Satna osnova za proizvodnju meda u saću

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ineresuje me da li neko ima informaciju i ako ima o satnim osnovama za proizvodnju meda u saću . Interesuje me države Švicarska, Austrija , NJemačka.

Ako neko zna molio bih i pobliže podatke ,

Karakteristika ovih satni osnova je da su od čistog voska i da su znatno tanje od satnih osnova koje postavljamo u košnicu a u kojima se može , uz vosak naći i parafin kao i masti životinjskog porijekla i dr.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

I mene interesuju takve satne osnove.Probao sam proizvesti med u saću iz takozvanih boxesa ali sa satnim osnovama bi bilo jednostavnije raditi i pčele bi ih prije izgradile i na manjoj paši.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:I mene interesuju takve satne osnove.Probao sam proizvesti med u saću iz takozvanih boxesa ali sa satnim osnovama bi bilo jednostavnije raditi i pčele bi ih prije izgradile i na manjoj paši.
Med u saću u box esima zahtjeva satnu osnovu. Čuo sam da postoje organske s.o. namjenski za med u saću.

Dosta sam razmišljao o tome i skonto smda moj zahtjev za satnim osnovama za med u saću pretvorim u zahtjev za S.O eko pčelarenja . U eko pčelrastvu koriste se "s.o od čistog voska" što bi se moglo iskoirsiti. Ocvakve s.o. mogu se nabaviti u Sloveniji.

Ja radadim med u djevičanskom saću . Ovkvir je niži i samo dodam 1 cm s.o. radi pravca . Ovaj proces dobijanja meda u djevičasnkom saću traje dugo. Moraju se pčelinje zajednice pripremiti za to, , odabrati samo one pčelinje zajednice koje imajuta svojstva da rade med u saću. Nemogu sve pčelinje zajednice da rade med u saću to je moje iskustvo. Ja svake godine pratim te karakteristike i uglavnom odaberem do 10 pečlinjih zajednica koje rade med u djevičanskom saću.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Da boksesi imaju samo 1 cm saća radio sam po literaturi "u svijetu pčela" od Vjeroljub Umeljić.

I u pravu si pčele ih teško grade. Vjeroljub tu napominje da bi ih pčele ljepo izgradie i popunile paša mora biti vrlo dobra.Probao sam i nisam zadovoljan valjda zbog paše ili kako ti kažeš treba izabrati pravo društvo.
Možda opet jednom oprobam po tvojoj metodi jer i od mene kupci traže med u saću. Istina nemam puno za prodati ali ukuse kupca treba zadovoljiti.

Prvo moram proširiti pčelinjak pa ću onda razmišljati o vrstama meda.
Ovog ljeta izgradio sam 15 nukleusa i 15 košnica i još trebam napraviti nekoliko poklopaca i podnica i za sledeću sezonu imat ću gdje da proširujem.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 10 kol 2009, 23:58, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Da se javim u vezi satne osnove. Kod otklapanja meda dobivamo djevičanski vosak od čepov poklopaca neznam kako ih nazivate. Treba sakupit veču količinu tog voska i dat ga na preredu.Ja ga daje preradit u API VITA Varaždin ,ako nemate dovoljnu količinu za 1 kotao možda da se nađu 2 ili 3 pčelara i napune kotao i dobiju satnu osnovu kvalitetnu za med u saću.
Pozdrav
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Senade očekivao sam tvoje mišljenje o voštanim poklopcima ali ništa.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Senade očekivao sam tvoje mišljenje o voštanim poklopcima ali ništa.
E vala neka si me prozvao :) )))) često se desi da kažem kasnije ću odgovoriti i zaboravi se, vjerujem d a ima još tema gdje sam mislio da odgovorim.

OVo što predlažeš svakako da je nešto najbolje i prihvatljivo sa mednim poklopčićima. Sad se javljaju problemi , gdje naći još pčelara , koja imaju ista razmišljanja kao ja. JA sam ove godine imao negjde oko 15 kg pretopljenog voska od poklopčića dosta toga pogotovo oni poklopčići koji su izrazito bjeli pakujem u tegle i prodajem,.

Obično kažem da ću da ostavljam taj vosak pa kada saberm 100 kg da odnesem da mi tope, međutim u proljeće kada počnu da rastu troškovi onda jednostavno to zamjenim za s.o.

Ovaj tvoj prijedlog je z a pohvalu i ja moram nešto da poduzmem jer mi proizvodnja meda u djevičansom saću zadaje dosta truda , a teško je prodati po ovim cijenam.

Ugavnom ja sam našao kompromis da pakujem u tegle cce pola - pola cijena je kao prihvatljivija i nekako ide,


Pozzz...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Zanimljiva tema (kao i sve teme vezane za pcele).Ja malo proizvodim meda u sacu to se uglavnom svodi za licne potrebe i poklon rodbini i prijateljima.Moglo bi se pokloniti kolko hoces ali prodati tesko skupo raji.
A nemoze se sve ni da stigne imam ja ideja stotinu ali nema se kad: firma,radionica,pcele,malo poljoprivreda pa jos nekoliko djelatnosti razvuko se ko zvaka.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Senade da li si napravio nešto po pitanju satnih osnova i bočica za propolis?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Senade da li si napravio nešto po pitanju satnih osnova i bočica za propolis?
NIšta drug moj; poslao sam na razne adrese ponudu međutim niko ne odgovara..

Ako mise ukaže prilika možda skoknem do Zagreba po bočice za propolis, a za satnu osnovu dobro si me napomenuo ,,evo možemo vidjet sa VAhidom (član foruma-da ga iskoristimo) :) ))) u holandiji da pogleda najavio je dolazak u MAju pa mu vjerovatno neće biti teško ponijeti bar 5-10 kg ako ide sa autom....

Ako imaš nekakvih informacija za bočice i vosak piši...........

Pozz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Nadam se dolasku u tvoje krajeve možda i ovaj mjesec i dobivaš 5 kg satnih osnova od istopljenih voštanih poklopaca , a smeđe staklene bočice cjena u Zagrebu 10ml sa kapaljkom 1,56 kn sprej 5,20 kn i bočice 20 ml sa kapaljom 1,90kn sprej 5,50kn plus poštanski troškovi pa ako te zanima mogao bih naručiti pa ti donesem kada dođem.

Pozdrav
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Nadam se dolasku u tvoje krajeve možda i ovaj mjesec i dobivaš 5 kg satnih osnova od istopljenih voštanih poklopaca , a smeđe staklene bočice cjena u Zagrebu 10ml sa kapaljkom 1,56 kn sprej 5,20 kn i bočice 20 ml sa kapaljom 1,90kn sprej 5,50kn plus poštanski troškovi pa ako te zanima mogao bih naručiti pa ti donesem kada dođem.

Pozdrav
Ako ti nije teško,,,, svakako da sam mušterija , ako su saklene tamne sa kapaljkama i čepom normalno :) )))....

Nije problem destinacija u BH od Bosanskog Broda do Sarajeva ( gdje budeš odsjeo) da dođem po to.. ...

Svakako sam interesant i za vosak i bočice ,,isto tako sam interesant za tamne bočice za matičnu mliječ,,,,,,,

