Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la pot »

Ja sam spomenuo registraciju ali samo ka prijedlog Senadu da i na taj način zastiti proizvod i ništa više, neznam od kud sad ovoliki postovi o nečemu što nije važno za nas pčelare, bitno je npr da sr. nije kancoregeno itd. (možda sam naveo ružan primjer ali to je samo primjer).
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Samo dodajem da Biološko sredstvo za deratizaciju košnica od grinje varroe nije podložno registraciji. Otrovna sredstva se prije puštanja u promet zakonski moraju prvo registrirati. Na žalost kod nas ne mora ništa samo neka se prodaje. Nemojte mi zamjeriti ali vas moran ovo pitati.
Pitam vas pčelare koji koriste oksalnu kiselinu ili mravlju kiselinu dali je ona registrirana kao sredstvo za liječenje pčela pa tek onda data u promet.

Ko je ta sredstva okarektizirao kao bioloska,i da sluze za deratizaciju kosnica?Cinimi se da je Ovaj vid edukacije pcelara prepisan?Oksalna ili mravlja koju koristim je namjenjena za pcele!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Samo dodajem da Biološko sredstvo za deratizaciju košnica od grinje varroe nije podložno registraciji. Otrovna sredstva se prije puštanja u promet zakonski moraju prvo registrirati. Na žalost kod nas ne mora ništa samo neka se prodaje. Nemojte mi zamjeriti ali vas moran ovo pitati.
Pitam vas pčelare koji koriste oksalnu kiselinu ili mravlju kiselinu dali je ona registrirana kao sredstvo za liječenje pčela pa tek onda data u promet.

Ko je ta sredstva okarektizirao kao bioloska,i da sluze za deratizaciju kosnica?Cinimi se da je Ovaj vid edukacije pcelara prepisan?Oksalna ili mravlja koju koristim je namjenjena za pcele!
Sa ovim tvojim komentarom se slažem uz malu dopunu mog ranijeg komentara i jednu korekciju tvog. Naime kad je riječ o deratizaciji, nisam je ja izmislio nego sam samo
napisao što sam pročitao. To je tumačenje ovlaštene osobe za područje Hrvatske, a tvrdnja je da sredstvo na taj način ide u Austriji, jer je proizvođać odatle, dakle zemlja
iz EU. Priča o fumagilinu koji se koristi u Španiji (moguće i u nekim drugim zemljama EU ) dok je u Njemačkoj zabranjen govori da nema jedinstvenih propisa.
Kad je priča o oksalnoj i mravljoj kiselini, one nisu registrovane kao ni sredstvo za tretiranje njima . One su samo preporučene od Instituta za pčelarstvo Njemačke i rečeno
ko ga može pripraviti, odnosno od koga ga pčelari moraju nabaviti.
Kada je priča o registraciji onda se može vidjeti površnost i nerazmišljanje. Pa nije valjda svejedno dali se registruje brak, prijava rođenja djeteta , partnerstvo u
poslovnom odnosu, zanatski obrt, trgovinu, proizvodno preduzeće , patent , lijek u stočarstvu ili lijek u humanoj medicini.
Kada se govori o ovom zadnjem, koliko znam registraciju može izvršiti samo Svjetska zdravstvena organizacija , a kolika su ispitivanja i koliko takvo šta košta možemo
samo razmišljati.
Za registraciju sredstva koje bi jasno imalo namjenu za uništavanje varoe uz to se potcrtalo da je ekološko, neškodljivo za med i vosak , te pčele , ja neznam koja bi
odgovarajuća ustanova izvršila opsežna istraživanja i dala certifikat , jer kod nas nepostoji. Ako griješim, molim bilo koga da mi objasni, jer ja bez problema
priznajem svoje greške. Osim toga registrirati neko sredstvo i izaći s njim na vrlo usko lokalno tržište je besmisleno i unaprijed čist gubitak.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Kreso »

