Uzimanje Propolisa??

Odgovorite
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Pozz dragi forumasi .....interesuje me kako se uzima propolis tj skida,u koje vrijeme ,i koja se mrezica stavlja......i najbitnije,gdje ima tu mrezicu kupiti ???Hvala unaprijed :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Ermine mrezicu mozes kupiti u nasem udruzenju kod Bege, 100 m vazdusne linije od tvoje kuce u tvojoj ulici. Pozzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:Ermine mrezicu mozes kupiti u nasem udruzenju kod Bege, 100 m vazdusne linije od tvoje kuce u tvojoj ulici. Pozzz
Hvala Hasane ..samo kako se to izvodi interesuje me?? jesam li zakasnio s tim ili???
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Ermine samo da te pozdravim. Danas smo razgovarali o tome i o drugim detaljima. Moje misljenje je da si jak potencial u pcelarstvu i samo budi uporan.
Senadu i Mungosu slobodno dosđuj sa pitanjima bez ivinjavanja. Jaki su to izvori i mozes dosta nauciti od njh, samo naprijed. Pozzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:Ermine samo da te pozdravim. Danas smo razgovarali o tome i o drugim detaljima. Moje misljenje je da si jak potencial u pcelarstvu i samo budi uporan.
Senadu i Mungosu slobodno dosđuj sa pitanjima bez ivinjavanja. Jaki su to izvori i mozes dosta nauciti od njh, samo naprijed. Pozzzzz
hvala Hasane.Dva sata razgovora s tobom su prosla veoma brzo ......i za to vrijeme,dosta stvari sam naucio od tebe....:) :) nadam se da cemo cesto razgovarat na temu Pcelarstva
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Naravno Ermine ono sto znam sa zadovoljstvom cu ti prenjeti a i prakticno sto god mogu. Nadam se da cu ja jednoga dana tebe pitati za savjete jer tvoja mladost i ljubav prema pceli pokazat ce pravi kvalitet. Pozzzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Gledao sam neke teme i naišao na sakupljanje propolisa ali ne na pravoj temi. S obzirom da je ovo tema o propolisu dat ću mali prilog.
Neko je već na forumu pokazao kako izgledaju propolis mrežice za sakupljanje (crvene) i one su silikonske a ne plastične. Drugi način sakupljanja propolisa je da stavite najobičniji komad najlona a pčele će ga ispropolisati jer ga ne trpe u košnici. Treći način je za proizvođače propolisa najprikladniji ali dosta nepoznat. Ideja potiče iz brazila.
slika
slika
slika
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Pravi se kontrolisani propuh tj svaki dan se razmakne otvor koji one ispropolišu. Iza postoji ram i na kraju dobijete čisti propolis a prosječno sa jednog društva možete godišnje dobiti oko 600 grama.
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uzimanje Propolisa??

Post Postao/la inzenjer »

Jel ima jos koji nacin za uzimanje propolisa,kod nas u ufruzenju predsjednik neki dan rece da je dovoljno samo ispod poklopca tj preko okvirova staviti najlon i pcelle ce lijepit proppolis,jer pcele ne podnose najlon.Jel ima ko slicno iskustvo??
guido74
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 16 ožu 2012, 14:21

Re:

Post Postao/la guido74 »

ErminH je napisao/la:
postar je napisao/la:Ermine mrezicu mozes kupiti u nasem udruzenju kod Bege, 100 m vazdusne linije od tvoje kuce u tvojoj ulici. Pozzz
Hvala Hasane ..samo kako se to izvodi interesuje me?? jesam li zakasnio s tim ili???
imas li broj od bega za mrezice pozzz
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Re:

Post Postao/la ErminH »

guido74 je napisao/la:
ErminH je napisao/la:
postar je napisao/la:Ermine mrezicu mozes kupiti u nasem udruzenju kod Bege, 100 m vazdusne linije od tvoje kuce u tvojoj ulici. Pozzz
Hvala Hasane ..samo kako se to izvodi interesuje me?? jesam li zakasnio s tim ili???
imas li broj od bega za mrezice pozzz
Koliko znam trenutno u njega nema na stanju,medjutim,pronasao sam nesto slicnu u poljo opremi-EuroMaxu(Rajlovačka cesta bb, Rajlovac)!
Samo mi je izgledala poskupa,kvadrat je bio oko 4,5 km :shock:
Za broj od Edina obrati se Hasanu preko PP,pa opet provjeri.
Svako dobro!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
oma
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 26 sij 2012, 13:43

Re: Uzimanje Propolisa??

Post Postao/la oma »

pcela lijepi propolis po zicanoj mrezi na ventilaciji kosnici. Moze li ovaj propolis ostariti, izgubiti svoja dobra svojstva?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzimanje Propolisa??

Post Postao/la senad »

oma je napisao/la:pcela lijepi propolis po zicanoj mrezi na ventilaciji kosnici. Moze li ovaj propolis ostariti, izgubiti svoja dobra svojstva?
KAda se odlučiš da ga uzmeš7 tj kada ispropolišu cijelu mrežu samo ga stavi u duboko zamrzavanje i lahko se skida smrznut i tako ćeš sakupit dragocijeni propolis.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzimanje Propolisa??

Post Postao/la Stipo »

oma je napisao/la:pcela lijepi propolis po zicanoj mrezi na ventilaciji kosnici. Moze li ovaj propolis ostariti, izgubiti svoja dobra svojstva?
Dugim stajanjem na mreži propolis gubi dio lako isparivih eteričnih ulja. Zato čim se nakupi dovoljno propolisa za skidanje treba ga skinuti i pohraniti u zračno nepropusnu posudu. Tako se dobije najbolji propolis s jakim okusom i mirisom. Nije za baciti i malo stariji propolis jer i on još uvjek sadrži dosta ljekovitih tvari. Najvažnije od svega je da propolis nije zagađen otrovnim ( insekticidima )sredstvima koja se koriste u tretmanima protiv varroe.
Jedan od najgorih i najopasnijih je Amitraz zatim fluvalinati i piretroidi. Ukoliko se koriste ova sredstva bolje je ne uzimati propolis nego baciti ga.
Iz tog razloga ja sam odavno ima već 3 godine odbacio te otrove i koristim samo biološka sredstva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
oma
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 15
Pridružen/a: 26 sij 2012, 13:43

Re: Uzimanje Propolisa??

Post Postao/la oma »

hvala, a kakva je prica da nakon nekog vremena tacnije '45 dana' da ispari pa da se nakon toga recimo moze vrcati med ili uzimati propolis


inace ja koristim Varolik ako to nesto znaci


uglavnom zakljucak poslije tretmana odbaci sve ako mislis sebi dobro :D
Odgovorite