOM PČELARSTVU. Donatorska američka vladina organizacija ADF – iz Novog Sada u okviru programa USAED – Beograd prihvata 2002. godine njegov BIZNIS – PROJEKAT o razvoju Biološko – ekološkog pčelarstva za opštinu Inđija za formiranje 20 malih kućnih pčelarskih preduzeća koji je realizovan u Maradiku 2003 god.
Na simpozijumu o lekovima u Veterini, u organizaciji Fakulteta Veterinarske medicine – Beograd, održan 1997 godine u Igalu, bio je jedan od pokretača usvojene odluke o izmeni zakonskih propisa, kojima bi trebalo da se omogući nov pristup u suzbijanju bolesti pčelinjeg legla, manje HEMIJE, a više BIOLOGIJE, GENETIKE I TEHNOLOGIJE, ali Katedra o zdravstvenoj zaštiti pčela i SPOS do danas ništa nisu uradili, iako su bili dužni da to učine. Radovi Bandžov mr Nauma su objavljivani u poznatim evropskim i svetskim pčelarskim časopisima i Zbornika radova.Posle penzionisanja, od 1992 god. Mr Bandžov živi u Maradiku, a 1999 god. formirao Udruženje pčelara ,,MARADIK,, odnosno ponovo aktivirao Podružnicu pčelara ,,Maradik, koja je registrovana i delovala od 1955 god. u okviru Centralnog Pčelarskog Udruženja ,,Vojvodina,, iz Novog Sada. Nastavio je sa naučno-istraživačkim i praktičnim radom u izučavanju Biološkog ponašanja pčelinjeg društva i Selekcija naše Matice Apis mellifera carnica, a posebno od 2005 na Ekotip ,,BANATSKA,, sa 2 žuta prstena na abdomenu uz finansisku pomoć Pokrajinskog sekretarijata za Poljoprivredu, šumarstva i vodoprivredu iz Novog Sada. Izdao originalnu Autobiografsku knjigu LR KOŠNICA EKOLOŠKO BIOLOŠKO PČELARSTVO koja je iz štampe izašla januara 2012 god. U svako doba spreman je da pčelarima, pčelarskim manifestacijama, redakcijama časopisa, pčelarskim društvima – udruženjima, savezima i državi Srbiji pomogne svojim savetima i znanjem.
Tel-fax: 022/506-676 | e-mail: bandzov@neobee.net | bandzovn@open.telekom.rs
Avatar
volprom
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:47
Lokacija: Banja Luka

Re: Istina o MM

Post Postao/la volprom »

senad je napisao/la: Veliki je broj posjeta ali samo se čita . Uglavnom i to je pokazatelj da se ima šta pročitat a ja često primim e-mail zahvale i čestiteke na forumu naravno zahvaljujući svim članovma koji pišu na forumu i žele da podjele svoja iskustva sa drugima.
Ja bih kratko da pozdravim, pohvalim Senada i ostale "nosioce" ovog foruma, koji iznosite svoje mišljenje zasnovano na vlastitom iskustvu. Za nas početnike je od velikog značaja da možemo pratiti vaš rad i učiti a kad nešto značajnije postignemo u praksi, pa i pogriješimo (kao moj grabež o čem sam pisao) javit ćemo se za riječ. Samo naprijed, imate moju punu moralnu podršku ako vam ona nešto znači.
Lijep pozdrav iz BL. :D
* Nemojte pokušavati biti samo uspješna osoba nego i osoba od vrijednosti. * - Albert Ajnštajn
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad grudic »

Odlicno Medonosa stosi objavio ovaj tekst . Od pocetka sam znao o kome se radi pa sam i ocekivao da ces bas ti da objelodanis njegovo ime i struku.
Pozdrav Senad G.
Senad Grudic
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Istina o MM

Post Postao/la sahista »

Ja bih volio nesto nauciti u vezi maticne mlijeci,ali ne znam ko govori istinu.Ne ostaje mi nista drugo nego da samo vjerujem svojim ocima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad grudic »

U potpunosti se slazem s tobom SAHISTA i slijepac je davno rekao da bi volio vidjeti svojim ocima. Sahista, zato sve citaj,radi, i samostalno donosi
odluke jer ono sto sami uradimo i oprobamo to cemo i imati. Posto ovdje ima dosta materijala (a pogotovo na internetu) MORAMO zasukati rukave
a sezona je na pragu pa oprobati i to. Pozdrav i MEDNO . SENAD G.
Senad Grudic
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad grudic je napisao/la:Odlicno Medonosa stosi objavio ovaj tekst . Od pocetka sam znao o kome se radi pa sam i ocekivao da ces bas ti da objelodanis njegovo ime i struku.
Pozdrav Senad G.
Dali je neko napisao email ili nazvao na postavljeni broj tel. od Gosp.Bandzova da pita i da se informise,jeli ovo nebuloza,istina,zabluda,izmizljotina ili naucno utvrdjena cinjenica!?
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad grudic »

Medonosa ja nisam zvao ni slao mail ali me ubola u oci -260 stepeni temp.sto u kratko znaci da mali pcelari mogu samo da je proizvedu i predaju onim
drugim (mocnim) koji ce da pokupe kajmak.Otud i ona cijena MM po kilogramu sto ovdje postavljam pitanje svim forumasima; Ko je od vas spreman da
po toj cjeni proizvodi MM jer i Kinezi su skuplji!??? Dugo sam se mislio dali da posaljem ovo ili ne ali odlucio sam se da posaljem jer bar ti znas sta je i
koliko truda treba za 1 kg MM. Moje mislenje je da se iza ovog teksta krije i drugih pravaca razmisljanja jer istina je negdje u sredini. Ne osporavam
niciji rad i titule ali priznajem da sam neke stvari stavio pod lupu. Nije mi namjera nikoga da uvrijedim ali po ovom ispada da pcelari(koji proizvode MM)
ustvari truju ili u najmanju ruku prodaju bezveznu smjesu kojoj je izisao rok trajanja.Cemu je onda skupljaju ili proizvode? Ne zelim nikog da uvjeravam
jesam li u pravu ili nisam to je samo moj stav.
Drugarski pozdrav svima i MEDNO vam bilo Senad G.
Senad Grudic
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

Neki podaci sa onih linkova :
****When RJ is extracted the brood must not be broken when the queen cells are con or the brood is picked out.
After extraction RJ should be filtered with a 100 mesh nylon net and store at –18 C0 .
If frozen, it can be stored for 2-3 years without loosing of its quality.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

Reference za matičnu mliječ sa linka su zaista inpozantne . Između ostali navode sde i rusi,kinezi, rumuni te ostali svjetski znanstvenici.