Citam ovu raspravu, pa da i ja dodam koju na ovu temu.
Polivanje pcela je zaista jedan od laksih nacina tretmana. MK je malo problematicna zbog nacina doziranja i spoljnih temperatura potkraj ljeta.
Sva ta nova sredstva, ako su djelotvorna su oke. Samo, pitanje koliko su doista bez rezidua u medu i vosku. Kao sto medonosa rece, mislim da je to glavno pitanje.
Sto se registracije tice, u drustvu, kakvo je dans u BiH, za pojedinca, jeste sizifov posao. Jedna ozbiljna analiza ovih produkata bi bila pozeljna, ali ajde ti to realiziraj.
Vrlo tesko. Druga opaska je oko naziva ovih produkata. Potencira se "domace" i "nase", a imena su stranog porijekla. I Senadovo i Stipino.
Neznam da li se pretenzira na osvajanje trzista njemackog ili engleskog govornog podrucja, inace je besmisleno i pompezno.
E sad, ako bi neka institucija mogla analizirati ova sredstava po pitanju rezidua, to bi onda bilo to.
Pozz, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Citam ovu raspravu, pa da i ja dodam koju na ovu temu.
Polivanje pcela je zaista jedan od laksih nacina tretmana. MK je malo problematicna zbog nacina doziranja i spoljnih temperatura potkraj ljeta.
Sva ta nova sredstva, ako su djelotvorna su oke. Samo, pitanje koliko su doista bez rezidua u medu i vosku. Kao sto medonosa rece, mislim da je to glavno pitanje.
Sto se registracije tice, u drustvu, kakvo je dans u BiH, za pojedinca, jeste sizifov posao. Jedna ozbiljna analiza ovih produkata bi bila pozeljna, ali ajde ti to realiziraj.
Vrlo tesko.
Druga opaska je oko naziva ovih produkata. Potencira se "domace" i "nase", a imena su stranog porijekla. I Senadovo i Stipino.
Neznam da li se pretenzira na osvajanje trzista njemackog ili engleskog govornog podrucja, inace je besmisleno i pompezno.

E sad, ako bi neka institucija mogla analizirati ova sredstava po pitanju rezidua, to bi onda bilo to.
Pozz, Kreso.


Jedan sam od rijetkih , čak bi smio reći da nas je bilo samo dvojica u BH a sigurno i šire koji smo još davno prije nekih 7-8 godina koristili bienenwohl ili čitaj beevitla h.c. KAda smo pitali njemačkog predavača u Sarajevu dali mu je poznato tretiranje sa beevitalom ili bieneWohl gledao nas je u čuđenju a njemac interesantno!!!!! i vidi apsurda beevital (bienen wohl ) osvoji Bosnu i regiju. bienen wohl njemačka jezik, kasnije okrenuli na engleski jezik i dođe nam u Bosnu. JA nemam namjeru da osvajam ničije tržište sa OAZOM .
Meni je jako važno da je ovo bosanski proizvod isto kao i Organovar od Vejzovića i Stipino srestvo pa neka ima naziv bilo kojeg jezika. Domaće je najbolje ja sam se uvjerio. OAZA moćna bez bilo kakvih štetnih uticaja na pčele i matice. Ne ostavlja REZIDUE čak ni na pčelama a kamoli u medu i vosku ! :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Marin »

Senade ,
ne treba tvrditi unaprijed , i reći nema rezuida- njih mora biti samo u kojoj količini to moramo nekako mjeriti.
Bitno je da su se pokrenule stvari sa mrtve točke i da se što više prestaje sa "kemijskim ratom " u košnici, bar što se tiče amitraza jer je on sad pojednostavljen za primjenu , lako dostupan ,brzo se odradi , a ako je koji put viška (za rezervu)....
Naše, Vaše,njihovo razni ,nazivi to su nebitne stvari ...

Pozz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Amir.pčelar »

Pričaj te vi šta hoćete i koliko želite kupio sam za pare od senada 3l OAZE,prskao sam pčele u subotu današnji dan i opale varoe ima na stotine učinkovitost je sigurno 100% dobra nema hemije i zasto na amitrazu ili varoliku piše da ko rukuje sa tim sredstvom mora imati zastitnu masku znači steti ljudima a sitnim malim pčelicama ne skodi....I ovo nije reklama nije mi senad dao džaba OAZU pa da ga ja reklamiram ako je nesto dobro onda je dobro ako nije reci te da nije danas abd tretman br 2 sa CE-HA OAZOM a vi dimite ko voli neka izvoli..... :D :D :D :D
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Druga opaska je oko naziva ovih produkata. Potencira se "domace" i "nase", a imena su stranog porijekla. I Senadovo i Stipino.
Neznam da li se pretenzira na osvajanje trzista njemackog ili engleskog govornog podrucja, inace je besmisleno i pompezno.
E sad, ako bi neka institucija mogla analizirati ova sredstava po pitanju rezidua, to bi onda bilo to.
Pozz, Kreso.