Pozzzz :) )))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Senade ja nisam nesto skonto sta bi mogo ponijet kad budem dolazijo ja dolazim u maju autom Akobogda svakako i sto god vam treba samo recite ja donosim samo ako se moze na vrijeme nabavit a imamo vremena dovoljno do maja reci sta treba i ja donosim cekam odgovor ?????????????????????????
Pcelar u bijelom svijetu.
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Vahid je napisao/la:Senade ja nisam nesto skonto sta bi mogo ponijet kad budem dolazijo ja dolazim u maju autom Akobogda svakako i sto god vam treba samo recite ja donosim samo ako se moze na vrijeme nabavit a imamo vremena dovoljno do maja reci sta treba i ja donosim cekam odgovor ?????????????????????????
HAHAHA Znas kako kod nas kazu kad neko pita sa strane (sta vam treba)
** Vahide brate u tudjini salji pare i hich se ne sekiraj **
Nocas sam nesto veseo pa mi samo sala pada na pamet u svakom slucaju hvala
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahid je napisao/la:Senade ja nisam nesto skonto sta bi mogo ponijet kad budem dolazijo ja dolazim u maju autom Akobogda svakako i sto god vam treba samo recite ja donosim samo ako se moze na vrijeme nabavit a imamo vremena dovoljno do maja reci sta treba i ja donosim cekam odgovor ?????????????????????????
:) )))))
ne možeš znat kad nečitaš od početka temu hehehehe,,, vrati se na početak teme....

Ja tražim ako neko ima informaciju da se može kupiti
1.satna osnova za med u saću nešto kao ekološko čistoprirodno znam da se toproizvodi na zapadu za te potrebe
2. bočice za propolis
3. bočice za matičnu mliječ


Pozzzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Nadam se dolasku u tvoje krajeve možda i ovaj mjesec i dobivaš 5 kg satnih osnova od istopljenih voštanih poklopaca , a smeđe staklene bočice cjena u Zagrebu 10ml sa kapaljkom 1,56 kn sprej 5,20 kn i bočice 20 ml sa kapaljom 1,90kn sprej 5,50kn plus poštanski troškovi pa ako te zanima mogao bih naručiti pa ti donesem kada dođem.

Pozdrav
Čuli smo se telefonom ali evoda i napišem,,,,
Kolega ako si u mogućnosti kupio bih 200 komada bočica za propolis od 20 militara sa kapaljkama i može isto tako taj vosak od poklopčića .....
U svakom slučaju ako će ti to biti poteškoće i praviti probleme nemoj se opterećavat...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma Senade brate ja sam cito od pocetka haha al to mi ne radimo da stavjamo satnu osnovu kad hocemo med u sacu salim se ima ovdje ta tanka satna osnova cist vosak bez primjese (dodavanja)icega samo sto nema tih mjera LR formata ovdj ih ne prave nema celara koji koriste te kosnice malo su krace satne osnove za 5/6/cm ako hoces javi ja donosim sad sam pogledo imaju kolko treba javi ovdje je 1kg negdje 8.50 do 8.95 eura meni nije tesko samo reci koliko jer za kolege sve sto mogu a bocice nisam mogo nigdje nac.toliko
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

irko je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Senade ja nisam nesto skonto sta bi mogo ponijet kad budem dolazijo ja dolazim u maju autom Akobogda svakako i sto god vam treba samo recite ja donosim samo ako se moze na vrijeme nabavit a imamo vremena dovoljno do maja reci sta treba i ja donosim cekam odgovor ?????????????????????????
HAHAHA Znas kako kod nas kazu kad neko pita sa strane (sta vam treba)
** Vahide brate u tudjini salji pare i hich se ne sekiraj **
Nocas sam nesto veseo pa mi samo sala pada na pamet u svakom slucaju hvala
Nije problem brate samo reci kolko treba a ja cu kamatu zaracunat hahahahaha
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahid je napisao/la:Ma Senade brate ja sam cito od pocetka haha al to mi ne radimo da stavjamo satnu osnovu kad hocemo med u sacu salim se ima ovdje ta tanka satna osnova cist vosak bez primjese (dodavanja)icega samo sto nema tih mjera LR formata ovdj ih ne prave nema celara koji koriste te kosnice malo su krace satne osnove za 5/6/cm ako hoces javi ja donosim sad sam pogledo imaju kolko treba javi ovdje je 1kg negdje 8.50 do 8.95 eura meni nije tesko samo reci koliko jer za kolege sve sto mogu a bocice nisam mogo nigdje nac.toliko
Ja radim tehnologiju meda u djevičansklom saću , bez satne osnove znači dobiju samo 1 cm s.o zbog pravca i ono sve same pčele izgrade. Bogami namučim se dok proizvedm 100-200 kg takvog meda jer valja pčelu natjerat da radi prazan okvir.