Ako se pristupi analizi podataka sa ponuđenog linka i ovog ponuđenog teksta od nama poznatog autora stiče se utisak da nešto neštima .
Krivo mi je i žalostan sam što se uglavnom iza titule kriju neke druge namjere. S jedne strane tema AT koja je vjerovatno dobro obrađena prelazi se na pčelinji proizvod koji se degradira uprkos mnogim referencama koje idu u korist svježe MM .

Liofilizirana MM od svega ima bolje skladištenje ali je svježa MM tokom liofilizacije izgubila preko 2/3 vrijedni sastojaka .

Zbog ovih neki dešavajna i podvala izgleda da je došlo vrijeme da pored osnovnog materijala i opreme pčelar mora da poznaje i engleski jezik i da se izbjegnu mnoge nedoumice .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

NIJE DOBRO DA SE MATIČNA MLEČ ČUVA U MEDU, JER POD UTICAJEM NEKIH FERMENATA KOJE SE NALAZE U OVE MATERIJE, SASTAV MATIČNOG MLEČA SE MENJA , ČIME SE LEKOVITA SVOJSTVA OPADAJU.
Ne znamo koje su reference za ovu tvrdnju, ali praksa bar kod mene pokazuje sasvim nešto drugo kako kod djece tako i kod odraslih za ona blaža oboljenja pa do teških oboljenja. JA uglanom prodajem MM mješanu u medu . Iskreno, volio bih je prodavati izvorno, ali teško je konzumirati.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
NIJE DOBRO DA SE MATIČNA MLEČ ČUVA U MEDU, JER POD UTICAJEM NEKIH FERMENATA KOJE SE NALAZE U OVE MATERIJE, SASTAV MATIČNOG MLEČA SE MENJA , ČIME SE LEKOVITA SVOJSTVA OPADAJU.
Ne znamo koje su reference za ovu tvrdnju, ali praksa bar kod mene pokazuje sasvim nešto drugo kako kod djece tako i kod odraslih za ona blaža oboljenja pa do teških oboljenja. JA uglanom prodajem MM mješanu u medu . Iskreno, volio bih je prodavati izvorno, ali teško je konzumirati.
Reference za ovu tvrdnju su logicne i potkrijepiti se mogu sa dosta cinjenica,dokaza,i tekstova,ustvari svaka ustanova koja vrsi bilo koju vrstu analize meda ce ovo potvrditi!!Dokazati cije su tvrdnje istinite ili nisu(domace ili strane) je relevantno,treba uzeti u obzir,da vrlo rijetko koji pcelar koji komercijalno prodaje MM ispunjava higjenske standarde HCCP kao osnovu u proizvodnji prehrambenih proizvoda,a to pcelari jesu,stoga vas ne trebaju buniti razni navodi,tumacenja,podaci cuvanja MM!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la: Reference za ovu tvrdnju su logicne i potkrijepiti se mogu sa dosta cinjenica,dokaza,i tekstova,ustvari svaka ustanova koja vrsi bilo koju vrstu analize meda ce ovo potvrditi!!Dokazati cije su tvrdnje istinite ili nisu(domace ili strane) je relevantno,treba uzeti u obzir,da vrlo rijetko koji pcelar koji komercijalno prodaje MM ispunjava higjenske standarde HCCP kao osnovu u proizvodnji prehrambenih proizvoda,a to pcelari jesu,stoga vas ne trebaju buniti razni navodi,tumacenja,podaci cuvanja MM!
Proizvodnja ili prerada prehrambeni proizvoda i stavljanje pčelinjih proizvoda u promet nisu nikako isti. Svakako dobra pčelarska praksa jest i higijenski uslovi.

Neko se dobro igra sa pčelarima ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Reference za ovu tvrdnju su logicne i potkrijepiti se mogu sa dosta cinjenica,dokaza,i tekstova,ustvari svaka ustanova koja vrsi bilo koju vrstu analize meda ce ovo potvrditi!!Dokazati cije su tvrdnje istinite ili nisu(domace ili strane) je relevantno,treba uzeti u obzir,da vrlo rijetko koji pcelar koji komercijalno prodaje MM ispunjava higjenske standarde HCCP kao osnovu u proizvodnji prehrambenih proizvoda,a to pcelari jesu,stoga vas ne trebaju buniti razni navodi,tumacenja,podaci cuvanja MM!
Proizvodnja ili prerada prehrambeni proizvoda i stavljanje pčelinjih proizvoda u promet nisu nikako isti. Svakako dobra pčelarska praksa jest i higijenski uslovi.

Neko se dobro igra sa pčelarima ,
Proizvodnja ili prerada prehranbenih proizvoda,je jedno te isto,Po meni a i iz svakodnevnog izkustva se mogu uvjeriti(radim u tvornici Bonbona vec 16 g)da pcelarska praksa i higjena su na niskom nivou!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

Gore sam trebao staviti [ i ] umjesto [ ili ]

Recimo proizvesti krompir ili proizvesti komponene za bombone nije isto što i preraditi krompir i t e komponente za bombone.
Kako ćeš prmjeniti higjenske standarde HCCP na proivodnju krompira a ista kultura zahtjeva mnogo toga što ljusi organizam ne bi mogao apsorbovata da se uzme izvorne!

Da li bi mogao zamisliti proizvodnju mlijeka i higijenske standarde HCCP kao osnovu u proizvodnji prehrambenih proizvoda,?!. Standardi postoje u proizvodnji mlijeka ali taj standar ne može ukloniti okoliš u kojem se proizvodi mlijeko i taj standar nije isti kao u fabrici bombona.

Proizvodnja mlijeka nije moguće bez okoliša u kojem se proizvodi mlijeko (izmeti životinja); ali svakako treba poduzeti osnovne zahvate oko higijene.

Tvornice bombona, keksa, grickalica , kuhinje , slastičarne i sl. podliježu higjenskim standardima HCCP.

Mogu se složiti da je pčelarska praksa na niskom nivou ali nikako se ne mogu složiti da higjenski standarde HCCP ( FAbrike bombna, voće povrće, farmacija) kao osnovu za proizvodnju pčeinjih proizvoda .

Po tome morali bi imati sve pčelinjake i prostorije u inox-u, dezinfekcije košnica izosanom i kjekakve gluposti, inox i keramika u košnicama pa bi trebali svakoj izletinici staviti zaštitnu masku kao u fabrici bombona da ako slučajno kihne da se nebi nektar zagadio ili nedaj bože matična mliječ i to još liofilizirana .