Domaće je domaće je znak da je proizvod nastao tu kod nas u BiH.
Ime sam dao namjerno takvo kakvo jeste.
Samo ime govori o kakvom je proizvodu riječ.
Proizvod nije jedinstven jer na tržištu ima sličnih proizvoda.
Rezidua u medu ima onoliko koliko ih ostavljaju njegove komponente a koliko znam a to svatko može provjeriti .
Po dosadašnjim ispitivanjima i raznim objavama i preporukama koje se mogu naći u stručnoj literaturi, štampi i internetu.
Sastavne komponente BioVit Clean-a ne ostavljaju rezidue u medu i varroa ne može steći imunitet pa logično je i da ne trebaju dodatna ispitivanja dali skup tih sastavnih komponenata ostavlja rezidue. Ja nisam izmislio toplu vodu. Ja sam samo osmislio recept BioVit clean-a i usavršio postupak njegove proizvodnje. Jedino što ja ovdje mogu učiniti je da taj recept i način miješanja kao i tehnološki postupak patentiram.
Patentiranje i održavanje patenta je skupo , a meni neisplativo. Ovo sve što ja radim sa BioVit Clean-om je kao faza ispitivanja i taj proces nije podložan registraciji. Nitko me ne može optužiti da nudim ne registrirani proizvod. BioVit Clean šaljem poštom i i nudim iz ruke u ruku.
Kada se proizvod pojavi i u poljo. apotekama budite sigurni da je registriran. Ovo ne ovisi samo od mene nego od potražnje i procjene isplativosti tog postupka. Tada će BioVit Člean biti skuplji jer će mu se dodati porez i trgovačke marže. Ako sve bude išlo dobro naravno da sam spreman BioVit Clean ponuditi i na međunarodnom tržištu. Zašto ne.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Kreso »

Evo jes jedan odgovor, pa necu vise na ovu temu.
LJudi, nemojte me pogresno razumijeti. Sklon sam ja tome da vam povjerujem na lijepe oci glede rezidua u vosku i medu, buduci da vas znam s foruma.
No niste vi kompetentni ili mjerodavni da date sud o tome. Nemate na osnovu cega. Ipak to mora uraditi autoritet koji je u stanju odraditi ozbiljnu analizu i dati sud o tome.
To, hoce li tko sta registrirati ili nece, to je druga stvar, i u u to ne ulazim.
Kad je rijec o imenu ne bih zelio ispasti cjepidlaka, nisam ni lingvista, ali moram reagovati na ovuStipinu opasku "samo ime govori o cemu je rijec".
Ne govori niti najmanje. Kad citam BioVit Clean, sto bi trebalo da pokaze slicnost sa Beevital hive clean, onda nekazaju ama bas nista.
KOd ovog drugog mogu zakljuciti da se radi o produktu koji drzi pcele vitalnim, a kosnicu citom. Ime tako govori.
Ovaj tvoj proizvod kaze da je rijec o necemu bioloskom sto nesto cisti i drzi vitalnim. Ni manje ni vise. Nigdje ne asocira na varou ni pcelu ni kosnicu.
Senadov Bienen oaza, da naslutiti da se radi o necemu sto bi trebalo bitislicno Bienen wohl-u. Kad citam ovo ovaj naziv, asocira me (posto znam da bienen znaci pcele)
u kombinaciji s oazom, na neku finu pojilicu, gdje pcele pored obicne vode imaju, negdje u sarenom hladu i posudu s vodom s malo soli, te neku drugu s malo secera i tako to.
Ako ga forsiramo kao domaci ili nas proizvod, dajmo mu i nase ime. Tek tada je kompletno nase.
Ukoliko se pretenduje na strana trzista, to je onda opravdano, mada velika slicnost s vec postojecim imenima moze stvarati problem.
Toliko o ovome. Pozz, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la: Senadov Bienen oaza, da naslutiti da se radi o necemu sto bi trebalo bitislicno Bienen wohl-u. Kad citam ovo ovaj naziv, asocira me (posto znam da bienen znaci pcele)
u kombinaciji s oazom, na neku finu pojilicu, gdje pcele pored obicne vode imaju, negdje u sarenom hladu i posudu s vodom s malo soli, te neku drugu s malo secera i tako to.

Toliko o ovome. Pozz, Kreso.


Ako bukvalno gledamo na naziv OAZA možda bi i mogli tako interpertirati pod uslovom da nam pčele ostanu žive pa da mogu ići na vodu sa malo soli malo šećera. U glavnom se u oazama nalizi voda kao izvor života . OAZA u pravom smislu riječi znači ŽIVOT, u prenesenom smislu ili asocijacija kod pčelinje zajednice znači opstanak ili ti ŽIVOT

U užem smislu riječi, odnosi se na takva područja u pustinjama, gdje ima važnu ulogu za život kako biljki tako i životinja.