Ja z a med u saću koristim nastavke 14,5 cm i samo uzimam odabrana društva koja mogu toda rade.. Neće sva društva da rade med u saću tako da moram imat dobru procijenu i pratim matice koje rade med u djevičasnkom saću...

Iz ovih gore razloga želim da da nabavim i znam da ima satna osnova za med u saću baš takva koju opisuješ Vahide.

Što se tiče ovih s.o. od sijane to su medni poklopčići i to je uredu ako se ima gdje izraditi ..

Ovi moji okolo traže da se sakupi 100 kg takvog voska pa da rade,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Senade bočice su naručene.Smeđe bočice sa gumenim čepom i metalnom obujmicom za MM dobivaju tek polovicom aprila.

pozdrav
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Senade bočice su naručene.Smeđe bočice sa gumenim čepom i metalnom obujmicom za MM dobivaju tek polovicom aprila.

pozdrav
Super ,,, a jesuli 10 militarske

One za propolis ostaju 20 militarske sa kapaljkama i kako smo se dogovorili......
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Za propolis su 20 ml kako smo dogovorili, a za MM 10 ml
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

senad je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Ma Senade brate ja sam cito od pocetka haha al to mi ne radimo da stavjamo satnu osnovu kad hocemo med u sacu salim se ima ovdje ta tanka satna osnova cist vosak bez primjese (dodavanja)icega samo sto nema tih mjera LR formata ovdj ih ne prave nema celara koji koriste te kosnice malo su krace satne osnove za 5/6/cm ako hoces javi ja donosim sad sam pogledo imaju kolko treba javi ovdje je 1kg negdje 8.50 do 8.95 eura meni nije tesko samo reci koliko jer za kolege sve sto mogu a bocice nisam mogo nigdje nac.toliko
Ja radim tehnologiju meda u djevičansklom saću , bez satne osnove znači dobiju samo 1 cm s.o zbog pravca i ono sve same pčele izgrade. Bogami namučim se dok proizvedm 100-200 kg takvog meda jer valja pčelu natjerat da radi prazan okvir.

Ja z a med u saću koristim nastavke 14,5 cm i samo uzimam odabrana društva koja mogu toda rade.. Neće sva društva da rade med u saću tako da moram imat dobru procijenu i pratim matice koje rade med u djevičasnkom saću...

Iz ovih gore razloga želim da da nabavim i znam da ima satna osnova za med u saću baš takva koju opisuješ Vahide.

Što se tiče ovih s.o. od sijane to su medni poklopčići i to je uredu ako se ima gdje izraditi ..

Ovi moji okolo traže da se sakupi 100 kg takvog voska pa da rade,,
Slusaj Senade ovdje se moze nabavit taj vosak puno je tanji nego obicni koji mi svi koristimo normalno oni ga zovu kao takozvani presani vosak i 100% prirodni kolko im je vjerovat a za mjere ja sam mislijo na sirinu rama ovdje su ramovi koje i ja sad koristim standardni 38x21ili22 mislim na plodisne ramove ma brate nije problem ja donosim kilo dva pa ako ne stima bacicem nije nista strasno nije beg nikad bijo cicija hahahahahha slim se donijecu kilu dvije da probas ako ti stima boje i malo manja satna osnova nego nikaka
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 04 ožu 2010, 22:40, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
sijana
Čita, piše dovoljno
Postovi: 71
Pridružen/a: 13 stu 2009, 15:22

Post Postao/la sijana »

Senade danas sam dobio bočice za propolis.

Pozdrav
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

sijana je napisao/la:Senade danas sam dobio bočice za propolis.

Pozdrav
Odlično,,,kad počnem pakovat u te bočice bi ćupravi proizvođač propolisa :) )))))) hehehe
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite