Uvozimo meso, vodu, jaja i med

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Uvozimo meso, vodu, jaja i med
Država treba težiti tome da najmanje 70 posto potreba za hranom zadovoljava iz vlastite proizvodnje, kaže Gagić...
22.01.2009. 14:11

U Bosnu i Hercegovinu svake godine se uvezu ogromne količine vode, hrane i drugih artikala koje i sama može proizvesti, čime se stvaraju ogromni gubici zbog kojih najviše trpe proizvođači i građani. Admir Kapo, predsjednik Udruženja "Kupujmo i koristimo domaće-kvalitetno proizvedeno u BiH", ističe da je prošle godine trgovinski deficit iznosio deset milijardi maraka.

Vode i za izvoza

- Od toga 25 posto otpada na hranu, koju uvozimo u ogromnim količinama, iako nam geografski položaj omogućava da proizvodimo dovoljno vode, mesa, mlijeka, voća, povrća za naše potrebe. Naravno, za to bismo morali imati veće poticaje države, drugačije zakone i manje administracije - objašnjava Kapo za "Avaz" i dodaje da bi BiH mogla proizvoditi i dovoljno namještaja i tekstila za vlastite potrebe.

S njegovom ocjenom slažu se proizvođači vode, koji ističu da je imamo dovoljno ne samo za domaću potrošnju, već i tržište cijelog regiona.

- I pored toga uvozimo vodu u vrijednosti 40 miliona maraka. Trenutno je bh. tržište 65 posto pokriveno domaćom proizvodnjom, a 35 posto su uvozne iako bi taj postotak mogao biti manji - kaže Nenad Borovčanin, koordinator marketinga kompanije "Vitinka".

Prof. dr. Abdulah Gagić, predsjednik Asocijacije peradara FBiH, smatra da država treba težiti tome da najmanje 70 posto potreba za hranom zadovoljava iz vlastite proizvodnje.

- Proizvođači jaja i mesa peradi zadovoljavaju 25 posto potreba domaćeg tržišta, a smatram da mogu povećati proizvodnju za 50 posto, ali samo ako bi iza njih stajala država - ističe Gagić.

Med iz Indije

Da bi uz podršku države mogli zadovoljiti cjelokupne potrebe bh. tržišta, smatraju i pčelari.

- Prema podacima Federalnog ministarstva poljoprivrede, godišnje potrebe FBiH su 2.700 tona meda, a mi proizvodimo 1.000 tona. Ostatak uvozimo, tako na našem tržištu ima meda i iz Indije, Kine, Argentine koji je po kvalitetu malo bolji od šećernog sirupa - navodi Hasib Kapić, predsjednik Udruženja pčelara FBiH
.


Autor: M. AVDIĆ
Izvor dnevni avaz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Boli državu nešto za nas nego mi trebamo sami sebi pomoći. treba ljude edukovati i treba izrađivati reklame za obične ljude. Gdje smo na sredstvima javnog informisanja? Zar je teško postići da pčelari imaju redovnu emisiju o medu? neka ide jednom heftično ja ću biti zadovoljan. Stavit ću priloge kakve požele. Svoj prilog sam ponudio tv Zenici i rekli su da će ga pustiti. nemaju čime popuniti program ali ga nisu pustili. Poslije sam saznao od prijatelja da je prilog previše kvalitetan i da bi mi morali platiti za tako nešto. Ništa im nikada nisam tražio a najveća plata bi mi bila doprinos pčelarstvu i da se proda domaći med.
Za sve ovo krivi smo mi koji smo ćutali kako bi to rekao Balašević i vjerujte da je tako. Niko nije prstom mrdnuo za ove stvari. Ja čega se dohvatim prodam brzo. Ali samo na principu edukacije. Nisam ni počeo proizvoditi MM a već mi je naručuju. Ne treba ljudima med i mm nego znanje a vi nećete imati zalihe ni do decembra.
Pozdrav
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Odgovorite