Ako ovome dodamo da se pčelinji proizvodi ne smiju konzumirati niti prerađivati u metalnim predmetima jer gube na kvaliteti nema nas nigdje .

Meni je tu interesantno oko standarda da prema pčelarima koji stavljaju u promet pčelinje prizvode NABIJU visoke standarde a da ovi standardi nisu toliko važni ako mi damo po niskim cijenama otkupljivačima!!!!

Slažem da svaki pčelar mora voditi računa o higijenskim uslovima i poduzeti sve potrebne mjere da svaki pčlinji proizvod bude što više u izvornom stanju.

Ovoje možda najinteresantnije kada su u pitanju STANDARDI i higijenski uslovi

Kada bi napravli poređenje ( da uzmemo z a primjer fabrtiku bombona ) svaki proizvod koji je proizveden po standardu HCCP ima u sebi kancerogeni elemenata ( boje, , visoko štetne supstance za ljuski organizam .
fabrike bombona je napisao/la:Ono što nas zabrinjava je zašto se u hranu stavljaju krajnje toksične supstance koje ne bi trebale dolaziti u doticaj s našim tijelima, a pogotovo postati dio naše svakodnevne prehrane.

fabrike bombona je napisao/la:ne bi se trebao konzumirati!
Različite boje za hranu: Plava, Crvena, Zelena i Žuta

Istraživanja na životinjama su pokazala da ovi dodaci hrani uzrokuju rak kod laboratorijskih životinja. Postoji šest zvaničnih boja za hranu: plava: 1, 2 i 3, zelena 3, crvena 3, i žuta 6.
Crvena 3: stvara određene neuro poremećaje kao što su: AHD, ODD i OCD ili opsesivno lompulsivan Poremećaj. Crvena 3 koja se koristi kao dodatak trešnjama (ili voćnim koktelima) kolačima i bombonima uzrokuje RAK TIROIDNE ŽLIJEZDE kod laboratorijskih miševa te ih također može uzrokovati kod ljudi. Plava: 1 koja se koristi u hrani i pićima također može uzrokovati RAK.
potvrdjenih toksicnih i kancerogenih elemenata u E-brojevima
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Gore sam trebao staviti [ i ] umjesto [ ili ]

Recimo proizvesti krompir ili proizvesti komponene za bombone nije isto što i preraditi krompir i t e komponente za bombone.
Kako ćeš prmjeniti higjenske standarde HCCP na proivodnju krompira a ista kultura zahtjeva mnogo toga što ljusi organizam ne bi mogao apsorbovata da se uzme izvorne!

Da li bi mogao zamisliti proizvodnju mlijeka i higijenske standarde HCCP kao osnovu u proizvodnji prehrambenih proizvoda,?!. Standardi postoje u proizvodnji mlijeka ali taj standar ne može ukloniti okoliš u kojem se proizvodi mlijeko i taj standar nije isti kao u fabrici bombona.

Proizvodnja mlijeka nije moguće bez okoliša u kojem se proizvodi mlijeko (izmeti životinja); ali svakako treba poduzeti osnovne zahvate oko higijene.

Tvornice bombona, keksa, grickalica , kuhinje , slastičarne i sl. podliježu higjenskim standardima HCCP.

Mogu se složiti da je pčelarska praksa na niskom nivou ali nikako se ne mogu složiti da higjenski standarde HCCP ( FAbrike bombna, voće povrće, farmacija) kao osnovu za proizvodnju pčeinjih proizvoda .

Po tome morali bi imati sve pčelinjake i prostorije u inox-u, dezinfekcije košnica izosanom i kjekakve gluposti, inox i keramika u košnicama pa bi trebali svakoj izletinici staviti zaštitnu masku kao u fabrici bombona da ako slučajno kihne da se nebi nektar zagadio ili nedaj bože matična mliječ i to još liofilizirana .

Ako ovome dodamo da se pčelinji proizvodi ne smiju konzumirati niti prerađivati u metalnim predmetima jer gube na kvaliteti nema nas nigdje .

Meni je tu interesantno oko standarda da prema pčelarima koji stavljaju u promet pčelinje prizvode NABIJU visoke standarde a da ovi standardi nisu toliko važni ako mi damo po niskim cijenama otkupljivačima!!!!

Slažem da svaki pčelar mora voditi računa o higijenskim uslovima i poduzeti sve potrebne mjere da svaki pčlinji proizvod bude što više u izvornom stanju.

Ovoje možda najinteresantnije kada su u pitanju STANDARDI i higijenski uslovi

Kada bi napravli poređenje ( da uzmemo z a primjer fabrtiku bombona ) svaki proizvod koji je proizveden po standardu HCCP ima u sebi kancerogeni elemenata ( boje, , visoko štetne supstance za ljuski organizam .
fabrike bombona je napisao/la:Ono što nas zabrinjava je zašto se u hranu stavljaju krajnje toksične supstance koje ne bi trebale dolaziti u doticaj s našim tijelima, a pogotovo postati dio naše svakodnevne prehrane.

fabrike bombona je napisao/la:ne bi se trebao konzumirati!
Različite boje za hranu: Plava, Crvena, Zelena i Žuta