VARROA = Pustinja ( varroa je do sada opustošila mnoge pčelinjake )
OAZA = izvor života ( primjenjena sredstva protiv varroe imamo održive pčelinjake )

Što se tiče njemačke riječi bienen to me vuče još od djetinjstva ne odsanjani san da naučim njemački jezik kao i njemačka disciplina života, rada, odnos prema prirodi . Respekt za njemačku jer je iz drugog svjetskog rata izašla sva u pepelu a danas i pored otplate ratne odštete koja iznosi hiljadama milijardi , ekonomska sila u svjetu i svi se boje njemačke ekonomije.

Oaze su dijelovi plodnog tla koji se pojavljuju u pustinjama, ali samo ondje gdje postoji trajan izvor vode. Već smo naučili da bez vode nema života, i to dokazuju prazne pustinje. Ali zato je u oazama život veoma bogat.

Neki od naziva;
*Dom za starije i nemoćne osobe Oaza
*Prirodna mineralna voda Oaza
*Duhovna oaza
*OAZA mira i tišine
*Morska oaza
*Udruženje za podršku osoba za intelektualnim poteškoćama „Oaza“ Sarajevo
*Restoran koji je nekada bio oaza glumaca...
*Plava školjka oaza sreće

Ima još mnogo naziva

Kako bi zvučalo;
ce-ha bee OAZA
ce-ha pčela život
ce-ha pčelinja ugodnost
ce-ha pčela čista od varroe - :)
Ćeha pčela OAZA -kao da google prevodi :)
Ćeha nahl OAZA
ili pčelinja OAZA __________ ( koje ime bi se ovdje složilo dajte prjedlog nije kasno za promjenit naziv ovo je sve u fazi ispitivanja.
Ce-ha tamani varrou itd.itd.

Pčelari znaju šta je varroa, pčelari znaju šta znači imati zdrave pčele , stariji pčelari znaju kako je to pčelariti bez varroe, mlađi pčelari se trude da nauče pčelariti uz varrou a neki su već naučili da pčelare uz varrou, Zato, ako uzmemo sve ovo u obzir dialektički je najpogodnije ce-ha bienen OAZA

Kod: Označite sve

[b]Dijalektika[/b] (starogrčki διαλεκτική τέχνη, dialektiké téchne, umijeće razgovaranja i raspravljanja, latinski ars dialectica, umjetnost vođenja razgovora) je filozofski pojam koji ima više značenja.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Evo jes jedan odgovor, pa necu vise na ovu temu.
LJudi, nemojte me pogresno razumijeti. Sklon sam ja tome da vam povjerujem na lijepe oci glede rezidua u vosku i medu, buduci da vas znam s foruma.
No niste vi kompetentni ili mjerodavni da date sud o tome. Nemate na osnovu cega. Ipak to mora uraditi autoritet koji je u stanju odraditi ozbiljnu analizu i dati sud o tome.
To, hoce li tko sta registrirati ili nece, to je druga stvar, i u u to ne ulazim.
Kad je rijec o imenu ne bih zelio ispasti cjepidlaka, nisam ni lingvista, ali moram reagovati na ovuStipinu opasku "samo ime govori o cemu je rijec".
Ne govori niti najmanje. Kad citam BioVit Clean, sto bi trebalo da pokaze slicnost sa Beevital hive clean, onda nekazaju ama bas nista.
KOd ovog drugog mogu zakljuciti da se radi o produktu koji drzi pcele vitalnim, a kosnicu citom. Ime tako govori.
Ovaj tvoj proizvod kaze da je rijec o necemu bioloskom sto nesto cisti i drzi vitalnim. Ni manje ni vise. Nigdje ne asocira na varou ni pcelu ni kosnicu.
Senadov Bienen oaza, da naslutiti da se radi o necemu sto bi trebalo bitislicno Bienen wohl-u. Kad citam ovo ovaj naziv, asocira me (posto znam da bienen znaci pcele)
u kombinaciji s oazom, na neku finu pojilicu, gdje pcele pored obicne vode imaju, negdje u sarenom hladu i posudu s vodom s malo soli, te neku drugu s malo secera i tako to.
Ako ga forsiramo kao domaci ili nas proizvod, dajmo mu i nase ime. Tek tada je kompletno nase.
Ukoliko se pretenduje na strana trzista, to je onda opravdano, mada velika slicnost s vec postojecim imenima moze stvarati problem.
Toliko o ovome. Pozz, Kreso.
Ja bih mogao potpisati svaku tvoju rečenicu ali to što bih ja potpisao nema nikakvu snagu osim rasprave na ovom forumu. Time upravo želim postaviti pitanja :
Koliko bi takvih ispitivanja trebalo biti, ko bi to radio i koliko bi to vremenski trajalo . Radi se o višekratnom tretiranju, koje bi odgovorna stručna osoba radila
na pčelinjaku koji je predviđen za slična ispitivanja i rezutati bi se trebali odnositi kako na pčele , maticu i posebno na rezidue u medu i vosku .
Poznato je da kod nas ne postoje niti pčelarski instituti niti institucije, pčelarstvo kao poseban predmet ne postoji niti na jednom fakultetu, a osobe koje imaju
neku titulu i uz to se bave i pčelama, te su nešto i objavili (u našoj državi ) mogu se nabrojati na prste jedne ruke. Pitanje je dali i oni mogu uraditi takva ispitivanja
jer pretpostavljam da ih neće raditi na svom pčelinjaku , a ako bi i radili pitanje je koliku bi taj papir imao vrijednost jer nije nikakva zvanična institucija.
Šta dakle treba , poslati pitanje nekom od poznatih instituta , pa šta košta da košta ?
Što se tiče imena , svakako već mladi upotrebljavaju dosta stranih riječi, osobito engleskog ćak i djeca u obdaništu, a nisu ni prohodali već vrte tablete na radost
roditelja i ostale rodbine , tako da svi razumiju ovo bio(biološki) i vit (vitalno), a i die Biene Maja :D .
Oprostite na pretjerivanju ali to meni krene.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

