"Skorup" u propolisu

Odgovorite
Burstimage
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 21 svi 2012, 11:43

"Skorup" u propolisu

Post Postao/la Burstimage »

Postovani pcelari,potreban mi je vas savet.
Napravio sam propolis prateci uputstva sa foruma.Koristio sam 70% alkohol u sledecoj razmeri: 100ml alkohola/20gr propolisa.
Propolis sam zamrznuo i zatim usitnio u prah. Pomesanu smesu muckao sam nekoliko puta dnevno tokom nedelju dana.
Procedio sam sve kroz duplu gazu i odlozio u flasice,u frizider.
Kada sam sutradan uzeo flasicu u njoj je bilo taloga na dnu. Promuckao sam i sipao par kapi u vodu ali sa odmah na vrhu stvorio zuti "skorup". Mozete li mi reci sta je ovo i da li je potrebno dodatno preciscavanje?
Pokusao i da procedim kroz papirnu filter kesicu ali se ponovo stvorila masa na vrhu,mada u manjoj meri.
Ranije sam kupovao propolis u apoteci i uvek se sve otapalo nakon mesanja sa vodom.

slika

slika

slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: "Skorup" u propolisu

Post Postao/la senad »

Postovani pcelari,potreban mi je vas savet.
Napravio sam propolis prateci uputstva sa foruma.Koristio sam 70% alkohol u sledecoj razmeri: 100ml alkohola/20gr propolisa.
Propolis sam zamrznuo i zatim usitnio u prah. Pomesanu smesu muckao sam nekoliko puta dnevno tokom nedelju dana.
Procedio sam sve kroz duplu gazu i odlozio u flasice,u frizider.
Kada sam sutradan uzeo flasicu u njoj je bilo taloga na dnu. Promuckao sam i sipao par kapi u vodu ali sa odmah na vrhu stvorio zuti "skorup". Mozete li mi reci sta je ovo i da li je potrebno dodatno preciscavanje?
Pokusao i da procedim kroz papirnu filter kesicu ali se ponovo stvorila masa na vrhu,mada u manjoj meri.
Ranije sam kupovao propolis u apoteci i uvek se sve otapalo nakon mesanja sa vodom.
Nema potrebe da melješ propolis .

Koristi 96% etanol umanjen za dodavanje destilovane vode kako bi se u konačnici dobio 70% etanol.
Destilovana voda se dodaje na kraju extakcije i ostavi se još par dana bez mućkanja.

MAlo je nedjelja dana pogotovo za 70 % etanol.

Ako želiš u buduće ,ostavi najmanje mjesec dana, uz povremeno mućkanje.

Nemoj cijediti več uzmi špricu sa produžetkom od infuzije i isisavaj to ti je najčišće i najjednostavnije.

Kada si dodao propolis u vodu na vrhu se odmah stvara film propolisa i to je taj ekstrakt propolisa. Ono što se prodaje u apotekama možda je ružno reć čisto smeće jer sam to sve kupovao radi usporedbe . Uglavnom nalaze se male količine radi profita a na tiketi piše da je veća koncentracija.

U tvojoj bočici nalazi se i dio taloga koji ne bi trebao da se nađe .. Ako želiš da imaš čist propolis onda vadi sa špricom , i na kraju kada ti ostane to se sipa u posudu koja je uska a visoka kako bi se opet rastaložio i ponovo izvukao ostatak propolisa, Ono što se više ne bude moglo vaditi zbog taloga , odvojiš u posebne bočice i koristiš za svoje potrebe da li vanjska upotreba ili oralno. Ako prodaješ nije dobro d a se nađe talog na dnu bočice
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: "Skorup" u propolisu

Post Postao/la Stipo »

Propolis je dobro iz boce u bocu 2 puta pretočiti.
Prije drugog pretakanja neka boca prenoći u frižideru. Tako će se hlađenjem stvoriti dodatni talog.
Hladnu tekućinu pretočiti odmah najbolje pomoću crijeva od infuzije.
Tako pročišćen propolis neće nikad imati talog. Topliji alkohol može primiti više propolisa , a hladniji manje i zato kada se ohladi stvara se talog koji se ponovnim grijanjem otopi.
Propolis rastvor se koristi i čuva na sobnoj temperaturi. Kupovni propolis ekstrakt ako se ohladi u frižideru i ne stvori se talog ima malo propolisa. Kako Senad reče kupovni ekstrakt propolisa ima daleko manje propolisa nego piše na bočici.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Burstimage
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 21 svi 2012, 11:43

Re: "Skorup" u propolisu

Post Postao/la Burstimage »

Hvala Vam puno na odgovorima. Mislio sam da nisam nesto dobro uradio jer sam poredio kucni propolis sa kupovnim.
Ove flasice na slici su izvadjene iz frizidera. Pokusacu da spricem odvojim tecnost od taloga. Znaci da je "skorup" o kojem pisem u stvari najvredniji deo. Sto se tice recepta za tinkturu nasao sam ih dosta i svugde se spominje drugo vreme stajanja u bocici. Video sam da je posle 7 dana dobio tamnu,neprovidnu,boju pa sam zato odlucio da ga procedim.
Odgovorite