Istraživanja na životinjama su pokazala da ovi dodaci hrani uzrokuju rak kod laboratorijskih životinja. Postoji šest zvaničnih boja za hranu: plava: 1, 2 i 3, zelena 3, crvena 3, i žuta 6.
Crvena 3: stvara određene neuro poremećaje kao što su: AHD, ODD i OCD ili opsesivno lompulsivan Poremećaj. Crvena 3 koja se koristi kao dodatak trešnjama (ili voćnim koktelima) kolačima i bombonima uzrokuje RAK TIROIDNE ŽLIJEZDE kod laboratorijskih miševa te ih također može uzrokovati kod ljudi. Plava: 1 koja se koristi u hrani i pićima također može uzrokovati RAK.
potvrdjenih toksicnih i kancerogenih elemenata u E-brojevima
Senade,u zabuni si!Pusti bonbone,jer u bonbonama se nalaze stvari koje nisu karcogene,to su necije pretpostavke,u gumenim bonbonama se nalazi,zelatin(koji moze biti problematican,secer,limunska kiselina,aroma,voda,farba za prehranu i kao lazura pcelinji vosak!
Da li bi mogao zamisliti proizvodnju mlijeka i higijenske standarde HCCP kao osnovu u proizvodnji prehrambenih proizvoda,?!. Standardi postoje u proizvodnji mlijeka ali taj standar ne može ukloniti okoliš u kojem se proizvodi mlijeko i taj standar nije isti kao u fabrici bombona. Vrlo dobar primjer ali pogresno tumacenje,mlijeko koje je pomuzeno masinski ili rucno u stali,u nehigjenskim uslovima,ide na pasterizaciju,negdje se korsite ultra visoke temperature za preradu mlijeka(zato vas netreba cuditi ni navodjenje temperatura u Bandzovom tekstu) i unistavanja svih vrijedniji sastojaka mlijeka tako da se kao krajni produkt dobije,"cisto" preradjeno mlijeko sa 1,5% ili 3,5% masnoce u mlijeku,kojeg milijarde djece i odraslih piju svako jutro i vece!Ovo se radi samo iz razloga,posto je mlijeko u nehigjenskim uslovima dobijeno,nema dug period kao takvo da traje,unistavaju se sve bakterije dobre i lose i na ustrb kvaliteta mlijeka,ali za odrzavanje standarda i zdravlja potrosaca,jer vise bi bilo stete kada bi mlijeko ostalo ne preradjeno,ali usljed losih uslova skladistenja,transporta,izazvalo epidemiju salmonele!Proizvodnja krompira je nesto drugo radi se o prehrambenim artiklima BILJNOG i ZIVOTINJSKOG porijekla!Radi toga i MM kao produkt zivotinjskog porijekla znanost i struka preporucuju isti tretman kao i sa prehranbenim artiklom visokog rizika kvarljivosti,najsigurniju komercijalno ponuditi kao liofiliziranu,ako nema uredjaja za liofilizaciju moze posluziti i pasterizator mlijeka!!!Uvjek znanost stavlja vecinu u zastitu a ne pojedinca!Koliko god neko osporovao Nauma Bandzova,meni nije cilj njega niti osporavati niti kritikovati,cinjenjica je da on sa svojim znanjem predstavlja struku i da je uvazen i u svijetu i u Apimondiji kao krovnoj pcelarskoj svjetskoj organizaciji,inace bi i meni dopustili da drzim predavanje :D !
Meni je tu interesantno oko standarda da prema pčelarima koji stavljaju u promet pčelinje prizvode NABIJU visoke standarde a da ovi standardi nisu toliko važni ako mi damo po niskim cijenama otkupljivačima!!!!To ovisi o zakonskim odredbama svake drzave,prati ulazak HR u EU,pa vidi ko ce onda prodavati med kao sada sa datumom roka trajanja od neogranicen ili 2-3 g,EU je donio najnoviji zakon da med ima rok trajanja 12 mjeseci!Nije rekao od kada se rok trajanja broji,svaki pametni pcelar zna da u dobrim uslovima skladistenja med ima neogranicen rok trajanja,radi toga ce staviti tek kod punjenja galona prije prodaje rok trajanja!Isto tako MM,nece se moci prodavati kao do sada,kao prvo svaki pcelar koji ce moci da proizvede MM koliko je i naruceno unaprijed a da ne stoji duze od 7 dana u zamrzivacu nece imati problema,"svjez"!Svi ostali ce imati poteskoca sa inspekcijama,musterijama itd!U Turskoj koju si u ranijim postovima naveo kao 4 silu pcelarstva,nema HCCP standard,ali ima Cerifikat HALAL,koji vazi i u EU,pa nadji nekog pcelara koji ispunjava uslove i izvozi MM!Onda usporedi znanost i struku na prostorima bivse drzave i Turske kao 4 sile pcelarstva,bez da ikoga uvrijedim ja jos nisam procitao niti vidjeo predavanje na Apimondi iz 4 sile pcelarstva!Oko otkupa proizvoda kod nas u BiH,netreba te se pcelari zaliti kako ste i za koga glasali tako vam sada i uzimaju iz djepa,bili oni pripadnici hrvatskog,srpskog ili bosnjackog naroda,svi se na vlasti slazu,jos nisam dozivio da su jedan drugom oci povadili!,A da nenavodim pcelarski savez,kantonalni i udruzenja,koliko je potencijala,a koliko je iskoriceno!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

Eh medonoša ja tebe vidim već kao predavača :D ili se polahko trpaš među njih :mrgreen:
U Turskoj koju si u ranijim postovima naveo kao 4 silu pcelarstva,nema HCCP standard,ali ima Cerifikat HALAL,koji vazi i u EU,pa nadji nekog pcelara koji ispunjava uslove i izvozi MM!

Onda usporedi znanost i struku na prostorima bivse drzave i Turske kao 4 sile pcelarstva,bez da ikoga uvrijedim ja jos nisam procitao niti vidjeo predavanje na Apimondi iz 4 sile pcelarstva!

Oko otkupa proizvoda kod nas u BiH,netreba te se pcelari zaliti kako ste i za koga glasali tako vam sada i uzimaju iz djepa,bili oni pripadnici hrvatskog,srpskog ili bosnjackog naroda,svi se na vlasti slazu,jos nisam dozivio da su jedan drugom oci povadili!,A da nenavodim pcelarski savez,kantonalni i udruzenja,koliko je potencijala,a koliko je iskoriceno!
Govorimo o standardima. NIsam ja rekao da je Turska 4 pčelarska sila već upravo t a apimondija . Drugo Turska čeka za ulazak u EU 50 godina a jedina je država koja MMF daje kredite i riješila se kamata i kredita : Kakvo je to mjerilo što je neko predavač na apimondiji . Te ko je navodiš po toj logici trebali bi da budu prvi u svjetu jer eto oni su predavači na apimondiji a truju svoje pčele i pčelare raznim glupostima. . Pčelarsvo se mjeri po produktivnosti tako je i Turska 4 sila , a ovi koje ti preferiraš nemogu proizvest ni za vlastito tržište . Apsurd je da u srbiju dolazi polen,med , MM iz Kine a imaju predavača na apimondiji. medonoša zapetljaćemo se oko ovoga :mrgreen:

Mislim d a ni Kina nema HCCP standard pa cijela evropa uvozi svježi MM iz Kine. KAKO je to moguće. ?! Da li možda znadeš pod kojim se uslovima vadi MM u KINi.

Istine o matičnoj mliječi i autor teksta zna da ono što je napisao nije onako . Ovo nije udar na ličnost : Imamo reference iz linkova koji su ponuđe p a ko hoće neka napravi usporedbu . Ja sam to učino i vjerovatno ću platit da se to i prevede na BOSANSKI jezik pa nek svako vidi o čemu jeriječ

Reference koje se navode na onim linkovima su od svjetskih priznati autorite sve je lijepo navedeno ne izmišljam ja toplu vodu.

Što se tiče prodaje ja se ne mogu pojaviti u marketima moro bi registorvati firmu koja može stavljati u promet proizvode i shodno tome trebao bi zadovoljiti određene standarde.

Trenutno nama je dozvoljeno da možemo proizvesti i prodavati na kućnom pragu , pijaci a mislim daje to i kod tebe tako:

Što se tiče mlijeka kojeg navodiš i pasterizacije da bi se zadovolji higijenski uslovi sve je to jasno ko dan isto kao i bombone. Uzadnji 50 godina medicina je uznapredavola nevjerovatno a više smrtni slučajeva nego prije napretka.
Ima jedna anegdota kad a su doktori štrajkovali u USA prije neki možda 30-40 g. nevjerovatno koliko mortalite,opao za to vrijeme!
Isto i sa ovim standardima pod isprkom da zaštite potrošače jednostavno ih truju.

Ako bi uzeli MM koja proizvedena na najnehigijenskiji uslov sigurno nije kancerogena kao većina BOMBONA I prerađevna koje su po standardu HCCP

Činjenica je da nas čeka ti nekakvi ludi standardi, U konačnici ako nebudem mogao prodati onda mogu za sebe.

Ako te mogu zamoliti medonoša obzirm da ti znadeš njemački pa da malo usporediš činjenice i uočene razlike da nam prezentuješ.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Istina o MM

Post Postao/la pot »

Da i ja koju kažem.......
Nisam sve pročitao ali mislim Senade da je Medonoša dao kvalitetnu temu za razmišljanje i raspravu. Odnesimo u mjerodavnu instituciu na analizu mliječ onakvu kakvu mi spravljamo i da nam savjest bude čista, meni je to naj bitnije a za ostale standarde će mo se polahko borit (ako sam svatio o čemu se radi). Moje naljepnice imju sve što EU zahtjeva a rok trajanja je od datuma punjenja (tako sam i naglasio) pomalo se priprema, danas imamo sjednicu u udruženju i tražit ću da krenemo na formiranju jednog zajedničkog brenda jer imamo ako nšta onda livadski med koji je "vrh" i tako aBd doćemo i do Senda i zajedno idemo na tržište ne kvantitativno jer tu izgubili utrku u startu, već kvalitativnu tu imamo šansu. Malo sam čto šta traže od pčelara da bi dobio certifikat za organsku proizvodnju a i halal je skoro pa isti i niji ni malo jednostavno mada je tu skoro sve logično kažem skoro sve, ali hajmo se udružit i pripremat da ne budemo nespremni. A država i politika će doć ali da nas oporezujo...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Eh medonoša ja tebe vidim već kao predavača :D ili se polahko trpaš među njih :mrgreen:
U Turskoj koju si u ranijim postovima naveo kao 4 silu pcelarstva,nema HCCP standard,ali ima Cerifikat HALAL,koji vazi i u EU,pa nadji nekog pcelara koji ispunjava uslove i izvozi MM!

Onda usporedi znanost i struku na prostorima bivse drzave i Turske kao 4 sile pcelarstva,bez da ikoga uvrijedim ja jos nisam procitao niti vidjeo predavanje na Apimondi iz 4 sile pcelarstva!

Oko otkupa proizvoda kod nas u BiH,netreba te se pcelari zaliti kako ste i za koga glasali tako vam sada i uzimaju iz djepa,bili oni pripadnici hrvatskog,srpskog ili bosnjackog naroda,svi se na vlasti slazu,jos nisam dozivio da su jedan drugom oci povadili!,A da nenavodim pcelarski savez,kantonalni i udruzenja,koliko je potencijala,a koliko je iskoriceno!
Govorimo o standardima. NIsam ja rekao da je Turska 4 pčelarska sila već upravo t a apimondija . Drugo Turska čeka za ulazak u EU 50 godina a jedina je država koja MMF daje kredite i riješila se kamata i kredita : Kakvo je to mjerilo što je neko predavač na apimondiji . Te ko je navodiš po toj logici trebali bi da budu prvi u svjetu jer eto oni su predavači na apimondiji a truju svoje pčele i pčelare raznim glupostima. . Pčelarsvo se mjeri po produktivnosti tako je i Turska 4 sila , a ovi koje ti preferiraš nemogu proizvest ni za vlastito tržište . Apsurd je da u srbiju dolazi polen,med , MM iz Kine a imaju predavača na apimondiji. medonoša zapetljaćemo se oko ovoga :mrgreen:

Mislim d a ni Kina nema HCCP standard pa cijela evropa uvozi svježi MM iz Kine. KAKO je to moguće. ?! Da li možda znadeš pod kojim se uslovima vadi MM u KINi.

Istine o matičnoj mliječi i autor teksta zna da ono što je napisao nije onako . Ovo nije udar na ličnost : Imamo reference iz linkova koji su ponuđe p a ko hoće neka napravi usporedbu . Ja sam to učino i vjerovatno ću platit da se to i prevede na BOSANSKI jezik pa nek svako vidi o čemu jeriječ

Reference koje se navode na onim linkovima su od svjetskih priznati autorite sve je lijepo navedeno ne izmišljam ja toplu vodu.

Što se tiče prodaje ja se ne mogu pojaviti u marketima moro bi registorvati firmu koja može stavljati u promet proizvode i shodno tome trebao bi zadovoljiti određene standarde.

Trenutno nama je dozvoljeno da možemo proizvesti i prodavati na kućnom pragu , pijaci a mislim daje to i kod tebe tako:

Što se tiče mlijeka kojeg navodiš i pasterizacije da bi se zadovolji higijenski uslovi sve je to jasno ko dan isto kao i bombone. Uzadnji 50 godina medicina je uznapredavola nevjerovatno a više smrtni slučajeva nego prije napretka.
Ima jedna anegdota kad a su doktori štrajkovali u USA prije neki možda 30-40 g. nevjerovatno koliko mortalite,opao za to vrijeme!
Isto i sa ovim standardima pod isprkom da zaštite potrošače jednostavno ih truju.

Ako bi uzeli MM koja proizvedena na najnehigijenskiji uslov sigurno nije kancerogena kao većina BOMBONA I prerađevna koje su po standardu HCCP

Činjenica je da nas čeka ti nekakvi ludi standardi, U konačnici ako nebudem mogao prodati onda mogu za sebe.

