ŠTA ZNAMO O POLENU

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

MALO O POLENU NIJE NA ODMET U OVIM ZIMSKIM DANIMA

Tekst pripremio pčelar, apiterapeut praktičar ,v.med.teh. Cerić Dino-Zenica

PITANJE:
zvrhovski je napisao/la:Skupljenu pelud držim u škrinji.Djeci svaki dan dajem jednu malu žlicu.Oni ne vole pelud s ničim mješati, nego stave žličicu direktno u usta i zaliju mlijekom ili vodom.Zanima me dali je to OK,ili je bolji neki drugi način uzimanja radi bolje apsorpcije?
Hvala !
Nažalost neinformiranost.

To što daješ djeci je ravno pijesku. Nema nikakvog efekta jer je polenov omotač tako jak da ga želudčana kiselina ne može rastopiti. 6 sati se rastapa opna da bi se u želudcu poćela resorbovati a ovako 5-6 sati putuje kroz gastrointestinalni trakt i kada dođe do debelog crijeva opna je spremna za pucanje ali u debelom crujevu (kolonu) se resorbuje samo voda!
Polen koji kupujete može biti totalno nekoristan jer nepravilnim sušenjem može izgubiti veći dio hranjivosti. I pravilnim sušenjem gubi oko 20-25% kvaliteta tako da je samo smrznuti polen i polen u medu visokokvalitetan (svjež polen sa medom)
Stajanjem polen gubi svoju vrijednost radi visokih doza bjelančevina tako da polen za 6 mjeseci gubi oko 50%hranjivosti.
PITANJE
Koji polen gubi hranjivost do 50%.
1. sušeni sam
2. svjež-smrznuti polen, sam
3. sušeni u medu
4. svjež-smrznuti polen,u medu
Sušeni polen gubi nakon 6 mjeseci oko 50% kvalitete. To su rusi dokazali

Najbolje čuvanje polena je u medu. Negativnost je doziranje polena.
Takođe ne gubi ništa smrzavanjem svježeg polena. Japanci su, naime, oprašivali biljke ručno sa polenom kojega su izvadili iz zamrzivača. Oni su utvrdili da ovako čuvan polen i nakon nekoliko godina ima klijavost preko 50%

PRAKTIČNO O P O L E N I ŠTA SVE MOŽE P O L E N

Samo polen sadrži:
-svaki od 22 elementa u čovječijem tijelu
-sve esencijalne aminokiseline i kompletnu paletu proteina
-vitamine a, b komplex, c,d,e,k i rutin
-28 minerala, tragova minerala neophodnih za dobro zdravlje
-enzime i koenzime potrepne za dobru probavu
-nema holesterola

Samo 90 kalorija je po jednoj unci (1 ounce = 28.3495231 grams)

Polen je preporučljiv u dozi od 30g po jednom danu i to za bolesne i iznemogle ljude koji vagaju između 70 i 80kg. Ta doza naravno nije ista za djecu pa se djeci daje koja imaju 1-6 godina 10g dnevna doza a za veću djecu 20 g. Sve ove preporučene doze odnose se na tjelo koje ima pojačanu potrebu za vitaminima , mineralima i drugim elementima (da ne nabrajam) (sportaši, teški oblici anemije, smanjenje holesterola, psihoorganske bolesti, itd)

Ako mislite miješati med sa polenom 1:1 onda je kod takvih pacijenata preporučeno 3x2 kašike na dan velike supene da bi se ostvarila ta doza.
Kod održavanja imuniteta, pojačavanja apetita i uopšteno kod preventive preporučena doza je 10g na dan u 2 x. Ujutro i naveče
Prema tome za takvu terapiju može da se koristi i omjer 1:3 u korist meda a za djecu isto kao i gore samo manja količina.

Zaključak: polen kao i drugi lijekovi treba uzimati u zavisnosti od potrebe za koju se uzima. Kao i u pčelarstvu lijek najbolje dijelovanje ima u pravoj dozi. Veća ili manja doza umanjuje efekte terapije. Dr. Strangaciu sa kojim se već neko vrijeme dopisujem radi terapije pčelinjm otrovom preporučuje omjer 1:3 iz razloga što večina ljudi uzima polen preventivno.
Moje lično iskustvo je iznenađujuće dobro. Inače radim kao fizioterapeut i ljudi su me pozvali da radim vježbe sa gospođom koja ima 76 g nakon pretrpljenog moždanog udara. Kada sam došao zatekao sam stanje bukvalno pred smrt. Gospođa nije mogla ni glave podići a kamo li raditi vježbe. Rekao sam da ja tu nažalost nemam ništa za raditi dok se opšte stanje ne popravi. Pitali su me za savjet i ja sam preporučio svjež polen 3x dnevno. Nakon 3 dana su me pozvali i iako nisam mogao vjerovati da je bolje, za tako kratak period, otišao sam u posjetu. Kada sam stigao nisam mogao vjerovati. Žena je sjedila nasmijana na fotelji i govorila kako je spremna za vježbe. U toku razgovora izjavila je da joj je zamirisala janjetina i da bi željela jesti pečenje.