Naknadno dodajem: Pošto sam siguran da me mnogi ponovo neće razumjeti evo pogledajte kako bi trebalo biti ozbiljno ispitivanje, a kolega levstek postavio link o
ispitivanju mravlje kiseline koje je uradila moja imenjakinja :D ... http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 163#p14375 , a radi se o njenom
diplomskom radu.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Samir »

ovo meni odgovara Ce-ha tamani varrou :mrgreen:
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Amir.pčelar »

oni se raspravljaju o imenu hahahahahaahah koji je trebao biti naziv kakve to veze ima kako će se zvati preparat bitno je kakav je dali je ucinkovit dali unistava varou kod mene je ruši i to masalna i nikad amir neće dimiti pčelu ni sa čim gotovo je ...druga stav ako ime toliko znači i ja sam musliman amir ati si recimo pravoslavac pero koji je bolji od nas dvojice jeli ime mjerilo ako jeste skidam kapu pozz,... :?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Amir.pčelar je napisao/la:oni se raspravljaju o imenu hahahahahaahah koji je trebao biti naziv kakve to veze ima kako će se zvati preparat bitno je kakav je dali je ucinkovit dali unistava varou kod mene je ruši i to masalna i nikad amir neće dimiti pčelu ni sa čim gotovo je ...druga stav ako ime toliko znači i ja sam musliman amir ati si recimo pravoslavac pero koji je bolji od nas dvojice jeli ime mjerilo ako jeste skidam kapu pozz,... :?
Ona ni musliman niti katolik,niti pravoslavac nece prodati med u EU!Pa ce mo uzeti iz "dosade "opet oruzje
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Mi koji nismo u EU ratujemo sa varrom ne iz dosade već sistemaski sa oružijem koje EU preferira.

Što se tiče meda Bosna i Hercegovina trenutno uvozi med , oko 300 tona godišnje , Pitam se samo da li je realno izvoziti ako imamo ovoliki uvoz.
JA za sada bez problema izvozim med i ostale pčelinje proizvode u EU i prošao je sve kontrole kvalitete. Samo za dvije godine kako sam uveo OAZU u suzbjanju varroe prodaja u EU je porasla za 20%. Iduće godine očekujem još veću potražnju pčelinjih proizvoda.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Mi koji nismo u EU ratujemo sa varrom ne iz dosade već sistemaski sa oružijem koje EU preferira.