Ako te mogu zamoliti medonoša obzirm da ti znadeš njemački pa da malo usporediš činjenice i uočene razlike da nam prezentuješ.
ako me pozovu za predavaca mozda ali se ne trpam :D
Da nastavimo o standardima,pogotovo ovo o sto si naveo,izvini ali nije tacno!Pokusat cu objektivno da ti iznesem sve podatke i navest cu ti i izvor podataka!Apimondija nije rekla da je Turska 4 sila po rentabilnosti vec po tonama proizvodnje meda!Njihov prosjek po kosnici iznosi 16KG!
number of inhabitants / nombre d'habitants : 65 000 000
size in square kilometers / nombre de km2 : 780 580
number of beekeepers / nombre d'apiculteurs : 150 000
number of beehives / nombre de ruches : 4 300 000
average production honey/beehive/year / production moyenne miel/ruche/an : 16 Kg
average honey prices wholesale/retail / prix moyens gros/détail : 2 / 4 US $ / Kg
tons of exported honey / tonnes miel exportées : 4 000 T
tons of imported honey / tonnes miel importées : N.A. / N.C.
addresses of national associations / coordonnées associations nationales :
Uludag Beekeeping Association -Turski Pcelarski savez
Ovo drugo sto se tice Turske i ulazka u EU,ili obratno svako moze uci u EU ako ispuni uvjete koji se postave pred njega, potrajace sve dotle dok se ne razrijese neke stvari u Turskoj,pitanje Cipra,Kurda,kao i reforme kulture,slobode govora,zdravstva,skolstva,vojske itd,.Turska daje kredite MMF,cime se pokusava pribliziti EU trzistu,kredita i kamata je se rijesila 2007g,kada je uvela tj zamjenila staru valutu sa novom,stara valuta je od 2002 g pocela gubiti vrijednost inflacijom koja ju je progutala,50 miliona lira je bilo 0,50C KM,i Turski monetarni fond dozivio kolaps-propala je i u tom vihoru otpisala i dugove!Navest cu jedan primjer,da u Berlinu ima vise Döner radnji nego u Istanbulu,mozda ces iz ovoga izvuci zakljucak odakle Turskoj novac da daje MMF kredit!Odosmo mi u politiku,mada sam morao odgovoriti,inace trebali bi se pozabaviti BiH pcelarstvom a ne Turskim koje ima veoma veliku srecu, vecini gradjana Turske nesrecu da je velika industrija tek u razvoju,pa velika prirodna bogastva kao mednosna podrucja su blagodati za pcelare!Nebih zelio da neko primi utisak da umanjivam ili se bahato ponasam,ali velik broj Turskih drzavljana zivi u Njemackoj,koji samnom rade,ili su mi komsije ili kolege pcelari,pa mi koji smo u inostranstvi vise mislimo o svojim domovinama nego vecina onih koji zive u njima-iz nostalgije!
Mislim d a ni Kina nema HCCP standard pa cijela evropa uvozi svježi MM iz Kine. KAKO je to moguće. ?! Da li možda znadeš pod kojim se uslovima vadi MM u KINi.
Kina je trenutno financijski najmocnija zemlja,pare idu gdje burrgija nece!
Reference iz linkova o MM i autor teksta kojeg sam postavio,imaju zajednicko da oni predstavljaju struku i znanost o MM,i ako njih sjedinimo da se izmejnom iskustva i saznanja dogovore o nekom standardu za pcelinje proizvode bili bi spaseni puno problema!Suho meso i sudzuka suseni na dimu su veci karcogeni izazivaci nego bonbone,da se ne ubjedjujemo,moje misljenje oko ove teme dat cu u slijedecem odgovoru uz post od Kolege Pot-a!Sdandardi ce doci i treba se pripremiti,nece nikoga to zaobici!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Da i ja koju kažem.......
Nisam sve pročitao ali mislim Senade da je Medonoša dao kvalitetnu temu za razmišljanje i raspravu. Odnesimo u mjerodavnu instituciu na analizu mliječ onakvu kakvu mi spravljamo i da nam savjest bude čista, meni je to naj bitnije a za ostale standarde će mo se polahko borit (ako sam svatio o čemu se radi). Moje naljepnice imju sve što EU zahtjeva a rok trajanja je od datuma punjenja (tako sam i naglasio) pomalo se priprema, danas imamo sjednicu u udruženju i tražit ću da krenemo na formiranju jednog zajedničkog brenda jer imamo ako nšta onda livadski med koji je "vrh" i tako aBd doćemo i do Senda i zajedno idemo na tržište ne kvantitativno jer tu izgubili utrku u startu, već kvalitativnu tu imamo šansu. Malo sam čto šta traže od pčelara da bi dobio certifikat za organsku proizvodnju a i halal je skoro pa isti i niji ni malo jednostavno mada je tu skoro sve logično kažem skoro sve, ali hajmo se udružit i pripremat da ne budemo nespremni. A država i politika će doć ali da nas oporezujo...
Pot slazem se,da se na razini drzavnog saveza,ustanovi ko je mjerodavan,ustanova,komisija domaca ili strana,naucnici,struka i znanje i da donesu standard koji se mora ispuniti i podrzavati,i koji vazi na temelju relevantnih naucnih saznanja!Vecina pelara umjesto da se okrece organskom ili prirodnom pcelarenju,oni odlaze od njega sto po meni nece biti dobro!ako zagovarama kvalitetan organski med onda se koriste organski preparati,svaki pcelar ima svoj kruzni tok voska,cime se izbejgaje unosenje svega nepozeljnog u kosnicu u vosku,prihranu secerom samo u slucaju gladi,a raditi na tehnoloziji pcelarenja na povecane prinose!Raduju me ovakvi primjeri gdje se na razini udruzenja moze naci koncezus i krenuti zajednickim snagama u stvaranje brenda livadskog meda,kamo srece da je vise ovakvih primjera!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

Reference iz linkova o MM i autor teksta kojeg sam postavio,imaju zajednicko da oni predstavljaju struku i znanost o MM,i ako njih sjedinimo da se izmejnom iskustva i saznanja dogovore o nekom standardu za pcelinje proizvode bili bi spaseni puno problema!Suho meso i sudzuka suseni na dimu su veci karcogeni izazivaci nego bonbone,da se ne ubjedjujemo,moje misljenje oko ove teme dat cu u slijedecem odgovoru uz post od Kolege Pot-a!Sdandardi ce doci i treba se pripremiti,nece nikoga to zaobici!
Nekako sve usmjeracvaš temu na drugo a nećeš da odgovoriš na osnovno pitanje koje si započeo . :) Da se nevraćam i ubjeđujemo oko pčelarski sila . Između ostalog Brazil ,Argentina , KIna su pčelarske vele sile a nemaju HCCP standard . Samo u vezi bombona nisam ja rekao već STRUKA ;ZNANOST tako da ne bude zabune!

Daj kompariraj podatke iz linka i teksta kojeg si podastirao od autora koji je predavačć na apomondiji.

Zašto se pojavljuju tolike razlike o čuvanju matične mliječi i roku trajanja ?!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
Reference iz linkova o MM i autor teksta kojeg sam postavio,imaju zajednicko da oni predstavljaju struku i znanost o MM,i ako njih sjedinimo da se izmejnom iskustva i saznanja dogovore o nekom standardu za pcelinje proizvode bili bi spaseni puno problema!Suho meso i sudzuka suseni na dimu su veci karcogeni izazivaci nego bonbone,da se ne ubjedjujemo,moje misljenje oko ove teme dat cu u slijedecem odgovoru uz post od Kolege Pot-a!Sdandardi ce doci i treba se pripremiti,nece nikoga to zaobici!
Nekako sve usmjeracvaš temu na drugo a nećeš da odgovoriš na osnovno pitanje koje si započeo . :) Da se nevraćam i ubjeđujemo oko pčelarski sila . Između ostalog Brazil ,Argentina , KIna su pčelarske vele sile a nemaju HCCP standard . Samo u vezi bombona nisam ja rekao već STRUKA ;ZNANOST tako da ne bude zabune!

Daj kompariraj podatke iz linka i teksta kojeg si podastirao od autora koji je predavačć na apomondiji.

Zašto se pojavljuju tolike razlike o čuvanju matične mliječi i roku trajanja ?!
Ja sam postavio tekst od Nauma jer je razumljiv svima na forumu, i da raspravimo zasto je tako napisano!Ocekivao sam da neko nazove ili email napise da se Bandzov pojavi na forumu i svima nama objasni,sto sam uvjeren da bi on uradio!Poznajem ga dobro,druzi se sa mojim uciteljom Ismetom Isicem,i komsije su kao i sa pokojnim Venerom!Oni su za mene struka i znanost,u tehnologiji i u naucnom dostignucu u pcelarstvu,mozda sam u zabludi,ali sve sto sam do sada naucio to je od njih kao i od jos nekoliko pcelara koje ne spomenuh koji su zivi ili su se preselili na drugi svijet!ovaj tekst od kolege saperice je na engleskom,morat cu zamoliti moju suprugu da i meni prevede da znam o cemu se radi,!Zasto su razlike, ajmo svi zajedno pozvati strucne ljude da nam objasne,da nebude ni babi ni po stricevima!
markol
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 sij 2013, 14:44
Lokacija: Bučići-Novi Travnik, Velika Bukovica-Travnik, BiH

Re: Istina o MM

Post Postao/la markol »

Ermin.ef. je napisao/la:
Kreso je napisao/la:Kada pročitate u UPUTSTVIMA lekova da određeni lek uništava VIRUSE, to uzmite sa rezervom i nemojte se osloniti samo na tome. Viruse uništavaju VAKCINE.

NIsam znalac, nisam sakupljao mlijec. Ove temperature od -250 su glupost.
A tek ova izjava o vakcinama je totalna glupost. Ako je farmaceut, ovo bi morao znati.
Djeca u skoli uce da vakcine sadrze oslabljene viruse za koje tijelo nakon vakcinisanja ubrzo napravi antitjela prije nego se bolest razvije i zbog toga se vakcinise prije pojave epidemije a to da ih vakcine unistavaju stvarno smijesno. Neznam sto bezveze okolisate recite otvoreno da covjek pise nesto sto nije u potpunosti tacno i dezinformise ljude koji se interesuju za tu veliku blagodat on hvali vjerovatno ono sto nabavlja od kineza sto je mozda i radioaktivno pa kad je tako dobra ta maticna mlijec koja je liofizirana neka ospodin odhrani jednu larvu sa njom ako moze?
Još ne postoji lijek koji uništava viruse, inače nebismo imali tolike probleme s AIDS i ostalim bolestima. Virusi su na granici živog i neživog, stoga ih je teško uništiti. Istina je da postoje na tržištu neki lijekovi protiv virusa ali struka priznaje da oni još uvijek nisu dovoljno dobri za borbu protiv njih. Ovo za vakcine i antitijela stoji. O MM je ovdje puno napisano, mislim da nemam dovoljno znanja da o tome nešto kažem ali ima pumo zbunjujućih podataka, moram nekoliko puta sve to pročitati da mi bude jasnije.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

podatci iz EU
prirodni MM
100% frische, naturreine BIO Gelée Royale - Analyse:
HDA 1,9 %
Wasser 66,3 %
Asche 1,1 %
pH 4,3 %
Protein 15,5 %
Glucose 4,6 %
Fructose 5,0 %
Sucrose 1,8 %

Vitamine:
A, C, D, E, B-Komplex, Biotin (Vit. H), Folsäure, Rutin (Vit. P.)

Mineralstoffe und Spurenelemente:
Ca, Co, Cu, Fe, K, Mg, Mn, P, Si, S, etc.

Aminosäuren:
Alanin, Arginin, Asparaginsäure, Glutaminsäure, Glyzin, Histidin, Isoleucin, Leucin, Lysin, Methionin, Phenylalanin, Prolin, Serin, Taurin, Threonin, Tryptophan, Tyrosin, Valin, Zystin
Usporeda sa pisanjem Nauma Bandzova:
SVEŽI – SIROVI MATIČNI MLEČ LIOFILIZIRANI – SUVI
VODE 66,05% 2 %
BELANČEVINE 12,34% 34,9 do 58%
MASTI 5,46% 17,5 do 18,74 %
REDUKOVANI ŠEĆERI 12,49 % 27,9 %
MINERALNE MATERIJE 2,84 % 2,84 do 3,94%.
Kada belančevine gledamo pojedinačno u njih ima više od 20 AMINOKISELINA kao: ARGININ, ASPARAGIN, ASPARAGINSKA KISELINA, VALIN, GLUTAMIN, LIZIN, LEUCIN, METIOMIN, PROLIN, OXCIPROLIN, SERIN, TRIPTAFON, HISTIDIN, CISTIN I T.D.
U 1 gramu prirodnog sirovog MATIČNOG MLEČE ima mnoštvo VITAMINA i to:
B1 ANEURIN 1,20 - 18,00 mg.
B2 RIBOFLAVIN 6,00 - 26,00 mg.
B4 PIRIDOXIN 8,00 - 10,00 mg.
B12 ANTIPERNICIN 150 mg.
B3 PANTOTENSKA KISELINA 89 – 511,00 mg.
B5 NIKOTINSKA KISELINA 60,00 – 105,00 mg.
B6 BEDOXIN (Regulira nervni sistem) 2,00 - 6,00 mg.
FOLNA KISELINA 0,16 - 2,20 mg.
ACETIL HOLIN 0,80 - 1,20 mg.
C VITAMIN 2,50 - 4,00 mg.
Pored ovih Vitamina ima i Provitamin D i Vitamin E koji stimulišu POLNU AKTIVNOST.
U mineralnim materijama ima MIKRO I MAKRO elemenata kao: GVOŽĐE, SUMPOR MAGNEZIJUM, MANGAN, KALCIJUM , HROM, NIKL, SILICIJUM, KOBALT, SELEN, CINK, SREBRO, FOSFOR, KALIJUM i t. d. do 22 MINERALA od ukupno 24 koje koristi ljudski organizam za preradu Vitamina koji učestvuju u funkcijama naših organa i žlezdama sa UNUTRAŠNJIM LUČENJEM koje jačaju organizam, a koji luče ANTIVIRUSNE I ANTIBAKTERISKE MATERIJE koje se bore protiv njih i stvaraju otpornost organizma, odnosno stvaraju IMUNITET.
Prema tome LEKOVI , kao lekovi ne leče BOLEST organizma, lekovi samo sprečavaju dalji rast bakterija i virusa, a sam organizam izleći bolest. Zato, jačati IMUNITET organizma je vrlo bitna stvar.
Ovde da napomenem da nije pronađen nijedan lek u medicini koji uništava VIRUSE i sa te strane MATIČNA MLEČ dobija na vrednosti.
Kada pročitate u UPUTSTVIMA lekova da određeni lek uništava VIRUSE, to uzmite sa rezervom i nemojte se osloniti samo na tome. Viruse uništavaju VAKCINE.
Pored nabrojanih VITAMINA , MINERALA, AMINOKISELINA i sl. MATIČNA MLEČ sadrži i dosta HORMONA, ENCIMA (Q 10) i drugih korisnih sastojaka koje koriste LJUDSKOM ORGANIZMU.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la senad »

Slušao sam Ferida i suprotno govori u odnosu na tekst o MM, TAkođe na onim linkovima očita je razlika. Moje praktično iskustvo govori da NAum nije upravu . Zašto se tako ponaša ne znam?!

MOje se nepika jer nisam magistar ni AV podnice a kamoli MM . Meni je žalosno da se zloupotrebljava titula da bi se nekome išlo niz dlaku sjedne strane a sa durge strane pozivaju se pčelari da nebudu medari već da prikupljaju i MM . Nema logike

Tekst sa linkova na dnu stranice navode se autori koji su ispitivali MM i dali svoje mišljenje . U ovom tekstu od tebe medonošta negdje nema referenci. web stranica ima i njemački jezik tako dati netreba niko prevodit

Nekako mi bez veze insistirat na tome daj pozovi nek razjasni. Ja te molim da daš svoje mišljnje u vezi različitih podataka i kako su se pojavili a ti opet tepaš svojim učiteljima. Sve nastranu daj da vidmo odakle tolike razlike . Čitamo je dna tekst i imamo n a linku drugi tekst i da dadnemo svoje mišljenje zašto je to tako . Dotični ako ima potrebu da se brani nek izvoli.

Mislim da je već dobio e-mail da se njegov tekst treha na ovom forumu da je tamo neki senad najžešći :?

Što se tiče prikupljanja MM i druženja sa istom mislim da mogu reći da rok trajanja svježe MM od 7 dana je čista podvala. :(
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Istina o MM

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Slušao sam Ferida i suprotno govori u odnosu na tekst o MM, TAkođe na onim linkovima očita je razlika. Moje praktično iskustvo govori da NAum nije upravu . Zašto se tako ponaša ne znam?!

MOje se nepika jer nisam magistar ni AV podnice a kamoli MM . Meni je žalosno da se zloupotrebljava titula da bi se nekome išlo niz dlaku sjedne strane a sa durge strane pozivaju se pčelari da nebudu medari već da prikupljaju i MM . Nema logike

Tekst sa linkova na dnu stranice navode se autori koji su ispitivali MM i dali svoje mišljenje . U ovom tekstu od tebe medonošta negdje nema referenci. web stranica ima i njemački jezik tako dati netreba niko prevodit

Nekako mi bez veze insistirat na tome daj pozovi nek razjasni. Ja te molim da daš svoje mišljnje u vezi različitih podataka i kako su se pojavili a ti opet tepaš svojim učiteljima. Sve nastranu daj da vidmo odakle tolike razlike . Čitamo je dna tekst i imamo n a linku drugi tekst i da dadnemo svoje mišljenje zašto je to tako . Dotični ako ima potrebu da se brani nek izvoli.

Mislim da je već dobio e-mail da se njegov tekst treha na ovom forumu da je tamo neki senad najžešći :?

Što se tiče prikupljanja MM i druženja sa istom mislim da mogu reći da rok trajanja svježe MM od 7 dana je čista podvala. :(
Senade ovaj tekst na Njemackome je sa stranice gdje se vrsi analiza MM za certifikaciju BIO pcelara,za Njemacko govorno podrucje,koliko svako moze vidjeti da se iznesena anliza poklapa sa Bandzovom za frisku MM!Samo da naglasim da sam pozvao Brndu na forum da nam objasni bioloski nacin borbe protiv varoe,kao i tehnologiju pcelarenja sa okruglim letima sto je i ucinio,slabo je interesovanje bilo,pozvao bih i Nauma netrebam ja nikoga braniti,niti zagovarati cjenim svakoga,i Ferida i Radivojca i Nauma i Ismeta Isica,Relica itd,ne zastupam nikoga to sam naglasio,jos sam kao prvi stavio ovaj tekst,pokrenuo temu koliko vidim forum ima oko 900 clanova neka neko se i drugi potrudi,malo!Svi imamo pravo kome cmo i sta cemo vjerovati,svi imamo cist razum da shvatimo neke stvari i sami,svi znamo ko ima refernce a ko nema reference!
Odgovorite