I dalje sam bio skeptik dok nisam počeo previjati prijateljevu mamu kojoj je 89g. Nakon saobraćajnog udesa potkoljenica je imobilizirana sa fiksatorom. To je ona šipka sa nizom šarafa koje morate previjati radi sprječavanja infekcije. Niko nije ni pominjao hodanje sa štakama u tim godinama ali sama žena me je pitala zašto neću da vježbam sa njom. Poćeo sam blage vježbe misleći da nikada neće imati snage da nosi svoju težinu na štakama. Objasnio sam joj vježbe i dolazio svaki 4-5 dana. Nevjerovatno ali prohodala je za 1 mjesec i kada sam je vodio na kontrolu u bolnicu skupili su se moji doktori da vide ženu koja hoda na štakama u tim godinama. Pitali su me šta i kako sam uspio i kada sam im rekao nisu vjerovali ni rječ. Za njih je to bila utopija. Moram napomenuti da je ona uzimala i dozu MM sa medom.
Još puno od tada imam svojih slučajeva ali o tome drugom prilikom.
nastavit će se .. :bih:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Tekst pripremio pčelar, apiterapeut praktičar ,v.med.teh. Cerić Dino-Zenica

OVAKO ĆE IZGLEDATI UPUSTVO ZA KORIŠTENJE POLENA PRILIKOM KUPOVINE ISTOG

POLEN – PELUD
Zovu ga još i medicinsko čudo, super hrana, antikancer itd. Polen su sitna zrnca, okom nevidljiva, koja pčele lijepe na svoje nožice stvarajući granule i na taj način ih unose u košnicu. To je prirodni resurs koji pčele sakupe za preživljavanje zimskog perioda. One ga koriste kao izvor minerala, vitamina i masti dok med koriste kao hranu.
Polen predstavlja muško sjeme jedne biljke u kojem su sadržane najbolje genetske osobine jedne porodice biljaka.

SASTAV
Samo polen sadrži:

 svaki od 22 elementa u čovječijem tijelu
 sve esencijalne aminokiseline i kompletnu paletu proteina
 vitamine A, B komplex, C,D,E,K i rutin
 28 minerala i mikroelementa: barijum, bor, kalcijum, bakar, željezo, magnezijum, fosfor, selen, jod, mangan, kalij, kalcij, cink i drugih od 59 elemenata u tragovima
 enzime i koenzime potrebne za dobru probavu
 nema holesterola
 polen je 15% prirodni lecitin
 bjelančevine (u svježem polenu 26,88% a u sušenom 10-13%)
 monosaharidi, polisaharidi i disaharidi 25-40%

Samo 90 kalorija je po jednoj unci (1 ounce = 28.3495231 grams)

SVOJSTVA I DJELOVANJE
Polen se koristi u nadoknadi vitamina i minerala i regulisanju esencijalnih aminokiselina. Prije svega, koristi se u nadoknadi energije, pri čemu koristi resurse vašeg tijela. Na taj način možemo kontrolisati tjelesnu težinu jer troši masti iz rezervi a kada nema rezervi pojačava apetit radi boljeg unosa energije. Na taj način pretile osobe mršaju a podhranjenim osobama se pojačava apetit. Djelovanje polena na žlijezde sa unutrašnjim lučenjem pomoću enzima je prirodno i nema nikakvih štetnih efekata. Pojačava lučenje kore nadbubrežne i štitne žljezde a u isto vrijeme izjednačava hormonalni disbalans. Na polne žljezde utiče pozitivno pa su mnogobrojna iskustva u liječenju steriliteta. Dugotrajno uzimanje polena po nekoliko godina liječi alergije u velikom procentu. Poboljšava rad živčanog sistema i oporavak od moždanog udara. Podstiče rast i razvoj fetusa. Čišti jetru i krv nakon zračenja i kemoterapije svojim koenzimima i pojačava probavu u crijevima. Antibiotsko dejstvo i antiinflamatorno (protiupalno) daje zaštitu organizmu od raznih infekcija i poboljšava krvnu sliku. Anticancerogeno dejstvo je dokazano i još uvjek se istražuje u SAD-u.

INDIKACIJE
Akne
Alergije
Anemija
Angina pectoris
Apstinencija od alkohola
Coronarna bolest
Čir na želucu i dvanaesniku
Čišćenje jetre i bubrega
Fizička iscrpljenost
Gubitak apetita
Hormonski poremećaji štitne žlijezde
Jačanje imuniteta kod djece i odraslih
Kontrola težine
Laktacija
Menopauza
Moždani udar
Oboljenja gušterače
Oporavak nakon zračenja i kemoterapije
Poboljšava metabolizam masti
Pojačava lučenje polnih žlijezda
Povečanje fizičke kondicije
Povišen holesterol
Prostatis
Psihička napetost
Revitalizacija i smanjenje bora
Stimulacija kore nadbubrežne žljezde
Stimulacija ovarija (jajnih ćelija)
Ubrzava proces zarastanja
Upala jetre
Usporavanje starosti kože
Vitalizacija kože
Radijacijska bolest

KONTRAINDIKACIJE
Kontraindikacije nisu poznate.

MJERE OPREZA I UPOZORENJA
Ne preporučuje polen dijabetičarima, jer podiže nivo šećera u krvi, a osobama sa pojačanim lučenjem želudačne kiseline se preporučuje oprez. Ljudi sa alergijskim reakcijama treba da u početku uzimaju manje doze dok se ne vidi reakcija.

DOZIRANJE I NAČIN UPOTREBE

Polen se uzima na više načina a jedan od najboljih načina uzimanja polena je rastopljen u tekućini. Polen, radi svoje prirodne opne, koja je toliko jaka da je ni želudčana kiselina ne može rastopiti u roku od 6 sati, stavi se u malu količinu vode, mlijeka ili jogurta. Tako rastopljen svjež polen treba da stoji 6-8 sati na sobnoj temperaturi ili u frižideru. Nakon toga spreman je za upotrebu. Maximalno preporučeno stajanje polena je 16 sati a nakon toga počinje fermentacija i nije ga preporučljivo konzumirati.
Odrasle osobe koje imaju pojačanu potrebu za vitaminima i mineralima, uzimaju do maximalno 35g na dan ili 3 supene kašike, iako se smatra da je doza od 25g primjerena prosječnom potrošaču. Takođe se preporučuje kod sportaša,

teških anemija i gubitka apetita 30 g na dan. Djeca od 6 do 14 godina dnevnu dozu uzimaju od 15-20g a djeca mlađa od 6 godina 5-10g na dan. Polen se u početku uzima nakon jela a poslije sedam dana konzumacije može se uzimati prije jela. Polen trebaju uzimati djeca predškolske i školske dobi radi povećanog psihofizičkog napora, rasta i razvoja. Pogodan je za profesionalne sportaše i za rekreativce radi bržeg oporavka mišića i kondicije.
Efekti uzimanja polena mogu da budu nakon tri dana za neke bolesti (akne, čir na želudcu, gubitak apetita) pa do tri godine (liječenje alergija, radijacijske bolesti).

TRUDNOĆA I DOJENJE

Uzimanje u toku trudnoće i dojenja dozvoljeno je u manjim dozama. Preporučeno je uzimati 20 g na dvaputa ujutro i uvečer. Svakih tri mjeseca neprekidnog uzimanja potrebno je napraviti pauzu od 15 dana.


ČUVANJE I ROK TRAJANJA

Svježi polen je najbolje čuvati u zamrzivaču na što nižoj temperaturi. Polen čuvati od svjetlosti i sunca jer pri večoj izloženosti gubi hranjive vrijednosti. U nemogućnosti čuvanja u zamrzivaču pomiješati sa medom u omjeru 1: 1.
Svjež polen čuvan u zamrzivaču može zadrćati svoju kvalitetu 2 godine a sušeni polen nakon godine dana gubi hranjivu i mineralnu vrijednost.
Sušeni polen takođe je preporučljvo čuvati u zamrzivaču ili omiješati sa medom.

PREDOZIRANJE
Kod predoziranja znakovi koji su poznati su povraćanje, proljev, mučnina a kod nekih se pojavljuje i povišena temperatura. Liječenje je simptomatsko a u slučaju predoziranja obratiti se u najbližu medicinsku ustanovu.

PROIZVOĐAČ
Polen uzimati najbolje od lokalnih pčelara radi manje mogučnosti alergije na pojedine biljke koje nisu sa tog regiona. Ako ne poznajete nikoga od lokaknih pčelara možete se obratiti u udruženje pčelara u vašem regionu.

SAVJETI
• Sušeni polen obradom i sušenjem gubi oko 20% svoje hranjivosti pa je bolje upotrebljavati svjež smrznuti polen.
• Svjež polen je mekan i razmazuje se na pritisak između prstiju.
• Izbjegavati polen jedne boje i sezonski polen radi raznolikosti biljaka i kvalitete
• Izbjegavati star polen i inostrani polen
• Veliki broj falsfikatora na našim prostorima zahtijeva oprez kod odabira pčelara i poznavanja samog proizvoda
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Ermin Isakovic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 79
Pridružen/a: 03 kol 2010, 23:21
Lokacija: Holandija

Post Postao/la Ermin Isakovic »

Kako mogu prepoznati koliko je star suseni polen....(pitanje mi je za peticu)
per aspera ad astra....
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Teško ,, u biti nije problem starost već skladištenje, čuvanje

Najsigurnije je da imaš vlastiti polen
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Ramovi sa polenom.


slika

slika

slika
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Odgovorite