Što se tiče meda Bosna i Hercegovina trenutno uvozi med , oko 300 tona godišnje , Pitam se samo da li je realno izvoziti ako imamo ovoliki uvoz.
JA za sada bez problema izvozim med i ostale pčelinje proizvode u EU i prošao je sve kontrole kvalitete. Samo za dvije godine kako sam uveo OAZU u suzbjanju varroe prodaja u EU je porasla za 20%. Iduće godine očekujem još veću potražnju pčelinjih proizvoda.
Izvoziti je realno ako se podize rentabilnost pcelarstava(pcelinjaka) a uvoziti jeftinije i iste kvalitete proizvode!Ja da sam na tvome mjestu bih registrovao pcelinjak po BIO,Demeter organski pcelinjak,ili po Certifikatu Halal,ili certifikatu Bosanskog Pcelarskog ili bilo kojkeg drugog saveza pcelara iz EU
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Ismet »

interesira me cijena meda u EU, prosječna. zna li neko?
kod nas je cca 7-10 eura/kg. s tim da veliki pčelari (sa puno puno košnica) prodaju na veliko za cca 5 eura/kg.
gdje treba uraditi kontrolu kvalitete, Senade, da bi se med mogao izvesti u EU?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Ismet je napisao/la:interesira me cijena meda u EU, prosječna. zna li neko?
kod nas je cca 7-10 eura/kg. s tim da veliki pčelari (sa puno puno košnica) prodaju na veliko za cca 5 eura/kg.
gdje treba uraditi kontrolu kvalitete, Senade, da bi se med mogao izvesti u EU?
U austriji kolega se vrši provjera kvalitete i pčaća oko 600 eura.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Ismet je napisao/la:interesira me cijena meda u EU, prosječna. zna li neko?
kod nas je cca 7-10 eura/kg. s tim da veliki pčelari (sa puno puno košnica) prodaju na veliko za cca 5 eura/kg.
gdje treba uraditi kontrolu kvalitete, Senade, da bi se med mogao izvesti u EU?
Kod mene na veliko izmedju tri i cetiri eura...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:
Ismet je napisao/la:interesira me cijena meda u EU, prosječna. zna li neko?
kod nas je cca 7-10 eura/kg. s tim da veliki pčelari (sa puno puno košnica) prodaju na veliko za cca 5 eura/kg.
gdje treba uraditi kontrolu kvalitete, Senade, da bi se med mogao izvesti u EU?
U austriji kolega se vrši provjera kvalitete i pčaća oko 600 eura.
Stipo skoro sam razgovarao sa mojim rodjakom koji zivi u Austriji,pitao sam ga koliko kosta kila meda u prodavnicama.Izmedju 6 i 8 eura.Otprilike kao u Bosni..
Kakve su tvoje informacije...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Recimo ako izvozite za Saudisu Arabiju mora te imati iz Sarajeva dokumente o ispravnosti meda ali to vam je sve džaba jer opet ide na provjeru u Rijad . MOžeš u Auastriji platiti i 6 000 € da bude uredu i sve je džaba ako tamo kažu da nije u redu med.

Dobro je da postoje kuće koje mogu izdati dokument o ispravnosti meda . Mislim da i kod nas postoje laboratorije koje mogu raditi analize kakonje uređeno tržište ,lobiji imaju uticaj sve stoji u mjestu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Svaki med koji se javno prodaje na tržištu mora imati potvrdu o ispravnosti kvalitete.
Bilo to na pijaci trgovini ili u izvozu.
Kontrolu kvalitete vrši veletrgovac bez obzira radi li se o domaćem otkupu ili izvoznom otkupu.
Pojedinac pčelar ne može prenositi med preko granice i samim tim ni izvoziti.
Jedino po našem zakonu prodaja sa kućnog praga ne podliježe kontroli kvalitete.
Koko prodavati med u Austriji pa jednostavno čekamo ulazak u EU i onda slobodno prodajemo naravno uz potvrdu ispravnosti meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Ove godine varroe više nego ikada . Doduše jesam malo i zakasnio sa tretiranjem ( kasnio sam više od 20 dana što je dovoljno da se nakoti varroe da je ne možeš više ni brojat ) NA trećem polivanju na jednoj košnici preko 3000 varroa po slobodnoj procijeni
Na ovoj slici ima nešto i otpada ali uglavnom je varroa
slika

Juče isporučeno 20 matica za Čapljinu i dio oplodnjaka na fararovim okvirima rasformiran tj. formiro sam nova društva od tih oplodnjaka .

Danas obavljeno treće polivanje društava sa rezervnim maticama -BANKA MATICA sa OAZOM
Za zimovanje trenutno je spremljeno 38 matica , velika je potražnja za matica i vjerovatno će ovaj broj biti prepolovljen .

slika

slika

slika

Video
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
Senade koje su ti dim. ovih okvira kod pološki, LR ili FR format?
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite